שר המשפטים: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק"

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה, חזר בו מהתקפתו על הרשות השופטת ואמר בטקס קבלת הפנים במשרד המשפטים: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק אלא בידיים חשופות ונפש חפצה"

שר המשפטים: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק"
  (צילום: נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)

בטקס קבלת הפנים במשרד המשפטים שנערך היום (ראשון) לשר המשפטים החדש, אמר אוחנה "איני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק אלא בידיים חשופות ונפש חפצה לקחת אתכם חלק, ולבנות".

ח"כ אמיר אוחנה התרגש בתחילת דבריו: "זכות וכבוד נפלו בחלקי לעמוד כאן היום. ביראת כבוד אמתית כשר המשפטים של ישראל".

על פסיקות בית המשפט אמר אוחנה: "את חלקן אהבתי ואת חלקן לא, אבל את כולן – עמדתי על כך שיש לקיים. זה אחד ממשרדי הממשלה החשובים והמשמעותיים ביותר, כאלו שלהחלטות שלו יהיו משמעויות עומק על החברה הישראלית"

אוחנה הדגיש כי סמכויות בית המשפט יהיו בביקורת: "לא יהיו בינינו מחלוקות על צורך בבתי משפט שלא יהיו תלויים בדברים אחרים או על החשיבות העליונה של חיזוק אמון הציבור במערכת המשפט. מחלוקות כן יהיו אולי, על סמכויות בית המשפט".

על חלקו של בית המשפט בפוליטיקה הישראלית: "עלינו להרחיק את בית המשפט מהנושאים השנויים במחלוקת שבירורם צריך להיעשות בכנסת, זירת ההתגוששות הפוליטית".

שר המשפטים החדש הרגיע את שופטי העליון בסוף דבריו: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק אלא בידיים חשופות ונפש חפצה. המטרה שלי היא להיות חלק אתכם, כדי לבנות".

בדבריו, שר המשפטים החדש מרכך את דבריו לפני כשבועיים בו תקף את הרשות השופטת.

אוחנה: הרשות הפחות דמוקרטית מבין השלוש

כזכור, בטקס לשכת עורכי הדין לפני כשבועיים תקף אוחנה בנאומו הראשון כשר דווקא את הרשות השופטת והתייחס למתח בין הרשות השופטת לרשות המבצעת והמחוקקת.

"היותה של מערכת המשפט אחת מאבני היסוד אין משמעה כי אין להשמיע עליה ביקורת, ממש כשם שביקורת על הכנסת ועל הממשלה, שתי הרשויות הנוספות, היא חיונית לקיום ערכי החופש והדמוקרטיה." אמר אוחנה והוסיף: "מי שרוצה מערכת משפט נקייה משיקולים זרים, מי שרוצה מערכת משפט חזקה וצודקת, מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט – חייב להיות מוכן לבקר אותה. ולבקר פירושו גם לתקן, לשנות. אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם נכנע לזעקות השבר השחוקות על "קץ הדמוקרטיה", ו"מיטוט שלטון החוק", על כל תזוזה מהמצב הקיים."

אוחנה הוסיף ותקף: "במהלך שנותיי כעו"ד וכאיש ציבור ראיתי שופטים חרוצים. ראיתי שופטים ישרים והגונים, חדורי תחושת שליחות. ראיתי גם אחרים. דבר אחד לא ראיתי: שופטים שנבחרו על ידי הציבור. מכיוון שכך, אין מנוס מהמסקנה שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות. היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם, ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לבקש ולקבל – או לא לקבל – את אמונו מחדש".

"היה ניתן לצפות שדווקא בשל כך תגזור על עצמה המערכת המשפטית על שלוחותיה, שופטים ומשפטנים בשירות המדינה, איפוק מיוחד בתפקידה, ותכבד את לשון החוק כמו גם את הרשויות האחרות. לצערי לא תמיד אני רואה איפוק זה בפועל".

כולנו מסכימים על הצורך במערכת האיזונים והבלמים שהגה מונטסקייה, אך במעש – אני רואה רק רשות אחת שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה לגזור על עצמה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מאיפה נפל עלינו הילד המבולבל הזה ?
עדנה הגננת | 23-06-2019 15:26
כדאי שיגיע לגן טיפולי.
2
מילים של טעם. נפלא. עשייתה של איילת שקד מחוו
ליאת פרידמן | 23-06-2019 17:08
מילים כדרבנות וכמסמרות נטועים. מילים של טעם. עשייתה הברוכה של שקד מחווירה.