אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש חודש אב: מטרת הגלות והחורבן לשקם את עם ישראל

הגלות הינה הרפואה לתחלואי החברה, מעין 'מכת החשמל' המשביתה את המסגרות הלאומיות אשר שקעו ב'פעילות יתר' חומרנית עד כדי 'פרפור חדרים' - הסתאבות וניוון חברתי. רק ככה אפשר להשתקם

ראש חודש אב: מטרת הגלות והחורבן לשקם את עם ישראל
  הרב חגי לונדין (ערוץ מאיר)

הגלות ככל דפוסי ההשגחה הא-לוהית, איננה עניין חיצוני כי אם עצמי, "שאינו על דרך העונש ונקימה חס וחלילה, רק… שהחטא עצמו הוא עונשו" (נפש החיים א, יב). הפיזור הלאומי איננו עונש נקמני כלפי האומה, אלא תוצר ישיר של התנהגותה.

כשם שהגוף אינו 'נענש' בקלקול קיבה לאחר אכילה לא מבוקרת – אלא זהו טבע החיים, כך כאשר המגמות הא-לוהיות אינן מנחות את הלאום והתודעה החברתית הופכת לפרטית ונהנתנית, באופן טבעי אובדת היכולת לנהל מסגרת ממלכתית.

"באין חזון – יִפָּרע עם" (משלי כט, יח). אבדן התודעה הערכית מביא לחורבן החברה הלאומית: כך בפולחן העבודה הזרה, גילוי העריות ושפיכות הדמים בימי הבית הראשון, וכך בשנאת החינם החולנית של שלהי הבית השני (על פי יומא ט, ב).

ללא אידיאל שיתופי – מתרסקת החברה, כל אחד מן הפרטים מושך לכיוונו, והפלגנות יוצרת מחנות המסוכסכים איש עם רעהו, "ובאו על ידי זה לידי שפיכות דמים בדרך הפלגה ולכל הרעות שבעולם, עד שחרב הבית" (העמק דבר, פתיחה לספר בראשית).

אותה התפוררות פנימית, מביאה בסופו של דבר להתפוררות חיצונית – "ומפני כך נחרב הבית בשביל שנאת חינם שנחלק לבבם והיו מחולקים ולא היו ראויים למקדש… ופירוש פשוט הוא" (נצח ישראל, ד), הפיזור החיצוני הינו אך תשקיף הריקבון הפנימי, כאותה בת קול שאמרה למחריב המקדש (איכה רבה א, מג): "אריה קטילא קטלת, קמחא טחינא טחנת" (אריה הרוג הרגת, קמח טחון טחנת).

אילולא התפוררה האומה, היו המערכות הציבוריות נותנות אומץ לנטיות החיים הגסות. נפשות היחידים, בהימצאותן במסגרת לאומית הנותנת גיבוי חברתי הדדי, היו מלהיבות זו את זו, הרוחות היו מתלהטות והולכות, והשלכות ההסתאבות היו איומות. כאשר החברה כולה בנויה על אידיאולוגיה מושחתת, וכלי המשטר משועבדים לכוחות הרוע – עוצמות הקלקול חמורות הן הרבה יותר מקלקוליו של האדם הפרטי.

לאתחל את האומה

פירוק המסגרת הלאומית מאפשר לבודד את פרטי החברה ו'להרגיע' את המערכת, כאשר ההתלהמות ההדדית והגיבוי הממסדי נפסקים, נוצרות יכולות למַתֵּן את מדרון ההתנוונות. אפשר להביא משל לכך מעולם הרפואה: ישנו מצב פתולוגי חמור המכונה 'פרפור חדרים' (Ventricular Fibrillation). במצב זה ישנם גירויים חשמליים מרובים, שמקורם ברקמת לב חולָה, היוצרים קצב פעילות אשר איננו מאפשר את פעילותו התקינה של הלב, והוא 'קורס' תחת העומס.

על מנת להחזיר מצב זה לתיקנו דרושה מכת חשמל חיצונית ה'מכבה' ו'מאתחלת' (Reset) את כל פעילותו החשמלית של הלב. לאחר כמה שניות של 'שקט תעשייתי' (Asystolia) דהיינו חוסר פעילות חשמלית כללית, מתעורר לחיים קוצב הלב הפיזיולוגי (Synus), והוא שב מעתה להיות השולט על קצב הלב התקין.

כך אף בנמשל: הגלות הינה הרפואה לתחלואי החברה, מעין 'מכת החשמל' המשביתה את המסגרות הלאומיות אשר שקעו ב'פעילות יתר' חומרנית עד כדי 'פרפור חדרים' – הסתאבות וניוון חברתי. הדבר מאפשר את שיקום החיים הממלכתיים הישראליים מחדש "בשוב ד' שבות עמו" (תהלים יד, ז).

יתרה מזאת, המציאות הגלותית נותנת, מעבר להשבתת ההסתאבות, גם אפשרות לשקם את התודעה הרוחנית שנדחקה הצידה בידי הגיעול החומרני – וזאת על ידי הליכה לקיצוניות הנגדית: ללא חיי לאום, מתנתקות נפשות היחידים מניהול מערכות ציבוריות רחבות – כלכליות, צבאיות ופוליטיות – ונוצרת התכנסות מאונס ב"בתי כנסיות ובתי מדרשות שבבבל" (מגילה כט, א).

חוסר ריבונות, דלות חומרית, קהילתיות זעירה – כל אלה הינם ממאפייני 'העיירה היהודית' הגלותית, הפטורה מסידור חיי ממלכה והסיאוב הנלווה עמם, ומפנה את מרכז הכובד הנפשי לפיתוח הצדדים הרוחניים.

==

הרב חגי לונדין הוא ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
גלותי לכדור הארץ
גלותי | 20-07-2012 12:12
?Why So Serious שאל הג'וקר את באטמן באביר האפל. אכן הציונות הדתית התפלגה לשתיים: הקו - החרד"ל והשאר. אנא ממך הרב לונדין אתחל אותי במכת חשמל גרום לי לפרפור חדרים. כל עולם הדימויים והמטאפורות האיומות האלו, מעיד על התקף חמור אצל ההוגים אותם. עוד זכורנו מה הרצי"ה היה אומר על השואה: ניתוח שבו כרתו לנו את היד, אבל החולה ניצל... ואידך זיל וגמור
2
like ענק. אוהב את הרב חגי
אבי | 20-07-2012 12:24
3
ארועי הדורות האחרונים מוכיחים שהמפתח בידינו...
אסף | 22-07-2012 15:50
ישר כח לרב על הניתוח הבהיר. שיבת ציון, פריחת הלאומיות, התפוררות האימפריות ועוד, מעידים שהגיע הזמן שנעשה מעשה בעצמנו. שיבת ציון נעשתה באופן אנושי, תוך דחיפה מאחור ולעיתים דחיפה כואבת מאוד. הגיע הזמן לעלות להר הבית בטהרה ולפעול בפועל לבנין המקדש, לפני שנקבל חלילה דחיפות מלמעלה.
4
ל1: מצבך קשה
לא גלותי | 08-07-2013 9:54
גם כדי להיות רפורמי צריך קצת כישרון. מה שאי אפשר לומר על הלייטים. אתם עלבון למתיוונים מתחילים
5
המשל לא כל כך רלוונטי לנמשל...
משה אהרון נ"ע הרצליה | 08-07-2013 11:49
מכת חשמל חד פעמית לא כל כך דומה לתהליך אין סופי של שנות אלפיים. המשל הזה מרדים ומפנה את תשומת הלב רק לחלק אחד של הטרגדיה. הרגלתם אותנו לתבניות חשיבה מקובעות של שירשור שיטתי של קלישאות החוזרות על עצמן לא די לעשות חשבון נפש על הגורמים לחורבן. צריך גם לעשות חשבון נפש כיצד קרתה התאונה שהגלות נמשכה - שנות אלפיים.זה חלק חשוב להבראה
6
מטרת הגלות והחורבן לפזר את עם ישראל שישרוד -הגלות ניצחה
עקיבא | 08-07-2013 12:21
7
לא פירפור, לא חדרים, ולא לב...
משה אהרון נ"ע הרצליה | 08-07-2013 14:27
זה לא פירפור חדרים שנחוצה לו סתירה כמהלומה מידית. זה גם לא פגיעה של איבר אחד חשוב ככל שיהיה. זה דוואי וחולי של כל הגוף שאילץ אישפוז מרחוק וכך מבלי משים התאהב החולה בבית החולים שהיה ברמה גבוהה ושכח להתרפות. וכך אלפיים שנה ערבו להם הימים בערבות ניכר עד שהרופא הראשי נמאס לו להווכח כי באין ריפוי הנמק מתפשט ויש סכנה קיומית לחולה והוא מנתח, חותך ומשחרר הבייתה