אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכשלון הסרוג: עדיף להכיל דעות שונות מאשר להתפלג

פעם נוספת אנו לומדים על בשרנו, בדרך הקשה, את הלקח, שעדיף להכיל את הבדלי הניואנסים ומגוון הדעות שבבית פנימה. עם כל הקושי שבדבר. מאשר להתפלג

הכשלון הסרוג: עדיף להכיל דעות שונות מאשר להתפלג

תוצאות הבחירות למפלגות הציונות הדתית לא אמורות להפתיע אף אחד.

בהחלט ניתן להיות שבעי רצון מהעובדה שבתוך זמן קצר ביותר ובתנאי פתיחה גרועים ביותר המפלגה הציונית דתית המאוחדת הצליחה בניגוד לתחזיות שצפו את התרסקותה. ושהממשלה שתקום תהיה בעלת אוריינטציה ימנית. אולם אסור שהסתיר את התסכול מהמצב אליו נקלענו. היום כאשר הקמפיין הסתיים זה הזמן להפיק לקחים ולחדד את התובנות. ומוטב מוקדם ככל הניתן.

בכל מערכות הבחירות שהציונות הדתית לא רצה לבחירות תחת קורת גג מפלגתית מאוחדת. היא הפסידה. ההבדל בין המערכות היה רק בכמה ומה היה הזרז החיצוני.

פעם נוספת אנו לומדים על בשרנו, בדרך הקשה, את הלקח, שעדיף להכיל את הבדלי הניואנסים ומגוון הדעות שבבית פנימה. עם כל הקושי שבדבר. מאשר להתפלג. המשימה נעשית קשה מפעם לפעם הציבור הדתי לאומי נעשה מגוון מאד והגישור נעשה קשה יותר. מאידך, יש מפלגות שזיהו את הפוטנציאל האלקטורלי שלו ובתעמולה מתוחכמת ושקרית של 'אנטי מגזריות' שואב ממנו מנדטים בקשית. לצערנו יש בתוכנו לא מעט שהשתכנעו.

פעם נוספת למדנו שגם אם בראשיתה ההתפלגות תהיה בהבטחה שלא יהיה ירי דו צדדי בנגמ"ש זה חסר סיכוי. הדינמיקה של ההתמודדות על אותו ציבור שואבת לכך בהכרח.

עדיין יש סיכוי שהימין החדש יעבור את אחוז החסימה. עדיין לא סיימו לספור את המעטפות הכפולות וקולות החיילים. יש שם כ-4 מנדטים. אולם את חשבון נפש ציבורי צריך לעשות כבר היום, להשתמש בתיסכול כקטליזטור כדי להפיק את הלקח. אח"כ נשאבים למרוץ החיים ושוכחים.

נסיון המערכות בעשורים האחרונים מלמד שהציבור הדתי לאומי אינו ציבור שבוי. הוא ציבור דעתן ותובעני כלפי מנהיגיו. יהיו אשר יהיו. הגרעין הקשה שלו חדור באמונה בתפיסה הציונית דתית. והוא לא יוותר עליה יהיה אשר יהיה. מאידך, יש לו 'חולשה' למנהיגים שגזרו עליו פילוג. ויש בו אחוז לא מבוטל של אלה הנוטים 'להעניש' את מנהיגיו המתפלגים. תהיה סיבת ההתפלגות אשר תהיה. זה אמנם לא רציונאלי אבל כבר בכמה מערכות בחירות נוכחנו בכך שיש מצביעים שבעת פילוג נמנעים מלתת את קולם לא לזה ולא לזה ונותנים אותו לליכוד!

ועתה. צריך לקחת בחשבון שהממשלה הזו תהיה ימנית אבל יש סבירות גבוהה שימיה קצובים. יתכן שזה יקרה מוקדם מהצפוי.

כבר כעת צריך לערוך את חשבון הנפש ולהיערך לבאות. לארגן את המערכת כבר עכשיו להמשך. ולנסות לאחד את השורות. מוקדם ככל האפשר.

עוד כשבועיים כולנו ננהג מנהגי אבילות על מות תלמידי רבי עקיבא במרד בר כוכבא. משום שלא היו מאוחדים ולא נהגו כבוד זה בזה. מאז ומהיום נשנן לעצמנו את הלקח: "קשים יסורי האחדות והגישור על השונות, קשה מהם מחיר הפילוג".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אתה נלחמת נגד הבית היהודי בבחירות במודיעין
יואב ממודיעין | 10-04-2019 14:27
מי שפעל נגד הבית היהודי במודיעין בבחירות לא ממש יכול לדבר על הכלה וגיוון
2
למפדל ב-77 היו 12 ח"כ וגם לבנט בפעם הראשונה
תפיקו לקחים | 10-04-2019 15:11
מזמן הזהירו שהחרדלים יגרמו לפילוגים, אם לא ביבי שלחץ להתאחד אז לא היה אפילו חכ אחד.
3
אריאל וסמוטריץ אכלו ואיימו כל הזמן על בנט
והוא הלך | 10-04-2019 15:13
אני הצבעתי לבנט רק בגלל ששבוע שעבר דתי שאל אותי האם בנט דתי וצחק. הטמטום שמי שלא מקפיד ונוהג בדיוק כמוני הוא לא דתי הוא שורש הבעיה
אתה טועה זו בהחלט בעייה ולא אתמוך במי שמחביא
שור | 12-04-2019 8:03
י
4
לא יכול להכיל טומאה
מיכאל | 10-04-2019 15:26
כוונתי ללגיטימציה שנתן בנט לרפורמים וללהטב
5
ניסינו את זה פעמיים עם בנט
שגעתם אותנו | 10-04-2019 15:43
בפעם השנייה לא כל כך הצליח, באדיבות יחד, ואמללו אותו הרב דרוקמן והרב מלמד והרב טאו והרב אבינר והרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין והרב והרב והרב והרב ועסקנוביץ ועסקנסקי ועסקנסון
6
טעות קטנה אך בסיסית
אלמוני | 11-04-2019 1:21
אין קשר בין מות תלמידי רבי עקיבא למרד בר כוכבא במקורות היהדות התורנית ואלו שני אירועים שונים
כנראה לא למדת מספיק
לכן אתה לא יודע | 15-04-2019 0:31
תלמד ואל תחלק לאחרים טעויות
7
לא לסלקטורים בכניסה למועדון
דוד | 11-04-2019 5:15
ציוני דתי הוא מי ששומר על אורח חיים דתי ונאמן למדינה. ותו לא. לא בודקים איפה הוא שם פסיק בטסקטים של הרב קוק.
8
כמה נכון!! הלואי שנפסיק להרוס את עצמנו!
מיכל | 11-04-2019 7:53
הלואי שהמסר הזה סוף סוף יחלחל!!