פרשת הרב טל: בחיאת, אל תבטחו בנדיבים

פרשת הרב טל, כמו פרשות אחרות ש-"מטלטלות את המגזר" הן הזדמנות לבחון מספר אמיתות ששוב מרסקות אל קרקע המציאות קהילות שונות. מה היחס לרבנים? האם יש קשר להחמרה בדיני צניעות? ועוד

פרשת הרב טל: בחיאת, אל תבטחו בנדיבים
  צילום: עומר כהן

מבלי להיכנס למקרה הספציפי של הרב טל, כדאי אולי לבחון את הדברים ממבט על. פעם אחר פעם מתבטלים אנשים בפני אנשים אחרים, ואז סופגים מכה חזקה ושברון, של אמונה, או הכחשה והדחקה, והיכנסות לסחרור וטראנס של הגנה על המוכר והידוע. האמונה שהתוו להם והעולם שבנו לעצמם קורס בין לילה. ואלו מנגנוני הגנה ידועים ומוכרים.

אבל כבר דוד המלך ידע להזהיר בתהלים,"אל תבטחו בנדיבים בבן אדם שאין לו תשועה, תצא רוחו ישוב לאדמתו". גם בספר בראשית אלוהים בורא את האדם בצלמו ובדמותו. המסר של הבחירה החופשית, הוא מסר עתיק ביהדות, ועם האדם הנשגב באות תמיד גם נפילות- קין, הבל, נוח, מגדל בבל ועד ימינו. זה כל האדם. יצור שפל ונשגב יחד. כל אדם בכל מצב, ואין לחלק לגדולים וקטנים כפי שאנו נוכחים לדעת שוב ושוב ושוב.

בכלל היומרה הזו שנחצבה בתלמוד לקראת היציאה לגלות ופותחה ושוכללה בחסידות, על רבנים שעושים ככל אשר יורו, שיאמרו על ימין שהוא שמאל וליהפך, או האדמו"ר, המקובל שהוא צינור השפע שמחלחל את האלוהות לעולם, הגישה הזו סופגת מכה אחר מכה.

חומרות בענייני צניעות לא הוכיחו את עצמן

גם התפיסה הזו שרווחה בחלקים בציבור שאיפה שיקפידו הלוך והקפד על דיני צניעות ביתר חומרות על גבי חומרות, שם המחנה יישאר קדוש התרסקה אל קרקע המציאות. מקרי הבגידות, והפגיעות המיניות לא פסחו על אף פלג בחברה הישראלית. אם פעם הייתה תמימות לומר "אצלנו ולנו זה לא יקרה, זה רק אצל ההם שהולכים כמו מופקרים", היום לצערנו כולם בוגרים יותר לדעת ולהבין שזה לא כך.

התפיסה שהוביל הרב קוק שהאל נמצא בהיסטוריה, אותה כתב בת"ו "היסתוריה", שמורכבת מהמילים "הסתר- יה" אהובה עלי במיוחד. היא תפיסה שאומרת שהאל מדבר מתוך המציאות. היא תפיסה שאומרת שהמציאות צועדת קדימה אל עולם טוב יותר, הגם שיש נפילות והמון כאב, ואפילו דברים הנראים כנסיגות טוטאליות, הכיוון הוא קדימה.

אולי מתוך המציאות, האל אומר שהגיע הזמן בהוויה הגאולית בארץ ישראל כפי שהרב קוק ראה אותה, שכל אחד יפתח את הנפש שלו, ואת החושים שלו, שיתייעץ, ישמע ויהיה פתוח, אך לעולם לא יהיה כפוף ולא ילך כסומא אחר אף רב, מנהיג או מורה. שיעלה ויפתח את החושים ואת ה"עצמי" שלו מבלי להיתלות באילנות כאלו ואחרים. ללמוד כן, להיתלות לא ולא. כך הסנסורים יזהו מתי זו עצה טובה ומתי זה כבר עובר כל גבול.

אולי העידן הזה בו הרבנים מדריכים על כל שעל וצעד עבר מהעולם, שהקשר עם האל והתורה על נגזרותיה השונים הוא נחלת הכלל. שהאדם נברא יחידי, הוא המבין בעניינו, והוא צריך לקחת את גורלו בידיים.

בואו נודה שלגברים סלחניים יותר

ובוא נחשוב על עוד נושא, מה היה קורה לו אשת רב הייתה בוגדת בבעלה, מפתה מישהו אחר? או אז חרון זעם הקודש היה משתלח בה, נואפת, בוגדת ועוד האשמות כאלו ואחרות היו מיד יוצאות לכיוונה, לא היו כל מיני הצדקות שהגדולה מחברותיה יצרה גדול ממנה, לא היו כל מיני דקדוקי צדקנות, כפי שאנחנו שומעים שוב ושוב במקרים הללו, מפי תלמידים ומקורבים, כשבצד השני כל היום וכל הלילה מטיפים על שמירת העיניים ודיני שערות המציצות מהמטפחת.

אולי גם התנועה הזו של שחרור האישה, והעצמת האישה, שהחלה כמעט במקרה במלחמת העולם השנייה, (מקרה- אותיות רק מה' לימד אותי מישהו פעם), כשנשים תפסו את מקומות העבודה במקום הגברים שנשלחו לחזית, מדברת על נשים אחרות. על נשים שרוצות שוויון, על נשים שרוצות להיות גם הן רוחניות, עובדות, יוצרות ונוכחות לא רק כגוף, והכי חשוב שהן קובעות לעצמן מה נכון להן. אולי גם המאבק בתופעה הזו, שלעתים בהחלט יש לה גם היבטים שליליים, או כאלו הניתנים לוויכוח, מפספסים את הקומה הזו, הגבוה והגדולה יותר אליה צועדים נשים במאה העשרים ואחת?

ולא רק נשים, אלא היחס גם לגברים, יחס בוגר יותר, שמבין את היצרים, אך מטפח אמון, בחירה, רצון לזוגיות גבוהה ולא מקטינה, חופש לבחור כל פעם מחדש ולהתמודד עם המציאות. יחס לשני המינים, גברים ונשים מאמין יותר, ואמונה אין פרושה פריצת גבולות לגמרי. אבל השאלה מה המניע מאחורי הדברים הפחד וההסגר, החטא וההכנעה, או יחס בוגר ובריא יותר?

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
לא יעזור לך הרבה מול ההמון הדתי
יאיר | 29-05-2019 18:17
הם אינם מחפשים את האמת בכל ליבם ומוכנים להיצמד רק אל המוכר והידוע והנפסק להם בהלכה על ידי אנשים כמותם בדיוק. הרי אף אתה בעצמך בפנותך אליהם מרגיש צורך להשתמש בתנך ובאמרות חזל כי יודע אתה שרק כך דבריך לא יוחרמו קליל אלא רק באופן חלקי
שגיאה
שירן | 29-05-2019 18:31
כליל לא קליל
2
הזהרו משונאי המדינה שמהם תצא זימה
והנה דוגמה מצוינת | 29-05-2019 18:43
בנפול רשעים - רינה
אתה צודק כמו החזון איש ...
שירן | 31-05-2019 0:06
כמו כל גדולי ישראל מהציבור החרדי ..בעצם אתה מוציא דיבה על גדולי ישראל ...ובא נחשוב לצד השני הרבנים שהתפרסמו לרעה בזמן האחרון חלק מהם היו כן מהציונות הדתית קיצור שתוק חוצפן!!!!!!!
מה הקשר
ציוני | 30-05-2019 15:42
רואים שאת החרדי שורצה לסכסך.
אתה מתכוון לשיינברג ואלון?
יוני | 29-05-2019 20:37
או שסתם בא לך לדחוף לפה דברים לא קשורים בגרוש?
3
התקומה תגיע!!
עבודה עברית לנצח! | 29-05-2019 20:04
כידוע הקדושה והסטרא אחרא נלחמות אחת בשניה, אך כאן אף אחד לא ישבור את קהילת תורת החיים שבראשה עומד הרב הצדיק שמואל טל שליטא! כדאי לכל המתנגדים ללכת לראות במה מדובר לפני ששופכים את דמו ודם משפחתו! כמו כן, תדעו נשמות יקרות שעוון לשון הרע הוא חמור ביותר, ואני לא יודע איך אנשים לא מפחדים!?;? בפרט עוד שהעניין בטיפול בראשות הרהג אשר וייס אבד!! כמה סיפורים לאורך ולרוחב יש על האסונות של לשון הרע!! למה לנו להיכנס למיטה חולה?!?! כדאי כדאי לכל המתנגדים לפני שכותבים תגובה שלילית לחשוב פעמיים ורק לשמוע שיעור תורה של הרב או ללכת לדבר איתו ותבינו כמה אתם רחוקים מהאמת!! אני מברך את הרב ואת הקהילה שכמו בלידה יש תהליך של כאב ואז השפע מגיע, כך גם פה, אמת מארץ תצמח! ושהקהילה והרב יקומו מזה לתקומה ואור כזה שיהיה כפל כפליים!!!!
המשוגע הוא מי שרוצה אמת? יש דיינים בישראל
דוד יוסף | 31-05-2019 0:16
פושע וחוצפן
תורת המוות
קנאי לאמת | 30-05-2019 8:52
ראינו במה מדובר. רמאות במעטפת של תורה. כמה מצער. בושה וצער. עיוורים או מכחישים או משוגעים לא ברור. יהי רצון שתזכו לרפואה שלמה ולתשובה שלמה.
4
כל הנלחם בגדול דור יפגע
שמחה | 29-05-2019 20:11
אפתח בכך שאיני ממחנהו של הרב טל ורחוק מכך אך אני יודעת שהוא תלמיד חכם גדול ולא ברור לי למה רב אחד פוסק נגדו שילכו לתקנה ונשמע דעתם של כמה רבנים. מי מינה את הרב אליהו לשפוט? אותי מפחיד שרב אחד שופט בלי שמשהו מינה אותו. מי אמר שהרב אליהו צודק?
ה' ירחם
צדיק ללא פרסום | 30-05-2019 8:44
אתם כנראה מעורבבים גם כן... תיזהרו לא להתאהב ברב
ויש פה עוד הרבה דברים לא ברורים.
יניב | 29-05-2019 20:38
למה הרב אליהו לא מחכה לבית הדין שהוא עצמו חתם שהוא מקבל אותו, ויוצא לתקשורת?
5
איזה יופי הזדמנות לנגח את ההלכה
שיר | 29-05-2019 22:06
שוטה. יש לך הזדמנות לפרסם את הדעות הלייטיות שלך בנוגע לצניעות?
6
מחפש לטהר לעצמו את השרץ
דורון | 29-05-2019 23:45
רוכב על הסיפור כאחרון החילונים... בן אדם צריך להביע עמדות הלכתיות מתוך טוהר לב וישרטת הלכתית. יש כאלה שנמצאים בתחתית ומחפשים איךתלהצדיק את מקומם ומחכים למקרים כאלה בשביל לקפץ כחמור בראש.
7
הגזמת קלות
המיואש | 30-05-2019 2:39
זה שהתלמוד אומר: ועשית ככל אשר יורוך אפילו על שמאל וכו' זה לא אומר ללכת כסומא אחרי מישהו, מקסימום אם חשים שמשהו מחשיד כאן מתייעצים עם עוד רב זו לא בושה. מכאן ועד כל ההטפות שלך לפמיניזם זה כבר כלל לא שייך. לא יזיק לכותבים המזרוחניקים קצת פחות לבלבל במוח
מה לעשות כבר 2000 שנה אין לך ביהד הגדול
המיואש | 23-06-2019 21:37
אז מה? נתפקר כולנו? חכמים כבר אמרו לנו מה דעתם על חסידים שוטים, לכן ברגע שמתחיל הרחש בחש לפעול בהתאם, גם אצלי בישיבה היה אירוע מצער, אמנם לא קשור לעריות, ואין מה לעשות מחליפים כתובת, לא יזיק לך קצת איתנות, רב הוא בסוף בן אדם, אז אם רב סרח זה לא אומר שאין אלוקים
ועשית ככל אשר יורוך
טל | 30-05-2019 8:59
מדבר על בית דין הגדול שהיה יושב בירושלים,אבל אם חסידים שוטים מאמינים שיש לרב טל דין של מלך ומותר לו לחמוד אשת איש ,ומותר לו להתחתן עם אישה שהיתה נשואה כי הוא רואה שאישתו תמות ויוולד מהזיווג האסור משיח,אזי הם יגידו שמותר לרב טל הכל.
8
אולי יפסיקו כבר כולם לדשדש בפרשה זו !!!
עידו 2 | 30-05-2019 7:08
הבנתם ?
אתה תעשה תשובה !!!
חכמולוג | 31-05-2019 0:20
לחרוץ דין של משהו ועוד רב בישראל על פי תקשורת בלבד יש דין בישראל!!!!!!
תשובה
יהודית | 30-05-2019 8:53
שיפסיק לשקר ויבקש סליחה מכל האנשים שהוא הרס להם את החיים או שלפחות ישתוק
9
תפילה לשלום המדינה הוא לא אומר, פרשת הכסף !!!
שמעון | 30-05-2019 8:32
הוא קיבל כסף כדי ללכת 'יפה מגוש קטיף, ומקום לישיבה שלו, אז המינימום הוא להודות למדינה בכל שבת ומועד. אבל כלום! עליו נאמרה המשנה באבות- הוי מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו
10
ניסיתי להבין את הקשר שבדבריך אבל אתה פשוט...
א | 30-05-2019 8:33
טיפש. מתוסכל מזה שנשים צריכות לכסות את עצמן ומחפש פורקן ליצריך.
11
כל מילה בסלע
מוטי | 30-05-2019 8:55
רב שחומד אשת איש מקומו בגלות רחוקה,הרב טל ותלמידיו עם החומרות הקיצוניות ביותר מצדיקים היום לא תחמוד אשת איש באמירות של התה נגיעה או לא היתה נגיעה,בעוד שהרב עבר על לא תחמוד דאורייתא במשך שנים,מעניין אם אברכי תורת החיים מתירים לנשותהם להסתודד עם גבר זר והודעות אהבה והעיקר שלא תיהיה נגיעה,מי שחיפש כל חייו רוח הקודש עמ להשתמש בה לכבול קהילה שלימה ולהראות שיש לו כוחות ולשלוט באנשים שביום שיתגלה שהוא חוטא יגנו עליו מעבירה שכתוב בתורה ובעשרת הדיברות ויצדיקו לא תחמוד ויצדיקו נישואים עם אישה שניה שהיתה נשואה,מסכנה הרבנית,מסכנים הנכדים, לעומת זאת אני בטוח שהילדים של הרב והכלות יגנו ויצדיקו כל חטא של הרב ,אחרת יחרב עליהם עולמם.
12
תובנה קטנה
אליקים | 30-05-2019 9:11
ישנם 2 דרכים להתעלות: אחת היא להתעלות ולהתגדל ולהסתגף ולעבוד עבודת מידות טהורה. הדרך השניה היא להקטין ולזלזל בכל מי שלא נמצא בקהילתך ועי זה אתה גדול מעצם הקטנת כל העולם,נראה לי שתורת החיים דגלו בדרך השניה. בנוסף התוכנית המקורית של הרב טל היתה להיות החזון איש של הדור,התוכנית לא הצליחה לו ורק קומץ של מספר תלמידים פסק לפי הפסיקה המוזרה של תפילין כל היום למרות שיש מחשבות זרות והולכים עם התפילין ברחוב ורואים נשים,להחליף את הקלף של המזוזות בגביל,לברך לפני נטילת ידיים,וכו וכו ויצא שאברכים עוזבים את הישיבה לא ממשיכים לפסוק לפיו ונשאר קומץ קטן של נאמנים, ואז בא הגירוש מגוש קטיף והרב עובר לחרדים והם לא מקבלים אותו,אז יש שבר ומשבר ונפילות בלא תחמוד אישה נשואה ואז הוא עובר להיות מלך שמותר לו לכאורה ,כי הוא דוד המלך,אבל היום יותר אנשים יודעים שהמלך הוא עירום...
13
איך אתם לא מפחדים?!
גאולה | 30-05-2019 9:48
רב בישראל לא אמור לרוץ ולפרסם מכתבי נאצה נגד רבנים אחרים בזמן שבית דין יושב ובודק את הראיות בשיקול דעת. מדובר פה בחילול ה'!!! רב בישראל אמור להיות זהיר מאוד מאוד מאוד שמדובר בחילול ה' יתברך! אין על זה כפרה.. הרב שמואל בטוח שהרב טל נוכל ופושע? שכוייח. תחכה שבועיים תפרסם אחרי פסיקת בית הדין. איך הוא דן יחידי ובכך מוריד מכוחו של בית הדין שיושבים בו דיינים שיראתם קודמת לחכמתם והם ניטרליים לחלוטין. איך רב בישראל גורם לפילוג אדיר בעמי? ולאש המחלוקת לדלוק? זהו רצון ה'? תהיו כנים עם עצמכם!!
14
הכתב לא מדייק מסלף ומבלבל. לא מקצועי
אחד מכולם | 30-05-2019 10:51
תהיה מקצועי פרסם מחקרים והוכחות. ואל תתהדר על צניעות יתרה כלא מוצלחת. תן מבט באחינו החילונים ותראה מה קורה שאין צניעות.
15
בכנות - אני חושב שהגזמת.
דוד | 30-05-2019 10:59
אני יכול להבין את הרוח של מה שאתה רוצה להגיד (ואני לא מסכים איתה, אבל זה בסדר לא להסכים), אבל הדרך שבא כתבת את המאמר - מזמין פריצות. רצוי מאד מאד להיזהר עם ניסוחים.
16
חוצפה
אברהם | 30-05-2019 15:30
מי אתה שתגיד מה הרב קוק אמר ועוד שתצא נגד כל כך הרבה רבנים ונגד עיקרי תלמוד תורה עשה לך רב וזוהי התרבות היום כל אחד לוקח איזה ציטוט מהרב קוק ומעווט אותו אל מול הרצון החופשי שלו לבוא את דמיונותיו השקריים
17
זה לא נכון בכלל מהש"כ בעניין צניעות
אקדו | 30-05-2019 15:41
כי מה שקרה לרבט טל, זה אלפית האחוז ממה שקורה בציבורים אחרים שלא שומרים מספקי על צניעות. אז כן - צניעות כן מונעת תועבה!!!!
18
מזל שאני חזרתי בשאלה
חנה מצפת | 31-05-2019 0:12
לפחות כאן אצל החילונים הכל מותר ולא צריך לעשות הצגות...
19
בדקת את אחוז המטרידנים במגזר הכללי?
שי | 31-05-2019 10:25
זה כמו לומר: החמרה בכללי הבטיחות בדרכים לא עזרה, יש לי חבר שנחנק מחגורת הבטיחות.
20
אז לא צריך צניעות?!
יהודי | 02-06-2019 16:06
דברי חוצפה
21
כבר מסיק מסקנות בלי בי"ד?!
עובד ה' | 02-06-2019 16:06
איפה היראת שמים?
22
הבעיה היא שסומכים על ר' שמואל אליהו
מ' ביטון | 05-06-2019 21:47
שחורץ גורלות לבדו ומסתיר את השלדים שבארון שלו.