אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עברי, דבר עברית/ הרב שלמה אבינר

הנביאים שלנו דיברו בעברית, משה רבנו דיבר בעברית, יעקב אבינו דיבר בעברית ולא אמר יגר סהדותא אלא גלעד, אברהם אבינו דיבר בעברית, אדם הראשון דיבר בעברית, ריבונו של עולם דיבר בעברית

הרב אבינר: רשימת המילים ב"עברית" שעדיף לא להגיד
  (צילום: שאטרסטוק; צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

עברי, דבר עברית. זו השפה שלנו, כבר יצאנו מהגלות. אנו לא באמריקה ולא בטוניסיה, ולא בצרפת ולא ברוסיה.

יש לנו שפה עשירה, ואין צורך במילים לועזיות. מצווה לדבר בעברית, מצווה חשובה. "הוי רץ למצוה קלה כבחמורה" (אבות ב, א), מסביר הרמב"ם: מצוה שתחשוב שהיא קלה, כגון למידת לשון הקודש, כי אינך יודע מהן שכרן של מצוות.

לא אתמול יצאנו מן הגלות, וכבר הספקנו להתרגל לשפתנו. הנה, כאשר עלינו מבבל, דיברו בעברית משובשת. כך מספר נחמיה: "בניהם חצי מדבר אשדודית ואינם מכירים לדבר יהודית וכלשון עם ועם, ואריב עמם ואקללם ואכה מהם אנשים ואמרטם" (נחמיה יג, כד-כה).

עד כדי כך. אמנם מסופר לפני כן ואחר כך שהיו נשואים עם נשים גויות, ולכן יש מקום להסביר שעל זה היכה אותם. אך לא כן פירש רבי סעדיה גאון שם: "כי הראשונים לא הרשו לעצמם להזניח ידיעת לשון הקודש והיו רואים בכך עבירה  כמאמר נחמיה". וכן סיכם הג"ר יוסף קאפח: "כל שאינו לומד את לשון הקודש וכל היודעו ואינו מדבר בו, עובר בעשה, וכל המדבר לשון הקודש בשיבוש ושלא בדקדוק עובר בעשה ולא תעשה ולוקה ארבעים מדרבנן".

לכן, ידידי היקר, אל תדבר אנגלית. אל תגיד: ,Don't Worry ,No Problem Excellent ,Great, I'm Good, Perfect,לייק,Like  אוקיי, אני ב-Stress, Oh My God,,Big Deal, Seriously, CrisisI Know, Start Up, Non Stop, I'm Sorry, Protection ,Start, אקשן, ספלי, ועוד.

גם אל תדבר ערבית: וואלה, אהלן, יאללה, ראס, חלאס, סבבה, סחתיין, יא, אבו, רסמי, יעני, וואלאק, אחלה, תפדל, אסלי, אוסול, מבסוט, ועוד.

גם אל תדבר צרפתית, ולא איטלקית, ולא רוסית, ולא גרמנית. גם לא יידיש, שאינו חצי גרמנית, אלא 95% גרמנית.

עברית זו השפה שלנו. מקרא ביכורים, ברכת כהנים, ברכת כהן הגדול ביום הכיפורים, פרשת המלך, דברי משיח מלחמה אל העם – הם בעברית (משנה סוטה ז א-ב).

הנביאים שלנו דיברו בעברית, משה רבנו דיבר בעברית, יעקב אבינו דיבר בעברית ולא אמר יגר סהדותא אלא גלעד, אברהם אבינו דיבר בעברית, אדם הראשון דיבר בעברית, ריבונו של עולם דיבר בעברית.

כך כותב הרמב"ן: "דברי תורה והנבואות וכל דברי קדושה כולם בלשון ההוא נאמרו, והוא הלשון שהקדוש ברוך הוא יתעלה מדבר בו עם נביאיו ועם עדתו.  ובו נקרא בשמותיו הקדוש ובו ברא עולמו וקרא שמות שמים וארץ וכל אשר בם" (רמב"ן עה"ת שמות ל, יג).

וכן הרמ"ק, רבי משה קורדובירו: "הוא הלשון, שהמציא הקב"ה כשהמציא עולמו" (פרדס רימונים שער כב, א).

עברי,  דבר עברית.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
איך אומרים מתנחלים בעברית ? שוחד מרמה והפרת
מתנחל אבל ישר. | 17-06-2019 19:56
כיפה סרוגה מטמאים את כל העם בשחיתות.
בעולם התורה אנו אומרים 'לשון הקודש' !
עידו 2 | 21-06-2019 8:03
כבוד הרב שליט''א: כל גדולי ישראל דיברו יידיש. גם מרן הראי''ה זצ''ל
תתבייש לך על השקר הזה
אביתר יעקב מיכלשוילי | 18-06-2019 15:21
.
ראוי שכיפה סרוגה יחזרו בתשובה על השחתת העם..
דברי טעם. | 17-06-2019 20:10
מבייש איך האלה שאמורים להיות הנקיים והישרים התדרדרו לשפלות גדולה שכזו..
חזק..
שטרק. | 17-06-2019 20:09
בדיוק כמו שצריך.
2
איך בעברית מכירת צוללת לאויב תמורת בצע כסף ?
איך בעברית ? | 17-06-2019 20:01
איך אומרים בעברית מכירת צוללות לאויב תמורת בצע כסף ?? 'ערכי'הציונות הדתית...
3
חבל שהתלמוד לא בעברית
רק אומר | 17-06-2019 21:08
.
אלקנה ב א ?? זה עברית ?
אני | 18-06-2019 2:32
חח
יישר כוח כבוד הרב!
אלקנא | 17-06-2019 22:01
מנסיפ להידמות לגויים עם הלעז כשהשפה היפה ביותר - שלנו!
4
סוף סוף מתייחסים לעברית!
נהוראי | 17-06-2019 22:06
מה שנהייה פה בארץ מזעזע! תודה לרב הקדוש על דבריו הכלכך חשובים!!!׳
5
והמילים הארמיות, היווניות, הפרסיות
העברית שפה מעורבת | 18-06-2019 1:35
מה איתן?
6
התורה מדברת עברית
אחמד | 18-06-2019 8:25
כבוד הרב לך ללמוד עברית התורה אומרת קין הרג את הבל אם אתה יודע עברית תסביר למה לא כתוב רצח התורה אומרת וספרתם לכם למחרת השבת התורה ובטח הבורא יודע עברית אתה לא כי אתה שומע עברית ולא מבין .והחמור מכל מסלף התורה אומרת זולל וסובא . היא מדברת עברית זולל מזלזל .עד שבאו חכמי חלם והחליטו זולל.משמעותו אוכל הרבה .עוד בדיחה מבית אלה שלא יודעים עברית כבוד הרב פרסם את הטלפון הידני שלך ותדע שאתה לא יודע עברית
7
כל הכבוד לכבוד הרב
אביתר יעקב מיכלשוילי | 18-06-2019 15:21
צודק
8
הרב צודק, אבל מתי יטפלו בארמית (בתפילות, בכתובּה)
חי | 18-06-2019 22:20
עברי - דבר בעברית וגם תתפלל בעברית - הקדיש, תפילת בריך שמה ועוד לא מעט קטעים בארמית שרוב המתפללים לא מבינים בכלל. עברי דבר בעברית גם תתחתן בעברית. למה עדיין כותבים כתובּה בארמית? הרי עברו לשפה הארמית כי העברית כבר לא הייתה מובנת...היום זה הפוך כולם מבינים עברית ומעטים ארמית. מישהו היה חותם לחוזה רכישת דירה בארמית? אז איך מקדשים אישה בחוזה בארמית? לטיפולכם כבוד הרבנים היקרים !
9
התלמוד הבבלי מדבר
ארמית | 19-06-2019 9:09
וכך לא מעט תפילות. וכך ההגדה של פסח. מתי עברתו את הארמית? למה בסיעתא דשמיא ולא בעזרת השם? למה תנו רבנן ולא למדו רבנינו. הבעיה לא מימי עזאר ונחמיה. היא קיבלה גושפנקה בתקופת התלמוד. חוץ מזה -מסכים לגמרי עם הטענה אבל נראה לי שמאוחר מידי
10
החת"ם סופר כותב כי לשון הקודש מגדירה רק מילים
עברי | 19-06-2019 18:34
שמקורם בתנך, וכל מה שהובא מהמשנה והלאה - מילים שאין מקורם בתנך, נכנס תחת ההגדרה של לשון שבדו חכמים מליבם על אחת כמה וכמה שמילים ארמיות נחשבות ללועזיות (כמו המילה חמות שמקורה מארמית, וכן חצי מהשפה העברית לקוחה מהתרגום, כמו גם לאכול קורצה שמשמעותו לרכל, וכן הרבה ביטויים ומילים מהשפה העברית) כך שהשפה העברית מהולה ממילא במילים לועזיות לרוב.
11
נאה אומר נאה מקיים
עליזה | 21-06-2019 2:58
כבוד הרב התורה אומרת ראש השנה יום אחד בראשון לחודש השביעי מקרא קודש יהיה לכם .זה כתוב עברית מה עשו חכמים יומיים .למה כי הם גאונים התורה אומרת לא תוסיף על המצוות ולא תגרע מהם .זה כתוב עברית כלומר גם אם חשבת שזה מותר .אני מודיעה לך בעברית לא באידיש זה אסור- להיות רב .או חלילה להוציא פסק הלכה אנטי תורני זה חילול שם שמים ואתם אלופים בזאת .כולם שומעים זה אמר הרב הגאון שליטא. אז מה לעשות מקבלים או מגורשים הביתה . ראה רבי יהושוע ורבן גמליאל
12
היזהרו מזלזול בתלמידי חכמים.
קצת יראת שמיים | 09-07-2019 13:16
גם אם הם לא באים לכם טוב. מקווה שזה מספיק בעברית בשבילכם.