אמיר אוחנה בנאום הראשון: "הרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית"

כבר בנאומו הראשון, שר המשפטים החדש אמיר אוחנה תקף את הרשות השופטת: "היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם, ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לקבל את אמונו מחדש"

"הרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית"
  (צילום: יוסי זמיר)

שר המשפטים אמיר אוחנה (הליכוד) נשא הערב (ב') את נאומו הראשון כשר, בטקס ההסמכה של לשכת עוה"ד, והתייחס למתח בין הרשות השופטת לרשות המבצעת והמחוקקת.

"היותה של מערכת המשפט אחת מאבני היסוד אין משמעה כי אין להשמיע עליה ביקורת, ממש כשם שביקורת על הכנסת ועל הממשלה, שתי הרשויות הנוספות, היא חיונית לקיום ערכי החופש והדמוקרטיה." אמר אוחנה והוסיף: "מי שרוצה מערכת משפט נקיה משיקולים זרים, מי שרוצה מערכת משפט חזקה וצודקת, מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט – חייב להיות מוכן לבקר אותה. ולבקר פירושו גם לתקן, לשנות. אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם נכנע לזעקות השבר השחוקות על "קץ הדמוקרטיה", ו"מיטוט שלטון החוק", על כל תזוזה מהמצב הקיים."

הרשות הפחות דמוקרטית מבין השלוש

אוחנה הוסיף ותקף: "במהלך שנותיי כעו"ד וכאיש ציבור ראיתי שופטים חרוצים. ראיתי שופטים ישרים והגונים, חדורי תחושת שליחות. ראיתי גם אחרים. דבר אחד לא ראיתי: שופטים שנבחרו על ידי הציבור. מכיוון שכך, אין מנוס מהמסקנה שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות. היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם, ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לבקש ולקבל – או לא לקבל – את אמונו מחדש.

היה ניתן לצפות שדווקא בשל כך תגזור על עצמה המערכת המשפטית על שלוחותיה, שופטים ומשפטנים בשירות המדינה, איפוק מיוחד בתפקידה, ותכבד את לשון החוק כמו גם את הרשויות האחרות. לצערי לא תמיד אני רואה איפוק זה בפועל.

כולנו מסכימים על הצורך במערכת האיזונים והבלמים שהגה מונטסקייה, אך במעש – אני רואה רק רשות אחת שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה לגזור על עצמה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
קול השר
התמים | 10-06-2019 21:38
כקול אדוניו. מה אתה רוצה - שופטים שייבחרו כל 4 שנים ? שכדי להיבחר יעשו מאמץ להתחנף ולרצות את הציבור ? שופטים הם אנשי מקצוע שנבחרים על ידי וועדה מגוונת שעיקרה נציגי ציבור, כולל חברי כנסת ושרים. האם את הרופאים בבתי חולים בוחרים באורח דימוקרטי ? את השוטרים ? את אנשי השבכ והמוסד ? האם הרמטכל שלו כוח עצום נבחר באורח דימוקרטי ? האם אנשי מקצוע אלה ברמה לא טובה משום שאינם נבחרים בבחירות כלליות ? מספיק עם הדימגוגיה הזולה הזו. שופטים לא אמורים לרצות למצוא חן בעיני קהל בוחרים כלשהוא. מרגע שנבחרו הם חייבים להיות עצמאיים לחלוטין ולא להיות תלויים בבוחרים כלשהם. אם אני צריך לבחור בין יושרת הפוליטיקאים ליושרת השופטים - אני בוחר ללא היסוס בשופטים, למרות שיש גם להם מגרעות.
......
דוד | 11-06-2019 8:15
דמגוגיה הוא אומר לי, אתה ממציא את הדמגוגיה מחדש.
2
הלואי והשר אוחנה יהיה הטרקטור שיעיף את הבג''צ
עידו 2 | 11-06-2019 2:05
ואז גם ח''כ יוגב ייהנה וכולנו נרקוד