האם צריך לשדר כדורגל ביום השואה ולתת לאנשים להחליט מה לראות?

בעקבות "נפילתם" של משחקי ליגת האלופות בימי השואה והזכרון, נשאל הרב שרלו האם לא מן הראוי לשדר כדורגל ביום השואה ולתת לאנשים להחליט מה ברצונם לראות?

האם צריך לשדר כדורגל ביום השואה ולתת לאנשים להחליט מה לראות?
  (צילום: צהר)

שלום רב, השאלה שלי קצת חורגת מהתחום ההלכתי, וגם נוגעת בנושאים ציבוריים ופחות בנושא אישי.

השנה ייערך המועד של חצאי הגמר של ליגת האלופות בכדורגל בערב יום השואה כשמשחק הגומלין ייערך שבוע לאחר מכן בערב יום הזיכרון. ערוץ הספורט שמחזיק בזכויות השידור למשחקים, כבר הודיע שלא ישדר את המשחקים. מכיוון שתצאי הגמר הם באופן קבוע בחודש ניסן-אייר כבר קרה בעבר שהשלבים המתקדמים של התחרות התקיימו בימי הזיכרון ובכל פעם הם לא שודרו.

(ובמקרה מפורסם אחד, אימן מאמן ישראלי יהודי- אברהם גרנט, בן לניצול שואה, את קבוצת צ'לסי האנגלית שהעפילה לשלב חצי הגמר והוא נפל בערב יום השואה. גרנט החליט לאמן את הקבוצה במשחק כשהוא לובש סרט שחור לאות אבל על הזרוע. המקרה גרר הרבה תשומת לב בינלאומית ליום השואה באותה שנה).

השנה, הודעת הביטול גררה הרבה תגובות של כעס מהציבור שטוען שערוץ הספורט לא צריך להתערב בבחירתו של אדם בביתו הפרטי בימי הזיכרון ועליהם לשדר את המשחקים ולתת לקהל להחליט אם לצפות או לא. לאור הפרופיל הגבוה של המשחקים ולאור הדיון על אופיים של ימי הזיכרון בציבור, האם לדעתך ערוץ הספורט צריך לשדר את המשחקים או לא??

תשובת הרב שרלו

שלום וברכה, זו שאלה שאין לי עמדה חדה בה. אני מבין היטב את שני הצדדים, ומסוגל לנמק את ההיגיון שבשתיהן.

הדבר נובע מאמונה הן בחופש הבחירה של האדם וברצון כי שלטונות לא יקבעו לו במה לצפות ובמה לא (וכמובן, בחוסר האפקטיביות של החלטות אלה, כי את המשחק יהיה ניתן לראות במקורות אחרים), והן בזכותה של החברה לעצב כמה יסודות ציבוריים המאפיינים אותנו בזהות הקבוצתית שלנו, ובשל מרכזיות יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה״ל – להחליט כחברה שאנו לא מעמעמים את השותפות הקולקטיבית שלנו, ומבטאים אותה בהפסקת שידורי ספורט בימים אלה.

כאמור, יש צדדים לכאן ולכאן.

הנטיה שלי בסופו של דבר היא להכרעה החברתית, כלומר: להכרעה שלנו כחברה שיום השואה ויום הזיכרון אינם ימים פרטיים, אלא אנחנו מבטאים גם דבר מה לאומי וסולידרי שלהם. זו הסיבה שבתי עינוגים סגורים, וזו הסיבה שהחלטנו כחברה לא לשדר את משחקי הספורט. בכך אנחנו הופכים את כולנו לשותפים, בהיקפים מאוד מצומצמים, אך חשובים. אבל נטיה זו היא "נטיה חלשה", ואני יכול להבין גם את האפשרות שיוכרע אחרת. כל טוב ויישר כוח על השאלה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
שאלה מיותרת
יונתן | 02-05-2019 18:49
לדעתי עצם השאלה היא מיותרת , אני גם מאוד אוהב ספורט , אבל לא יקרה כלום אם שתי לילות בשנה , לא תראו ספורט , השמיים לא יפלו ולא יקרה שום דבר אם לא תראו את המשחקים האלה . קצת כבוד לנרצחים בשואה , ולנופלים במערכות ישראל ,
מה ל''בני תורה'' עם כדורגל?
עידו 2 | 03-05-2019 8:43
מדרש איכה: שני ארזים היו בהר המשחה, ותחת אחד מהן היו ארבע חנויות של מוכרי טהרות. ומן האחד היו מוציאין מ' סאה גוזלות לכל חדש. ומהן היו ישראל מספיקין לקנים. טור שמעון -הוה מפיק תלת מאה גרבין . ולמה חרבו ? וכו' אר הונא. משום שהיו משחקין בכדור בשבת''
אז מה אם אתה לא אוהב כדורגל הרב כתב אז תאהב
תסלח לי | 02-05-2019 20:29
או שלא
2
בערוץ 13 רודפים אחרי חרדים שממנגלים...
יהודה | 02-05-2019 20:39
שיעשו כתבת תחקיר על כל אלו שראו המשחק...
החרדים שעושים מנגל יענשו ..בגלל הרוע והפגיעה
אבי | 03-05-2019 16:05
המכוונת באחרים
מנגל ?
אבי | 03-05-2019 16:02
המנגל נעשה בפומבי..כדי להכעיס נטו..אין סיבה אחרת..פרובוקציה של כמה מנוולים- לא כל החרדים....צפייה בטלויזיה נעשית בתוך הבית ולא פוגעת במישהו אחר...אפשר לראות בלי סאונד.
3
הרב שרלו
יהודי | 03-05-2019 12:46
בושה... ככה מדבר אדם האמור להיות תח ורב בישראל... ראשית היה צריך לכתוב הערה על כך שזה בזבוז זמן ודבר נמוך וכו.. אחר מכן היה צריך לומר בפשטות כי לאומה יש עמוד שידרה רוחני מוסרי אלוהי אשר הוא עמוד האש שלנו ולאורו אנו הולכים... אם יש מי שרוצה אחרת זה בעיה שלו אך האומה כאומה סולדת מעצם המחשבה הזאת... השתגענו.. זה נקרא חופש בחירה זה נקרא עבדות אדם שמעדיף משחק כדורגל על הזדהות עם 6 או 7 מיליוני אנשים שנרצחו בשועה ואני חוזר ואומר בושה... זה מסביר כל כך הרבה דברים על החבורה הזו...
לפתוח
אני | 06-05-2019 18:00
במחילה מכבודך אבל אין לך אפשרות לבזות תלמיד חכם כמו הרב שרלו. בוודאי שאתה לא חייב להסכים עם עמדותיו וניסוח התשובה, אבל לזלזל בו בצורה כל כך בוטה ולטעון שהוא לא רב ותלמיד חכם, ויותר מכך לנסח תשובה שכביכול היא התשובה הנכונה שהייתה צריכה להיענות .לפי דעתי זו כבר עזות מצח. מאחלת לי, לך ולכל עם ישראל שנזכה לכבד תלמידי חכמים, שתהיה בנו יראת שמיים ושנדע לשים לב לעיקר ולטפל כפי שכתבת. חודש טוב!
4
מעניין שלשואל
אני | 08-05-2019 10:48
ממש לא מפריע שמשדרים כדורגל בשבת.....