אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כאילו נכתב היום: הרב חרל"פ על החובה לרוץ יחד בבחירות

בבחירות הראשונות לכנסת, כתב הרב יעקב משה חרל"פ קריאה לאחדות המפלגות הדתיות: "חובה קדושה מוטלת אפוא על כל מי שעוד זיק הקודש בקרבו להתאגד באיגוד גמור ללכת יחד אל הבחירות"

כמו היום: הרב חרל"פ על החובה לרוץ יחד בבחירות
  צילום: הארכיון הציוני המרכזי בישראל)

בימים אלה אנו שוקדים על הוצאת ספר חדש: 'איגרות ממרום' –מכתביו ואיגרותיו של הרב חרל"פ. דבריו שנכתבו לפני שבעים שנה ומעלה. כאילו נכתבו אלינו ולמנהיגנו בימינו אנו.

קריאת  הרב חרל"פ לגאוני ורבני ישראל ותלמידיהון -יראי ה'-לאחדות המפלגות :

"פקד ד' את עמו. השכינה שהייתה נודדת כאלפים שנה באווירה וגושה של ארץ העמים, המלא גלולים וטומאת אלילים, וסככה בכנפיה על בניה לבל יסתאבו חלילה ויתבוללו בין העמים, ושמרה אותם מכל משמר והעמידה בהם קדושים וצדיקים. ואחרי אשר הגיע הזמן והעת לשוב אל ארץ קדשה, הייתה הגולה כמדורת אש ואבד מיטב בניה – כששה מיליונים – עתה חוזרת השכינה אל ארץ קדשה. הוסר שיעבוד מלכויות ועול זרים מעל בניה והיא מחכה בכיליון עיניים, לבוא בניה-בוניה הקדושים הדוגלים בשם ד' ובתורתו, לקדם פניה בשלום ובאחדות ולהקימה מעפרה ולומר הננו הננו אשר לנו היית מחכה, ואיש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק ונתחזקה בעד עמנו ובעד ערי אלקינו. בה בשעה אנו בטוחים בשם ד' כי יהי' מגן לכל החוסים בו, יופיע לעזרתנו להעמיד את המדינה שלנו על מוקד יבואו ויעזרו לנו להחזיר שכינתנו לציון בכל עוז קדשה ונועם שמחתה.

ומה מאד ידאב לבנו אם השמאל עומד ומחלל מחרף ומגדף שם קדשו והימין עומד ומזלזל, ועלינו ללחום על ימין ועל שמאל, ימין ושמאל תפרוצי וזרעך גוים יירש וערים נשמות יושיבו, והשכינה שוב מיללת אוי מה הי' לנו.

חובה קדושה מוטלת אפוא על כל מי שעוד זיק הקודש בקרבו להתאגד באיגוד גמור ללכת יחד אל הבחירות. איש בל יעדר, ובבטחון גמור כי גם השמאל כשם שהופיע עליו אור הטהרה לבלי להתערב בין הגוים כן גם יופיע עליו אור התשובה לשוב אל ד' ואל תורתו בלב שלם.

ובמטותא מכל גאוני ישראל רבניהם ותלמידיהון, עפר אני תחת כפות רגליכם, כי תתעוררו ותעוררו להטות אוזן לרחשי השכינה המתרפקת על דודה והאבלה על בניה והמצווחת ואומרת בואו בואו לעזרת ד' בגבורים, לחזק את האיחוד לגזור בגזירת התורה ללכת יחד אל הבחירות ולבלי לתת מקום לזלזל בפקודת ד' לעמו ונחלתו, ולהאמין כי ילד יולד לנו, בן ניתן לנו…     ואם כי עם הלידה יש גם טומאת לידה – אנו נתגבר בעזרת השם יתברך להעבירה ומתוך הלידה הזאת בן יותן לנו ויקרא שמו פלא יועץ.

אין ספק כי יראנו ד' נפלאות מעצתו, עצת ד' תעמוד.

חזית דתית מאוחדת

טרם הבחירות הראשונות לכנסת ישראל, בחירות שהתקיימו בשנת תש"ט, חברו פלגי הציבור שומר המצוות בישראל למפלגה אחת 'חזית דתית מאוחדת' שמה. לצד המברכים על איחוד זה היו לא מעט שחששו לאיבוד הצביון בו האמינו, אם צביון המזרחי, הצביון החרדי ואם הצביון העממי.

שאלת יתרונו אל מול חסרונו של האיחוד הובאה גם לשולחנו של הגרי"מ חרל"פ.

הרב בנימין פלדמן שאל את הרב בשם הירחון החרדי 'ההד' מה דעתו על כך.

בתשובתו לשאלה כתב הרב חרל"פ ביד שבט תש"ט

מעלת כבוד הסופר הנכבד ר' בנימין נ"י.

נדהמתי מנוסח השאלה אם האיחוד בחזית הדתית היה דבר בעתו וחזיון בריא או רעיון מוטעה ונפתל, אם כל תקוותנו מאז ומעולם היא לזכות ליום אשר "אחד באחד יגשו ורוח אחר לא יעבור ביניהם", ויחד עם ציפייתנו לישועה חיכינו ליום שבו תתגלה אחדותם של ישראל, הרי שיום בשורה היה לנו היום הזה בו זכינו יחד עם ראשית צמיחת ישועתנו גם לנפלאות ישועת קדשו בקיום היעוד של "אז נדברו יראי ד' איש אל רעהו", שמזה ודאי יבא לנו גם הייעוד של "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם", שכל שבטי ישראל יתאחדו כולם לעבדו שכם אחד בלב אחד ובאהבה אחת, וכולם כאחד יעזבו את המשטמה וישכחו את כל פרשת העבר.

אם אחרי אמת וצדק זה מתעוררים היסוסים כאלה לחשוב כאילו הכל מוטעה ונפתל מוכרח אני להגיד כי עוד לא השכילו להשתחרר לצאת מכבלי עול הגלות, ולהשתחרר מקללת המשטמה ומחרפת השנאה אשר אכלו אותנו בכל משך שנות גלותנו.

אין זאת אלא חתירה תחת כל קדשנו ומזימה לשבור את ישראל לרסיסים, לא זו הדרך אשר בחר בה ד'. יראי ד' מוכרחים לסלוח איש לרעהו ולהעריך רק את הטוב שבזולתו, לשכח את כל ויכוחי העבר, ולו אף אם בצדק יסודם, להתפייס זה עם זה כיוסף עם אחיו ולהתאחד בלב אחד כאיש אחד וכחטיבה אחת, ולצאת שלובי יד למען גילוי שם ד' ותורתו בארץ קדושתו.

ואין הכוונה לטשטוש הגבולות שכן לכל שבט תפקיד מיוחד ומגמה מיוחדת, אבל הכול בשלום ובמישור לקיים מה שנאמר "האמת והשלום אהבו". (מתוך הספר שירת הי"ם אודות הרב יעקב משה חרל"פ עמ' 487)

==

יאיר חרל"פ הוא מחבר הספר 'שירת הי"ם' על סבו הגדול רבי יעקב משה חרל"פ.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הרב חרלפ בעד יושר. נגד שוחד מרמה והפרת אמונים
דעת הרב חרלפ... | 03-06-2019 13:45
בטח חשב שמכיר צוללות לאויב תמורת בצע כסף מקום של מעשים כאלו זה בתא של וענונו עד שחברא קדישא יבואו..
מרן הרב חרל''פ זצ''ל שקול כמרן הרב קוק זצ''ל
עידו 2 | 12-07-2019 7:29
ספריו הקדושים נחשבים כאילו נכתבו לפני 100 שנה.
נמאסת
חלי | 03-06-2019 18:31
לא נמאס לך לחזור על השקר של הצוללות? חוץ מהשמאל שמתמחה בשינון שקרים איש אינו מאמין לך.בוא אציע לך שם כינוי לכתיבה בסרוגים.מה דעתך על עמלק.מתאים לך כמו כפכפה.
2
הסופר הנכבד ר' בנימין
ישראל צבי גילת | 04-06-2019 17:40
אני חושב ששם משפחתו של הסופר אינו מדויק. אם זה אותו ר' בנימין המפורסם בוודאי שהרב הוא לא היה.