אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתעלמים מהמשבר: הבית היהודי יאשרו הסכם קואליציוני

בהודעה ששוגרה לחברי הבית היהודי, מתעלמים במפלגה מהמשבר הקואליציוני והליכה אפשרית לבחירות והזמינו את חברי המרכז לאישור ההסכם שעתיד להיחתם מול הליכוד: "אנחנו שותפים בכירים בקואליציה"

מתעלמים מהמשבר: הבית היהודי יאשרו הסכם קואליציוני
  (צילום: סרוגים)

בהודעה ששוגרה לחברי מרכז הבית היהודי, מתעלמים במפלגה מהמשבר הקואליציוני והליכה אפשרית לבחירות והזמינו את חברי המרכז לאישור ההסכם הקואליציוני שעתיד להיחתם מול הליכוד. גם באיחוד הלאומי צפוי כינוס מרכז שכזה.

"לקראת הישורת האחרונה אנו נערכים לתום המו"מ עם הליכוד", נאמר בהודעה ששוגרה הצהריים (ראשון) לחברי וחברות מרכז. "אנו ממשיכים להתקדם בשאיפה להקים בזמן הקצר ביותר ממשלת ימין כשהבית היהודי -איחוד הלאומי הוא שותף בכיר בקואליציה", ציינו בהתאם.

בתוך כך הודיעו כי "אנו נערכים להמשך הלו"ז הפוליטי ומתכוונים לכנס את מרכז המפלגה ביום חמישי הקרוב בשעה 19:00 באודיטוריום בנחלים על מנת לאשר את ההסכם הקואליציוני, ככל שיחתם".

בשעות הערב יגיעו יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ יחד עם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו, במסגרת פגישות על כלל ראשי הסיעות במטרה לשמוע את הפתרון שיציע למשבר ולאי הליכה לבחירות.

בבית היהודי משדרים כאמור עסקים כרגיל, ומבלי להתייחס לאפשרות שייצאו לבחירות חוזרות, שיגרו גם ביום שישי האחרון עדכון לפעילים כי המשא ומתן עם הליכוד נמשך, ובמרכז חלוקה לשלושה סעיפים עיקריים: תיקים ותפקידים, דרישות מהותיות במשפט ודת ומדינה ודרישות תקציביות.

"אנו עומדים כעת לקראת הישורת האחרונה במו"מ הקואליציוני", נאמר בפתח המכתב לאחר שצויין כי בתום "מערכת בחירות סוערת ומורכבת הצלחנו, בסיעתא דשמיא גדולה, לבחור נבחרת מעולה, שתייצג את אנשי ונשות הציונות הדתית בצורה הטובה ביותר, בכנסת ובממשלה".

תיקים ותפקידים

דרישת הבית היהודי, והשותפה האיחוד הלאומי היא "להמשיך רציפות בתיקים משפטים וחינוך בהם אחזנו בממשלה היוצאת", חזרו על הדרישה. אך הבהירו לממלכתיים שבמפלגה כי "מצידנו מופעל לחץ בצורה אחראית, ודרישותינו לקבל את תיקי המשפטים והחינוך, הוגנות ומשקפות את כישורי הנבחרים שלנו ואת יכולת ההשפעה הציבורית של המפלגה", זית כנגד אלו שחושבים כי יש לוותר על דרישה זו לאור רצון הליכוד לשמור את התיק אצלם.

מחלוקת מול הליכוד על התיקים

אולם בשל ביקורת שנמתחה מצד גומרים במפלגה סביב חלוקת התפקידים בסיעה, זמן קצר לאחר שיגור המכתב, יצאה הבהרה מצד פרץ ואורבך כי "הדגשנו רק את נושא התיקים שהשרים שלנו יקבלו כי אנחנו כרגע במחלוקת בנקודה הזו מול הליכוד", אך מדגישים כי לגבי שאר התפקידים, כמו יו"ר ועדה וסגן שר ותפקידים נוספים, "הדברים פחות או יותר מוסכמים ויש יותר גמישות בענין, לכן לא ראינו צורך להדגיש".

"ברור לכולם, כך אני מקווה", מוסיף אורבך "שהמאבק הוא לטובת כלל חברי וחברות הסיעה וכלל הציונות הדתית על מנת למקסם את ההישגים".

קווי יסוד ודרישות מהותיות בנושאים הכלליים

"ישנה התקדמות והסכמה על נושאים רבים", הם מודיעים על נושאי חינוך, התיישבות, חברה, משילות ומשפט, דת ומדינה, כלכלה, רשויות מקומיות ודרישות מוניציפליות ועוד.

קוים אדומים כתנאי לכניסה לממשלה

אך "ישנם עדיין נושאים לא מעטים השנויים במחלוקת. באותם נושאים יש סעיפים שמהווים קוים אדומים המחייבים להגיע להסכמה עליהם בכדי להכנס לממשלה. בשעות אלו יושבים צוותי המו"מ שלנו ושל הליכוד על מנת לצמצם את הנושאים השנויים במחלוקת ובכדי להגיע להסכמה באותם קוים אדומים. עדיין לא הגענו לנקודה בה צריך להציב את הדברים כתנאי ואנו מקווים שגם לא נגיע לכך", הוסיפו באיום.

דרישות תקציביות

במפלגה הגישו כזכור מסמך מקיף ומפורט הכולל נושאים רבים, עליהם אמרו כבר בליכוד כי לא יוכלו לעמוד בהכל, אך במכתב צויין כי "היקף ורוחב הדרישות, מותאם לחלוטין להיקף ורוחב המפעלים המדהימים של הציונות הדתית ששזורים באריגי חיינו כאן במדינה".

שיתוף פעולה מלא עם האיחוד הלאומי

לבסוף, לשניים חשוב להדגיש את "שיתוף הפעולה המלא והאווירה החברית בעבודת צוות המו"מ הכולל את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי", ומבקשים מהפעילים שחלקם לא אוהבים את החיבור בין השתיים להמשיך ולגבות את המהלך ה"מאפשר לנו לעמוד על הנושאים העקרוניים ועל מיקסום ההישגים במשא ומתן".

מיד לאחר שיסיימו את המו"מ הקואליציוני וייכנסו לממשלה מתכננים במפלגה לערוך התאמות מחויבות המציאות במוסדות ובמבנה המפלגה, בנוסף כמו שפרסמנו בסרוגים, מתכוונים להקים מועצה ציבורית שתהיה מורכבת מאנשים ונשים המייצגים את כלל הציונות הדתית על גווניה השונים. כך, שהמועצה תייצר ניירות עמדה לפיהן ישתדלו לפעול הסיעה והמפלגה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אפי' אין ממשלה, יחתמו. דבוקים לשוחד. מחויבים
יצר של מרמה.... | 26-05-2019 17:35
מחויבים למרמה... רדופים לשחיתות. נראה שיצר הרע של חילול ה'. זה יצר שאפי' כשלכאורא אין סיכוי להקים שחיתות על ישראל. אפי הכי. כיפה סרוגה חייבת ממש חייבת לחלל שם שמים ברבים
2
לחבור לשחיתות... אלה דתיים ? רמאות בשם ה' ?
אוי ואבוי | 26-05-2019 18:55
לא מתביישים ?
3
מכירת צוללת לאויב תמורת בצע כסףףףף...
'ימין' או ערבים ? | 26-05-2019 19:06
זה 'ימין', או ערבים ?
4
הבית היהודי מתעלם גם מעשרת הדיברות
משה | 26-05-2019 19:42
סמוטריץ מחק חצי מעשרת הדיברות כדי לקבל תפקיד של שר ולעלות עם הדחפור שלו על בית המשפט העליון. הכורה שחת בה ייפול וגולל אבן אליו תשוב. כנסת ישראל לא תהיה עיר מיקלט של פושעים. עם ישראל יקבל ממשלת אחדות לאומית. הנשיא יעביר את המנדט לגנץ שיקים ממשלה של 80 מנדטים עם חבר הילדות שלו ישראל כץ, ליברמן וכחלון.
5
זה לא יהודי וזה לא בית
שוחד שוחד | 27-05-2019 11:32
לא נכנס זרזיר אצל העורב אלא הוא מינו.אבדתם צלם אנוש בושה וחרפה.היינו חרפה לשכינינו לעג וכלס לסביבותינו.זאת יהדות.תואבי ורודפי בצע.רק כסאולוגיה.רק ביבי.מושחת ומושחתים כמוכם.היכן הדאגה לנכים.ניצולי שואה .עניים.אתם בושה וחרפה.בזויים.שרייך סוררים וחברי גנבים כולו בצע כסףףףףףףףף.אין בושה.
6
הרב פרץ חבל על הזמן שלך. הרי סמוטריץ הוא זה שקובע.
ירון | 27-05-2019 15:42
אותך.שמו לשם קישוט בלבד.