אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פלא: הערכים משתנים אך 10 הדיברות רלוונטיים

אחד הסמלים של שבועות- חג מתן תורה הם עשרת הדיברות אותם ציוויים שנאמרו על ידי האל למשה בסיני. וזה פלא ממש שעל אף השינויים המהירים שעוברת החברה האנושית הם עדיין התשתית המוסרית של מרבית העולם

מתן תורה: האם עשרת הדיברות עדיין רלוונטיים?
  צילום: שאטרסטוק

בעבר חשבו שבריא לעשן סיגריה, אבל זה בקטנה. תפיסות העולם שלנו משתנות, בטח בעולם המודרני שערכים משתנים תדיר. תפיסות חינוכיות של המאה הקודמת נתפסות אצלנו היום כהזויות ממש. שלא לדבר על בית הילדים בקיבוץ עם הלינה המשותפת שהיום נראה כמעט כהפרעה והזנחה הורית.

עד לפני כמה עשרות שנים התפיסה המרכזית הייתה שלהט"ב זו מחלת נפש, היום אלו קומץ שמפגינים נגד התופעה וגם את זה הם לא יכולים להגיד. עבדות הייתה נורמה מקובלת ונפוצה בעולם העתיק, לאחר מכן עם שיעבודם של אפריקנים במטעים באמריקה ובאיים באוקיינוס השקט. אופנות ונורמות וגם ערכים משתנים ממקום למקום, ממדינה למדינה, מתרבות לתרבות ומתקופה לתקופה.

אם פעם השינויים היו איטיים, בתקופה המודרנית זה טס, ומילדות לבגרות העולם הערכי משתנה בקצב מסחרר. הכאת ילדים כדרך חינוכית יצאה מהאופנה, גם התפיסה הקולקטביסטית הקיצונית. נשים הם תודה לאל כבר לא סחורה, ברובה המוחלט של החברה האנושית וחיבה לתרבות גבוהה לא הוכיחה שמביאה לעליונות מוסרית דווקא.

ובכל זאת בעולם כה הפכפך, כשמסביבנו השינויים הטכנולוגיים, הערכיים והתפיסתיים הם רבים, עשרת הדיברות רלוונטיים מאוד.

טקסט שנכתב לפני אלפי שנים יכול להוות הסכמה רחבה בקרב רובה של האנושות גם היום, וזה מדהים.

על שלושת הדיברות הראשונות אפשר להתווכח, אבל הם מבססות את העליונות המוטונאיסטית, שרוב רובו של העולם מחזיק בה. אפילו אלו ששמים סימן שאלה, או כופרים בכך שיש אלוהים מתייחסים לטענה המונוטאיסטית של אל אחד.

הלאה הדיבר הרביעי: השבת- יום מנוחה לעובד ולפועל, ברמה היום של סחרור הסמארפונים זה גם שחרור מהטכנולוגיה. את זה לא בטוח שכולם מקבלים, אבל יום מנוחה שנאמר לפני כל כך הרבה שנים, זה פלא. ממש.

לא תרצח, לא תנאף, לא תגנוב. הראשון והאחרון ברורים כשמש. האמצעי יש שינסו להגיד שזה תלוי נורמה, אך ברוב החברות זה נתפס כמגונה. כמפרק ודבר שלישי ובוגדני.

וכך גם עדות שקד וחמדנות. הדיברות הנוספות

תגידו מה שתגידו, זה פלא שלאחר כל כך הרבה שנים עשרת הדיברות כל כך רלוונטיים לחיי היומיום של מרבית האנושות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
וואט
אנונימי | 06-06-2019 15:42
מה זה לא רלוונטי ברור שזה רלוונטי לא תרצח לא תנאף תמיד זה רלוונטי
ראש הממשלה נאף ועדיין כל הרבנים תומכים בו
בהחלט | 09-06-2019 22:16
מה זה אומר?
2
כבר לא הכי רלוונטי
אסתר ש. | 06-06-2019 15:54
עשרת הדיברות ניתנו בהתאם לשלב ההתפתחות הרלוונטי שבני האנוש היו בו בזמן שהם ניתנו...סדום ועמורה. כיום יש עדיין ותמיד תהיה רלוונטיות להם אך יחד עימה ערכי החברה צריכים לעלות שלב...כמו סולם ערכים שעליו בונים את משנתנו החדשה כחברה וכיחידים. יש מקום לכתוב כללי ערכים נוספים כמו ראיית האחר חמלה אהבה ואחדות . שמירה הזנה וטיפול וטיפוח של גופנו ורגשותנו טיפול טיפוח ואיזון הגופים השונים שבנו. שמירה טיפול וטיפוח הטבע סביבנו. כל זאת מתוך שלב ההתפתחות במעלה הספירלה הקיומית שלנו כחברה ובני אנוש. עשרת הדיברות הם הסולם הראשון בלבד הבסיסי והחשוב אך כשאנו משתנים ומתפתחים וכבר הטמענו אותם בהוויה הקיומית שלנו הכרחי הדבר שנעלה עוד שלב בהתפתחות האנושית כיחיד וכחברה.
3
אחרתבוודאי אבל ברוח הנבואה
אני | 06-06-2019 17:07
בטח איזה שאלה.אבל בעולם פנטזיה כמו שלנו אז זה ברוח הנבואה. להזכיר ענק הענקים הזה היה נביא והביא רוחות אדירות של נבואה מלאות בפנטזיה. גיבירותי רבותי רוחות רוחות המיזרח רוחות קדם רוחות אלוה. על זה מדובר. היום מלא מלן רוחות מלאות בהבל הבלים בריקנות מכלה שורפת בחומרנות אדירה. לא מפליא שהמימסד הדתי היבריח את הצעירים שלנו מהאמונה. היא כל כך היתמסדה היסתיידה שאף אחד לא שומע אותה. מימסד מהמילה סיד. אותו דבר למה הכהן אהרון ברק כל כך מקומם. הוא נרקיס מוזאוני עלה לפנטאון ושכח עם. הכל מוצה ממוחזר לעייפה. היתחדשות ארץ ישראל זה ראיית העולם ברוח הנבואה. היא היגיעה שם לארצות הברית לאדמה המוזרה שם בחגורת התנך. משמע שהיא תגיע לפה כי ארצות הברית כולה אקספרימנטים מבעבעים וקודחים. אם הרע היגיע מימנה אז טוב זה, גם בסוף יגיע. זה מאיתנו מאנחנו. המפליא שאנחנו שאמונים על הנבואה נישכחה מרבותינו ואליטותינו הישנות. כניראה צריך לסלקם ולהיתחדש.
4
אגדת בלוחות השלישיים והאחרונים
משה אהרון עו"ד | 06-06-2019 17:31
הגאולה תבוא כשנייצר מספיק חומר של חסד, חמלה ורחמים כדבק לשברי לוחות ראשונים 06/06/2019 13:30:26 בסד. לחג מתו תורה. מה בין לוחות ראשונים לשניים [כשם שיהיה בית שלישי יהיו לבסוף גם לוחות שלישיים ואחרונים]. שהראשונים היו כל כולם מעשה אלוהים משל הם חלק מהבריאה והמשכה כנשמה לגוף . לפיכך מידת הדין שלטה בהם אותה שהייתה אמורה להוביל את עם ישראל רק כיחידי סגולה לגאולה השלמה. עם כניסתם לארץ אך משהתברר כי העם רחוק מכך. והוא אינו מוכשר עדיין לקבל נורמטיביות מוחלטת . נשתברו הלוחות הראשונים על ידי משה . וכך לוחות שניים נפסלו על ידי משה והמכתב אומנם נותר של האלוהים . לסמל כי הערכים לא השתנו בכלום אלה השניים כבר לווו בתפאורה ממתנת : בשלושה עשרה המידות. שמידת החמלה והרחמים שולטת בהם כרוכה בהם כאחד.משל אין לוחות הברית בלי המידות כך או כך הלוחות נבדלו בסמל האבן משאר המצוות שבתורה . בהיותם כאמור חלק נוקשה ובלתי מתפשר של הבריאה. אמורים הם היו להוות חוקת על לאורה מתפרשים כל יתר מצוות התורה . לימים יפיק מהם משה ככמוסה את כלל העל הפרקטי של : הטוב הישר . אשר אמור היה למתן כל מיני תוצאות בלתי ראויות בפרשנות ובהלכה. להוותנו לא כך הלכה ההלכה . וההלכה כיום אינה מותאמת לימי המשיח. לא בכדי היא מקרטעת ואיננה נכונה עדיין לשלוט ברמה. לעתיד לבוא יתחדש מעמד סיני בהר הבית . והפעם סביב להר יעמדו מאוחדים לכלל אחד כל בני האנוש באשר הם כאיש אחד . לקבל שוב את הלוחות הראשונים אשר שבריהם יאוחו באותו הדבק החומר של החסד,החמלה והרחמים של בני האדם בהתייחסם אלה לאלה .
5
חזון הגאולה הדבקת לוחות ראשונים לכלל שלישיים
משה אהרון עו"ד | 10-06-2019 12:12
בסד. בית שלישי והגאולה השלמה תלויים : בשברי לוחות ראשונים. שידבקו לכלל : לוחות שלישיים. באותו החומר הבקיע והמדבק של : חסד, חמלה, ורחמים.