דני דיין לסרוגים: "השואה הייתה שיא של תהליך אנטישמי שחווים גם היום"

בשנה האחרונה חלה עלייה באנטישמיות בארה"ב, עם עשרות מתקפות קשות. בראיון מיוחד, דני דיין אמר לסרוגים כי התופעה מדאיגה: "אנחנו רואים את תחילת התהליך שהובילה בעבר לשואה"

"השואה הייתה שיא תהליך אנטישמי שחווים גם היום"
  קונסול ישראל בניו יורק דני דיין (צילום: דוברות הקונסוליה)

בשנים האחרונות נרשמת עלייה מדאיגה באנטישמיות בכל רחבי העולם- אך בתקופה האחרונה נראה כי התופעה חמורה במיוחד בארה"ב, שם נרשמו השנה עשרות אירועים אנטישמיים: החל מחילול בתי קברות יהודים, דרך השחתת בתי כנסת ומוסדות יהודים אחרים, ועד למתקפות אלימות נגד יהודים- בראשם אירועי הירי האנטישמיים בבתי הכנסת בפיטסבורג ובקליפורניה.

"העלייה באנטישמיות מדאיגה מאד. חשבנו שאחרי שהאנטישמיות הביאה לעולם אסון כל כך כבד כמו מלחמת העולם השנייה- ובתוך זה השואה- הלקח ילמד והאנטישמיות תעלם מהעולם" אמר קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, בראיון לסרוגים. "במשך תקופה מסויימת היה נראה שזה עשוי לקרות- אבל בסוף התבדינו. כיום בכל העולם אנחנו רואים חזרה של אותם הניצנים של האנטישמיות. אמנם אנחנו לא נמצאים במצב כמו שהיה בגרמניה של שנות ה-30, ואפילו לא ברוסיה או באוקראינה של ימי פוגרום קישינב- אבל אין ספק שסימני האנטישמיות חוזרים".

"אין ספק שיש עלייה באנטישמיות"

"לפני שנה הייתי באזכרה של מיירי קנול, ניצולת שואה מפריז שנדקרה ונשרפה למוות בדירתה. באזכרה אמרנו בזעזוע ש-11 יהודים נרצחו בצרפת על רקע אנטישמי בעשור האחרון. אז זה עוד היה נתון מזעזע- אבל כמה חודשים אחרי זה כבר הגענו למצב שבו 11 יהודים נרצחו בארה"ב ביום אחד" סיפר. "אחרי הירי בקליפורניה השבוע, יוצא ש-13 יהודים נרצחו בארה"ב בחצי שנה האחרונה. כשמוניתי לתפקיד, לא העלתי בדעתי שאצטרך להיפגש עם ראשי ערים ולדון איתם על בתי קברות יהודים שחוללו. אין ספק שיש עלייה באנטישמיות- זה לא ניתן לערעור".

כשנשאל מה מוביל לעלייה באנטישמיות בארה"ב, דיין הסביר כי אין גורם יחיד שהוביל לכך. "קשה להגיד מה הסיבה העיקרית לעלייה, כי היום יש כמה סוגים שונים של אנטישמיות- ובכולם צריך להילחם" הסביר. "יש את האנטישמיות 'הגסה' של הניאו נאצים המאמינים בעליונות הגזע הלבן. במקביל יש את האנטישמיות של אנשים כמו לואיס פרחאן, שמדברים על היהדות כדת של השטן ומקבילים את היהודים לטרמיטים, וכן אנטישמיות שמתחזה לאנטי ציונות. בנוסף יש גם את אנטישמיות האיסלאמיסטית, שכיום מתבטאת בעיקר בפעילות האיראנית".

"היום רואים את תחילת התהליך שהובילה לשואה"

בדבריו דיין הבהיר את החשיבות הגדולה של המאבק באנטישמיות ועצירתה של מגמת העלייה: "אמנם קל להתפתות ולראות את השואה כמשהו נפרד מכל ההיסטוריה של האנטישמיות, אך השואה- ככל שהיא הייתה פלנטה אחרת, כפי שקרא לזה אחד העדים במשפט אייכמן- הייתה שיא של תהליך שארך מאות שנים של דה-הומניזציה ושל טיפוח שנאה כנגד היהודים".

"היום אנחנו אמנם במימדים קטנים בהרבה מאשר בשואה, אבל אנחנו רואים את הניצנים של תחילת התהליך שהובילה בעבר לשואה בהרבה דברים" הסביר. "לא בכל פוגרום נהרגו אלף איש- היו גם פוגרומים שנרצחו בהם 11 איש, כמו שהיה בפיטסבורג, והיו פוגרומים שבהם אדם אחד נהרג ושלושה נפצעו- כמו שקרה עכשיו בקליפורניה. גם ראינו במשך מאות שנים קריקטורות אנטישמיות, והאשמת היהודים שהם מנהלים את העולם במחשכים".

"אנחנו אפילו רואים שוב את הטענות במערכת הפוליטית האמריקנית על חוסר הנאמנות של היהודים למדינה שבה הם אזרחים. לא כל טענה כזו מובילה בהכרח למשפט דרייפוס, אבל זה טענה שכבר ראינו בהיסטוריה- והיא חלק מאותו תהליך שהוביל בסופו של דבר לקטסטרופה. כל הדברים האלה- אנחנו רואים אותם שוב היום. אמנם רק במימדים קטנים, אך עדיין קטלניים".

עם זאת, דיין הרגיע כי אין צורך לחשוש מפני קטסטרופה אנטישמית נוספת. לטענתו, "ההבדל בינינו לבין אחינו באירופה בשנות ה-30 הוא שהיום אנחנו כבר יותר מנוסים מהם. יש לנו את הניסיון, ואנחנו יודעים למה דברים כאלה יכולים להוביל.

"לא מתנערים מהאחריות למלחמה באנטישמיות"

בסיכום דבריו, דיין הבהיר כי ישראל תמשיך לפעול בכל דרך אפשרית נגד האנטישמיות בארה"ב. "לישראל אין סמכות לפעול מחוץ לגבולותיה, אין לנו סמכות לאכיפת חוק או מערכת חינוך מחוץ לגבולותינו. אבל העובדה שאין לנו סמכות לא אומרת שאין לנו אחריות. יש לנו אחריות, בהיותנו מדינת היהודים" הבהיר.

"ראש הממשלה התחייב שאנחנו נמלא את אחריותנו ונדרוש מכל מדינה לפעול בצורה תקיפה וברורה נגד האנטישמיות- גם אם מדובר באזרחים של אותם מדינות" הוסיף והבטיח. "אנחנו לא מתנערים מהאחריות שלנו למלחמה באנטישמיות, ונמשיך לדרוש זאת מכל מדינה בעולם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו