אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא רק לנשים: לראשונה- הלכות צניעות גם לגברים

הרב דוד סתיו ובנו הרב אברהם סתיו, מפרסמים מאמר הלכתי העוסק בהלכות צניעות לגברים הנוגעות באופן וצורת הלבוש וההתנהלות של גברים. מה מותר ללבוש וממה עדיף להמנע, ואיך גבר צריך להתנהג בסביבה נשית?

לא רק לנשים: לראשונה- הלכות צניעות גם לגברים
  (צילום: שאטרסטוק)

יו"ר ארגון רבני צהר ורבה של העיר שהם, הרב דוד סתיו, ובנו הרב אברהם סתיו, מפרסמים הלכות צניעות לגברים, הנוגעות, בדומה מאוד להלכות הצניעות לנשים, לאופן וצורת הלבוש עליהם צריכים הגברים להקפיד. החיבור ההלכתי מתפרסם בכרך החדש (ל"ט) של השנתון 'תחומין' היוצא על ידי מכון 'צומת'.

הדיון מתמקד בלבוש המטיילים הטובלים בקיץ במי המעיינות והנחלים ולעיתים קרובות עושים זאת בלבוש מינימלי, גם במקומות ציבוריים, ולכן נראות קבוצות של מטיילים שבהן הנשים מתרחצות בלבוש מלא ואילו הגברים כמעט אינם לובשים דבר.

במאמר דנים המחברים האם מותר לנשים להתבונן בגברים, האם לגברים יש חובת-צניעות בפני נשים ומהם גדרי צניעות של גברים בפני נשים, תוך התייחסות להלכה בימינו לעומת הדורות הקודמים.

"בעוד צניעות לבושן של נשים היא נושא בעל נוכחות משמעותית בסדר היום ההלכתי במאות השנים האחרונות, הרי שצניעות הלבוש של גברים בפני נשים כמעט שלא זכתה להתייחסות", קובעים הרבנים סתיו, ויש חובה לרבנים היום לדון על פי שיקול דעתם גם כנגד המנהג הרווח שאין בעיית צניעות לגברים.

עוד נכתב במאמר כי "בדורנו, כשהמודעות לטיפוח הגוף והמראה החיצוני קיימת גם אצל הגברים, ובמקביל, החברה יותר מעורבת מבעבר וההיכרות בין גברים לנשים נעשית באופן יזום הן מצד הגברים והן מצד הנשים – מראה גופו של האיש הופך להיות 'נושא' וחשיפתו עשויה לגרום למתח-מיני או למבוכה ואי-נעימות. משום כך אין להעתיק את גדרי הצניעות במדויק מן הדורות הקודמים לימינו, אלא ליישם את העקרונות במציאות המודרנית".

בין ההלכות עליהן דנים הרבנים סתיו במאמר:

– לאדם הרוחץ בנהר (עם בני אותו המין), מותר עקרונית לעשות זאת אף ללא-בגדים כלל, בהתאם למקובל ולנדרש, אך לא ללכת עירום במקום שבו שאר בני-אדם לבושים (ובימינו – רוב המקומות הציבוריים).

– ראוי לכל אדם, ובפרט לתלמידי-חכמים, להימנע מגילוי הגוף ברבים. אך במקום שבו הדבר מקובל (כגון רחצה בבריכה או בים), מותר אפילו לרב לרחוץ בעירום-חלקי ליד תלמידיו.

– לדעת רוב הפוסקים אסור לנשים דווקא להסתכל באיש לשם הנאה מינית או בכוונת זנות, ואילו הסתכלות תמימה מותרת. לבוש חשוף במיוחד לגברים , וודאי כשמדובר באדם נאה, עשוי להגדיל את הסבירות להסתכלות שיש עמה עבירה.

– אסור לגבר להתלבש ולהתנהל באופן שעשוי להביא לידי קרבה ומתח מיני. הן בשל האיסור להכשיל את הנשים, והן בשל חשש הקרבה וההרהור שעשויים להתעורר אצלו במצבים כאלו.

– אדם אחראי לכך שלבושו לא יגרום צער לסביבתו כאשר הוא נמצא במרחב המשותף לשני המינים.

–  גם בחוף הים ובמקומות שמקובל ללכת בלא לבוש מלא, יש להקפיד על לבישת מכנסים קצרים (לא הדוקים מדי) המתקרבים לברך, וראוי ללכת גם עם גופייה.

בסוף המאמר כתבו הרבנים סתיו כי "הלכות צניעות הלבוש דורשות מן הגברים ומזמינות אותם להיות קשובים לקולות ולתחושות שחלקם לא התקיימו בעבר וחלקם התקיימו אך לא נשמעו: הן לתחושות הנשים הסובבות אותם, והן לתחושותיהם שלהם ביחס לגופם. להקדיש תשומת לב לקיומו של הגוף, לאנרגיות שהוא משדר ולכבוד והעדינות שהוא זוקק. היעדר גדרים מדויקים המעוגנים במקורות איננו מוריד מחשיבות האתגר אלא דווקא מעצים אותו, וההיענות לו עשויה להפוך אותנו לחברה שלימה, בריאה וקדושה יותר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
שהחיינו!!!
לילך תהילה | 28-05-2019 10:13
סוף כל סוף מסתכלים על הגוף של הגבר ולא על האישה כל הזמן!!!!
הנה המכתב המפורסם שיצא לאור כ"ב סיון תשס"א
הנה המכתב המפורסם | 02-06-2020 17:16
הנה המכתב המפורסם שיצא לאור כב סיון תשסא מהבדץ העדה החרדית.. שדווקא המוצים של הבדץ חתמו וברכו את אותן נשים שלובשות שאלים ורדיד. וזה לשונם הזהב של הבדץ. עטרה ליושנה ישמח ליבנו ותגל נפשינו על הבשורה הטובה אשר שמענו שנשים צדקניות נתעוררו וקיבלו על עצמן לחזור למנהג הקדוש שמקדמת דנא בהרבה מדינות שלא לצאת לרחוב בלי שאל רדיד מעל הבגדים. וכמובא ברמבם זל בפ' יג ובפרק כד מהלכות אישיות ובשוע אהעז סימן עג סעיף א' ובסימן קטו סעיף ד' להרבות קדושה וצניעות בישראל ולהגביר צד הקדושה על צד הטומאה שכנגד השורר בחוצות באופן נורא ומבהיל וזעקתה מגיע עד לשמים השם ירחם. ובטוחנו שעיז יתבטלו גזירות קשות ואכזריות מכלל ישראל בפרט בעת הזאת אשר כל הישוב בארץ הקודש נתון בסכנה הי, אנו צריכים לזה מאוד, ויושפע עיז רפואות וישועות והרבה השפעות טובות ממרום ויתקרב עיז גאולתינו ופדות נפשינו. וכמו שאמרו חזל (סוטה יא) בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים ובזכותן עתידין להגאל, כדאיתא בילקוט רות (אות תרו) ואין הדורות נגאלין אלא בשכר נשים צדקניות שיש בדור. ובאנו בשורות אלו לחזק ולעודד נשים צדקניות אלו שעליהן נאמר ובזכותן עתידין להגאל. ישראל יעקב פישר בנימין ראבינאוויטץ משה הלברשטאם מאיר בראנסדארפער אברהם יצחק אולמאן הריני מצטרף לדברי הגהצ הבידצ, תמוז תשסד יצחק טוביה וויס רב גאבד דפעיהק תו.
לא שהחיינו
ש | 28-05-2019 12:24
בהתחלה הסתקרנתי ואז ראיתי את: משום כך אין להעתיק את גדרי הצניעות במדויק מן הדורות הקודמים לימינו, אלא ליישם את העקרונות במציאות המודרנית. המשפט הזה הוא מסוכן והשלכותיו עשויות לכרסם בקדושת הדור. כל המהלך הזה שהרבנים מציעים מריח מאוד מניסיון לטשטוש ההבדל בין המינים, דבר מסוכן לכשעצמו. עם זאת, יש צד אמיתי בדבריהם. הרבה גברים היום, גם בציבור הדתל והחרדי, מסתובבים עם בגדים צמודים לגופם, מיטב האופנה המערבית העכשווית, ואלו בגדים שלא תואמים את רוח התורה. אלו בגדים שמחצינים את הגוף ומציגים אותו לראווה, אלו בגדים שהם הפך הצניעות. למסקנה, נראה שכל המהלך הזה הוא מהלך פוסט-מודרני שוויוני משהו, שמתבסס על גרעין אמת שאותו צריך לברור. (שימו לב שההלכה האחרונה מתייחסת כנראה לחוף מעורב. מוזר...)
2
מגוחך, שטויות במיץ.
א | 28-05-2019 10:18
.
זה נכון בעיקרו
אלון | 04-07-2019 15:02
אבל אם לתמלל את כללים 2 ו3. 2) אסור להטריד מינית. 3) אסור ללכת בלי בגדים (מכנסיים וחולצה). זה דברים שאמורים להיות ברורים מאליהם. זה לא חידוש. אגב, ככל שידוע לי זה תמיד היה אסור. אבל פשוט לא הקפידו על זה. קצת כמו להגיד שאסור לרכל. אבל ההסבר בסוף הוא בלשון המעטה לא הלכתי. במצב כזה יש בעיה. בתצורת הסיומת.
יישר כח על התגובה המנומקת והמכובדת
מיכלאנג'לו | 28-05-2019 10:36
!
3
מחילה מכבוד הרבנים סתיו
חן | 28-05-2019 11:24
לא שיש לי משהו נגד צניעות לגברים אבל זה מריח כמו לרצות שיהיה שיויון בין המינים, כלומר שלא רק נשים גם גברים.... מריח כמו פוסטמודרניזם ... הדבר הוא ברור אישה יותר מושכת מאשר גבר ולכן יש להם הרבה יותר איסורים מאשר גבר . זהו אין שיוון ולא יהיה , השיויון הוא ביחס אדיב לשני המינים
לחוה ולמגיב אחריה
חן | 10-06-2019 22:54
לחווה תודה על הטענה המנומקת במקום להתייחס לדברי.... ממש טענה לקרוא לי סתום... חחח... דבר שני אני לא באתי לזלזל בו ר' אברהם סתיו הוא חברי היקר לי מהצבא שירתנו ביחד . תתייחס לטענה שלי
סתום
חוה | 28-05-2019 22:34
סתום בלום
מריח כמו זה לא טיעון
אחי היקר | 28-05-2019 13:32
די לזלזל ברבנים סתיו במקום להתייחס לתוכן נמאסתם כבר
4
חורבן
625 | 29-05-2019 16:09
שני אידיוטים שמחריבים את היהדות באופן שיטתי וממוקד!!! הרב אברהם... בדיחה מהלכת!!! ילד שהחלב עדיין לא יבש משפתיו מתיימר ללפסוק הלכות והשקפות עולם... התפוח הרקוב והמתולע לא נפל רחוק מהעץ... האמת היא שהוא נשאר עליו ושניהם מתליעים ומרקיבים
הילכות נעלים
מוטי הירקן | 30-06-2019 23:40
ההלכות לרוב בדיחה רבנית אז מה חשוב הפוסק צעיר קשיש או שליטא .רבונו של עולם שם את אדם וחוה בגן עדן .שכח לכתוב הילכות צניעות .ורבני סתו זכו
5
אם כב' הרבנים משוכנעים בכך
יהודי פשוט | 31-05-2019 9:53
אני בעד לספר על זה לחברות הפרסום ולהגדיל להם את היצע הדוגמנים פי שניים, כי משום מה, שם עדיין מאמינים שרק חוסר צניעות נשי מצליח להביא למתח מיני. בתור אחד שמקפיד על בגדים ארוכים אני מזועזע מהמאמר הזה. צניעות זה טוב לכולם, אבל הניסיון לטעון שחשיבה מינית של אישה זהה לשל גבר, היא עלבון לנשים, עלבון לתורה, עלבון לסטטיסטיקה ופירוק החברה.
6
מחכה ליום ההכרזה של משפ' סתיו
יעקב | 10-06-2019 6:03
היום בו יכריזו סופית - הצטרפנו לתנועה הרפורמית ואנו נברך בשמחה ברוך שפטרנו.
7
צמאים לדבר תורה לא לחנות בגדים
עדה | 17-06-2019 11:33
מה לחילכות סתיו באמצע הקיץ .קשקשת ביהדות היא דבר מקובל. בקרוב רב שהולך לים עם חוטיני ( מותר ואסור ) מה ההלכה ? כבוד הרבנים מתי נתתם דבר תורה ?
8
טוב כל כך...
אחת העם | 11-11-2020 10:20
טוב כל כך לשמוע ותודה על כך. באמת יש קושי גדול לנשים שגברים חשופי גוף מסתובבים לידן, וטוב יעשו אם ישימו ליבם לזה.