אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לקראת היום פתוח במרכז האקדמי לב: תורה ומדע, רמת לימודים גבוהה והצלחה במקצוע

ביום חמישי הקרוב יתקיים יום פתוח במוסד האקדמאי הוותיק: המרכז האקדמי לב. אחוזי השמה גבוהים במיוחד (93%) ושילוב מיוחד של לימודי קודש ורמה אקדמאית גבוהה, יצאנו לבדוק מה קורה שם

"רואים במרכז האקדמי שליחות מעבר ללימודים"
  צילום: המרכז האקדמי לב

במוסד האקדמי התורני הוותיק שפועל למעלה מ-50 שנה יקיימו השבוע יום פתוח – ביום חמישי (23.5) – להכרת כלל המקצועות הנלמדים בקמפוס: מהנדסה ומחשבים ועד סיעוד, מנהל עסקים ראיית חשבון.

האם הסטיגמה על הרמה הגבוהה של הלימודים במרכז האקדמי לב מרתיעה? ומה הבשורה של המרכז האקדמי? עכשיו, שנגמרו החגים – מפסח ועד העצמאות – ות'כלס נגמרו התירוצים להרשמה לתואר ראשון, יצאנו לבדוק את המוסד האקדמי היחידי שמפריד בין גברים ונשים ורואה בכך ערך, אבל בו זמנית גם לא שוכח את עניין השידוכים.

"כוח רצון והתמדה גדולה"

אלי שלמן, סמנכ"ל וראש מנהל הסטודנטים במרכז האקדמי לב מכיר את מה שאומרים על הלימודים במרכז האקדמי לב, על הרמה הגבוהה והקושי והוא אף לא מסתיר זאת: "שמו של המרכז האקדמי לב הולך לפניו וכולם מכירים מה זה מכון לב. ובאים לפה בגלל השם והרמה – רמה מאוד גבוהה. אבל זה לא אומר שאנחנו מחפשים דווקא גאונים. מי שבא לפה צריך כוח רצון והתמדה מאוד גדולה".

אלי שלמן, סמנכ"ל וראש מנהל הסטודנטים במרכז האקדמי לב. צילום: סרוגים

את המרכז האקדמי מכירים לרוב בתחומי ההנדסה וההיי-טק הידועים שלו כמו אלקטרו-אופטיקה, אלקטרוניקה, מחשבים וכדומה. אבל לא הרבה יודעים שהמרכז גם מתמחה במקצועות המנהל עסקים, חשבונאות, וגם בתחומי הבריאות כמו סיעוד: "כבר מעל 20 שנה יש אצלנו לימודים שהם לא רק הנדסה", אומר שלמן, "רק הרגע היינו בשערי צדק עם פעילות מדהימה של הסטודנטים לסיעוד שנה ג' שעשו שם דוכנים של בריאות הציבור: מודדים סוכרת ולחץ דם ועושים פעילות הסברתית בעניין".

ועדיין, אולי מה שגורם לבחור באוניברסיטאות זה שכר הלימוד או הבדלי הרמות? "שכר הלימוד במרכז האקדמי לב הוא שכר לימוד אוניברסיטאי לכל דבר, בדיוק כמו בטכניון, בעברית ובתל אביב. אנחנו לא מכללה פרטית. הרמה אצלנו מאוד גבוהה וגם בצבא, למשל, מחשיבים אותנו כמו אוניברסיטאות. יש לנו כל שנה עשרות עתודאים שלומדים אצלנו, ולדוגמא הבחור שמנהל את המעבדה שחשפה את המנהרות בדרום – אלוף משנה יניב אביטן – הוא בוגר שלנו באלקטרו-אופטיקה. בוגר שלנו שבחר לתרום לעם ישראל בקריירה – ומסתמא היה יכול להרוויח פי 4 בחוץ, אבל בחר לעשות דברים משמעותיים למען עם ישראל ובחר עתודה".

אתם מקדמים את השליחות הזו? בסוף הכל זה לא רק כסף? "הלימודים במרכז האקדמי לב יש בהם יותר מאשר רק לימודים נטו. עצם השילוב של תורה ומדע, ותורה ודרך ארץ הם ערך. גם שאר הדברים שאנחנו פועלים במוסד אנחנו רואים בהם ערך שליחות. כך בלימודים בעבר לעלייה הרוסית, ושנים האחרונות לעולי אתיופיה. יש אצלנו מאות דוברי צרפתית. זו שליחות לקרב ולהביא מקום לכולם. אגב, אפילו פרוייקט שלנו שנקרא 'שגרירים בלב' שבו אנחנו בעצם גם פועלים לשדך בין הסטודנטים וישנה קבוצה שאמונה על כך. זה חלק מהמערך השם שאנחנו עוטפים את הסטודנט כדי להביא לו את כל מה שהוא צריך מעבר ללימודים נטו. החבר'ה שלנו משתלבים בעשייה ובבניית האומה בצורה רגילה ומדהימה – וזו לא אמירה של סתם".

יריד התעסוקה של המרכז אקדמי לב

עלייה במספר הסטודנטיות בהיי-טק

פנאי: "עוד יחשבו שלא לומדים פה", צוחק שלמן, "במתחם בגבעת מרדכי – קמפוס לב של הבנים ובקרוב גם קמפוס טל מגבעת שאול יעבור לפה – ישנן מעונות כי באים אלינו סטודנטים מכך הארץ, מאות מיטות שאפשר לקרוא להם "בית מלון קטן". יש גם מעונות לנשואים: כמה עשרות דירות לזוגות צעירים במחירים מאוד זולים. החדרים נקיים ומסודרים ויש גם פיקוח על המעונות. אנחנו – המוסד – אחראים על הניקיון בשטחים הציבוריים. חנכנו השנה מועדון חדש לסטודנט, יש שם פלייסטיישן, ביליארד, פינג פונג, מערכת וי-אר שמדמה נסיעה במכוניות מרוץ, והשקענו הרבה כסף במועדון. יש גם חדר כושר – אולי בין חדרי הכושר הטובים בירושלים – עם מנוי מאוד זול. אבל אני חייב לציין שהיום עצמו מאוד גדוש, בבוקר לימודי קודש ואקדמי בצהריים, ובערב יש תרגילים ומעבדות…אז צריך למצוא זמן גם לפנאי".

הזכרת לימודי קודש, הם חובה? "כשם שיש לימודי חובה באוניברסיטאות, אצלנו יש לימודי קודש חובה. כמובן כל סטודנט לפי הרקע שהוא מגיע ממנו, כך בוגר ישיבת הסדר יהיה פטור. על כלל לימודי הקודש ובית המדרש אחראי הרב י"צ רימון וישנה אווירה מאוד תורנית חזקה. בנוסף לימודי הקודש מעניקים ללומד מלגות ולכן גם הרבה בוחרים ללמוד בגלל המלגות הרציניות שיכולות להגיע לאף יותר משכר הלימוד עצמו. זו לא משכורת מן הסתם, אבל מי שיושב ולומד ומשקיע אנחנו גם מעניקים לו מלגה".

במרכז האקדמי לב יש חלוקה שווה בין מספר הסטודנטים הבנים לבנות, ובקמפוס טל לומדות 1'600 בנות: "אנחנו המוסד היחידי בארץ שמעניק לבנות תואר בוגר במדעים או בחשבונאות שהוא לא רק חינוך", אומרת אתי שטרן – ראש קמפוס טל במרכז האקדמי לב.

לימודים נפרדים זה לכתחילה? "מגיעות אלינו בנות בכל גווני הקשת: מדתיות יותר 'לייט' ועד חרדיות. כולנו ביחד. הרמה האקדמית מאוד גבוהה, והרבה יותר נעים במוסד דתי. למה? היום חושבים שאחרי הישיבה והאולפנה, שהיו לימודים נפרדים, צריך לשנות את מסגרת הלימודים וללמוד מעורב. אבל עד שלא חווים את זה לא מבינים את ההבדל. הרבה יותר נעים וקל להצליח שזה רק בנות. גם מחקרים מראים שלימודים של בנות בנפרד – הבנות מצליחות יותר. גם עצם זה שיש מעטפת זה מסייע להצליח גם למצוא עבודה. המון בוגרות שלנו ממשיכות לתארים מתקדמים בארץ גם בטכניון ובמכון וויצמן אז זה אומר משהו".

לימודי הייטק גם לבנות: אני בעצמי מופתעת מהעלייה שיש בשנתיים האחרונות לסטודנטיות שמגיעות ללמוד מקצועות היי-טק כמו: הנדסת תוכנה, מדעי המחשב, הנדסה תעשייה וניהול, ביו אינפורמטיקה ועוד. מה זה אומר? אנשים יודעים שעבודה כזו היא גם מעניינת וגם מתוגמלת, יש הרבה יותר פתיחות מצד המעסיקים לבוא לקראת נשים: לעבוד מהבית, יותר פיתוח. הבנות שלנו מתקבלות לחברות הייטק, לא מזמן התקבלו 2 למבויליי, ולא רק לשם אלא לכל החברות הכי נחשבות בארץ. באינטל יש לנו ייצוג יפה. יש גם מסלול הכשרה לבוגרים לסייבר בשילוב של עבודה והכשרה לסייבר, והיו בקבוצה 15 בנות ו-16 בנים, וכולם עובדים בחברות מאוד נחשבות".

גם בלימודים אצל הבנות יש לימודי קודש? "כן, ישנן 6 שעות חובה בשבוע", אומרת שטרן, "כמובן כל אחת לפי הסטטוס שלה והרקע שלה. בוגרת מדרשה למשל מחוייבת בפחות. הלימודים הם במגוון של בחירה, ומי שמוביל את זה הם רבנים מהמובילים בציונות הדתית. ישנם הרבה קורסים והרבה סגנונות שניתן לבחור מהם: בין אם זה תורת הרב קוק, תנ"ך, חסידות או תורה ומדע. יש גם קורס חובה שנקרא 'אתגרים בתעסוקה' שבו אנחנו מכינות את הבנות לסביבת עבודה חילונית. אנחנו מבינות את הצורך ואת הקשיים ומתמודדים איתם".

פנאי: גם בקמפוס טל ישנן מעונות "באות מכל הארץ אלינו, מצפת ומעלות ונהריה ועד אילת", וישנם בניינים בקרית משה וגבעת שאול עבור הבנות של קמפוס טל. ישנה אגודת סטודנטים מאוד פעילה של הקמפוס: "בשונה משאר המוסדות, אצלנו הפעילות מותאמת לאורח החיים של הסטודנטית. כל האירועים ממסיבות, הפסקות פעילות, הרצאות, בכל אלו האווירה נעימה יותר כי הן מותאמות לאורח החיים, ואין חשש לשאלות של כשרות, צניעות או שבת וכדומה. שאלת על פנאי, בכל אחד מהבניינים של המעונות יש חדר פנאי: חדר למידה וגם לחוגים כמו זומבה. גם שולחן פינג פונג. בקמפוס למשל ישנו חדר חושך: עם פופים ענקיים וחשוך כדי שיהיה אפשר לעצום עיניים. ישנה גם מרפסת יפה עם נדנדות ופופים. אנחנו משתפים פעולה עם האגודה ומשקיעים בכך גם כספית".

שמענו שיש גם את הפרוייקט שגרירים בלב? "מיזם שעומדים מאחוריו הסטודנטים עצמם ובוגרים ובוגרות מהקמפוסים וחברים שלהם. הלימודים עצמם והקמפוסים עצמם הם נפרדים ולא לומדים ביחד, אבל יש קשר בין הקמפוסים דרך נציגי חוגים או נציגי אגודות הסטודנטים, ואנחנו גם מארגנים פעם בשנה אירוע משותף שיכירו. המיזם בעצם פועל לשדך בין שני הקמפוסים ויש לא מעט חתונות בין קמפוס לב וקמפוס טל – ויש אפילו מרצים ששידכו".

למה זה חשוב לכם מיזמים כאלו מעבר לאקדמיה נטו? "אנחנו רוצים שיתחתנו", מסבירה שטרן, "כי הראש שלנו זה שאנחנו משתדלים לתת לסטודנטים מעטפת בכל התחומים כדי שיצליחו. כל דבר. נהפוך את העולם אם צריך, אם זו בעייה משפחתית, כלכלית, כל דבר. זה גם המוטו שלנו: אתם תקבלו כל דבר ואת כל המעטפת כדי להצליח בלימודים ואז להצליח בחיים. מיזם שגרירים בלב זה חלק מזה".

מקצועות ייעודיים לשוק העבודה: 93% אחוזי השמה

המרכז האקדמי לב הוא המוסד השני בגודלו בירושלים, ועם אלפי סטודנטים במוסד שמים דגש על הליווי האישי: "יש לנו ליווי לסטודנטים בשנה א' של רכזים שמלווים לסטודנטים שמתקשים בלימודים", אומר ראש מנהל הסטודנטים אלי שלמן. "יש מערך שלם של הדיקן של שיעורי עזר, וגם אם הסטודנט מתקשה 'ולא הולך לו' בסמסטר הראשון אנחנו מנסים לעזור בכל מה שאפשר".

"מעבר לכך, הכיתות לא ענקיות – וזה לא כמו במוסדות אחרים שהסטודנט מרגיש שהוא צריך להילחם כדי לתפוס מקום. אנחנו מקפידים שהכיתות לא יהיו בגודל של מעל כמה עשרות סטודנטים בכיתה כדי שיוכלו להתרכז ולקלוט את החומר. אין לנו עניין – גם אם אנחנו יכולים – למלא אודיטוריום של 300 איש ואז ההרצאה תהיה מהפה לחוץ והסטודנט יצטרך להשלים אחר כך הכל לבד. השיטה היא אישית. זה יותר יקר, נכון, ויותר פרוצדורה. אבל זה חשוב לנו".

בסוף, אחרי הלימודים צריך מקצוע: "הלימודים במרכז האקדמי לב ברובם הם מאוד יישומיים", מסביר שלמן, "אנחנו בכוונה מלמדים מקצועות שהם מאוד ייעודיים לשוק העבודה וזו המטרה. מי שלומד הנדסת אלקטרוניקה או אלקטרואופטיקה, או חשבונאות, יודע לאיזה שוק הוא נכנס והוא יוצא אחרי הלימודים איש מקצוע ומוכוון לאותו תחום. בחשבונאות, אגב, אחוזי המעבר שלנו הם מהגבוהים בארץ. לכן אין לנו תארים כלליים בכוונה תחילה, כך גם המייסד – הרב פרופ' זאב לב שהיה פיזיקאי בעצמו. לגבי השמה – כל שנה אנחנו עושים בדיקה עם המחזור האחרון שלנו: ממש שאלון וטלפונים לבוגרים, ואחוזי ההשמה שלנו עם 93%, וגם האחוזים שלא התקבלו לעבודה הם בדרך כלל כאלו שהמשיכו לתארים מתקדמים או מסיבות אישיות שדחו כרגע את תחילת עבודתם. זה משהו שאנחנו שמים דגש עליו, ובכלל קשה מאוד – עם המקצועות שלנו – לא להשתלב בשוק העבודה, במיוחד עם תואר שנחשב ומוכר בשוק".

"רק השבוע הקמנו את יריד התעסוקה השנתי שמגיעות אליו 40 חברות מובילות כמו אינטל, מוביליי, תעשייה אווירית, צ'ק פוינט ועוד. החברות הכי מבוקשות שבאות להתרשם, והמראייינים לוקחים קורות חיים ומי שרוצה להמשיך את התהליך יוצרים איתו קשר. אנחנו גם עוזרים בהכנה לקראת זה: בקורות חיים, בסדנאות ועוד. הבוגרים שלנו משתלבים במקומות הכי טובים שיש".

המרכז האקדמי לב מתאים לכל אחד? "זה מקום מיוחד, ואולי לא מקום לכל אחד. לפני הקבלה גם כל אחד עובר ראיון אישי בכל המחלוקות לראות שהוא באמת מתאים לדי-אן-איי שלנו. הראיון יכול גם לקחת 3 דקות בלבד, אבל חשוב לנו להכיר, שהסטודנטים לא יהיו עוד מספר. לפעמים בשיחה זה נראה שלא זה מתאים. מהנדס, למשל, צריך לשבת וללמוד, אחד שאין לו קוצים ושיש לו סקרנות ויכולת למידה עצמאית. לא צריך להיות גאון כדי ללמוד אצלנו, אבל כן עם יכולת לימודית וכוח רצון לשבת וללמוד ולהשקיע".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עו'ס
אסתר | 21-05-2019 13:56
פרטים על הלימודים זמן מחיר מקצועות
אוהבי כסף
לא מומלץ | 22-05-2019 22:44
כאחד שלומד במכון אני יכול לומר שהמקום הזה אוהב כסף מאוד מאוד עד כדי שהם מרשים לעצמם להוריד מההוראת קבע תשלומים שלא קשורים לקורסים שלקחת ואין עם מי לדבר.. הם מתעלמים המון מזכויות הסטודנטים.. וישנם עשרות סטודנטים שיש להם ''בטן מלאה'' על המקום ועל ההתנהלות של ההנהלה.. כל מה שקשור לזכויות הסטודנט אצלם בגדר המלצה. הם מגבילים אותך בכמות ערעורים כמו''כ אינם מתחשבים בסטודנטים שהתחתנו ולא הספיקו להגיש שיעורי בית.. וזה עוד כלום.. בקיצור לא מומלץ.. עדיף מקום סימפתי יותר שדואג להצלחת הסטודנטים ולא לכיסו
2
יש גם ישיבת תיכונית ליד יתמ"ל
שמכון לב עושק. | 22-05-2019 20:49
מכון לב נותן להם פנימיה יקרה בתנאים מזעזעים. צפיפות גבוהה ממהגדרה לאסירים. עליית הנוער עזבה שם כי לא מסכימה לשלוח לתנאים אלו תלמידים. הצפות ביוב אין מיזוג. חימום כשהיה שלג הביאו רדיאטורים..ארונות שבורים ועל זה עלות הזויה. כיתות - מכון לב נותן לתיכון כיתות לא מתאימות -בלי חלונות ריהוט ישן ובלוי. שכל בתיכון 25000 לשנה!!! מכון לב נצלן.
3
אבל
שמעון הצדיק | 23-05-2019 15:45
אכן ישנם יתרונות רבים בלימוד במקום אבל בתור בוגר בהצטיינות בתעונ ממש לא ראיתי שרודפים אחרי בגלל התואר של המכון ובסופו של דבר כדי להגיע לעבודה הייתי צריך פרוטקצייה משפחתית... כדאי גם שתעבדו על השמה באזור המרכז ששם ממש לא מכירים אתכם...