הראל: מועצת יש"ע הכשילה את המאבק על חוק ההסדרה - סרוגים

הראל: מועצת יש"ע הכשילה את המאבק על חוק ההסדרה

ישראל הראל, ממייסדי מועצת יש"ע ויו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית מאשים את ההנהגה הנוכחית של מועצת יש"ע בהתנהלות חובבנית שהביאה לכשלון חוק ההסדרה:"לא היה מאבק על גבעת האולפנה... כל אחד ראה שאין מספיק התנגדות ציבורית ולכן חוק ההסדרה נפל."

author-image
הראל: מועצת יש"ע הכשילה את המאבק על חוק ההסדרה
  לא היה מאבק. הראל

יו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית תוקף בחריפות את מועצת ישע ומאשים אותם בכישלון המאבק הנובע מהתנהלות חובבנית ולא מקצועית.

את הדברים אמר הראל בראיון לקווה שפרן בתוכניתו 'ישראל הבוקר' ברדיו גלי ישראל.

האזינו לראיון עם ישראל הראל

[podcast]https://www.srugim.co.il/wp-content/uploads/2012/06/HAREL.mp3[/podcast]

לאחר הכשלון בחקיקת חוק ההסדרה נשאל הראל מדוע נכשל המאבק וענה כי בכלל לא היה מאבק.

"אם רוצים להשיג משהו נאבקים עליו, להערכתי, מי שהיה צריך להוביל את המאבק, ההנהגה הציבורית של המתיישבים, לא הובילה אותו ולכן היוזמה עברה לאנשים לא מנוסים, אנשים צעירים שבתחילת דרכם הציבורית."

"הם יזמו שביתת רעב מהיום למחר, ולא הכינו אותה מספיק, ולא היו מספיק שובתי רעב והלחץ לא היה מספיק."

הראל נזכר, איך לפני שלושים שנה, הצליחו המתנחלים לארגן הפגנות ענק נגד הממשלה: "בזמנו כשמועצת יש"ע הראשונה שבתה נגד מנחם בגין, על הקפאת הבנייה בזמנו, הוא נאלץ להתחיל לבנות אחרי שביתת רעב של 42 יום, ומאות שובתי רעב."

כעת הוא אומר: "לא היו הפגנות, לא היו צעדות גדולות, ובקושי היו שובתי רעב למרות שיש 200 ישובים ביהודה ושומרון מציין הראל, ו"זה מראה על כלל הנעשה בהתנחלויות".

"אתה מרגיש שאין הנהגה ציבורית, לא במובן הפוליטי ולא במובן התורני ובכל מובן שהוא. אין הנהגה ואין דוגמה אישית והדברים נרפים מאוד."

את הביקורת מפנה הראל כלפי מועצת יש"ע שלדבריו התעוררה מאוחר מדי ולא הורגשה.

"יו"ר מועצת יש"ע הגיע לאוהל שובתי הרעב, שבוע לאחר שהיא התחילה ואחרים בכלל לא הגיעו. ראש הממשלה מקבל את המסרים והאיתותים האלה ולכן הוא יכול להטיל משמעת על השרים ולאיים בפיטורים."

"אם היו אלפי מפגינים בשטח, וצרים על משרד ראש הממשלה ומאות שובתי רעב והייתה התרחשות ענקית, השרים היו מתחזקים בזה או נלחצים מזה ומצביעים לפי צו מצפונם. כל אחד ראה שאין מספיק התנגדות ציבורית ולכן חוק ההסדרה נפל."

לא צריך לדבר צריך לעשות

על התנהלותו של יו"ר מועצת יש"ע הנוכחי, דני דיין אומר הראל כי הוא אינו מספיק אקטיבי: "דני דיין עושה מה שהוא יודע לעשות, הוא הדובר הכי טוב של ההתנחלויות, אבל הוא יו"ר ולא דובר. אבל לא צריך להסביר אלא לעשות".

הראל הוסיף כי מועצת יש"ע איבדה את אמונה בעקירה מגוש קטיף אחרי שהונתה את הקהל ולכן היא כבר אינה אמינה אצל רוב הציבור.

לשאלת המראיין קווה שפרן, על פעולות 'תג מחיר' שתופסות את המקום של ההנהגה המתונה ביש"ע אומר הראל "האויב הכי גדול של ההתנחלויות היום הוא אנשי תג מחיר."

"תג מחיר הוא הדבר שהכי פוגע בנו, ועושים את זה ילדים קטנים או פרובוקטורים, ושוב, גם כאן אין הנהגה לא רבנית ולא ציבורית שיגנו את המעשים האלה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
תושב בנימין
אבייתר | 10-06-2012 13:16
ישראל אתה ממש לא יודע מה שאתה מדבר . ראשי הרשויות היו שם , אבי רואה היה שם מההתחלה , מועצת ישע הצטרפה מההתחלה וביקשו ממנה ללכת . תקרא את עמית סגל במקור ראשון. אם תמשיך לתקוף את מועצת ישע מצד אחד ואת נוער הגבעות מצד שני - באמת לא תהייה הנהגה ביש"ע .
2
לציבור אין אמון בהפגנות...
| 10-06-2012 14:55
3
אנשי האתמול...
שישקו | 10-06-2012 23:20
זה רק מראה מה קורה שמנהיגים של פעם ממשייכם ללחוץ על אותם כפתורים: שוב שביתת רעב שוב הפגנה. להסביר את ההבדל בין גולדה ובגין ושמיר לביבי וברק או שכולנו מבינים גולדה הייתה צריכה את ההפגנות בשביל קיסניגר היא השתמשה בזה ואם לא היה היא הייתה ממציאה את זה אותו דבר לבגין ושמיר שהיה מקים שמונה ישובים כל פעם שביקר קפץ לביקור (להכניס שמנייה לאש"ף - זוכרים?) ודיבר עם סאיב עקיראת במסדרון המציאות השתנתה ל ג מ ר י הבג"ץ לא ואתו בגץ והרחוב לא אותו רחוב