"חשבתי שזו פרידה, אך לפוליטיקה חוקים משלה"

שרת המשפטים התייחסה לראשונה למשבר הקואליציוני במסגרת נאומה בכנס לשכת עורכי הדין באילת, והכחישה את השמועות על חיבור לליברמן: "חשבתי שזה נאום פרידה, אך לפוליטיקה חוקים משלה"

"חשבתי שזו פרידה, אך לפוליטיקה חוקים משלה"
  (צילום: מרים אלסטר\פלאש 90)

על רקע המשבר במו"מ הקואליציוני וההיערכות לקראת בחירות חוזרות לכנסת, שרת המשפטים איילת שקד הכחישה היום (שני) את השמועות הפוליטיות בעניינה שהופצו אתמול, לפיה היא נפגשה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על מנת לרוץ איתו בבחירות האפשריות הקרובות.

 צפו בשידור חי:

"חשבתי שזה נאום פרידה ממשרד המשפטים ושבשבוע הבא אעזוב את רחוב צלאח א דין- אבל לפוליטיקה חוקים משלה ואי אפשר לדעת מה יהיה עד יום רביעי" אמרה בפתח דבריה בכנס לשכת עורכי הדין. "מה שכן אני יכולה לומר – שהפרסומים מאתמול בענייני אינם נכונים".

עוד סיפרה כי החליטה להצטרף למערכת הפוליטית בעקבות תכנית ההתנתקות של שרון. "התגייסות המערכת המשפטית לטובת העניין הייתה טוטאלית. זכויות חשודים נרמסו בראש חוצות, וערכים דמוקרטיים כמו חופש הביטוי וההפגנה נדחקו לקרן זווית" אמרה, כשהיא מתייחסת לכך ששופטים האריכו מעצרים באופן קולקטיבי ועצרו נערות בנות 14 עד תום ההליכים תוך רמיסת זכויותיהם. בדבריה גם הגיבה לטענות על "קץ הדמוקרטיה": "במעשה ההתנתקות, אריק שרון מעל בשליחות בוחריו ועשה את אחת העוולות הגדולות בתולדות הציונות. במשרדי עורכי הדין בתל אביב לא מחו על כך, לא ניסחתם הצהרות. כנראה נגמר להם הדיו".

לטענתה, כאשר שקד נכנסה לחיים הפוליטיים היא חוותה את העובדה ש"מרכז הכובד של הדמוקרטיה הישראלית עבר מנבחרי הציבור למשפטנים. בית המשפט הפך לפוסק אחרון בענייני מדיניות, ובמקביל, התעצם כוחם של היועצים המשפטיים. נבחרי הציבור המשיכו לשאת באחריות, אך באופן עקבי איבדו את הסמכות. אחד מיעדיי כנבחרת ציבור היה לבצר את הדמוקרטיה. להשיב את הכוח לידי נבחרי הציבור".

"מקווה שהכנסת הבאה תביא את פסקת ההתגברות"

בשנה האחרונה שקד ביקשה להביא לחקיקת חוק יסוד החקיקה, ובתוכו פסקת ההתגברות. החקיקה נעצרה נוכח התנגדות שר האוצר כחלון. שקד הדגישה בנאומה כי תכניתה הייתה "לייצר דיאלוג מתמיד בין הרשות המחוקקת לבין הרשות השופטת, אך לקבע את נבחרי הציבור כפוסקים האחרונים בענייני מדיניות". בהמשך לכך שקד הזכירה כי ברק הוא שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד חופש העיסוק. "גם אז כנראה אזל הנייר במדפסות, כי לא זכורה לי עצומת משפטנים נגד חורבן הדמוקרטיה. בתזכיר החוק גם נכתב במפורש שחוקי יסוד אינם נתונים לביקורת שיפוטית. אני מקווה שהכנסת הבאה תשלים את המהלך החשוב הזה".

"השינויים אותם הובלתי, שאת חלקם פרשתי בפניכם, נעשו "לשם שמיים", לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. לצערי, לא תמיד היה כך כלפיי. כל שינוי גרר מתקפה מצד "מגיני הדמוקרטיה" בעיני עצמם. כל אתגור נתפס כמות הדמוקרטיה. כל רפורמה נמשלה לאויב בשער" תקפה. "אין רשות שהיא מעל הכללים ומחוץ למערכת האיזונים והבלמים. אני קוראת לאלו הסבורים שכל תזוזה במערכת האיזונים היא קץ הדמוקרטיה – הפסיקו עם הבכי והנהי! דברו לגופו של עניין!".

"הדמוקרטיה הישראלית תוססת, חיה נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומכל מספידיה. איזונים ובלמים בדמוקרטיה אינם חד סטריים – הם דו סטריים. כך היה מאז ומעולם, וכך גם יהיה. חרם כלפי המשחק הדמוקרטי, יחד עם צעקות מבחוץ, איננו מועיל לשני הצדדים" סיכמה. "הדמוקרטיה הישראלית זקוקה למגוון הדעות. רק ליבון אמיתי יביא להפרייה ולהתפתחות. יש מקום לכולם, וחוק יסוד החקיקה שהפצתי בכנסת הקודמת צריך לשמש כבסיס לדיון הציבורי בנושא"..

חיות: "יש חשיבות לשמירה על הדמוקרטיה של ישראל"

עוד לפני כן, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נשאה נאום תקיף בו התבטאה נגד המהלכים הצפויים נגד בית המשפט. "לפני כשנה וחצי חבר הכנסת בנימין נתניהו אמר שיש צורך בבית משפט חזק, עצמאי, וחסר פניות. ואני שואלת- מה השתנה בתקופה זו? האם משהו מצדיק סטייה מערכים אלו? לדעתי התשובה היא שלילית".

לטענתה, "שיח בוטה, עלוב ומשולח רסן אפיין את הבחירות, ונתניהו אמר שהוא דוגל בהידברות. שבירת כלים איננה אופציה, יש חשיבות לדיאלוג ולשמירה על הדמוקרטיה של ישראל. בשיח זה ממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות מצד גורמים שונים המופנות כלפי הרשות השופטת וכלפי בית המשפט העליון בפרט. בין התבטאויות כאלה ובין 'גישה מאוזנת וכבוד הדדי' והידברות שעליהם דיבר רה"מ אין ולא כלום".

"גזרתי על עצמי שתיקה גם בימים שהיו מי שהרחיקו לכת עד לידי הצגת השופטים כאויבי העם, כדי לשמור על הרשות השופטת ניטרלית וא-פוליטית. אל לה להיגרר לזירה הפוליטית" הוסיפה. "האחראים על הרשות השופטת לתמיד בשתיקתם גם שמנסים לשנות מהאיזון בין הרשויות".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
לא רוצים ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים...
זה | 27-05-2019 10:42
שחיתות לא מתאים לעם הנבחר
לא רוצים לחיות תחת דיקטטורה של בג"צ
אסי | 28-05-2019 11:07
אין מדינה שמאפשרת למיעוט לקבוע את החיים של הרוב
באמת חרפה לכונן שחיתות שוחד ומיאוס על ישראל
ט | 27-05-2019 12:02
א
לא יודעת על מה אתה מדבר
טובה | 27-05-2019 11:16
מושחת אולי זה אתה הגמל לא רואה תדבשת של עצמו
2
הרשות השופטת פוליטית
אילה | 27-05-2019 10:43
יואילו השופטים לקרוא קצת דעות של העם בפייסבוק
3
פרצופו של השטן
מלי | 27-05-2019 10:43
דואגים רק לעצמכם ולאג'נדה שלכם... העם מתעב ומאס בכם תפנימו לא רוצים בכם ולא בדרככם. חיות (תרתי משמע) ודומיה תניחו לנו ולכו שבו בבית עשקתם את קופת המדינה חוץ מכסף ושנאה לימין אין בכם שום דבר אחר.
מושחתים
אלי ראשון לציון | 27-05-2019 13:16
חבורה מושחתת מנהלת את המדינה.
4
אובדן הערכים
חרבן הבית | 27-05-2019 10:52
חורבן הבית השלישי.אובדן הערכים.אין בושה.ולכן לא קיימת חמלה.מלחמת עולם של ביבי נתניהו. בערכי היסוד שניבנתה המדינה.אתם חלאות האדם הימין אתם נושאים באחריות.ממליכים דקטטור.ארגון הפשע של הצוורון הלבן.אתם אומרים ביבי.לכן הוא מתנהג כלפיכם.כקלפת שום.בושה וחרפה לכם.על מי אתם נשענים.על שקרן רמאי נוכל ותאוותן ומסואב .שרייך שוררים וחברי גנבים כולו רודף בצע ושלמונים.עכרתם את חירות האדם וכבודו.אתם חרפה .מסואבים מושחתים.חלאות האדם.
5
היום אנשים מלאי אגו ואינטרסים אישיים שמוכנים
פלוני | 27-05-2019 10:58
לעשות הכל בשביל האינטרס האישי שלהם ולעזאזל המדינה, זאת סוף הדמוקרטיה ולא הגבלת בגץ
6
רועץ לא יועץ
אהרן דרעי | 27-05-2019 11:17
יועמושחט.רועץ לא יועץ.
7
שרת המשפטים
אוזן מרדכי | 27-05-2019 11:24
השרה שקד צודקת במלחמתה בבית המשפט. חייבים לתמוך בה ותעבור לליכוד כי רק משם היא יכולה להגיע לצמרת המדינה ולהשפיע על המדיניות.
8
משטר האייטולות המשפטי
ארנון יששכר | 27-05-2019 11:53
האם כשהיא אומרת דמוקרטיה היא מתכוונת למשטר אייטולות משפטי, שרואה עצמו מעל השלטון הנבחר כמו האייטולות באיראן.צמרת משפטית שבוחרת עצמה בכח הזרוע ובעידוד גורמים בתקשורת בלי שום ביקורת בלי נטילת אחריות וכמובן בלי להיבחר.תקועים לנו בחיים כמו מסמר בלי ראש, ומהווים הזרוע המשפטית של החמאס.על איזה דמוקרטיה בדיוק כבוד השופטת רוצה לשמור.
9
מערכת המשפ
רם | 27-05-2019 12:02
מערכת המשפט ברובה היא בשמאל הקיצוני וככה היא פוסקת ומבטלת חוקים שלא נריאים להם,דיקטטורה משפטית,לא יעזור לכם חייבים לעשות שינוי ולהחזיר את השלטון לעם,ואם שופטים רוצים לשנות שיבחרו לכנסת רק שם עושים שנוייםרם
10
צירוף איילת שקד
שמעון | 27-05-2019 12:09
בעה תמוהה מדוע מצטרפת איילת שקד אל לברמן .הייתה במפלגה בית יהודי .קבלה את הכבוד וערכה בפרמידה .שרה משפטים .עם בנט. בכפוי טובה התראה מוקדמת הקמו מפלגה בשם ימין חדש.הסוף היום מחוץ לכנסת, אומנם נעשה טעות. מטעם שקד ובנט.עכשו הטעות חוזרת על עצמה.איילת שקד להיות במפלגה של לברמן זה אחריות כבדת משקל.אנחנו עומדים בפני בחירות.לא, רוצים בחירות שינהם. במשך חודשים.ספורים.הוצאות בתקצב.בסוף העם ישלם.כל מילה של אין אחזה.יותר דיבורים מעשים כלום.מאשם את כולם רק הוא הצדיק בפתק בכלפי רשום השם ל מפלגה פרטית.אני לאיילת שקד תשאלי את חברה כנסת אורלי לוי מי לברמן .אמנם ניית עם איש עסקים ראית את עשר .כל אחיזת עינים .להולך אותך שולל.לא ללכת בשטה עוורית .לא לעשות את הטעות עזבת את בית היהודי . התוצאה את לא נכנסת לכנסת .מפלגת לברמן מתאים לך.חבל על צעד .את עושה .לחזור בך אין מה לחפס שם.יד עוד זמן. לומאר לא
11
רק בשבילה כדאי שיהיו שוב בחירות
מדהימה | 27-05-2019 21:53
אצביע לה בשמחה
12
כל הנושא הזה שלך שקד .. הוא
לא חשוב | 28-05-2019 4:29
פשוט ללכת על מה שחושב העם .. שזה מצויין .. אך לא כל העם .. את הולכת על מה שאוהבים העדר שמנהיג אותו ביבי .. למען ביבי .. ביבי בלבד .. דברייך הם הבל
13
אסתר חיות מועלת בתפקידה
שי | 28-05-2019 5:46
היא צריכה להתפטר כדברי אהרון ברק האם יקום שופט אחד שיוותר על משכורתו מעמדו וכוחו ברור שלא!
14
בשלנית
תמר | 28-05-2019 7:21
קשה לי לחשוב ששקד יכלה לשבת בשקט ולא לעשות מעשה שיחזיר את המצב לקדמותו לנקודת הבחירות
15
שקד
דני דין | 28-05-2019 9:34
מה זה קטן חום קשה ללעיסה ומונע צרבת? שקד.