אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על פי המצע של המפלגה: רק לא זהות

שוק חופשי, כלכלה ובריאות: הרב אסף ברלינר הקיף את מצע מפלגת זהות וציטוט אחר ציטוט מפרש לכם את הכוונה מאחורי הקלעים, עם המסקנה: "רק לא זהות"

על פי המצע של המפלגה: רק לא זהות
  פייגלין (צילום: יח"צ)

זוהי קריאה לכל מי שרואה עצמו מחויב לתורת ישראל וערכיה, ולכל מי שציונות ומוסר הנביאים שעמד בתשתית הקמת מדינת המדינה עדיין מעניינים אותו אנא – הצביעו למה שתרצו, רק לא לפייגלין.
להלן ציטוטים ממצע 'זהות' עם פירוש.

שוק חופשי

'מפלגת זהות מאמינה שכלכלת שוק חופשי היא המודל היעיל ביותר. יותר מכך, היא גם המודל המוסרי והצודק ביותר, משום שאינה פוגעת בחירותם של אזרחי ישראל לבצע עסקאות מרצונם החופשי ולפעול למען שיפור מצבם הכלכלי … לצמצום מעורבות הממשלה בכלכלה, להקטנת המנגנון הבירוקרטי ולקידום החירות הכלכלית במדינת ישראל'.
ראשית, נשים לב – הדיבור על כלכלת השוק החופשי, אינו רק משיקול תועלתי למשק באופן כללי – אלא גם, ואולי בעיקר, טיעון מוסרי.
כצפוי נתלים בחז"ל: רבי יהודה אומר: ולא יפחות את השער למכור בזול, …וחכמים אומרים: (מי שמפחית את השער) זכור לטוב! (שמתוך כך אוצרי פירות מוכרין בזול) וכן הלכה – שמאוזנת בדיון הגמרא (בב כא) והפוסקים עם הלכות אחרות כמו איסור לפתוח עסק ליד חבירו כדי לא לפגוע בפרנסתו ועוד, לטובת הציבור.
עוד דוגמא אחת: 'רשאין בני העיר להתנות על המידות ועל השערים, ולהסיע על קיצתן' – דהיינו רגולציה המסדירה את היחסים בין בעלי העסקים לבין עצמם ולבין הלקוחות ולכפות אותה.

רווחה

'המוסד לביטוח הלאומי הוא מנגנון מסורבל ובלתי יעיל… צמצום הדרגתי של שירותי הביטוח של המדינה (ביטוח מפני אובדן כושר עבודה, ביטוח סיעודי וביטוח מפני נכות) והעברתם לשוק החופשי. בעקבות הצעד הראשון, צפוי צמצום משמעותי בדמי הביטוח. התושבים יחויבו לרכוש לעצמם ביטוח. כל תושב ישראלי יחויב לדאוג לעצמו לכיסוי ביטוחי מינימלי.
פירוש: אדם ל"ע נפגע/ מת בתאונה – אין למדינה שום אחריות לריפויו / עזרה למשפחתו. אנחנו סומכים על הביטוח שהוא יחויב (חירות הפרט – אמרנו?) לרכוש לעצמו.
ומה קורה עם מי שלא יכול לרכוש ביטוח בריאות? ייזרק לרחוב. ואם יצליח לרכוש ביטוח כלשהוא, כמאמר הכתוב, זה יהיה 'כיסוי ביטוחי מינימלי'.

לדוגמא: אדם שמשתכר 5000 שח לחודש, בקושי מתקיים, ורכש את הביטוח המינימלי ביותר – משפחתו תקבל לאחר מותו 2000 ₪ לחודש מהביטוח.
לעומתו, אדם המשתכר 50000 ₪ לחודש, ירכוש ביטוח מדרגה גבוהה (וגם סיכויי ההיפגעות שלו קטנים בהרבה – מן הסתם הוא לא עובד על מלגזה או על פיגומי בנין) – ויקבל קצבה של נניח – 30000 ₪ לחודש. גם תחומי הכיסוי מן הסתם יהיו קטנים יותר בביטוח. דהיינו אם חלילה ישבור רגל, יקבל שבוע פיצוי, ובשאר הזמן יצטרך להסתדר בלי משכורתו הדלה.
הזכאי לקצבה ימשיך לקבלה – משפט עמום שלא אומר כלום. – מנין יקבל זה את הקצבה? הרי בפועל חיסלנו או סרסנו את ביטוח לאומי, פיטרנו את כל המנגנון הפקידותי. ומי יקבע קריטריונים, ויפקח? מי בכלל ידע על אולגה הערירית ששוכבת בקומה רביעית ואין לה חימום, ואינה יודעת לפנות לביטוח שרכשה?

בריאות

'לתת אפשרות שקופה, יעילה וחופשית יותר לרכוש שירותי בריאות פרטיים במגוון איכויות ומחירים. .. .. התייעלות בתי החולים הקיימים באמצעות תחרות בשוק החופשי, תוך התחייבות לא לפגוע ברמת המחירים והשירותים הנוכחית. בתי החולים יופרטו … קופות החולים והממשלה לא יורשו להחזיק בבעלותן בתי חולים….היזמים שירכשו את בתי החולים יתחייבו בחוזה ארוך טווח לשמור על רמת המחירים הנוכחית ולא לצמצם את שירותי הרפואה.. כל בית חולים פרטי יורשה לעסוק בתיירות מרפא ולקיים ניתוחים פרטיים; ..במסגרת שעות העבודה של הרופאים ושל אנשי הצוות הרפואי ולהשתמש במיטות שברשותו…העלאת המשכורות הצפויה לרופאים מוכשרים תעודד אותם להישאר ולעבוד בישראל….'

פרוש: הבריאות תהפוך גם היא למוצר צריכה. יותר עשיר = יותר בריא. חד וחלק. תאמרו: גם היום זה קיים? נכון. וזה חמור מאד. צריך לחשוב כיצד לשפר את מערכת הבריאות לכולם, ולא להפוך את בתי החולים לעסק.
חידה: במערכת הבריאות הנפלאה הנ"ל, מי יקבל יחס וטיפול מהיר וטוב יותר: מסעודה משדרות, או פרנק, תייר המרפא משוויץ? בין הפותרים נכונה יוגרל תור לרופא מקצועי (בעוד מספר שנים). טקסט כזה כנראה לא נכתב ע"י מי שחי בעיירת פיתוח או שכונת מצוקה (רמז: חפשו ברשימת המועמדים אחד כזה.)

צדקה וחסד – מי אחראי?

מדינת שפע – מדינה המקיימת כלכלה חופשית בתוך המסגרת המרסנת והמעדנת של תרבות החסד והערבות ההדדית של עם ישראל. פרוש: המדינה לא מתערבת בכלכלה וברווחה, השוק חופשי לחלוטין, כמפורט לעיל.
האחריות לצדקה, עזרה לחלש, וכו' – כולה על האדם הפרטי, או הקהילה המצומצמת. האמנם זוהי 'תרבות החסד והערבות ההדדית של עם ישראל' ?
היכן השמיטה ובעיקר היובל – המייצרים מערכת כלכלית שונה בבסיסה שוויונית יותר? איסורי ריבית, לקיחת משכון ועוד? בהלכה 'כופין על הצדקה' (בב ח), שגבייתה מכונה 'שררות על הציבור' .
תאמרו: מאד יפה, אבל זה לא עובד- א. לא מדויק, במדינות הסקנדינביות זה עובד לא רע בכלל. השוק חופשי, והמדינה 'גדולה' ובאורח פלא – בעל השכר הגבוה לא מרויח פי 80! משכר מינימום כמו אצלנו. ב. בודאי שעל המבנה הכלכלי המדויק צריך לדון.

כדאי להבהיר: אני לא בעד קומוניזם/ סוציאליזם. ממש לא. גם חז"ל ידעו ש 'אילולי יצר הרע לא בנה אדם בית … כי היא קנאת איש מרעהו' (בראשית רבה) אני גם לא מקדש כל הסדר הקיים במדינה היום, ולא מתיימר להציע תפיסה כלכלית מלאה.

וזה מביא אותנו לעיקר: העיקר בבניית חברה ומדינה אינו המודל הכלכלי, אלא הערכים המכוננים. חברה שהערך המרכזי בה הוא חירות הפרט תהפוך לחברה תחרותית ודורסנית. האתוס היהודי, שלצערי לעתים הולך ונשכח דווקא מהאוחזים בשם ה', הוא הפוך – 'כי לי כל הארץ כי גרים ותושבים אתם עמדי', "וְכִֽי־יָמ֣וּךְ אָחִ֔יךָ וּמָ֥טָה יָד֖וֹ עִמָּ֑ךְ וְהֶֽחֱזַ֣קְתָּ בּ֔וֹ גֵּ֧ר וְתוֹשָׁ֛ב וָחַ֖י עִמָּֽךְ: אַל־תִּקַּ֤ח מֵֽאִתּוֹ֙ נֶ֣שֶׁךְ וְתַרְבִּ֔ית … לֹא־תַעֲבֹ֥ד בּ֖וֹ עֲבֹ֥דַת עָֽבֶד: … (נה) כִּֽי־לִ֤י בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵל֙ עֲבָדִ֔ים עֲבָדַ֣י הֵ֔ם אֲשֶׁר־הוֹצֵ֥אתִי אוֹתָ֖ם מֵאֶ֣רֶץ מִצְרָ֑יִם אֲנִ֖י יְקֹוָ֥ק אֱלֹהֵיכֶֽם"

בלשון הרב קוק: "הנשמה הפנימית המחיה את השטה הסוצילית כפי צורתה בימינו, היא המאור של התורה המעשית במלא טהרתה" ועוד לא אמרנו כלום על ביטול רישום הנישואין – פשוט כך! בלי שום הצעת פתרון לממזרות ולפילוג עם ישראל. ועל מסחור קרקעות המדינה למרבה במחיר – ישראלי או לא, הפיכת צה"ל מצבא העם לצבא שכירי חרב, הפרטת החינוך, מכירת ההזיה של טרנספר מרצון, ועוד ועוד.

אישית – קריאת המצע ,הדהימה אותי וגרמה לי לעצב עמוק. לאור המצע – אולי באמת סמים זה רעיון לא רע כ"כ. עדיף קשים. אוי לנו שכך מוצגת המסורת שלנו, בושה אם האג'נדה הזו תהיה בכנסת של מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו.

אכן הצעה לזהות – אך לא זו היהודית.

"וְהָיָ֣ה׀ בְּאַחֲרִ֣ית הַיָּמִ֗ים נָכ֨וֹן יִֽהְיֶ֜ה הַ֤ר בֵּית־יְקֹוָק֙ בְּרֹ֣אשׁ הֶהָרִ֔ים … וְנָהֲר֥וּ אֵלָ֖יו כָּל־הַגּוֹיִֽם:(יב) (יז) וְשַׁח֙ גַּבְה֣וּת הָאָדָ֔ם וְשָׁפֵ֖ל ר֣וּם אֲנָשִׁ֑ים וְנִשְׂגַּ֧ב יְקֹוָ֛ק לְבַדּ֖וֹ בַּיּ֥וֹם הַהֽוּא:.. (כ) בַּיּ֤וֹם הַהוּא֙ יַשְׁלִ֣יךְ הָאָדָ֔ם אֵ֚ת אֱלִילֵ֣י כַסְפּ֔וֹ וְאֵ֖ת אֱלִילֵ֣י זְהָב֑וֹ אֲשֶׁ֤ר עָֽשׂוּ־לוֹ֙ … (כב) חִדְל֤וּ לָכֶם֙ מִן־הָ֣אָדָ֔ם אֲשֶׁ֥ר נְשָׁמָ֖ה בְּאַפּ֑וֹ כִּֽי־בַמֶּ֥ה נֶחְשָׁ֖ב הֽוּא" (ישעיהו ב)

הרב אסף ברלינר הוא ר"מ בישיבת ההסדר 'אהבת ישראל' בנתיבות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
39 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
תלמיד חכם
החתול במגפיים | 08-04-2019 16:46
שנזכה לזהות יהודית!
2
רק זהות בראשות משה פייגלין!!
איציק הדוב | 08-04-2019 17:43
.
חח עוד "רב" שהחליט שכדאי לקשקש לנו
סאחי | 09-04-2019 1:25
תפסיק לבלבל תמוח זהות היא המפלגה הכי יהודית שיש והכי זהותית
רפואה שלמה!
איש | 08-04-2019 17:50
צריך לברך לרפואה את כל מצביעי זהות שלא מקשיבים לאלף נורות האזהרה והולגים אחרי משה פייגלין כמו עדר
3
חידוש
אור | 08-04-2019 18:02
מיהו יקוק שמצוין פה? למה ניצח המלך פרדיננד פדה צור הגחמני את הטקסט התנכי המקורי? מה מלמד קידוש אותיות על דת המאמינה באל שאינו חפץ או פסל? אחד שקרא תנך וכעת שיבשו לו ...
4
האם כבוד הרב למד כלכלה ?
יהונתן יחזקאל | 08-04-2019 18:20
אפשר לחלוק על הרעיונות של פייגלין - אבל לחלוק על כך שרק בשוק חופשי יש פחות עניים זה ממש לא רציני.
ממש לא רציני
eli | 09-04-2019 0:25
הכותב לא מבין עניין ולא חצי עניין, לא על התורה והעבודה, ולא על הקשר ביניהם.
5
אוסף רעיונות הזויים
מור | 08-04-2019 18:26
אין סיכוי שיתקבלו רעיונותיו של משיח השקר, אבל איך אפשר לתת קול לאוסף של הזיות.
6
אכן הכלכלה ההלכתית היא קפיטליסטית בעיקרה
שלום | 08-04-2019 18:29
והסעד צריך להיות קהילתי כמו שמובא בבבא בתרא דיני קופה ותמחוי. כך הוא הרבה יותר מדויק ויעיל, והרבה פחות בזבזני.
איפה זה כתוב?
eli | 09-04-2019 0:33
התורה לא אמרה רק לא פייגלין .
זה המודל של זהות
אבל... | 08-04-2019 22:01
למה הרב מתנגד אם באמת הקהילתיות היא חלק מהותי ממןדל הכלכלי חברתי של זהות?
7
תודה, אבל לא תודה
יוני | 08-04-2019 18:32
מעריך את זה שסוף סוף משהו קרא את המצע, אבל חבל שהוא חיפש כל דבר שלא נראה לו במקום לקרוא בראש פתוח. בפוליטיקה אין משהו מושלם, ובין הגזענות של הכהניסטים והאוויר חם (שלא לדבר על בגידה במגזר) של בנט, אני בוחר בפייגלין. ימני טהור שילחם למען ארץ ישראל השלמה ולא יתקפל מול ביבי
ימין טהור יושב עם גנץ?????
אחד העם | 09-04-2019 5:51
לא יתקפל?? נראה אותו מממש ולו 50 אחוז מההבטחות שלו. מי שלא עושה לא טועה ומי שלא נמצא בממשלה יכול להבטיח עד מחר. זה לא עולה כסף. רק מפתה בוחרים תמימים.
8
הכותב מעיד על עצמו שהוא לא מבין בכלכלה
יהודי | 08-04-2019 19:03
הכותב רק כותב מה לא, אבל אין לו שום הצעה אחרת, חוץ מכתיבת שטות שבמדינות הסקנדינביות המדינה גדולה. מזה רואים שהוא מעולם לא עשה השוואה בין ישראל למדינה סקנדינבית אחת. פשוט בור מושלם בכלכלה .
9
רק זהות ודווקא זהות . אתם מפחידים סתם
תומר | 08-04-2019 19:07
יש להם מצע הכי יהודי ואמיתי שיש
10
בא נבחן כמה נושאים ששווים הרבה ₪₪ לכל משפחה
דניאל | 08-04-2019 19:41
מחיר של רכב כפול!! מחיר דלק כפול!! מחיר של מוצרים בייצור מקומי!! נמכרים בחול בחצי. ביטוח לאומי התלונות מפה עד ניגריה, הדברים ידועים החל מהוועדות הקשות ועד לכמויות של קצבאות שלא מנוצלות וגרמו לים חברות קש לעשות את התיווך הזה. יש הרבה דברים טובים במדינה אבל יש ויש דברים שחייבים דחוף תיקון . פייגלין ללא הסכמה של הקואליציה לא יצליח לשנות דברים גדולים , אבל עצם הדיון עליהם ושהם ירגישו שגם הם עכשיו על הכוונת רק ייטיב עם כל המדינה
11
פסח בפתח
אלי | 08-04-2019 20:20
מי שלא מצביע זהות שותף לביטול קרבן פסח השנה, שזה חיוב עשה בכרת!! רק פיגלין יש לו העוצמה לדבר ולעשות האמת, היחיד שהלך עד לפני קודש הקדשים להחיל רבונות הקבה על המקום. מצוה וחיוב לבחור בר' משה היקר שלנו.
12
רק זהות ורק משה פייגלין
יהודה | 08-04-2019 20:49
הרמ לא מבין שאת כל ההלכות אפשר לקיים בכיף. רק לא בכפיה
13
דבר שהופך למוצר צריכה איכותו עולה ומחירו יורד
מוטי | 08-04-2019 21:34
The truth about health care is this There arethree qualities of health care that you can have You can have affordability you can have universality, or you can have quality. You can have two of those three things but not all three.
14
כל מילה בסלע. אכזריות לא יהודית שתחזור ותתנקם
שאול | 08-04-2019 21:37
בציונות הדתית.
15
ככל שתכתבו נגד פייגלין הוא עולה
מאיר | 08-04-2019 21:47
יסגור בה 8 מנדטים .
16
הטענות שאתה מציג סמי-ענייניות
מעוניין | 08-04-2019 22:17
אבל מעט מדי ומאוחר מדי, ורוב המקורות שהצגת דווקא תומכים בזהות אם נפרש אותם לפי שיטת הראשונים או לפי הגיות שונות... כלומר אתה מציג מחלוקת מעניינת, אבל עכשיו...? למה לא לפני חודש או שנה? יום לפני הבחירות? אני מצביע זהות והייתי שמח לשבת ולטעון את כול הטענות לפתוח את כול המקורות...אבל עת לעשות לה'
17
לא תצליחו.. אנחנו זהות! ובסוף. גם אתם תצטרפו
דנה | 08-04-2019 23:40
זהות!
18
אין בזהות ולו שמץ ציונות
ציוני | 08-04-2019 23:49
הדוד סם בשטריימל. לא בשביל זה שבנו למולדת
19
למה הדבר דומה?
eli | 09-04-2019 0:19
לכל אלה רבנים שפסלו את הרמבם והמשנה תורה שלו מתוך קנאות ואי הבנה. להבדיל - אבל דומה מאוד !!!
20
חח מפחדים מזהות!
שירה הוד | 09-04-2019 0:27
כולם מפחדים מזהות, כי ישנו פה אשכרה דברים, לא בעד המקורבים! רק זהות בקלפי!
21
ממש לא ראוי
eli | 09-04-2019 0:29
אתה רוצה להתווכח - שיהיה לך טענות לעניין. אל תדביק לנו ציטוטים שאין להם שום קשר לנושא.
22
מי שהתנגד לשואת אוסלו איך ילך עם גנץ ???
א | 09-04-2019 8:57
פייגלין שבזמנו כל כך היה נגד אוסלו רוצה היום להמליך את גנץ. מספיק שני רמטכלים היו כאן בראשות הממשלה. רבין וברק. ראינו כמה אסונות כמה יתומים וכמה אלמנות הם הוסיפו בישראל . האם זה לא מספיק?
23
כבוד הרב לא מבין כלום מהחיים שלו
חילוני מצביע זהות | 09-04-2019 9:04
קראתי הכול. גבב שטויות. אתה לא תכפה עלי דת, לא סוציאליזם ולא את הדת כסוציאליזם, חצוף.
תקרא לפני שאתה מגיב...
שמואל | 09-04-2019 21:13
רואים שלא קראת את הכתוב.
24
מסכימה עם כל מילה !!
רחל | 09-04-2019 9:52
מפלגת חוסר זהות זה מפלגה מעוותת הזויה חולנית ברעיונותיה. בראשה עומד מגלומן ריקן שלא חושב מטר קדימה מעבר לגימיקים זולים. ראייתו צרה וקצרה והרעיונות שלו מסוכנים. אסור להצביע לדבר ההזוי בזה שכל המצע שלו מורכב מגימיקים מעוותים.
25
הצבעתי זהות ואני מאוד שמחה
הגיע הזמן לתקן עוולו | 09-04-2019 11:05
אף פעם לא הייתי שלמה כל כך עם ההצבעה. יש לי ביקורת חריפה מאוד על הממסד הדתי והעיוותים שהוא מאפשר. ואני כמהה לגאולה, כמו כל יהודי שמשתוקק לקרבתה של השכינה. אבל הגאולה כפי שאני רואה אותה, תהיה גם מול הרבנים. מול כל אלה שעשו לי שששש, שאשתוק ולא ישמעו חלילה את תפילתי אי שם מעזרת נשים. על זה הייתי צריכה להקפיד בזמן התפילה - לא שהיא תגיע לשמיים, אלא שחלילה לא ישמעו את קולי כשאני מתפללת. ובטח ובטח לא להצטרף לשירה המעוררת בבית הכנסת. השירה לא לנשים.
26
רק ג
רק ג או שס | 09-04-2019 11:17
רק ג קול נטו למחנה הדתי לאומי
27
אהבת ישראל?!?
שלום | 09-04-2019 12:33
הרב אסף? אהבת ישראל לא עולה מהנאמר במאמר.
אני מבין שקראת רק את הכותרת
שמואל | 09-04-2019 21:07
או שאולי אתה מבין אהבת ישראל אחרת לגמריי מהתורה ומחזל
28
רק זהות!
הערה | 09-04-2019 13:00
פייגלין הוא המלך!
29
זהות
זהות | 09-04-2019 16:24
כנאה שאתה לא עני אז למה שיפריע לך שאני עני אתה סך הכל רב ובימנו רב זה אחד שמרבה לקחת מהציבור ברור לי רבי שאתה חי מכספי ציבור בגלל זה אין לך את בצרתם צר לו
ואהבת לרעך כמוך
שמואל | 09-04-2019 21:12
אם היית מכיר את הרב הכותב היית נוכח שהוא לא לוקח ולו אגורה מכספי ציבור. מדוע שיהיה לרב אכפת ממך? כי הוא מקיים יום יום , שעה שעה את הפסוק ...ואהבת לרעך כמוך
30
פשוט בושה
אנונימי | 10-04-2019 2:12
לפי דעתי אתם תעשו הכל על מנת שהפלגה הטובה הזאת לא תיכנס לכנסת אבל הכל אתם מתים מפחד שמישהו טוב ינהיג אותנו