אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עצמאות פיזית ומדינית אינן התכלית הסופית של החירות הלאומית

כך שהעצמאות הפיזית והמדינית אינן התכלית הסופית של החירות הלאומית, אפשר לראותן רק כבסיס להגשמת השליחות ההיסטורית של אותה אומה

עצמאות פיזית ומדינית אינן התכלית הסופית של החירות הלאומית
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

חג הפסח דורש מצד האדם הכנה מוקדמת כמו שאמרו במסכת פסחים (ו א): "שואלין ודורשים בהלכות הפסח קודם הפסח שלשים יום". וכל אדם חייב לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים.

חג הפסח הוא "זמן חירותנו" החודש בו יצאנו מעבדות לחירות ועלינו לברר לעצמנו מהי החירות? בהקדמה להגדה של פסח כותב הראי"ה קוק: "ההבדל שבין עבד לבן חורין אינו רק הבדל מעמדי מה שבמקרה זה משועבד לאחר וזה הוא בלתי משועבד. אנו יכולים למצוא עבד משכיל שרוחו הוא מלא חירות, ולהיפך בן-חורין שרוחו הוא רוח של עבד. החירות הצביונית היא אותה הרוח הנישאה שהאדם כפרט וכן העם ככלל מתרומם על ידה להיות נאמן לעצמיות  הפנימית שלו, לצלם האלקים אשר בקרבו".

מהי כוונתו של הראי"ה? כל אדם מצוי בשלושה מעגלים: האלוקות, העולם והאדם, במקביל מקיפות תרי"ג המצוות את שלושתם: מצוות שבין אדם למקום, מצוות שבין אדם לחבירו, ומצוות שבין אדם לעצמו (עיין מהר"ל על "דרך חיים" פרקי אבות  פ"א מ"ב, מהרש"א ב"ק ל) האדם הצועד בחייו לקראת שלמותו הרוחנית, תוהה ומבקש את הדרך שתביא אותו למטרתו, הסובבים אותו מבחינים רק בגילויו החיצוניים ברם מעבר למעטה של דיבורים ומעשים חבויות להן מחשבות ורצונות, מידות ותכונות, ואת כולם חייב האדם להציב על הטוב, היפה, האמיתי והישר שבחיים, כמו שכתב הראי"ה: "יסוד האושר הוא אהבת האמת בשכל, אהבת היושר בחיים, אהבת היופי ברגש ואהבת הטוב במעשה" (חכמת הקודש צא).

האם אין זה למעלה מיכולתו של האדם, טענה זו הייתה נכונה אילו השלמות הייתה מחוץ לאדם ועליו להביאה ממרחקים, אך לא כך הדבר, השלמות מונחת בטבע נפשו של האדם כמו שכתב הראי"ה: "טבע הנפש האנושית היא ללכת בדרך ישרה" הישרות מצויה בתוך טבע האדם ככתוב (קהלת ז כט): "אשר עשה האלקים את האדם ישר והמה ביקשו חשבונות רבים".

על כן אין לאדם הצורך לבקש את שלמותו ממרחקים, וכאן עומד האדם נבוך ותוהה, כיצד הוא בכוחותיו המוגבלים יבוא אל שלמותו הנשגבה הזו, האם ומה שעליו לעשות הוא לחשוף ולגלות את הישרות המצויה כבר בתוך תוכו, ולזה התכוונה התורה כשכתבה: "כי המצוה הזאת אשר אנכי מצוך היום, לא נפלאת היא ממך, ולא רחוקה היא, לא בשמים היא לאמור מי יעלה לנו השמימה ויקחנה לנו וישמיענו אותה ונעשנה, לא מעבר לים היא לאמור מי יעבור לנו אל עבר הים ויקחנה לנו וישמיענו אותה ונעשנה, כי קרוב אליך הדבר מאד, בפיך ובלבבך לעשותו". ועל יסוד הדברים הללו כתב הראי"ה (אורות התורה פ' יא ב): "האדם הישר צריך להאמין בחייו, כלומר שיאמין בחיי עצמו והרגשותיו ההולכות בדרך ישרה מיסוד נפשו, שהם טובים וישרים, ושהם מוליכים בדרך ישרה." –ואם תשאל אם כך לשם מה יש צורך בתורה? על כך משיב הראי"ה: –  "התורה צריכה שתהיה נר לרגליו, שעל  ידה יראה את המקום ששם הטעות עלולה לפעמים שתתע הנפש בתוהו לא דרך, אבל המעמד התמידי צריך להיות הביטחון הנפשי".

תכונה של חירות – מסביר הראי"ה – היא כשהאדם מרגיש את חייו בתור חיים מגמתיים שהם שווים את ערכם, לעומת זה תכונת העבדות היא שהאדם אינו חי את עצמיותו אלא את מה שהוא טוב ויפה אצל האחר השולט עליו שליטה רשמית או שליטה מוסרית, ואז האדם אינו חי את עצמו אלא את האחר. ולכך התכוון רבי יהודה הלוי בשירו "עבדי הזמן" שכתב: "עבדי הזמן עבדי עבדים הם , עבד ה' הוא לבדו חפשי". שהרי כל עולם החומר אשר לאדם לא נוצרו אלא כדי שישמשו וישרתו את האדם, לסייע לו להגיע לשלמותו, ואז כל העולם החולף הוא עבד המשרת את האדם.

אבל אם האדם מקדיש את זמנו ומרצו לא לקידומו האישי אלא לאסוף רכוש ולרכוש  מותרות, לקנות דירת פאר ומכונית יוקרה, להימנות בין עשירי החברה, וכהנה וכהנה, דברים שאין לעצמיות האדם ולהם לא כלום, כשהאדם חי ברדיפה כזו חוץ ממה שהוא עצמו, לעולם לא ימלא את תאוותו, כמו שכתב הגר"א: "האדם בעולם הזה דומה לשותה מים מלוחים, ידמה לו שמרוה את עצמו ולאמיתו הוא נעשה צמא יותר, אין אדם מת וחצי תאוותו בידו". כך שגם במה שיש לו, שהם היו צריכים להיות עבדיו ומשרתים אותו, למעשה הוא נעשה עבד להם, ובזה הוא הופך להיות "עבד לעבדים". ולעומתו "עבד ה'  הוא לבדו חפשי", כי עבד ה' אינו מבזבז את זמנו ומרצו לדברים שאינם נחוצים לו, אלא מקדיש את פעילותו לפתח את אישיותו ולגלות את צלם האלקים אשר בו.

ולכן מסיים הראי"ה וכותב: "החירות העצמית, חירות הגוף מכל שיעבוד זר, מכל שיעבוד הכופה את צלם אלקים אשר באדם להיות משעובד לכל כח אשר מוריד את ערכו, את תפארת גדולתו והדרת קדשו, והחירות הזו אינה נקנית כי אם על ידי חירותה של הנשמה, חירות הרוח מכל מה שהוא מטה אותה ממסילתה הישרה והאיתנה, היצוקה במהותו העצמית".

וכל מה שאמרנו על חירות הפרט הוא תקף גם לגבי חירותה של האומה. לא כל עצמאות מדינית יש עמה גם חירות לאומית, נכון שהממלכתיות היא הבסיס להגשמת שליחותה ההיסטורית של האומה כדברי הנביא (ישעיה מג כב): "עם זו יצרתי לי תהילתי יספרו" אבל דבר זה נכון רק כאשר האומה מנצלת  את משאביה וכישוריה הלאומיים להגשמת שליחותה, כי אז האומה משרתת את עצמה בהגשימה את מטרתה. אבל אם חלילה תבקש האומה למצוא תחליפים לתרבות ישראל המקורית בניסיונה לחקות את תרבותם של אחרים, התרבות האירופית או האמריקאית, בכך הופכת האומה להיות "עבד" לתרבותו של עם אחר, גם אם היא חיה חיים מדיניים עצמאיים במולדתה.

כך שהעצמאות הפיזית והמדינית אינן התכלית הסופית של החירות הלאומית, אפשר לראותן רק כבסיס להגשמת השליחות ההיסטורית של אותה אומה. ובדרך כזו רואה הראי"ה את תכלית הקמתה של מדינת ישראל כמו שכתב (מוסר הקודש קצא): שמדינת ישראל האידיאלית היא "יסוד כסא ה' בעולם, שכל חפצה הוא שיהיה ה' אחד ושמו אחד, שזהו באמת האושר היותר עליון."  חרות לאומית אמיתית תתכן רק אם תקדיש האומה את משאביה הלאומיים להשרשתה ופיתוחה של התרבות היהודית המקורית אותה נחלנו מסיני, כאשר תגשים האומה בחייה את אורחות התורה והמצוות ותאיר במלוא תבל את דעת האלוקים ומוסרו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
'שליחות היסטורית' הקמת ממשלת שוחד מרמה והפרת
'ערכי'הציונות הדתית | 21-04-2019 13:14
הקמת ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים..
אתה בוט!
איכסה | 24-04-2019 8:49
רואים עליך
2
ממשלת ישראל ממשלה של שוחד מרמה והפרת אמונים
חושך לגויים. | 21-04-2019 14:04
חילול ה' לעיני כל העולםםםם
3
יסוד כסא השוחד מרמה והפרת אמונים בחסות המתנחל
בחסות המתנחלים | 21-04-2019 16:58
בחסות המתנחלים
אתם לא חייבים לפרסם כל עליבות נפש במיוחד בעיל
נח | 22-04-2019 17:37
המגיב בעילום שם כפי הנראה שגם הוא מתבייש ממה שכתב אבל למה אתם מפרסמים זאת
4
האוסף של כל "צלמי האלוקים עלי אדמות הוא החירו
משה אהרון עו"ד | 22-04-2019 9:01
בסד.. המוסד הבראשיתי : צלם אלוקים הוא למעשה כל התורה כולה. התורה למעשה ניתנה ככמוסה ונגנזה בחבילת הבריאה. מתוך מנדט בראשיתי זה האדם צריך למעשה להעתיק את המידות האלוקיות וליישמן כלפי עצמו וכלפי זולתו בשלמות. ועד לאופטימום של מימוש ויישום דמותנו [בצלמנו ובדמותנו]. הנה כי כן אין כל משמעות לאהבת ה' אם אין לך בסמוך את ו החיבור של ואהבתך לרעך כמוך . כי גם רעך - כל האדם האחר גם הוא צלם אלוקים והשאיפה והיחד היא לשון הרבים של בצלמנו ובדמותנו. כנגד האחד הבורא השאיפה והתכלית להפוך את כל האדם גם כן לאחד וכך צילום והשלכת דמות האלוקים על כל אדם מבטיחה לראות בכל אדם כבבואה אלוקית והתייחסות כלפיו משל הוא אלוהים . זו המשמעות הפרקטית של צלם אלוהים שהאלוהים בחר לברוא ולהיעלם והשאיר את דמותו וצלמו האדם לייצג אותו בכל. זה גם סודה של הבריאה ומתוך כך גם סודה של התורה . מכאן שכל התורה כולה בבסיס תכליתה היא ואהבת לרעך כמוך . שרק כך מתקיים וחי בהם וכן וחי אחיך עמך. ולכן בפיך ובלבבך לעשותו לעשותו - את האדם את הפיכת הזולת לצלם כאמור. ובכלים של הבריאה בבחינת השלמתה : בלשון של בריאה ובלב של אהבה האוסף של כל צלמי האלוקים כאמור הוא החירות האמיתית גם מדינית והוליסטית בבחינת גם הבינלאומית : לעשות הטוב והישר לכל אדם באשר הוא אדם
5
מגיב 1 משפריץ שטויות
אפרים | 22-04-2019 17:40
דבריו הם השמצה ללא כסוי
6
שלום
נועם | 26-07-2019 11:46
שלום דתי ומדיני די לגזענות אלימות מלחמות