בג"ץ סירב לקידום בן גביר: "מתערב ברצון הבוחר"

שופטי העליון סולברג ומזוז קבעו כי בן גביר לא יוכל להתקדם ברשימת איחוד מפלגות הימין וגיבו את החלטת ועדת הבחירות וחוות דעת היועמ"ש. איחוד מפלגות הימין: "זו הפעם האחרונה שבג"צ מחליט עלינו"

בג"ץ סירב לקידום בן גביר: "מתערב ברצון הבוחר"
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

לאחר שועדת הבחירות קיבלה את חוות הדעת של היועמ"ש, גם בג"ץ קבע היום (ראשון) כי בן גביר לא יוכל להתקדם למקום ה-5 ברשימה. בהחלטה, השופט אלכס שטיין תמך בקידום בן גביר, ואילו סולברג ומזוז התנגדו.

הרב רפי פרץ, יו"ר איחוד מפלגות הימין: "בג״צ לא מפספס הזדמנות להתערב ברצון הבוחר. לאחר שהתערבו בהרכב רשימת איחוד מפלגות הימין כעת מבקשים בבג״צ לקבוע גם את סדר חברי הרשימה. איחוד מפלגות הימין בראשותי תפעל להשיב את בג״צ למקום הראוי לו – הרשות השופטת; לא המחוקקת, לא המבצעת ובטח לא הבוחרת. מחוייבים לדמוקרטיה".

איחוד מפלגות הימין בתגובה חריפה: "זו הפעם האחרונה שבג"צ מחליט עלינו. אחרי הבחירות אנחנו נחליט על הבג"צ".

"הטענה שלנו זועקת לשמיים"

בדיון בעתירה שבוע שעבר ביום רביעי, פתח עו"ד איתמר מרון שמייצג את איחוד מפלגות הימין  "באופן אוטומטי החוק לא ניתן להקפיץ, אבל כאן יש סעיפים חריגים. למשל, שזו בקשת כלל המפלגה".

מירון שמייצג כאמור את הרשימה המאוחדת טען כי "מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, לכאורה האינטרס שלהן היה שהחלטת השופט מלצר תישאר על כנה כי הן ירוויחו".

השופט נועם סולברג הגיב לדבריו: "זה ספקולוציה". השופט מזוז מוסיף: "לא נכנסים לשיקולים ויתרונות של המפלגה, זה לא מעניין אותנו. כל עוד לא עבר המועד לשנות את הרשימה, אפשר לעשות את השינויים אבל יש סדר לדברים. ברגע שיוצאים מפלורליזם לשיטת הבחירות, אין לזה סוף".

עוד הוסיף עו"ד מירון: "אי אפשר להתעלם מהעבדה שהניזוקים לא רק שאינם מתנגדים אלא אפילו תומכים",  ובכך מתכוון לראשי המפלגות הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' שהגישו בנוסף לבן גביר את העתירה.

עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את עצמו אמר בדיון בבג"ץ: "הדיון שאני שומע ובאחיזה בלשון החוק, מזכירה לי את הדברים שכתובים במגילת אסתר, כי 'גזירה אשר ניתן בטבעת המלך אין להשיב, זה החוק'. אבל מוזר לשמוע מהעליון שכל השנים מלמד אותנו שיש הוראות חוק ודברים שכתובים, כאן לא עובד ואילו פה זה לא סוף פסוק אלא רק תחילתו של דיון".

התייחס לדיון המורחב בעליון בו נפסל מיכאל בן ארי: "בית המשפט לא בא ואמר שעוצמה יהודית פסולה אלא בן ארי פסול ולמנוע ממנו לרוץ לכנסת. לטעמי ההחלטה הייתה אנחנו לא רוצים לפגוע בכל המפלגה, אפילו בבל"ד לא פגעו אלא אמרו נפגע פגיעה מידתית", והוסיף: "אין שום חוק שמתייחס למקרה כמו שלנו".

"הטענה שלנו זועקת לשמיים וצריך לעשות צדק. ציבור מצביעים רב רוצה את אנשי נציגות עוצמה יהודית ברשימה ולטעמי במקרה כזה שאין חוק שמתייחס למקרה שלנו, צריך לעשות צדק".

העתירות הוגשו כאמור לאחר שהחליט בית המשפט העליון החליט באופן חסר תקדים לפסול את מועמדותו של ד"ר מיכאל בן ארי להתמודד לכנסת.

בעתירת איחוד מפלגות הימין הימין נטען כי לאחר שנפסל בן ארי, ההסכם בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לבין עוצמה יהודית לא מכובד כראוי: "בנסיבות דנן, הגם שלא ניתן לכבד את ההסכם בין המפלגות כלשונו, נוכח החלטת הפסילה של המועמד ד"ר בן ארי, הרי שקידום המועמדים מטעם מפלגת חי"ל במעלה הרשימה (למקומות השמורים למפלגת חזית לאומית יהודית – עוצמה יהודית) – מהווה ביצוע בקירוב (pres-cy) של ההסכם בין המפלגות".

עוד נכתב כי "הדברים אמורים ביתר שאת בהתחשב במאפיינים החריגים של הבקשה, היותה של פסילתו של ד"ר בן ארי- פסילת המועמד היחידה בהיסטוריה הפרלמנטרית של הבחירות בישראל, צירוף המקרים בו המועמד הוא חלק מרשימה המרכיבה מספר מפלגות, והעדר מוחלט של יכולת לתכנן מראש אירוע אקסוגני (הנובע ממקור חיצוני) מעין זה שאירע בנסיבות שלפנינו – בהתחשב בכל אלו נבין כי אף הפגיעה בשוויון ובאינטרס הציבורי אינה רלוונטית במקרה שלפנינו. ונשווה בעיני נפשנו – האם תרחיש יחידאי של פעם בחיי במדינה בו נפסל מועמד הינו בר השוואה? האם ניתן לציין בכנות חשש כי צד אחר יעשה שימוש פסול בפסיקה שכזו כדי להטות רשימות בצורה דומה? ודאי שלא".

עו"ד בן גביר אומר לקראת הדיון  בבית המשפט העליון כי "הדברים שנכתבו בעתירה מדברים בעד עצמם – מדובר במצב חסר תקדים הפוגע בלמעלה ממאה אלף בוחרים. אני מקווה שבית המשפט העליון יבין את האבסורד שנוצר, וימתיק במקצת את החלטתו המרה ויאפשר קידומי למקום החמישי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
בג"צ לא מחפש צדק
אילה | 31-03-2019 17:42
ומעצם היותו דיקטטור שאין עליו עוררין - הוא שם מקלות בגלגלי הימין
2
כבר לא מתפלא על כלום בבגץ
אריק | 31-03-2019 17:49
אני לא יפול מהכסא אם יחליטו לפני הבחירות לפסול את כל המפלגות מהליכוד וימינה
3
אני עובר מבנט לטב למרות חילוקע הדעות
יעקב | 31-03-2019 17:59
חייבים
4
אבחר בטב כדי שבן גביר יכנס
סלין | 31-03-2019 18:00
למרות רציתי פייגלין
5
אחרונה
איילת | 31-03-2019 18:13
בן גביר יחד איתך מתפללים שתהיה סאת פעם האחרונה, כי אתה יותר לא תייצג ציבור כי אתה ממש ממש לא שפוי.
6
מדינת בג"ץ
מדינה | 31-03-2019 18:15
מדינה שמכשירה את שונאי ישראל, ומקפיאה את אוהבי ישראל. בא להקיא.
7
בן גביר אתה ב"ה מוכשר ומוצלח ואין עליך
נאוה | 31-03-2019 18:39
לא נוותר עליך על אף בגץ הארור ודווקא נצביע למפלגת האיחוד - טב !!!!!
8
הזוי
גדי | 31-03-2019 18:42
מזכיר את סדום ועמורה
9
על בג"צ אפשר לומר: גם רצחת וגם ירשת.
רמץ | 31-03-2019 19:31
מי שמכם לשר ומושל עלינו? חבורה של עלובי נפש מלאי יהירות, נאדים נפוחים.. לא רק ששופטי בגצ נטלו לעצמם רשות לפסול פטריוט ציוני ויהודי מלהיבחר והעדיפו את שונאי ישראל הערבים על פניו, אלא שהוסיפו חטא על פשע ולא תיקנו את הראוי להיתקן הנובע מפסילת בן ארי. ראו עד כמה שנאתם של שופטי בגצ בוערת בשנאת חינם.
10
בן גביר יכול לעזור לבן ארי
בהצלחה | 31-03-2019 19:56
בקו לחלוקת פיתות בשוק של חברון. את הכנסת שניהם יראו בטלוויזיה....
11
גם פוסלים מועמד
אילה | 31-03-2019 20:25
וגם פוסלים החלפה שלו - ביזארי בלשון המעטה -
לא
התמים | 01-04-2019 10:37
ביזארי ולא בטיח. יש חוק שקובע עד מתי ניתן חשנות מיקום ברשימה שרצה לכנסת. השופטים לא ממש יכולים לעשות כל מה שהם רוצים. תפסיקו לייחס כל דבר למניעים פוליטיים. תקראו את החוק ואת החלטת השופטים ותבינו שמערכת המשפט עובדת אחרת ממערכת הפוליטיקה. וטוב שכך.
12
בג"ץ זה גוף שצריך להעלם
המוצץ המשפטי לממשלה | 01-04-2019 20:44
חטפו מכות בילדותם ואנחנו סובלים. שונאי יהודים מובהקים
13
2.5 פשיסטים בחרו בך ולזה אתה קורא עם,
בוזגלו | 02-04-2019 0:46
העיקר שסיכוייך שואפים לאפס להכנס לכנסת וזה אחד הדברים היפים ביותר לדעת , שהעם לא רוצה בך ובמפלגתך
14
בגץ
יהודי | 02-04-2019 1:26
אני לא אתפלא אם שופטיי בגץ האשמים שההאשמה מוטלת על כתפייהם היום, גם מתעללים בניצוליי השואה שבין הייתר שרדו את מחנות הריכוז, מחנות העבודה וההשמדה, בורות הירי, תאיי הגזים, הכבשנים, התנורים והמשרפות של הקרמטוריום, והרשימה עוד ארוכה...הגהינום והתופת עליי אדמות. השופטים של בגץ הם הרי אנשים שפלים, בזויים וקטנים. זו עובדה חד משמעית שלא ניתנת לכל ערעור ולו אפילו הקטן ביותר שהם כאלה. וזו כלל ועיקר בעליל לא לשון הרע. הם גמדים וננסים כל שופטיי בגץ. אלו האמת והמציאות. האמיתית... העובדתית. נקודה סימן קריאה ולא יעזור להם בית דין ומשפט בכלל לא יעזור.
15
בגץ
יהודי | 02-04-2019 1:33
כל השופטים של בג''ץ מעניינים לי את החור של התחת. את הזין והביצים שלי. שופטים עאלק. שיילכו לאלף עזאזל כולם שם. אנשים קטנים מעורריי חלחלה וגועל. אנשים בזויים בעיניי. אני הייתי יורה להם בראש בתור עונש כולל ל''שופטת'' ענת ברון הסתומה הפוסטמה המטומטמת הזו
16
בג"ץ: בוגדים - גנבים - צוררים! והמבין יבין.
אוראור | 29-04-2019 12:11
אין לי פה עוד מה להוסיף!!!!!!!!!!!!!