שר החוץ האיראני: "נתניהו מאיים על כל המזרח התיכון"

שר החוץ האיראני תקף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו, וטען כי "הוא מאיים להשמיד את איראן- ולא ייתכן שהוא יאיים על עמנו מבלי שנגיב על כך". לטענתו, "המדיניות העוינת של הציונים מאיימת על האזור כולו"

שר החוץ האיראני: "נתניהו מאיים על כל המזרח התיכון"
  שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף (צילום: שאטרסטוק)

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף תקף היום (שני) את ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען כי איומיו כנגד איראן מהווים "איום לכל המזרח התיכון". את הדברים אמר במסיבת עיתונאים שערך עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, שהגיע לביקור מדיני בטהרן.

"נתניהו הוא זה שמאיים להשמיד את איראן, ולא ייתכן שהוא יאיים על עמנו מבלי שנגיב על כך" טען זריף. "הבעיה הגדולה באזור היא איומו של נתניהו על הנשק הגרעיני שלנו". עוד הבהיר כי איראן לא תתחיל בעימות צבאי, אך איים כי "נהרוס את כל מי שינסה לפלוש לארצנו".

עוד תקף את "עסקת המאה" המתגבשת של ממשל ארה"ב. "מדובר בפשע אמריקני נגד המזרח התיכון" טען. "ישראל וארצות הברית הן הסיבות האמיתיות לבעיות במזרח התיכון, בניגוד לכל התקנות הבין לאומיות. המדיניות העוינת של הציונים מאיימת על האזור כולו. ארה"ב מנהלת מלחמה כלכלית נגדנו, והיא לא יכולה לצפות להישאר בטוחה".

מוקדם יותר היום דובר משרד החוץ של איראן אמר כי טהרן אינה מרוצה מהמהלכים של מעצמות אירופה עד כה לשימור הסכם הגרעין הקיים, שממנו ארה"ב פרשה בשנה שעברה. "עד כה לא ראינו צעדים פרקטיים ומוחשיים מצד המדינות האירופיות להבטיח את האינטרסים של איראן" אמר דובר משרד החוץ, עבאס מוסוואי. "טהרן לא תדון בשום נושא מעבר להסכם הגרעין".

במקביל, שר החוץ הגרמני אמר לתקשורת המקומית כי "אינסטקס", מערכת התשלומים שמקימה אירופה כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות על איראן ובכך לאפשר את המשך הסחר איתה ואת הצלת הסכם הגרעין, צפויה להיכנס לפעילות בקרוב. "זה מנגנון מסוג חדש, ולכן לא פשוט להפעיל אותו ולהפוך אותו למבצעי" אמר. "עם זאת, כל הדרישות הרשמיות כבר מולאו, כך שאני מניח שהוא יהיה מוכן לשימוש ויתחיל לפעול בעתיד הנראה לעין".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו