אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

באושוויץ עם זהות בדויה: סיפורה של ד"ר בינה הכהן

בינה ואמה נסו על נפשן לחפש מקלט אצל שכניהן הנוצריים. היחידה שהסכימה היא יאדוויגה וושצ'וק שאף הוכרה לימים כחסידת אומות העולם. עם זהות בדויה הן הגיעו בזהות של פולניות וכך ניצלו

באושוויץ עם זהות בדויה: סיפורה של ד"ר בינה הכהן
  בינה יחד עם דנה לוינסקי המתנדבת עם בינה מזה 3 שנים במסגרת פרויקט "בודד אבל לא לבד" של הקרן לרווחת נפגעי השואה

ד"ר בינה הכהן לבית משפחת שפילמן נולדה ב-1926 בונגרוב שבפולין לזוג הורים, אלתר וחווה, והיתה ביתם היחידה.

עם תחילת המלחמה הגיעו הגרמנים לעיר והחלו לחטוף יהודים לעבודות כפייה. היהודים שנחטפו לעבודות היו נתונים להתעללויות קשות מצד הגרמנים.

ב-1940 היהודים שנותרו בעיר נדרשו לעבור לשכונה אחת שיועדה לשמש כגטו.

בשנתיים הראשונות הגטו היה פתוח וליהודים ניתנה הרשות לצאת ולחזור אליו בחופשיות, אך החל מ-1942 הוכרז הגטו כמקום סגור, ו-8,300 היהודים שחיו בו לא הורשו לצאת יותר. המחלות, הרעב והעוני החמירו בבת אחת.

בערב יום הכיפורים בשנת 1942, בשובם של המתפללים מבית הכנסת, כיתרו את הגטו חיילי ס.ס, יחד עם שוטרים פולנים וכוחות אוקראינים והחלה האקציה. היהודים רוכזו בכיכר העיר והוכרחו לצעוד מרחק של 17 ק"מ עד לתחנת הרכבת. הרכבת נסעה למחנה ההשמדה בטרבלינקה.

בינה ואימה שחזרו מבית הכנסת ראו את המתרחש ונסו על נפשן. הן חיפשו מקום מקלט את מי משכניהם הנוצריים, אך הללו פחדו לאפשר להן להסתתר פן ייתפסו. בקצה הרחוב גרה משפחת וושצ'וק. בת המשפחה, דנוטה, היתה חברה לספסל הלימודים של בינה. מתוך ייאוש ותקווה אחרונה, התדפקו השתיים על דלת המשפחה והתחננו למחסה. אם המשפחה הנוצרית, יאדוויגה, לא היססה לרגע ופתחה בפניהן את הבית.

בינה ואימה ידעו כי הן מסכנות את המשפחה וקבעו כי יעזבו מהר ככל האפשר את מקום המסתור. יאדוויגה עצרה בעדן ואמרה להן שהאמונה תציל אותן והשאירה אותן תחת חסותה.

עוד באותו הלילה דאגה יאדוויגה למסמכים מזוייפים ובכך הגיעו חווה ובינה לאושוויץ בזהות של פולניות. בזכות כך הן לא נשלחו הישר למשרפות.

בינה החלה לעבוד כמטפלת לתינוק של בכיר ס.ס ובכך הצליחה לבקר את אמה במחנה ולשמור עליה.

עם תום המלחמה, נפגשו השתיים עם אלתר, האב, שהצליח להתחמק מהנאצים לאורך המלחמה בזכות שהותו במסתור בזהות בדויה. השלושה עלו יחדיו ארצה והתיישבו בירושלים.

ד"ר בינה הכהן יחד עם דנה לוינסקי המתנדבת

לבינה היה חלום: היא רצתה להיות רופאה ולסייע לאנשים. היא התקבלה ללימודי רפואה, פגשה את מי שהפך להיות בעלה, גם הוא פרופסור לרפואה. הולידה את משה הכהן, המשמש כשופט בבית המשפט המחוזי בירושלים.

באוקטובר 2011 , 69 שנים אחרי אותו הלילה הנורא בו חווה ובינה חיפשו מקלט, עד שיאדוויגה וושצ'וק פתחה בפניהן את ביתה, הוכרה יאדוויגה כחסידת אומות האולם.

ביתה, אלינה, קיבלה בשמה את אות ההוקרה בגן חסידי אומות העולם שביד ושם בירושלים.

השעות הבודדות בהן שימשה כמקלט לחווה ובינה, הצילו אותן והפכו את גורלן. 69 שנים אחרי שחווה לא ידעה האם תצליח להגן על ביתה בינה, בינה היא ד"ר לרפואה, בנה שופט במדינת ישראל, ונכדיה נמצאים עימה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו