מדורה קשה: אלו השריפות המפורסמות בהיסטוריה

אלמנט האש מקושר לל"ג בעומר בזכות המדורות- אך במקרים רבים אחרים מקושר גם להרס ואובדן. על רקע האזהרות נגד המדורות השנה, אלו חלק מהשריפות הגדולות בהיסטוריה

מדורה קשה: אלו השריפות המפורסמות בהיסטוריה
  תיעוד מאסון השריפה בכרמל (צילום: פלאש 90)

האש מהווה מרכיב חשוב ביהדות: אסור להדליק אש בשבת, השימוש באש בעבודת בית המקדש, הדלקת נרות שבת, חג וחנוכה- וכמובן, המדורות של ל"ג בעומר. אך מחוץ לאלמנט הדתי רבים מקשרים את האש להרס, חורבן ואובדן. לאורך השנים שריפות ענק נכנסו לספרי ההיסטוריה בתור כמה מהאסונות הקשים שידעה האנושות- לא רק בגלל מספר ההרוגים, אלא גם בגלל הנזק הסביבתי העצום שנספג.

על רקע האזהרות של נציב כבאות והצלה, שאסרו על הדלקת מדורות בל"ג בעומר השנה בעקבות החשש הרב משריפות ואף זכו לתמיכה של הרבנות הראשית, חשוב לזכור את הסכנה הגדולה הכרוכה באש. אלו כמה מהשריפות הגדולות והמפורסמות בהיסטוריה.

64 לספירה: השריפה של רומא

רומא אולי לא נבנתה ביום, אך נהרסה תוך 9 ימים- זאת לאחר ששריפת ענק פרצה בעיר בשנת 64 לספירה. במסגרת השריפה נהרסו לחלוטין 3 מתוך 14 הרבעים של רומא, כש-7 רבעים נוספים נפגעו קשות- ביניהם גם הרובע המלכותי שבו שכן ארמונו של הקיסר נירון, שנשרף בלהבות עד היסוד.

המניע לפריצת הדליקה לא ידועה, אך רבים האמינו כי היה מדובר בהצתה מכוונת- הערכה שהתחזקה לאחר שנירון האשים את תושבי העיר הנוצרים בהצתת האש במטרה להגדיל את התמיכה הציבורית בו. כתוצאה אלפי נוצרים עונו ברדיפות קשות, כשחלקם הודו בהצתת האש- ונשרפו למוות בעצמם כתוצאה. השריפה גם אפשרה לקיסר לבנות מחדש את העיר- כשהוא קבע כי כל הבתים ייבנו הפעם באבן ולא בעץ כדי למנוע דליקה נוספת.

1666: השריפה הגדולה של לונדון

אחת האסונות הגדולים ביותר בהיסטוריית הממלכה הבריטית נרשם בלונדון בשנת 1666. הדליקה החלה במאפייה המלכותית של המלך צ'ארלס השני, לאחר שהטבח הרשמי של בית המלוכה שכח לכבות את התנור לפני שהלך לישון. על פי עדויות, גחלים שנפלו מהטבח הובילו לפריצה של שריפה קשה, שהתפשטה במהירות לבתים הסמוכים.

מכיוון שרוב הבתים בלונדון היו עשויים מעץ ומקש ובנויים בצפיפות גבוהה, האש התפשטה במהירות ויצאה תוך זמן קצר מכלל שליטה. השריפה המשיכה להשתולל במשך 4 ימים, במהלכם נהרסו מעל 13 אלף בתים ומוסדות ציבור אחרים. מעל 100 אלף איש- שהיוו באותה תקופה כ-20 אחוז מאוכלוסיית העיר- איבדו את כל רכושם בשריפה, ועל פי ההערכות אלפי אנשים נהרגו- ביניהם אנשים שנתקעו בעיר לאחר שהאש הרסה את הגשרים שאפשרו לחצות את נהר התמזה.

1871: השריפות הגדולות בשיקגו ופשטיגו

שתי שריפות שפרצו תוך שלושה ימים הובילו לנזקי ענק במדינות וויסקונסין, מישיגן ושיקגו שבארה"ב. ב-8 באוקטובר פרצה שריפה באזור כפרי מחוץ לשיקגו, אך כוחות הכיבוי לא ייחסו לו חשיבות רבה תחילה. תוך שעה הלהבות התפשטו והגיעו עד למרכז העיר- ורק אז כוחות הכיבוי החלו בפעולה, אך ללא הצלחה רבה. רק לאחר שכל  17,500 הבתים באזור נהרסו לחלוטין השריפה דעכה בעצמה, והותירה נזק שהוערך בשווי של כ-200 מיליון דולר.

יומיים לאחר מכן פרצה שריפה נוספת בעיר פשטיגו, שהייתה כל כך עזה עד שהצליחה לעבור מעל אגם מישיגן ולכלות גם את הערים הסמוכות. השריפה הפכה לקטלנית ביותר בהיסטוריית ארה"ב, כשהלהבות הרגו כ-1,500 איש וחיסלו יותר מ-14 מיליון דונם של צמחייה.

1939: "יום שישי השחור" באוסטרליה

הרבה לפני ש"יום שישי השחור" הפך לשם המזוהה עם מבצעי קניות והנחות, התרחשה שריפת הענק הזו באוסטרליה שזכתה לכינוי "שישי השחור". השריפה הקשה, שנחשבת בעיני רבים לשריפה הגדולה ביותר בהיסטוריה של האנושות, התחילה ב-13 לינואר 1939 בעקבות גל חום עז, בשילוב של רשלנות עם אש. התוצאה: 71 איש נהרגו, ערים שלמות נהרסו וכ-20 מיליון דונם של צמחייה נכלו על ידי הלהבות. רק לאחר יומיים של בערה הסתיימה השריפה, בעזרת סופת גשמים קשה שכיבתה את הלהבות.

רוב מחוז ויקטוריה, שבו השריפה התרחשה, נותרה אפופת עשן במשך שבועות, כשהאפר הגיע עד ניו זילנד. ממשלת אוסטרליה הגדירה את השריפה כאירוע הסביבתי הקשה ביותר שהתרחש במחו ויקטוריה, ושינתה את הנהלים להתמודדות עם אש לאחר מכן.

2010: אסון הכרמל

גם בישראל נרשמו אירועים קשים רבים הקשורים לשריפות- בראשם אסון הכרמל שהתרחש בחנוכה בשנת 2010. תנאי מזג האוויר הקשים, בשילוב עם רשלנות של מספר אנשים שעישנו נרגילה וסיגריות, הובילה לפריצה של דליקת ענק- שהתפשטה במהירות והפכה תוך זמן קצר לאסון השריפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל.

תיעוד מאסון הכרמל (צילום: פלאש 90)

שירותי הכיבוי פעלו לכבות את האיש במשך ימים ארוכים, לצד כוחות צה"ל מחיל האוויר וסיוע שנשלח מעשרות מדינות, ביניהן איטליה, גרמניה, צרפת, קנדה וארה"ב. רק לאחר 4 ימים הושגה שליטה על השריפה, לאחר שמעל מ-4 מיליון עצים ונגרם זיהום אוויר כבד לאזור כולו. בשריפה נהרגו 44 בני אדם, לצד כ-17 אלף איש שפונו מבתיהם, וקרוב ל25 אלף דונם שנחרך לחלוטין- רובו בשטחי פארק הכרמל. העבודות של רשות הטבע והגנים והקק"ל לשיקום האזור ארכו כ-7 שנים, והסתיימו רק בשנת 2017.

2019: השריפה בנוטרדאם

רק לפני כחודש נרשמה שריפה קשה נוספת באירופה, הפעם בקתדרלת נוטרדאם בפריז. במסגרת האירוע הצריח המפורסם של נוטרדאם והתקרה קרסו מעוצמת הלהבות, שהחלו בעקבות עבודות שיפוץ בבניין. במשך שעות ארוכות כוחות הצלה וכיבוי רבים פעלו לטפל בשריפה- אך בהמשך הבהירו כי לא בטוח שניתן יהיה להציל את הקתדרלה המפורסמת, שהחלה להיבנות באמצע המאה ה-12 ובנייתה הושלמה ב-1345.

השריפה בנוטרדאם (צילום: שאטרסטוק)

למרות זאת, נשיא צרפת עמנואל מקרון התחייב לפעול לשיקום האתר המוכר תוך 5 שנים- וזכה לתמיכת ענק מתושבי צרפת, שתרמו מעל מיליארד יורו למאמצי השיקום. "מבצע התרומות הוציא את המיטב ממדינה השקועה במחלוקות עמוקות" אמר הנשיא. "זה מראה את כוחה של האחדות. לאורך ההיסטוריה ראינו הרבה מבנים שעלו באש ונהרסו בלהבות. בכל פעם בנינו אותם מחדש- וכך נעשה גם הפעם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו