אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תושב רהט הרעיל כ- 165 דונם וגרם לנזק במיליונים

אישום: הרעיל כ- 165 דונם של גידולי שדה וגרם לנזק ישיר של למעלה מ- 2,500,000 מיליון שקלים כתוצאה מהרעלת הקרקע. מדובר בקרקע ששיקומה יארך מספר שנים

תושב רהט הרעיל כ- 165 דונם וגרם לנזק במיליונים
  קרדיט צילום: דוברות המשטרה

אישום: הרעיל כ- 165 דונם של גידולי שדה וגרם לנזק ישיר של למעלה מ- 2,500,000 מיליון שקלים ל- 5 חקלאים מהיישוב עמיעוז ולנזק עקיף של עשרות מיליוני שקלים שנגרם כתוצאה מהרעלת הקרקע. מדובר בקרקע ששיקומה יארך מספר שנים. כך עולה מכתב אישום חמור שהוגש אתמול על ידי מחלקת התביעות של משטרת ישראל בבית משפט השלום בבאר שבע.

"מדובר הייתה בחקירה מורכבת ורגישה מאוד בה השתמשנו בכל האמצעים שעומדים לרשותינו תוך סיוע של מרכז הבינה- מרכז החקירות והמודיעין של מג"ב לטיפול בפשיעה חקלאית. כבר בשלבים הראשונים של החקירה הבנו שמדובר בסכסוך בין חקלאים שהוביל ככל הנראה לגרימת נזקים של מיליוני שקלים. היה ברור לנו שאת התיק הזה חייבים לפענח". אמר קצין החקירות של מג"ב שניהל את החקירה והוסיף: "הידע שנאגר במשמר הגבול לאורח השנים וחקירה ששלובה בה אנשי מקצוע בתחום הכימיה הביאו בעצם לגילוי סוג החומר הרעיל, איתור המקום ממנו נרכש ולמעצר הנאשם בהרעלה".

"חממה יבשה"

הפרשייה שזכתה במשמר הגבול של משטרת ישראל לשם "חממה יבשה", נחקרה ביחידה המרכזית של מג"ב שמתמחה בפיענוח עבירות במגזר הכפרי תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ואמצעים מגוונים, הגיעה אתמול לכדי הגשת כתב אישום חמור נגד תושב רהט שנאשם בהרעלת שטחים חקלאיים וגרימת נזק במיליוני שקלים.

תלונה שהתקבלה במהלך חודש מרץ בדבר חשד להרעלת שטחי גידול במושב עמיעוז הובילה לפתיחת חקירה סמויה ממנה עלה שהמתלונן, חקלאי מעמיעוז השכיר קרקעות לחקלאי אחר ולאחר שנפטר המשיך בנו לתחזק אותן במסגרת חברה עסקית בה היה חבר ובה עבד גם הנאשם. עם סיום חוזה השכירות ביקש המתלונן מבנו של הנפטר את קרקעותיו חזרה ואלו נכנסו למשא ומתן שלא צלח ובסיומו דרש המתלונן את קרקעותיו חזרה.

ככל שהלכה החקירה והתרחבה התברר גם שוועד המושב החליט לחלק את קרקעות האגודה מחדש בכדי שלכל חבר תהיה אותה כמות של קרקע ושהמצב בין חברי המושב יהיה שוויוני. במסגרת החלוקה מחדש עלה שהחברה העסקית שבה עובד הנאשם, מחזיקה בקרקעות עודפות ולאחר שזו סירבה לחלוקה מחדש החלו לפנות הצדדים לערכאות משפטיות.

בחודש בפרואר 2019 וועד המושב קיבל החלטה לדרוש תשלום של 500 ש"ח לכל דונם מכל מי שלא עומד בהחלטת החלוקה מחדש ולא להעביר מכסות מים לכל מי שמחזיק בעודפי קרקע וביניהם החברה העסקית בה עובד הנאשם.

איומים וקללות

המתיחות בין הצדדים וההחלטות של וועד המושב הביאו לאיומים הדדיים ולקללות בין הנאשם לבין המתלונן.

החקירה שנמשכה מספר שבועות באופן סמוי הפכה לגלויה עם התפתחות משמעותית שהביאה לגל מעצרים, חלקו על ידי לוחמי יחידה מיוחדת של משמר הגבול ובין היתר למעצרו של החשוד המרכזי ביום ה' ה- 11.04.19 במשרדי החברה בעמיעוז. החשוד המרכזי, תושב רהט בן 28 שהוא הנאשם בכתב האישום, עבד שנים רבות בחברה. חשוד נוסף, אחיו של הנאשם נעצר ביום א' ה- 14.04.19 בבית אריזה באזור קיבוץ מגן ובחקירתו הצליחו להביא החוקרים לשיתוף פעולה מצידו.

מכתב האישום שהוגש על ידי מחלקת התביעות של משטרת ישראל בבית משפט השלום בבאר שבע עולה שמדובר במקרה חמור בו סכסוך על קרקעות הוביל להרעלת שטחים חקלאיים ונזקים של מיליוני שקלים.

מכתב האישום עולה שבתאריך 28.02.19 הנאשם ייצר קשר עם אדם אחר שזהותו ידועה למשטרה בדבר הכוונה להרוס את הגידולים החקלאיים של החקלאים מהיישוב עמיעוז. כבר באותו היום נסעו השניים לעיר נתיבות שם רכשו חומר הדברה מסוג אורגאן במשקל 9 ק"ג המכיל חומר פעיל מסוג בורמסיל המשמש להדברת פרדסים ושאינו מתאים כלל לגידולי השדה שגודלו בעמיעוז.

עוד עולה מכתב האישום שהשניים נסעו לעמיעוז, המתינו לשעת לילה ובשלב מסויים כשאחד שמר בכניסה לאזור החממות של המתלונן, שפך הנאשם את חומר ההדברה למיכלי הדישון שמעבירים חומר דישון ישירות לגידולים. לאחר שסיים להרעיל את גידוליו של המתלונן המשיך הנאשם גם לחממות של 3 חקלאים נוספים, חברי הוועד ולחממות של אחיו של המתלונן וזאת על פי כתב האישום בכדי לטשטש קשר ישיר לסכסוך עם אותו חקלאי ועל מנת שיראה כאילו הסכסוך הינו מול חברי הוועד.

חומר ההדברה הרעיל שהגיע לגידולים גרם להתייבשות שלהם ופגיעה בירקות שהספיקו להבשיל וזאת תוך חדירה משמעותית של החומר גם לקרקע ובכך להרעלתה.

כתוצאה מההרעלה נגרם נזק בלתי הפיך לכ- 122 דונם של עגבניות, 40 דונם של קישואים ו- 5 וחצי דונם של חצילים. מדובר בתוצרת שהושמדה כתוצאה מספיגת חומר הדישון הרעיל בירקות. הנזק הישר נעמד בכ- 2 וחצי מיליון שקלים ועוד עשרות מיליוני שקלים של נזק עקיף כתוצאה מהרעלת הקרקע, דבר שלא יאפשר לגדל עליה במשך שנים ויאלץ השקעה גדולה בשיקומה.

במעמד הגשת כתב האישום ביקשה המשטרה את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כל חיים כלא
פושע.אנשים יוכלים למ | 22-04-2019 14:16
נ
2
פיגוע. זה ערבים שרצו להרעיל יהודים פשע לאומני
דם יהודי לא הפקר | 22-04-2019 14:45
וגם מגיע להם לשבת על רצח כי יכלו לגרום למוות של הצרכנים נוסף על השחתת האדמות והפרנסה