לתקן את הסיטואציה | להחזיר את בנט הביתה

אם בבחירות הקרובות איננו רוצים לחזור על אותה סיטואציה שבה ליברמן שוב ממלא תפקיד של לשון מאזניים מול נתניהו, צריך לתקן את הקלקול שהוביל לסיטואציה הזו ולהחזיר את בנט הביתה

לתקן את הסיטואציה | להחזיר את בנט הביתה
  צילום: יונתן זינדל פלאש 90

כדי להבין כיצד הגענו לתסבוכת הזו של בחירות חדשות צריך לחזור חצי שנה אחרונה לרגע שהוביל לבחירות. כאשר ליברמן התפטר מתפקיד שר הביטחון קם יו"ר הבית היהודי בנט ותבע את תפקיד שר הביטחון. לכאורה, היו לבנט שני גורמים לטובתו – האחד הבטחתו של נתניהו לפני הבחירות והשני העובדה שבלי הבית היהודי לנתניהו לא הייתה קואליציה.

אולם אז התנער נתניהו מהבטחתו לבנט ותוך שימוש בכל מיני תירוצים ביטחוניים מעורפלים טען שהבית היהודי לא יכול להביא לבחירות בנקודת זמן הזו. לאחר שבועיים הסתבר שהנימוקים הביטחוניים המעורפלים לא משמעותיים כאשר הבחירות נדרשו לטובת עניינו האישי של נתניהו.

שני גורמים התגלו בקלונם בסיפור הזה – הראשון נתניהו שלא עמד במילתו, והשני הבית היהודי שלא נעמד מאחורי בנט והתייצב לצד נתניהו. לרוב בנט מחל על כבודו וויתר אולם הפעם בנט החליט שעד כאן וקם והלך ואיתו הלכו 4 מנדטים (3 לימין החדש ו1 לפייגלין). ושני הגורמים באו על עונשם. נתניהו איבד את הרוב בכנסת ומצא את עצמו עומד מול ליברמן. ליברמן כנראה כבר מזמן איבד את האימון בנתניהו ולכן החליט לעשות סיבוב על נתניהו והחרדים. הבית היהודי נענש ונפל מ8 מנדטים ל5. בפועל, הפך הבית היהודי לסרח עודף של נתניהו והישרדותו האישית כשבצלאל סמוטריץ', ממלא, שלא בטובתו, את תפקיד הסנצ'ו פנצ'ו של נתניהו.

אם רוצים שליברמן לא יהיה לשון מאזניים

אם בבחירות הקרובות איננו רוצים לחזור על אותה סיטואציה שבה ליברמן שוב ממלא תפקיד של לשון מאזניים מול נתניהו צריך לתקן את הקלקול שהוביל לסיטואציה הזו. הניסיון של איחוד מפלגות הימין לטעון שמה שהבריח מצביעים היו הכהניסטים של עוצמה יהודית מפספס את העניין. בסופו של דבר, ישנם 4 מנדטים שאין להם עניין להצביע לאיחוד מפלגות הימין בצורתו הנוכחית.

הנציג שלהם היה בנט וכשבנט (וגם שקד הלכו) הם הלכו איתם. לליכוד הם לא רוצים ללכת ולאן הם ירצו ללכת עכשיו זו שאלה טובה מאד. אולם התיקון איננו צריך להיות רק במישור הטכני אלא גם במישור המוסרי. הבית היהודי התגלה כמי שאיננו מכבד את יו"ר המפלגה ומעדיף להתייצב לצד ביריון הכיתה מאשר לצד הנפגע. איחוד מפלגות הימין מרבה להתהדר בסגולותיו הערכיות אך ברגע האמת התגלה כחסר חוט שדרה מוסרי ויכולת עמידה מול נתניהו. תיקון המציאות הנוכחית צריך להתחיל בבקשת מחילה מבנט וניסיון להחזיר אותו הביתה.

להחזיר את בנט כשווה בין שווים

חזרתו של בנט הביתה לא תחזיר אותו למעמדו הקודם כיו"ר המפלגה. את מעמד זה הוא איבד כאשר הוא החליט לפרוש ממפלגת הבית היהודי אולם ניתן להחזיר אותו כשווה בין שווים באיחוד מפלגות הימין. חזרה כזו תרגיע גם את גורמי הקו שחטפו אלרגיה כאשר הוא כיהן כיו"ר המפלגה ושרק בבחירות האחרונות שבו למפלגה.

בנט לא יחזור כיושב ראש המפלגה אלא כקול נוסף, חשוב, במקהלת הקולות של איחוד מפלגות הימין. כמובן עדיף היה אם המפלגה הדתית לאומית הייתה מתנהלת באופן מסודר דרך פריימריז כולל ובחירות מסודרות אך במציאות הנוכחית של הפיצול הפנימי הדתי לאומי שבה הצדדים השונים לא מכבדים אחד את השני ואת העמדות הדתיות אחד של השני שלוש התארגנויות שונות ושוות כנראה הן הדרך היחידה להגיע לשלום במפלגה (שלוש התארגנויות שבאופן מוזר משהו משחזרות את החלוקה הקלאסית של הרב קוק של לאומייים, דתיים ואוניברסאלים). לכל אחד מראשי המפלגות יהיה זכות וטו (סמוטריץ', פרץ ובנט) או שרוב של שניים מתוך השלושה יכריע.

חזרתו של בנט הביתה אומרת תמיכה בבנט לתפקיד שר הביטחון. לא בגלל שבנט הוא הכי מתאים או הכי ראוי (למרות שיש מעומדים גרועים ממנו לתפקיד כמו ליברמן) אלא בגלל שנתניהו צריך לעמוד במילתו. אם הוא לא עומד במילתו הוא לא עומד במילתו בשום עניין. וההתייצבות שלנו לצידו בכל עניין היא הרסנית גם לעניין הערכי שלנו וגם ליכולת שלנו לעמוד על שלנו ולהשיג את מטרותינו מולו. ועל זה כבר אמר משל יותם "תֵּצֵא אֵשׁ מִן־הָאָטָד, וְתֹאכַל אֶת־אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן" (שופטים ט טו).

 

הכותב הוא חבר הבית היהודי, תושב ירושלים

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
להחזיר את בנט ושקד הביתה
ישעיהו | 02-06-2019 13:47
להיי טק עדיף שכל אחד ואחת יעסקו בדברים שהם מוכשרים בהם ויש להם איזשהו ידע רלבנטי.
להחזיר את בנט, כאילו לאכול את הקיא שוב !
עידו 2 | 03-06-2019 9:26
לבנט ייאמר: '''הרצחת את המפלגה, ועתה אתה בא לרשת כסא?? פוי בנט !!
אין אפשרות להחזיר, אבל אפשר לקבל זיכוי
חחחח | 02-06-2019 20:35
החזרות, באריזה מקורית שלא נפתחה עד 14 יום. לפנים משורת הדין ניתן לזוג הלייצים זיכוי שיוכלו לממש בתור עוזר פרלמטרי של סמוטריץ (נפתלי) ומזכירת לישכה של ביבי (איילת)
בנט
מטריק | 02-06-2019 15:20
כול עם ישראל להחזיר את בנט
2
בנט=סמוטריץ=ליברמן
א | 02-06-2019 13:59
או שאני שר הביטחון או שאני שורף ת'מועדון אין הבדל בין ההתנהלות של בנט, סמוטריץ, וליברמן
3
נכון, צריך להחזיר את בנט הביתה - לרעננה
צודק | 02-06-2019 14:08
מה שיותר מהר
4
כשווה ביון שווים?? לכל מעשה השלכות, מר מקורב.
ברור חחח | 02-06-2019 14:13
עוד משהו? אולי לתת לו פרס הפיגוע הגדול בימין?? אולי בכלל נוותר על מה שקיבלו ונעביר אותם לבנט שיעשה איזה ימין חדש?? לשתף פעולה לבלוק -אפשרי, כל מה שמעבר?- בונוס שלא מגיע לו!
5
לא ללכת סחור סחור. הרב דרוקמן. הוא אשם בהכל.
צביקה | 02-06-2019 14:15
הוא זה שגרם לכל הבלגאן.
למה לרב דרוקמן אסור להתערב??
רמי | 03-06-2019 22:53
רק פרופסור אומן יכול להתקשר וליעץ לבנט?? אתה וכותב המאמר מייצגים היטב את תופעת הבנטיזים שהרסה את הציונות הדתית תמיד היו בציונות הדתית דעות מגוונות בהרבה נושאים וטבעי שהרב דרוקמן (שיש לו המון זכויות במפלגה) ינסה לקדם עמדה מסויימת גם אם היא נוגדת את עמדתו או אפילו שאיפותיו של המנהיג העליון בנט מה לעשות ככה זה במפלגות דמוקרטיות
להחזיר גם את מוטי אלון!
בהחלט | 02-06-2019 20:36
הוא יכול לסחוף את קולות ההומואים!!
6
להחזיר את בנט
פיאלקוב נילי | 02-06-2019 14:32
בין חברי הכנסת הטובים .עם ישראל זקוק לו.
7
אתה כנראה מעריץ של בנט
יהודה | 02-06-2019 14:50
אתה באמת מצחיק. לאחר שבנט בגד בבית היהודי שנתן לו הרבה כבוד, אתה מציע לו שטיח אדום. כנראה שאתה מעריץ של בנט, אבל אל תאבד את ההיגיון
8
נפטלי בנט
מטריקס | 02-06-2019 15:19
חיבים להחזיר את בנט וגם שקד בנט תותח גבר שבגברים יכול להיות שר בטחון חזק ראש על הכתפיים איש צבא כול עם ישראל מריך להחסיר את בנט ושנהיה כוח לליכוד ושהכלב הרוסי ליברמן לא יהיה זה שבגללו לא נרכיב ממשלה זה רוסי מרגל של פוטין שונה יהדות שונא תורה אוכל חזיר נבלות בקיצור כלב מרגל רוסי
9
לולא בנט היה פורש לא היתה לשון מאזניים...
יוס | 02-06-2019 17:33
להחזיר את בנט לביתו ברעננה זהו מעשה נכון יותר לטיפול בהיבריס.
10
סמוטריץ לא יתן לבנט לחזור הוא מפחד על מקומו
ישראל בן שחר | 02-06-2019 20:44
הרי סמוטריץ יודע שבנט שם אותו בכיס הקטן בכל המובנים בזמן שסמוטריץ למד תואר במשפטים והצהיר שתורתו אומנותו בישיבת קדומים בנט לחם בסיירת למען עם ישראל זה ברור לכולם שברקורד העשיה הצבאית והאזרחית אין לסמוטריץ כלום ממש כלום למעט היותו מנכל התנועה שהוא הקים לעצמו רגבים שסחטה כספי ציבו מרשויות מוניציפאליות ביוש כדי לממן לעצמו משכורת רכב ותנאים
11
סוף סוף מאמר נכון. ואפשר לקרוא לילד בשמו - אס
יוני | 03-06-2019 14:09
ור לרבנים להתערב בפוליטיקה, וזה אני אומר עם כל הכבוד והערכה לרב דרוקמן.
12
בגרות.
יצחק | 12-06-2019 16:14
בניהול ענייני המדינה חובה שיעמדו אנשים מחושבים ובוגרים בשכלם ובנפשם. רגשות כעסים ושאר גורמי הרס אין להם מקום בניהול עניינים ציבוריים ובוודאי שלא בדרגות וברמות של חכ ושרים. בנט בא למפלגה קטנה. סקטוריאלית. בנט פתח אותה לציבור רחב. ואכן המפלגה המריאה. בנט היה ממשיך אם לא היו דורשים ממנו להגדיל את הכיפה שלראשו. אגב איני נמנה על אוהדיו. אבל את האמת צריך לומר.כשבנט פרש הוא לקח או ליתר דיוק למפלגה הסקטוריאלית נלקחה ממנה הנדוניה שהביא עימו. אז עלמה תלונותיכם? צודק בעל המאמר: לקרוא לבנט ושקד חזרה למפלגה. לקבוע את המצע ואת דרכי ההתנהלות ובעיקר לתת לאנשים לעבוד! לא לחסום. להפריע. להציק. לדרוש כל הזמן דרישות פינוקיות. ראינו לאן זה הוביל: נשארו בסוף עם פינוקיו. אחדות ובהצלחה.