האם לכנסת ולממשלה בימינו יש דין מלכות?

אשרינו שזכינו שלא תורכים ולא אנגלים שולטים עלינו אלא אנו בעצמנו, ואנו קובעים סדרי חיינו הציבוריים והלאומיים. אילו פינו מלא שירה כים איננו מספיקים להודות. אלפיים שנה התגעגענו למדינה ועתה יש. ובחסדי ד' היא חזקה ועשירה מלאה מוסר ותורה

האם לכנסת ולממשלה בימינו יש דין מלכות?
  (צילום: יוסי זליגר\ פלאש90)

מספרים כי הגאון המפורסם ה"חזון איש", נשאל פעם: האם יש מצווה לבחור? השיב: ודאי. שוב שאלוהו: מצווה ממש כמו מצה?! השיב: כמו מרור!

ואנו נאמר כמו הלל הזקן, שהיה כורך יחד מצה ומרור. במדינתנו החדשה, אור וחושך משמשים בערבוביא, אך אנו יודעים שהאור מרובה על החושך, וסופו לנצח.

על כל פנים מצווה היא. ומה גדרה? מבית מדרשו של רבנו הגדול הרמב"ן למדנו שיש מצווה לגבי המדינה, זה לשונו, "שנצטווינו  שלא נעזביה ביד זולתנו מן האומות". הארץ הזאת צריכה להיות בידי העם הזה, מה שמכונה עתה מדינה, מצווה גדולה היא זו, שבעבורה נכנסים אנו למצב של מסירות נפש, בעלייה בהתיישבות ובצבא.

אך לא די להקים מדינה, אלא צריך גם לקיימה. לשם כך צריכה הנהגת האומה לזכות באמונה של האומה. כאשר שמואל הנביא מינה את שאול, מלכנו הראשון, הוא הציב אותו בפני העם, כדי לקבל את הסכמתו. וכן היה כמעט כל פעם שהתמנה מלך על ישראל, העם נקרא לאספה גדולה וקרא: יחי המלך!

מלך ישראל אינו מושל עריץ, אלא אב הוא לעם, משרת נאמן הוא לעם, כאשר יעצו יועצי שלמה הזקנים לרחבעם המלך הצעיר: "אם עבד תהיה לעם הזה". אמון העם הוא יסוד הכל. המלך הוא מי שנמלך בציבור, לכן, כתוב: "ואמרת: אשימה עלי מלך" (דברים יז). הנצי"ב, הרב נפתלי צבי יהודה ברלין, ראש ישיבת וולוז'ין, מסביר שאמירת האומה ורצונה היא תנאי בל יעבור. עקב חטאות מלכים מושחתים, נוצר מצב שנקעה נפש העם במלוכה, ולא ייתן אמונו אלא בנבחריו. אם כך, אומר הנציב, זהו פיקוח נפש האומה, שתהיה הנהגה ייצוגית נבחרת (העמק דבר על התורה).

מרן הרב קוק בירר, שכאשר אין נביא שימנה מלך, סמכויותיו חוזרות לעם כולו, ואותה הנהגה שהעם בוחר, יש לה סמכות של מלך במידה מסוימת. לשופטי ישראל אחרי יהושע בן נון היה דין מלך והרמב"ם כותב שאפילו ריש גלותא בבבל עומד במקום מלך (שו"ת משפט כהן עמוד שלו).

גם לכנסת ולממשלה בימינו יש דין מלכות מבחינה מסוימת.

אשרינו שזכינו שלא תורכים ולא אנגלים שולטים עלינו אלא אנו בעצמנו, ואנו קובעים סדרי חיינו הציבוריים והלאומיים. אילו פינו מלא שירה כים איננו מספיקים להודות. אלפיים שנה התגעגענו למדינה ועתה יש. ובחסדי ד' היא חזקה ועשירה מלאה מוסר ותורה.

כמובן, יש גם קצת מרור על מצת החירות, אך בל נשכח שהגאולה קמעא קמעא. שההיטהרות מדורגת.

נכון שהרבה תופעות שליליות ומבישות מתלוות לבחירות, אך בל נשכח שיחד עם היין נוצרים גם שמרים. עם כל המריבות והמחלוקות המלווים את מערכת הבחירות, אחרי הכל, חברים אנחנו, וכאשר יהודי אחד נמצא בסכנה, מיליון חיילים נזעקים להצלתו.  נתרומם לראות מעבר לסיבוכים, את עומק התת מודע של האומה שהוא כולו קודש, והקודש הזה סופו להתגלות.  "בונים בחול ואח"כ מקדישים" (מעילה י"ד). "גם מתוך החול ייגלה הקודש" (אורות התשובה פרק י"ז). "הישן יתחדש והחדש יתקדש" (איגרות הראיה, איגרת קסד).  ואז יתגלה לעין כל שהמדינה הזאת – קודש היא.

לכן, נלך להצביע בשמחה, לשם ייחוד קודשא בריך הוא וישראל, נמשיך לבנות את ארצנו ולהבנות בה, בנפלאות ה' על עמו ונחלתו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
האם מצוה לבחור
אלי יוסף | 09-04-2019 4:25
האם אנחנו זכאיים לבחירות חופשיות ? - כנראה שלא. אין בחירות חופשיות במדינת ישראל. לפני שנה , חברת כנסת התקשרה אלי - לברך אותי לאחר הפגנה בחידון התנך. שאלתי אותה - אם היא תצביע למען הצעת חוק שתאסור על ישראל לחמש ולאמן כוחות רצחניים במדינות חשוכות. ( כמו דרום סודן , מיאנמר , קמרון , בורונדי ,קונגו ועוד ) היא השיבה - אלי , אני לא מתאבדת פוליטית ! . בשבועות האחרונים פניתי לראשי מפלגות להציב תנאי סף - לא נכנסים לממשלה שממשיכה לחמש מדינות רצחניות . למרות שחברי הכנסת והמעומדים אינם בעד רצח עם , אין אפילו מפלגה אחת שמוכנה להציב תנאי סף זה. מה המשמעות ? הם מפחדים מהתאבדות פוליטית. המשמעות שהם פוחדים. הם פוחדים מהלחצים של המערכת הביטחונית , הפוליטית ,ועדי עובדים ועוד. אם הם שאמורים לייצג אותנו פוחדים , או מפחידים את עצמם , אז המסקנה שאין בחירות חופשיות בישראל. אינני מצביע בבחירות הקרובות , בכך אני מצביע שאינני מוכן לתת את קולי למי שייכנס לממשלה שממשיכה לחמש רצח עם , פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם.
הצבעה זה רשות ולא חובה
eli | 10-04-2019 14:13
פשוט!
האם זה מה שמדאיג אותך?
דוד | 09-04-2019 18:21
לחמש מדינות שלא איכפת לי מה סוג המשטר שלהן אך רוכשות תוצרת ארצנו וכך הכלכלה שלנו מתייצבת חבל שיש יהודי בארץ ישראל שנהפוך הוא, שהגויים ילחמו אחד בשני עד אין קץ והעיקר ישרור שלום בעם ישראל וארץ ישראל
2
אם רוצים אפשר להוכיח את הכל
eli | 09-04-2019 10:10
לא לפלפול שלחתי אותך לישיבה, אלא כדי ללמוד ת ו ר ה .
3
למה כבוד הרב לא מביא את דעת הרוב שבכלל..
רם | 10-04-2019 11:35
אומרים לא להצביע בבחירות?
לא להצביע?
הומו ספיינס | 15-05-2019 20:35
תפקיר הכל בידי שאינם דתיים? זו סכלות!