אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"בקרוב יהיו בקרבנו בני אדם שיוולדו מפלסטיקה"

כנס "החדשנות הטכנולגית והאתגר ההלכתי" התקיים אתמול בערב בתל אביב. בכנס השתתפו הרב י"צ רימון, הרב יגאל שפרן הרב חיים גנץ ורבנים נוספים, הערב התקיים לזכרו של עו"ד אליהו מירון במלאת 20 שנה לפטירתו

"בקרוב יהיו בקרבנו בני אדם שיוולדו מפלסטיקה"
  (באדיבות המצלם)

ישיבת מעלה אליהו בתל אביב אירחה אתמול כנס מיוחד במינו על ההלכה של שנת 2030, איך יוולדו ילדים ומה יהיו הלכות שבת הרלוונטיות בשנים הקרובות. 300 איש מכל רחבי הארץ השתתפו בכנס ונהנו מנושאים שלא מדוברים ביום יום ההלכתי.

את הערב הנחה בנו של עו"ד אליהו מירון ז"ל, עו"ד יצחק מירון אשר עמל במשך השנים חיזוק היהדות בתל אביב.

הרב יגאל שפרן, ראש מחלקת רפואה והלכה ברבנות הראשית:"כבר היום אנחנו נאלצים להתמודד עם הדור החמישי של הפריות DNA שיוצרות בן אדם ע"י תאי עור בלבד. בקרוב מאד יהיו לנו אנשים שלא נולדו מבני אדם בכלל אלא מפלסטיקה. מה המעמד שלהם? מה היחס אליהם? איך נכון בכלל להתייחס לכל מושג ה"הורות" כאשר כבר היום ישנם עוברים שנולדו מגרעין שנלקח מחיות.."

הרב י"צ רימון, ראש בית המדרש במכון לב:"ישנה בינה מלאכותית שמזהה את ההרגלים שלנו.אם למשל, אנו רגילים בטמפרטורה מסוימת לפתוח את התריס, תזהה הבינה המלאכותית את נוכחותנו ותפתח את התריס בהתאם להרגלים שלנו.אם אנחנו רגילים בזמן מסוים לשתות כוס קפה, הבינה המלאכותית תכין לנו כוס קפה בהתאם להרגל שלנו. במקרה זה, קלטה הבינה המלאכותית את העובדה שאנו באיזור אך לא פעלה מיד. היא תפעל כביכול מעצמה בעוד כמה דקות.

ומה דינם של מכשירים המופעלים על ידי ראייה? ומה דינם של מכשירים חדשים המופעלים על ידי מחשבה? כיום יש למשל אזניות, שכאשר אדם חושב על שיר, המכשיר מנגן אותו! (עיקר הפיתוח נעשה בתחילתו עבור חולים).ומה דינם של דברים הפועלים ממש מעצמם?…

אם לא ניתן כללים נכונים לשמירת השבת בעידן המודרני, תיעלם השבת חלילה! צריכים לדעת שישנם דברים שיש להתיר, אך מאידך, יש דברים רבים שיש לאסור, כדי לשמור על השבת! דין זה יהיה כאמור לעתים מדרבנן ולעתים מדאורייתא."

הרב דוד אהרון סופר, מייסד אוצר החוכמה:"אני מהשמרנים המעריכים כי בעתיד יהיה לכל תלמיד ישיבה טאבלט הטעון בכל הספרות התורנית הקיימת ופשוט יוכל כל אחד לפתוח כל מסכת גמרא או ספר בצורת הדף עם ואת כל הראשונים והאחרונים בלחיצת כפתור. מנגד, שותפיי מעריכים כי בלימוד תהיה מעורבת הרבה מאד בינה מלאכותית כאשר בלחיצה על כל שורה בגמרא או בספר יתקבלו כל השאלות והדיונים העוסקים בנקודה."

עו"ד יצחק מירון:"לפי כמה חודשים ניסו גורמים שונים לקדם רעיון "שבת ללא מסכים" והרעיון שעמד מאחורי זה היה שאם אנחנו רוצים ליצור אנשים יותר איכותיים אנחנו צריכים להחזיר את סוג השבת למקורה. איפה בדיוק יהיה קו הגבול אנחנו לא יודעים אבל המטרה של הערך הזה היה להפנות זרקור לשאלות האלה ולעודד אותם ואת החשיבה עליהם. נראה כי דבר אחד ברור, מי שהיהדות וההלכה יקרה לו חשוב שישקול גם את הדברים האלה ומי שיכול לעשות את זה כמו שאמר הרב שפרן זה בראש ובראשונה זה האנשים הצעירים שגם יש להם את הגישה לטכנולוגיה ואת החשיבה מחוץ לקופסה."

הרב חיים גנץ, ראש ישיבת מעלה אליהו בתל אביב סיכם את הערב מכיוון שונה לגמרי:"הייתה לנו פה חוויה מדהימה, לראות את האושר הזה שמזמין את התורה להאיר אותו. בצד זה אני אומר שיש כאן אתגר לאומי לבני התורה – לבנות נפשות מכונסות בתביעה פנימית לחציבה פנימית ולעמל גדול ולאחר מכן נוכל להשתמש ולכוון את הטכנולוגיה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
מדאיג
אני | 21-05-2019 8:34
משהו רע עובר על העולם זה כבר לא קידמה אלא מפחיד. העולם נהיה מבעית. משהו הישתבש לגמרי בקידמה הזו. אני פשוט לא מבינה. זה הרי מארצות הברית כאילו למה מה הסיבה מה המשמעות למה שרשרת של אלפי שנים סופה בצורה הזו. מה זה אומר. השכלתנות היא מפחידה מבעיתה. זה גם איתות לנו. אמריקה בירת השכלתנות רוחות הבלים שולטות בה. ופה גם סוגדים לשכל. לי בתור מיזרחית זה איתות כי אצל עדות המיזרח אין את הסגידה האדירה לשכל. המסורת היא מעודנת לא טוטאליטריסטית היא ידידותית הבינה בהפנמתה שזה כמו שלב ולא השיא. אם השכלתנות ככה בבוץ ענק אז זה אומר שצריך לחשוב להבין. לעניות דעתי האלטרנטיבה היא הנבואה. רוחות נבואה כי רוחות השכלתנות לא הביאו מזור הרמוניה. אני מאמינה שהנשמה נישמת אדם כואבת סובלת במיסתרים לא מעכלת. התרוה היא בנבואה הרוחנית אבל גם המעשית. שבנו בגללה. טריגר יריית הפתיחה בשיבה הזו הבייתה לפה לנקודת ההתחלה אומרת שהגן עדן הוא הפיתרון. ככה אני מאמינה.
צודקת אבל חיה באשליות
אתה | 22-05-2019 0:51
אם לא יהיה פה יום אחד קריסת מערכות טוטאלית של כל עולם המחשוב, טכנולוגיה ומדע זה רק ילך ויגדל. זאת התכחשות להאמין אחרת.