הטובות לפוליטיקה: לנפץ את תקרת הזכוכית

דווקא בתחום בעל ההשפעה המרכזית ביותר לחיי אזרחי ישראל - הפוליטיקה - נשים דתיות עדיין משתרכות הרחק מאחור ואינן מצליחות לנפץ את תקרת הזכוכית. אם אילת שקד הייתה דתייה מפתח תקווה היא הייתה יכולה להוביל את רשימת מפלגת הימין?

הטובות לפוליטיקה: לנפץ את תקרת הזכוכית
  צילום: Yonatan Sindel/Flash90, Hadas Parush/Flash90, פלאש90

לפני זמן לא רב פורסם בגלי צה"ל שבעוד חמש שנים צפוי גיוס של יותר מ- 50% מהצעירות הדתיות לצה"ל. הרשת געשה, אבל זאת אינה הפתעה.

כיום אפשר לראות עוד ועוד נשים מהמגזר הדתי לאומי בכל תחומי החיים בישראל, לא מעט נשים מצליחות בתקשורת בפריים טיים, בבתי משפט, מנהלות בתי חולים, באקדמיה, בתחום ההייטק, בתפקידים בכירים בזרועות הביטחון השונות ובשנים האחרונות יש גם לא מעט נשים תלמידות חכמים פורצות דרך ואף כאלה שהוסמכו לרבנות.

בחינוך, אחרי שנים שבהן ראינו כמעט ורק גברים, רבנים, מובילים מוסדות חינוך ואולפנות, בשנים האחרונות חל מהפך ובהרבה מוסדות עומדת אישה בתפקיד הבכיר ואף בתפקיד המובילה הרוחנית של בית הספר. בתחום המוניציפלי נשות הציונות הדתית זוכות לעדנה דוגמת מרים פיירברג ראש עיריית נתניה הוותיקה, אליה הצטרפה עליזה בלוך שנבחרה לכהונת ראש עירית בית שמש.

דווקא בתחום המשמעותי ביותר ובעל ההשפעה המרכזית ביותר לחיי אזרחי ישראל – הפוליטיקה – נשים דתיות עדיין משתרכות הרחק מאחור ואינן מצליחות לנפץ את תקרת הזכוכית.

אם שקד הייתה דתייה הייתה יכולה להוביל את מפלגת הימין?

במפד"ל כיהנו מהקמת המדינה 44 חברי כנסת מתוכם 4 נשים בלבד. בגלגול המודרני של המפלגה, בבית היהודי המצב השתפר במקצת מתוך 18 חברי כנסת כיהנו 4 נשים.

יתרה מכך שמעולם לא הובילה אישה מפלגה דתית לאומית, מיקום הנשים היה בדרך כלל בתחתית הרשימה.

המיקום הנמוך מנע פעמים רבות אפשרות לחברות הכנסת להוביל מהלכים משמעותיים בשל העדר גיבוי פוליטי. כמעט תמיד הנשים הגיעו לכנסת לא בזכות בחירה רגילה על ידי מתפקידי הרשימה או חברי המרכז בצורה ישירה בהתמודדות מול גברים, אלא התמודדו על משבצת הנשים שהיה משריון. מעולם לא הייתה חברת כנסת דתייה לאומית ששימשה כשרה בממשלת ישראל.

אבל בואו נשחק רגע ב-"נדמה לי": נסו לדמיין את איילת שקד לא כחילונית משכונת בבלי בתל אביב אלא כאישה דתייה מפתח תקוה. האם היא הייתה יכולה להוביל את רשימת מפלגת הימין?

אני רוצה לטעון שלא.

אישה דתית מפתח תקוה הייתה צריכה לסחוב על גבה שורה ארוכה של אתגרים חברתיים מגזריים, לדוגמה איזה סוג של כיסוי ראש היא חובשת על ראשה, לאיזה מערכת חינוך היא שולחת את ילדיה, מה גודל הכיפה של בעלה, האם היא לוחצת יד לגברים ומה אורך החצאית שלה.

למעשה, העובדה שאיילת שקד חילונית מנטרלת את העיסוק האישי בה כמעט לחלוטין, היא בכלל לא חלק מהמשחק המגזרי ואין חשיבות להתנהלות שלה כאישה דתית במרחב.

נכון, המפלגות הדתיות לאומיות הן לא המפלגות החרדיות ולנשים יש את האפשרות להיבחר ולהיכנס לרשימה, ואף שריון. אולם, העובדה שהן מורכבות מ"קליקה" קטנה ומצומצמת, שכל אחד מהגברים לוקח בה חלק משמעותי, ולנשים אין בהן כמעט מקום מנטלי להתחבר באופן טבעי, הופכת את המפלגות הדתיות הלאומיות ללא מאוד שונות מהמפלגות החרדיות.

למה אישה דתייה שעשתה שרות משמעותי בשרות לאומי או בצבא , שעברה באקדמיה, שעסקה במשרות ציבוריות – לא נמצאת בחוד החנית של מפלגות הציונות הדתית?

האם לא הגיעה העת לשינוי שבו עוד ועוד נשים מהציונות דתית ייקחו על עצמם אתגר לאומי חשוב להיות חלק משמעותי מהמשחק הפוליטי בישראל? התשובה טמונה אפוא במסר שאנחנו כמגזר מעבירים לבנותינו ולבנינו.

עשייה ציבורית היא לא זירת משחקים לגברים בלבד.

הכותב: שלומי גולדברג, מחנך בתיכון הימלפרב בירושלים ופובליציסט

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים, אולי מת
מתנחל אבל ישר. | 24-06-2019 19:03
שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים אולי מתאים לגברים עם 'כיפה סרוגה'. כנראה לא מתאים לנשים ישרות.
יבוא יום יבוא יום עוד ישמע פתאום קול השופר ממ
אור לגויים ??? | 24-06-2019 19:44
יבוא יום יבוא יום, עוד ישמע פתאום קול השופר ממרחקים... יופיע מי ש'מריח' מי ירא שמים. ומי שם כיפה סרוגה לראשו ומטמא את עם הקודש בטומאה חמורה של שחיתות. במיאוס של שוחד. מי שם בקלפי מפלגה שממליכים מרמה על עם הנצח. מי חינך את יוצאח להפרת אמונים. בשביל מעט פרוטות ליישובים כלשהם... ישלח אותם לחרפות ודראון עולם. ואת ביתם ינחיל לעם הקודש, ולגירי הצדק, ויכירו וידאו כולם עונשם של מחללי שם שמים ברבים.
2
שלושת הנשים בתמונה הן קולקציה של כלום ושום דב
מפדלניק | 24-06-2019 19:15
הדוגמאות בתמונות באמת לא העפרונות הכי מחודדים בקלמר. אם כבר אפילו בפוליטיקה הימינית דתית ישנן נשים אמיצות כשרוניות ואיכותיות פי 1000 מכל אחת מהנל. ( דוג' קטנה : אורית סטרוק/קרוליין גליק/נדיה מטר/סיוון רהב מאיר ועוד רבות וטובות באמת, זו איננה תקרת הזכוכית אלא הללו פשוט אינן מוכשרות מספיק לייצג אותנו).
אפשר לחשוב שהגברים ברשימה יצירות מופת
הצבעתי לימין החדש | 24-06-2019 19:51
תעשה לי טובה
3
ערכי הציונות הדתית 2019=מוסר הנביאים-לפח
ברור למה. | 24-06-2019 19:15
לשפלות כזאת קשה לבנות ישראל הישרות והכשרות להגיע.
רוממות מוסר הנביאים בגרונו
ברוך שוורץ | 14-08-2019 3:05
ומניין שנים לועזי בידו.
4
חחחח רק חילונית יכולה להצליח
מצחיק | 24-06-2019 19:49
המיטב שהמיגזר הצליח להנפיק זה קריקטורה כמו שולי מועלם. אין לשום אישה במיגזר סיכוי להגיע לעמדת מפתח. רק חילונית כמו שקד שעמוק בליבה בזה לרבנים יכולה להצליח.
5
שלומי גולדנברג, אתה צריך לעשות חשבון נפש
חזור בתשובה | 24-06-2019 19:59
בגלל גברים כמוך הגענו לאן שהגענו עם המהפכה הפמיניסטית. זה ממש לא נכון להכניס נשים בכח לפוליטיקה או לכל תחום אחר. כך גם לא נכון לעשות הפלייה מתקנת כלפי כל מגזר. מי שיש לו/ה כישורים יגיע למקומו. אחרת זה לעשות נזק.
6
מה הקשר בין צבא לנשים מפורסמות? ניצול דוחה
למה זילזול בבנות? | 24-06-2019 20:31
ניצול דוחה של הפרסומת החינמית לאתר סרוגים- מכריחים אותנו לקבל מבזקים באפליקציה למחשב. אנשים תמימים לא רוצים ולא יודעים איך להיפטר מההסתה היומיומית באתר- נגד הימין והדת והרבנים. מה עוד נשאר?
7
איזו "תקרת זכוכוית"?? יה סמרטוט שמאלני מסורס
אחד | 24-06-2019 21:20
בדרכן להיות מה, גברים? למה נשים צריכות לפרוץ משהו שלא נמצא שם עד שהפמיניסטיות המציאו אותו? הפמיניסטיות וסמרטוטים שלהם כמוך אימללו את הנשים ועקרו אותן ממש שהכי חשוב להן ויקר
8
מי הליצן הרפורמי הזה ולמה הוא מעלה אשפה לפה?
שלומי | 24-06-2019 21:25
קח כמה שיעורי תורה, פמיניסט. בור. מביאים את מרצ לציונות הדתית.
9
רק שנתוני גיוס הדתיות שקריים, לא היה שינוי
מישהו | 24-06-2019 21:32
לא היה כמעט שינוי בשיעור המתגייסות הדתיות. הכניסו מסורתיות , חינוך הח וכו'. צהל גם סירב לחשוף את הנתונים האמיתיים. אז חלאס לשקר, כולנו יודעים שהמטרה היא שטיפת מוח וחינוך הציבור הדתי להוציא את הבנות להפקרות ולעולם החילוני. כתבה מקושקשת ומבישה בדיוק כמו השימוש בנתונים שקריים.
10
הכותב צודק לחלוטין.
ורד | 25-06-2019 8:11
כל מילה בסלע
11
כמה שנאה בתגובות?
יואב | 25-06-2019 9:05
כנראה ככה זה כשאין תשובה עניינית.
12
צודק מאוד
חיים | 25-06-2019 10:04
סוף סוף מישהו אמר את הדברים שרוב הציבור הציוני דתי חושב. פמיניזם זו לא מילה גסה.
13
הטובות לפוליטיקה?
בצלאל | 25-06-2019 11:06
מי מהמוצגות בתמונה היא טובה בדיוק?
14
את מועלם צריך לשלוח לגולאג!
גבעת שמואל | 25-06-2019 14:40
@
מועלם הרשעית לא מגיע לה כלום
נאוה | 25-06-2019 21:26
עם השנאה שלה לגברים המגורשים המסכנים והתנהגותה הבלתי נסבלת בחוקים נגדם. גם גולאג בשבילה זה מקום יותר מדי טוב .
15
עצם זה שהם מסכימים לתת לשקר מקום,הם בסדר
אבי מהגליל | 25-06-2019 18:34
למה שיכניסו אדם לא דתי למפלגה דתית.זה שהם מסכימים לתת מקום מכובד ברשימה,מוכיחה שהם לא מפלים על רקע מגדיר,ואני איש כחול לבן ולא דתי,שאומר את הדברים.צריכים להיות ישרים והגונים