אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת על השואה\ הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר בשו"ת ליום השואה: האם יש תשובה למה הייתה שואה? ומה עונים לאנשים שטוענים שמדובר בעונש שהיהודים קיבלו על מעשים מסויימים?

התשובה שלנו לשואה- אנושיות כלפי הניצולים
  (צילום: יצחק הררי/ פלאש90; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

האם יש תשובה לשאלה למה הייתה שואה?

לא. זה דבר כל כך נורא שאין לנו הווא אמינא. זה סוד ד'. רק נביאים יודעים, אם ד' אמר להם.  איננו יודעים.

האם  ד' עשה את השואה או הגרמנים הארורים?

ד' דרך הגרמנים ימח שמם. מגלגלים חובה על ידי חייב. כמו שהרמב"ם כותב בהלכות תשובה שעבדות מצרים הייתה גזירת אלהים, אך כל מצרי שהציק לנו, עשה זאת מבחירתו החופשית.

יש טוענים שהשואה היא עונש על ההתבוללות בגרמניה?

כאמור, איננו יודעים סוד ד'. גם אין פרופורציה. וגם הרבה צדיקים נספו.

ויש טוענים שזה עונש על הציונות?

הציונות היא מצווה. והיא גם מצילה מהתבוללות. גם הרבה אנטי ציונים נספו.

ויש טוענים להיפך, שהיא עונש על כך שלא עלינו לארץ.

שוב, איננו יודעים סוד ד'. וגם כאן אין פרופורציה. גם הרבה ציונים נספו.

ובכל זאת האם השואה לא הביאה לקום מדינת ישראל?

זו הגדרה אחרת, ולא עונש. לגופו של עניין, נכון שלשואה יש חלק בהקמת המדינה, מצדדים שונים, אך ודאי אינה הסיבה העיקרית.

יש מאשימים את הרבנים שלא עודדו את היהודים לעלות לארץ ולא צפו מראש את השואה.

אסור לדבר כך על תלמידי חכמים. ואי אפשר היה לצפות מראש.

כיצד אפשר להבין את הרשעות הנוראה של הגרמנים?

לאדם יש נפש אלוהית אבל יש גם נפש בהמית פראית חייתית. ובכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו.

אבל למה דווקא כלפי עם ישראל?

הסיבה היא כי אנחנו מביאים אור ד' בעולם, כמו שכותב הרמב"ם באגרת תימן, המהר"ל בגבורות ד' ומרן הרב קוק באורות. כמובן, גם עמים אחרים סבלו מרשעות אך לא באותה מידה. רחוק מאוד.

אין לדמות אנטישמיות לגזענות?

לא. זה עולם אחר. כמובן, גם גזענות היא דבר נורא. כגון מה שהאמריקאים עשו לאינדיאנים ולכושים. ועוד רבים בעולם סובלים מגזענות.

האם אנו לא גזענים? הרי אנו טוענים שאנו עם נבחר

ודאי. אשר בחר בנו מכל העמים. ומתוך כך ונתן לנו את תורתו, ולא חלילה – אשר נתן לנו רשעות כלפי אחרים. אנו אוהבים את כל המין האנושי.

ומחיית עמלק?

שלוש תשובות. א. עמלק אינו שיה תמימה. הוא תקף אותנו בלי סיבה, לא כמו היהודים שהיו אזרחים נאמנים למדינות שם גרו.  ב. הרמב"ם מסביר במורה נבוכים שעונשי התורה הן הרתעה למנוע רשעה. ג. אם עמלק רוצה שלום, אנו עושים איתו שלום.

יש טוענים שאנו גזענים כלפי ערבים.

לא נכון. אנו מתייחסים אליהם יפה מאוד, לא פחות מאשר בכל המדינות הערביות, אלא אדרבה יותר טוב. מאז תחילת הציונות, ידינו מושטת לשלום, והם שמסרבים. אנו נשמח לשלום, ולעזור להם להתרומם.

בכל זאת לפעמים יש שלטים: מוות לערבים.

רק לפעמים. זה נדיר. וזה חילול השם. יש לתקן.

נחזור לשואה הנוראה. מה תשובתנו?

פעם הייתי בכותל ופגשתי שם חזן אשכנזי שהכרתי. הסביר לי: אנו עושים עתה בר מצווה ובת מצווה, לאנשים שהיו בגיל זה במחנות השמדה: סיור במנהרות הכותל, סעודה וחזנות. ועתה ראה הסיום. ראיתי אותם יוצאים ממנהרות הכותל. חיכו להם שורה של עשרה קצינים והצדיעו להם.

אכן זו נקמתנו: צה"ל.

זאת ועוד, זו תשובתנו: אנושיות. אנושיות כלפי ניצולי שואה. יש בתוכנו עתה כמאתיים אלף ניצולי שואה, ובערך רבע מהם מתחת לקו העוני. כלומר מתלבטים בין מזון, חימום או תרופות. זה דבר שצריך תיקון. תיקון מיידי. ואהבת לרעך כמוך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
לתקצב ישיבות תיכוניות ואולפנות ולהקים עוד
הנקמה | 02-05-2019 10:41
כדי שמי שמשפחתו עברה את השואה יוכל להביא לעולם ילדים רבים יותר ממה שהוא יכול ונעזור לו במימון היקר להחריד. 12-20,000 שח לשנה!!!!
2
המדינה הוקמה כפיצוי מסויים על השואה
מדינה יהודית | 02-05-2019 10:44
אסור לשכוח שאין מצב שבו רוסיה וארצות הברית ועוד- שיתפו פעולה והצביעו בעד. אחת הסיבות העיקריות היתה השואה שבה נכחדו 6 מיליון בפועל, אבל הרבה יותר- תאומי מנגלה , שלא מתו אלא זכו לחיות אחרי העינויים, ולא הביאו לעולם ילדים או שהיו להם בעיות בריאות קשות- כל אחד מהם יכול היה להביא לעולם עשרות צאצאים- ילדים, נכדים, נינים ואלו יביאו עוד. אבל, כל זה נקטע! ילד שלא היה לו אוכל בשואה, בהמשך חייו לא גדל עם הרבה בריאות וחלק מהם יכלו ללדת רק ילד אחד או שניים. יותר מזה הגוף לא היה מסוגל- נשים שחסר להם אוכל בילדותן גם היו נמוכות קומה בגלל זה
3
ישר כח לרב שמאחד במקום פילבר שמקומם
הנקמה בערב יום השואה | 02-05-2019 10:46
ערב יום השואה ר' פילבר שכח מאיפה הוא בא ויצא נגד.. תלמידי מרכז הרב. איפה? לא בהרצאה שקטה, אלא באתר באינטרנט- מקום שבו אפילו לא ידעו איך הוא יצא נגדם. הם לעולם לא יכנסו לאתר. ואל תחשבו להחטיא אותם שיראו את הכתבה! הרב אבינר כותב יפה, כמו תמיד!
למגיב 3 החוצפן - הרב פילבר אינו חבר שלך
צדקיה | 03-05-2019 8:09
חוץ מזה הוא שלח את מאמרו שלושה ימים לפני יום השואה - וסרוגים הדפיסו זאת ביום השואה בבקשה תתלונן עליהם ותבקש סליחה מהרב פילבר.
4
חידלון של דור נרפה
משה אהרון עו"ד | 02-05-2019 11:04
לגמול לאל בהסתר פנים. ליום אחד לחדול להאמין בו יום אחד בסד. הגיע היום שבו צריך להתחיל במהפכה התיאולוגית. די לריפיון ולדשדוש הרעיוני. אותו קיפאון שמביא לביזוי אדם ואלוהים ראשית להפוך את יום השואה ליום מועד דתי בלוח השנה. לא פחות מתשעה באב. שנית ליצוק תוכן המפכני ביום זה. אותו שמתיישב והולם את תחושתנו כבני אדם גם כמאמינים. ביום זה נהפוך את נוסחת הצלם אלוהים כצלם יום שיהא יום גמול לאלוהות ובו אנו נשיב את הגמול. אנו נסתיר פנים מהאלוהים. נחדול להאמין בו יום אחד. כן נחדול להאמין בו יום אחד. נטיל עליו את עול ההוכחה להתנהגותו בשואה . ביום זה של אי אמונה לא נתפלל ולא נלמד תורה . רק נוציא בעיצומו של היום ספר תורה בקהל ונקרא בו בלוא ברכה את פרשת השואה שבתורה. אותה שבסוף פרשת וילך שקרוייה בנבואתו של משה אבי הנביאים : כרעה של אחרית הימים. ונפטיר בהפטרה שאנו נחבר ואשר בה לא נברור במילים . נחבוט בו באל ונטיח בפניו מדוע ראוי הוא לאי אמונה להסתר פנים כתגמול מול תגמול ונחתום בהמנון שאין קדוש ממנו בתקווה לא בשום שיר או זמר מסורתי אחר . נכתב על ידי Moshe.Aharon , 2/5/2019 09:06 ה
5
טיפול בניצולי השואה
עופרה | 02-05-2019 15:17
לכל הנואמים במילים גבוהות בכל הטקסים ובראשם מקבלי החלטות, תתעוררו, יש לטפל בניצולים שנשארו, שיחיו בכבוד את הזמן שנותר להם. לסדר את הבודדים בבתי אבות מכובדים, לצורך זה שיהיה מישהו עם תפקיד מוגדר. חובתנו וזכותנו למנוע מאלו שכבר סבלו סבל נוסף, מה גם שכאשר עלו לארץ תרמו תרומה ניכרת להקמתה ולהגנתה. כספים רבים שקיבלו הניצולים המדינה לקחה, עכשיו הגיעה תורה לפרוע את החוב וראוי שעה אחת קודם!!
ניצולי השואה לא רוצים בתי אבות: רוצים להיות
שלומית | 03-05-2019 17:51
בבית...
6
מתעלם מפרשה שלימה בתורה
עידן | 03-05-2019 9:34
הקבה מביא על האדם ייסורים כדי שילמד מהם ויבין במה חטא ומה הוא יכול לתקן. אחי יוסף לאחר מה שהם עוברים מפשפשים במעשיהם ומבינים שמה שעשו ליוסף הוא שגרם להם. גם במעשה בגמרא עם החביות שהחמיצו חכמים אמרו לו (לא זוכר את שם האמורא) שזה קרה בגלל חטא. התורה אומרת במפורש ואם תלכו עימי בקרי... ויספתי שבע על חטותיכם. מטרת העונשים היא שנבין במה חטאנו ולא נשליך הכל על הקבה - לא מבינים איפה היה וכו'. השואה החזקה ביותר הייתה בפולין ששם גם חרדים גדולים לא רצו לעלות לארץ ואמרו שפולין זה הבית ועוד אמירות אוויליות. ידועה גם אמירתו של וייצמן עם ישראל אייכה כי לא רצו לעלות למרות שהיה נציב יהודי בארץ. לכן השואה הייתה דווקא באירופה ופחות בעדות המזרח שם הייתה השתוקקות לארץ ישראל אך בלי יכולת לעלות אליה. מעניין לראות שהתבוסה המוחצת של הנאצים התחילה דווקא בקרב על ארץ ישראל. המסקנה מפה היא שבכל צרה שקורית לנו האדם צריך לשאול את עצמו למה זה קרה ומה הקבה רוצה מאיתנו.
7
מחיית עמלק
י | 04-05-2019 21:03
לא נראה לי שאנו אמורים לעשות או להסכים לעשות שלום עם עמלק גם באם הוא ירצה
8
לא תאמרו הסתר פנים היה אלא הקבה בעצמו עשה לנו
עמיחי גורי | 21-05-2019 7:21
ולא תאמרו הסתר פנים היה אלא הקבה בעצמו עשה לנו את השואה. מה אמר לאברהם אבינו ואחר כך אעשך לגוי גדול אבל קודם עבדים תהיו בארץ לא לכם כך עשה לנו עתה את השואה ואחר כך עשה לנו את נס התקומה והקים לנו את מדינת ישראל. מה החריב לנו את בית המקדש על עושק ועל גר יתום ואלמנה כדברי הנביאים ולא על שנאת חנם כנהוג לומר יחריב עלינו חוח גם עכשיו שאנו נוהגים בהם כך. ולא תחילתה של גאולה אנו רואים אלא בתחילת החורבן אנו צופים. וכל מי שלא קרא בכתבי י.ל.פרץ ולא נוהג כמעשה הרבי מנמירוב - אין לו חלק לעולם הבא.