אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יעקב אריאל נגד רבני הפייסבוק: "פורצי גדר"

במאמר שפרסם בעלון 'עולם קטן' הרב יעקב אריאל מותח בקורת על רבני הפייסבוק הצעירים הפוסקים הלכה שלא נשענת על פוסקים מהדורות הקודמים: "הם פורצי גדר לא פורצי דרך"

הרב יעקב אריאל נגד רבני הפייסבוק: "פורצי גדר"
  הרב יעקב אריאל (יח"צ)

רבה לשעבר של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, מותח בקורת על תופעת הרבנים הצעירים והבלתי מנוסים שפוסקים הלכה על דעת עצמם במאמרים בפייסבוק ומזהיר מכך שמדובר בפריצת גדר שמבלבלת את הציבור.

במאמר שפרסם בשבת האחרונה בעלון 'עולם קטן' כתב הרב אריאל: "בלי להיכנס לתוכנם של פסקי ההלכה המתפרסמים חדשים לבקרים, ובין היתר גם בעיתון חשוב זה, מן הראוי לעמוד על העקרונות של שיטת הפסיקה. ההלכה היא יישום מעשי של עקרונות התורה שבעל פה,הנמסרת מדור לדור מרב לתלמיד. יש רצף של פסיקה המשתלשל מסיני עד היום ועד לעתיד לבוא. ה'סמיכה' המקובלת בעולם הרבנות משמעותה העברת המסר מרב לתלמיד. עיקרה הוא: תלמיד המשמש את רבו בהלכה למעשה שנים רבות, רבו סומך עליו ומסמיך אותו כממשיך המורשת. אי לכך יש להבחין בין סמיכה לסמיכה. אינו דומה מי שהוסמך להוראה בהלכות בשר בחלב בלבד לדיין שהוסמך לדון גם באבן העזר ובחושן משפט; ושניהם אינם דומים לגדול בתורה הבקי בכל התורה כולה וידיו רב לו גם בהלכות ציבור".

בהמשך מתייחס הרב אריאל לתופעה בה רבנים מפרסמים פסקי הלכה בפייסבוק וכותב: "לאחרונה יש תופעה של תלמידים שלא שנו דיים, המתפרצים מפני רבותינו הגדולים ומורים הלכה לרבים על דעת עצמם. על הציבור לבדוק היטב ולהבדיל בין פסיקה מוסמכת לבין פסיקה עצמאית חסרת בסיס הלכתי מוצק. כשם שלא נפנה לפראמדיק במקום לפנות לרופא בכיר, אף ששניהם עובדי רפואה, כך אי אפשר לסמוך על כל מי שמפרסם פסקי הלכה בלי לברר על מי נסמכת אותה פסיקה".

הרב אריאל מציין כי ישנה סיטואציה חמורה יותר: "הבעיה חמורה שבעתיים בנושאים שיש להם השלכות על כלל ישראל. האחריות הכבדה מחייבת שיקול דעת רציני עם גדולים, מנוסים ואחראים יותר. וברוח ימים אלו של ערב פסח. הבן החכם שואל ומצפה לתשובה. הוא יקבל אותה מגדולים ממנו, והוא גם יישם אותה הלכה למעשה. יש בנים אחרים שאינם שואלים, אלא אומרים, הם משיבים לעצמם תשובות בלי לקבל את הסכמתם של רבותיהם. אמנם יש מקום לכל אחד לשאול, ו"שאלת חכם חצי תשובה", לברר ולהציע רעיונות, אך אין לצאת לרשות הרבים בפסיקת הלכה עצמאית. ועל הציבור להימנע מלסמוך עליה".

הרב אריאל ממשיך וכותב על אחת הסטיגמות שדבקה בציונות הדתית וכותב: "אחת העלילות שמעלילים על הציונות הדתית היא שכאילו היא 'מרדה' כביכול בגדולי ישראל. עלילה זו, המופצת ע"י עסקנים חרדים, הצליחה לחדור לתוך השוליים של הציבור הציוני- דתי עד שאפילו יש ה'מתהדרים' בכך שייחודה של הציונות הדתית הוא ב'מרד הקדוש' כביכול (בביטוי זה השתמש מייסד 'הפועל המזרחי' ש"ח לנדוי לנושא אחר לגמרי. הוא עצמו היה בן תורה מובהק וחסיד קוצק שינק מרבותיו הגדולים את אהבתו לתורה, לארץ ולעם, ושמר על רצף המורשת התורנית בישראל. המשתמשים בביטוי זה היום מנתקים אותו מהקשרו ומסלפים את משמעותו המקורית)".

"האמת היא ששורשי הרעיון הציוני- דתי נעוצים בגדולי תורה, תלמידי ר' עקיבא איגר, הרב צבי הירש קלישר והרב אליהו גוטמאכר וכן הרב אלקלעי, ואחר כך הנצי"ב מוולוז'ין וגדולים רבים אחרים. ממשיך דרכם היה הראי"ה קוק. הוא היה מקורי בכך שבגאונותו שלט בכל המקורות של התורה, שבכתב ושבעל פה, בהלכה ובאגדה, במחקר ובנסתר. הוא המשיך את הרצף של כל גדולי התורה שלפניו ולפני לפניו, שמהם ינק באופן ישיר ובאופן עקיף. גאונות אמיתית היא מעצם מהותה תופעה ייחודית, ועם זאת היא גם חלק בלתי נפרד מהרצף של מורשת התורה שבעל פה".

הרב אריאל מבהיר כי פורצי הגדר אינם פורצי דרך וכי למעשיהם עלולה להיות השלכה חמורה: "יש המכנים את פורצי הגדר כ'פורצי דרך' – כתואר כבוד כביכול. אולם פרצה זו לא מביאה לשום דרך, אלא רק לבלבול. הציבור הנבוך לא יודע באמת מיהם מורי הדרך. התוצאה עלולה להביא לאנרכיה, כל אחד עלול ליטול לעצמו סמכות להורות הלכה לעצמו ולאחרים".

בסוף המאמר מנסה הרב אריאל לקשור בין התנועה של פריצת הגדר וריבוי פוסקי ההלכה, לבין תוצאות הבחירות: "ההתפצלות של הציונות הדתית בחיים הציבוריים דומה לתופעה של הפסיקות הפרטניות. הציונות הדתית היא כ־20% מהאוכלוסייה היהודית. אולם ייצוגה בכנסת נמוך בהרבה. הרעיון הגדול של ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל יכול וצריך להיות חוט השדרה של החברה הישראלית. אך כל אחד ואחד מנושאיו הרבים והמגוונים, וכל קבוצה ותת- קבוצה, פורצים להם דרכים ומשעולים משלהם ופורצים בכך את הגדר המשותפת של הרעיון הגדול ומפוררים אותו. אינני יודע, אני רק שואל: האם יש קשר בין שתי התופעות? חומר למחשבה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
יש קשר!
דדא | 21-04-2019 11:28
ודאי שיש קשר הציונות הדתית היא דרך שמשתלבת ומרוממת את הציבור הכללי הן בחיים הציבוריים והן בהסתכלות ההלכתית. הגישה החרדית היא גישה של התבדלות וגם אופן הפסיקה הוא בפרספקטיבה צרה ולא ממלכתית כמו בציבור הציוני דתי.
הציבור הכללי לא התרומם והדתיים משלמים בדתלשים
צחי | 22-04-2019 7:00
לגמרי הפוך משכתבת
חיבור לממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים...
'ערכי'הציונות הדתית | 21-04-2019 13:17
99
2
רבני פייסבוק
שמואל | 21-04-2019 11:41
מה עם רבני הוואצפ
אין הכי נמי
רבי | 21-04-2019 21:50
אין הכי נמי, רבני הוואטסאפ בכלל הדברים
3
רבנים
שמואל | 21-04-2019 11:41
גם אלי יש פתח מפלגה אבל דאגו להוריד אותו
4
חיים בהכחשה
דתלש | 21-04-2019 12:09
הציבור היקר שנקרא דתי לאומי מתהדר באותם ביינישים(חרדלים) שהם מיעוט בציבור,ניתן לראות זאת בתוצאות הבחירות בברור,כל השאר אינם ממש מחוברים להשם ולתורתו(בלשון במעטה)באופן שאמור לחיות אדם המבין שהוא רק בפרוזדור כאן בעולם,אך אמנם ממשיכים להאחז הם בקרנות המזבח ומסרבים להודות בכשלון הדרך,כמובן כתוצאה משוחד בדמות תענוגי עולם הזה ולב יודע מרת נפשו,אני נושא תפילה שהציבור היקר הזה יתעורר ויתחבר לדרך ישראל סבא לפחות כמו אותו אחד שתולים בו שהוא מייסד התנועה(האריה זצל) ואין כאן המקום להאריך.... חג שמח
לפי תוצאות הבחירות הדתיים ולא הלייטים הם רוב
איך הגעת למסקנה? | 21-04-2019 19:29
הציבור מפוצל, אבל המסקנה שלך הפוכה
5
יישר כח על פרסום המאמר.
אין לי פייסבוק | 21-04-2019 12:57
עכשיו רבני הפייסבוק ,או רבני הטוקבקים יפרסמו תגובה שתתפרסם בתור מאמר..נו
6
כל הכבוד לרב!
אביתר יעקב מיכלשוילי | 21-04-2019 12:59
יישר כח
7
ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים בהחלט פריצת גדר
מי פורץ מה פורץ | 21-04-2019 13:16
ציווי ה' לשחיתות ?
8
הרבנים הבלתי מנוסים שפוסקים הלכה על דעת עצמם
ליאת פרידמן | 21-04-2019 13:28
הרבנים הצעירים והבלתי מנוסים שפוסקים הלכה על דעת עצמם במאמרים בפייסבוק ובווצאפפפ, מבלבלים את הציבור ואין דעת חכמים נוחה מהם.
9
הפקר
רעות | 21-04-2019 14:23
העולם שלנו הפך להפקר , המכשיר הפרוץ שיש לכל ילד ביד גורם להרבה נזקים , גם כמו שציין הרב אריאל בעניני הלכה .
ומה עם...
נתנאל | 03-03-2021 14:18
ומה עם ההורים?
10
יישר כוחו של הרב אריאל - עמוד ענן לפני המחנה
נעם | 21-04-2019 15:28
עיני העדה אלו זקני הדור. מקווה שדבריו יעשו רושם על הרייבלעך.
11
יישר כח לרב אריאל
אחד | 21-04-2019 19:30
תודה
12
הנה הגיע החושך כאשר ראה מעט מן האור
דוד | 21-04-2019 21:33
תמיד מי יחמיר יותר, מי לא יתאים את עצמו לתקופה... ככה זה... באנו חושך לגרש
13
האם מכשיל הרבים, הרב שלמה אבינר
שואל | 21-04-2019 23:00
אינו פורץ גדר?
14
רבני השתיקה
אלי יוסף | 21-04-2019 23:10
ויש תופעה הרבה יותר חמורה מרבני פורצי הגדר. וזו של רבני השתיקה - הם שותקים שהמפלגות הדתיות ובראשם הבית היהודי מונעים הצעת חוק של יהודה גליק לאסור עלינו לחמש ולאמן כוחות רצחניים. רק בדרום סודן נרצחו 382,000 נשים וילדים וגברים גג פתוח בנשק שלנו. והנה מתקיים עכשיו משא ומתן להרכבת ממשלה , ובינתיים לא עולה דרישה אולטימטיבית - לא נכנסים לממשלה שממשיך לחמש מדינות רצחניות. ורבני השתיקה - שותקים. כאילו מותר להנות מכספים שמקורם מרבי מרצחים. במקום לקרוא ליום צום , יום תפילה ותשובה - הרבנים פשוט שותקים
15
רבני השתיקה
אלי יוסף | 21-04-2019 23:34
יותר חמור מזה ובהרבה זה תופעת רבני השתיקה . איך שותקים שאנו מחמשים רבי מרצחים. איך המפלגות הדתיות ובראשם הבית היהודי בלמו חוק של יהודה גליק שבא לאסור עלינו לחמש רוצחים. רק בדרום סודן נרצחו כ382000 נשים גברים ילדים ותינוקות על ידי כוחות רצחניים שהשתמשו גם בנשק שלנו. והרבנים שותקים - כאילו מותר להנות מכספים מרבי מרצחים. כספים שאסורים בהנאה
16
השיטה הדתית לאומית כשלה ופוחדים להודות בכך
צחי | 22-04-2019 6:58
עם עשרות אחוזים דתלשים ומת רוחני בכל בית שלישי עם רבני מקלדת רדודים הורסי החומות עם ערבוב נוסחאות ומנהגים עם בנות רבות בשרות צבאי עם החטאת הרבים בכרת בעליה להר הבית ואין מנהיג אחד בודד ואמיץ שינתק את הקשר עם הציונות החילונית מה הפלא, עם החילונים יש לכם הרבה יותר מכנה משותף בתחומים כלליים שונים מאשר עם חרדים. כואב לקרוא זאת אבל זו האמת.
המגזר החרדי
אילן | 22-04-2019 12:30
לצערי גם במגזר החרדי יש עשרות אלפים שנשרו מהישיבות . ראה העיר אלעד..ביתר
17
הרבנים של פייסבוק צדיקים יחסית לרבני הטוויטר
שי | 22-04-2019 7:15
זוועות
18
אנ העלילה של הרב הפנסיונר על רבינו עקיבא איגר
יואל | 23-04-2019 7:46
מצאת כמה אנשים כמו אלקלעי והם נהיו אצלך מוסרי התורה? אם הרב קוק הוא חלק מהמסורת, ברור שממשיך דרכו זה הרב אלישיב ולא פישמן מימון וחניכיו