אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יובל שרלו נגד הקריאה לממשלת אחדות

הרב יובל שרלו, אומר כי הוא מתנגד להקמת ממשלת אחדות בין 'הליכוד' ל'כחול לבן', וטוען כי מהלך כזה יהיה נגד רצון הבוחרים של שתי המפלגות. אז מה הפתרון שהוא מציע?

הרב יובל שרלו נגד הקריאה לממשלת אחדות
  (צילום: אריה כץ)

הרב יובל שרלו, אחת הדמויות הרבניות המזוהות ביותר ביצירת שיח והידברות בין המחנות השונים במדינת ישראל, אומר כי הוא מתנגד להקמת ממשלת אחדות בין 'הליכוד' ל'כחול לבן', וטוען כי מהלך כזה יהיה נגד רצון הבוחרים של שתי המפלגות.

קבוצת צעירים הפועלת לארגן קריאה כללית להרמת ממשלת אחדות, פנתה לרב שרלו ושאלה אותו האם הוא מוכן להצטרף לקריאה שלהם.

הרב שרלו השיב לצעירים כי "לצערי, אני לא יכול להצטרף לקריאה זו. אדגיש כי הדברים הבאים נאמרים מנקודת בחינה אתית בלבד, והם היו נאמרים גם אם תוצאות הבחירות היו שונות. אני רשאי לומר את הטיעון הזה, כיוון שאני טוען אותו כבר עשרות שנים, ולא זז ממנו".

הרב שרלו המשיך וכתב: "למה לצערי? כי אני חושב שעמדתכם שממשלת אחדות לאומית היא הטובה ביותר למדינת ישראל כיום היא נכונה. היא גם הפרשנות הנכונה למפה שנפרשה בפנינו, כאשר שתי המפלגות הגדולות, קיבלו למעלה מ70 חברי כנסת, ושתיהן לא נמצאות בקצוות (אף על פי שיש בהן גם אנשים קיצוניים). מול האתגרים הגדולים של מדינת ישראל, וכפי שכתבתם, הן כלפי פנים (כגון היחס למערכות המגבילות את כוח השלטון; ענייני דת ומדינה) והן כלפי חוץ (כגון תוכנית המאה) טוב שתהיה ממשלה רחבה, שתכלול בתוכה את הרוב הגדול שנמצא במרכז. אני מאמין שהדבר גם טוב לזהותה היהודית של מדינת ישראל, כיוון שמערכת החקיקה של המדינה תותיר את השדה העיקרי למאבק זה בעולם הרוחני התרבותי והתורני, ולא תנכיח את הדברים במערכת הפוליטית, בדרך שלא תקרב את עם ישראל לזהותו היהודית".

"ברם, הקריאה הזו אינה אפשרית בזמן הזה, בשל עובדה אחת יסודית ופשוטה: לאורך שנים אני כותב את המחויבות החד-משמעית של שלוחי הציבור לממש את מה שהם הבטיחו לציבור, וטוען שאסור להם לעשות סיבוב של מאה ושמונים מעלות. כאשר מדובר במשא ומתן אין ברירה אלא לוותר ולהתפשר וכדו', אולם אסור להם לפעול בניגוד מוחלט למה שהם התחייבו לבוחר. כך טענתי כנגד יצחק רבין ז"ל בנושא הירידה מן הגולן, וכך אני טוען כלפי כל הבטחה שעמדה לבחירות. טיעון זה הוא מהות הבחירות, וראיית חברי הכנסת כשלוחי ציבור, ולא כמי שקיבלו מנדט לעשות את מה שהם חושבים שכדאי עכשיו לעשות".

"ההתחייבות של שתי המפלגות הייתה צריכה להיות מראש חתירה לממשלת אחדות לאומית בראשות הגדולה והחזקה שביניהן, ואז ניתן היה לעשות זאת. אולם, משעה שזה היה נושא עיקרי במערכת הבחירות, וכל אחת מהן הפכה את זה ליסוד הבטחותיה ואמרה מפורשות כי היא לא תשב עם אחותה – האפשרות הזו לא קיימת. את המאבק שאתם עושים עכשיו – היה ניתן לעשות לפני הבחירות, תוך קריאה למפלגות לא לטפס על עצים שאחר כך לא יהיה ניתן לרדת מהם, אולם זה לא נעשה, ועל כן מבחינה אתית איני רואה לו מקום".

"מעבר לכך, אם מתחילים בטיעונים של "רצון הבוחר והעם" צריך לשקלל גם את כל הקולות שלא עברו את אחוז החסימה, שהלוא הם גם חלק מ"טובת מדינת ישראל", והבסיס להקמת ממשלה כזו צריך להיות הרבה יותר ימינה. מה יהיה אם המפלגות הקטנות לא תאפשרנה בדרישותיהן להקים ממשלה, ושתי האפשרויות תהיינה או ללכת שוב לבחירות או להקים ממשלת אחדות לאומית ? זו תהיה שאלה קשה מאוד, וכשנגיע אליה – נדון בה".

בסוף דבריו מציע הרב שרלו לצעירים פתרון אחר: "לכן, אני רוצה להניע אתכם לפעול בדרך אחרת: לקרוא לשתי המפלגות הגדולות ולנספחותיהן לפעול אכן לקשור את עם ישראל מחדש, ולשקם את הצלקות מהבחירות. לקרוא למפלגות השלטון שלא ירום לבבם, ויראו את עצמם כמי שהם מנהיגי העם כולו, בלי להתעלם מרצונם של שאר אזרחי המדינה, היהודים והערבים; לקרוא למפלגות שתמצאנה את עצמן באופוזיציה לקבל את מרות השלטון, ולפעול לטובת עם ישראל מהאופוזיציה, שלה יש תפקיד נכבד ביותר; לקבל את הכרעת הבחירות, ועל בסיס הכרעה זו לפעול כדי להעצים מחדש את היותנו עם אחד ומדינה אחת, ושיש לנו ברית גורל אחת, שאפשר להפוך אותה גם לברית ייעוד משותפת. לפעילות כזו – אשמח מאוד להצטרף".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
איילת שקד לבית היהודי
שמעון שטרק | 14-04-2019 11:52
הרב רפי פרץ צריך לעשות מאמץ עליון להחזיר את איילת שקד לבית היהודי(ללא בנט) גם במחיר לוותר על מנהיגות הבית היהודי.
למה?
שמעון לוי | 14-04-2019 12:08
כדי שתמשיך להרוס את המערכת המשפטית ותמנע את העמדתו לדין של נתניהו
2
יובל שרלו אני לא בטוח שהיית אומר אותם דברים
שמעון לוי | 14-04-2019 12:05
אם התוצאות היו הפוכות והכוונה אם הגוש השני היה מוביל מעניין מה דעתך על העבירות של נתניהו ?
שמעון לוי צרוף שמות מעניין
חלי | 14-04-2019 15:14
אכתוב לך ברכת יעקב אבינו את בניו שמעון ולוי. שמעון ולוי אחים כלי חמס מכרתיהם: בסדם אל תבא נפשי בקהלם אל תחד כבדי כי באפם הרגו איש וברצנם עקרו שור: ארור אפם כי עז ועברתם כי קשתה אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל. חפש את המשמעות במפרשים, הזדמנות בשבילך להשכיל במעט, במקום לנבל את הפה בכל הזדמנות.
הרב יובל
ליאת פרידמן | 14-04-2019 13:37
למה לא כתבת הרב?
3
שום אחדות,העם אמר את דברו,והובטחה ממשלת ימין!
ימין בלבד | 14-04-2019 18:41
ימין פלוס דתיים וזהו.
לא כי זה נכון. ולא כי זה ראוי. רק כי זה הבטיח
שים לב.. | 04-07-2019 0:32
שיעבוד. לא לכתחילה.
4
למה כול פעם הוא אומר את דעתו
אלכס אפשטיין | 14-04-2019 19:37
את מי דעתו מעניינת
5
שר ומזמר לעצמו, תיאורטיקן אידיאליסט שלא אוחז
בן | 14-04-2019 22:07
במציאות... עד הבחירות כולם רוצים דבר מאוד מדויק, אחרי הבחירות כולם רוצים להגיע לעמק השווה, שתהיה הנהגה שתגלם בגדול את רצון רוב העם, ולכן גאנץ צריך להיפרד מלפיד, ולהתחבר עם הליכוד כולנו והחרדים...
6
לא מפליא
זיגי בר גיגי | 14-04-2019 23:58
למה שאיש שמאל יחשוב אחרת? לא אתפלא אם אתה תומך נלהב בנשות הכותל?
7
לקרוא ולהפנים
רון | 15-04-2019 13:59
רב הגון, עיקבי, ישר במידותיו ודעותיו. תענוג לקרוא ממקום נקי כל פעם מחדש. לוואי ילמדו ממנו מנהיגי הציבור ונזכה לכונן מדינה מאוחדת ומוסרית.
8
חרדים
נועם | 03-08-2019 16:36
החרדים הם מוסלמים