אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דיון בבג"ץ על קידום בן גביר ברשימת איחוד הימין

לאחר שועדת הבחירות קיבלה את חוות הדעת של היועמ"ש וקבעה כי בן גביר לא יוכל להתקדם למקום ה-5 ברשימה, בג"ץ דן בעתירה. בן גביר: "הטענה שלנו זועקת לשמיים"

דיון בבג"ץ על קידום בן גביר ברשימת איחוד הימין
  צילום: Yonatan Sindel/FLash90

בית המשפט העליון דן היום (רביעי) בהחלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית שלא להקפיץ את איתמר בן גביר ממקום שבע לחמש ברשימת איחוד מפלגות הימין, זאת במקום ד"ר מיכאל בן ארי שנפסל.

חוץ מבן גביר המייצג את עצמו, נכחו באולם הדיונים גם חברת הכנסת בצלאל סמוטריץ' ועוזריו.

עו"ד איתמר מרון שמייצג את איחוד מפלגות הימין פתח "באופן אוטומטי החוק לא ניתן להקפיץ, אבל כאן יש סעיפים חריגים. למשל, שזו בקשת כלל המפלגה".

מירון שמייצג כאמור את הרשימה המאוחדת טען כי "מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, לכאורה האינטרס שלהן היה שהחלטת השופט מלצר תישאר על כנה כי הן ירוויחו".

השופט נועם סולברג הגיב לדבריו: "זה ספקולוציה". השופט מזוז מוסיף: "לא נכנסים לשיקולים ויתרונות של המפלגה, זה לא מעניין אותנו. כל עוד לא עבר המועד לשנות את הרשימה, אפשר לעשות את השינויים אבל יש סדר לדברים. ברגע שיוצאים מפלורליזם לשיטת הבחירות, אין לזה סוף".

עוד הוסיף עו"ד מירון: "אי אפשר להתעלם מהעבדה שהניזוקים לא רק שאינם מתנגדים אלא אפילו תומכים",  ובכך מתכוון לראשי המפלגות הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' שהגישו בנוסף לבן גביר את העתירה.

עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את עצמו אמר בדיון בבג"ץ: "הדיון שאני שומע ובאחיזה בלשון החוק, מזכירה לי את הדברים שכתובים במגילת אסתר, כי 'גזירה אשר ניתן בטבעת המלך אין להשיב, זה החוק'. אבל מוזר לשמוע מהעליון שכל השנים מלמד אותנו שיש הוראות חוק ודברים שכתובים, כאן לא עובד ואילו פה זה לא סוף פסוק אלא רק תחילתו של דיון".

התייחס לדיון המורחב בעליון בו נפסל מיכאל בן ארי: "בית המשפט לא בא ואמר שעוצמה יהודית פסולה אלא בן ארי פסול ולמנוע ממנו לרוץ לכנסת. לטעמי ההחלטה הייתה אנחנו לא רוצים לפגוע בכל המפלגה, אפילו בבל"ד לא פגעו אלא אמרו נפגע פגיעה מידתית", והוסיף: *אין שום חוק שמתייחס למקרה כמו שלנו".

והוסיף כי "הטענה שלנו זועקת לשמיים וצריך לעשות צדק. ציבור מצביעים רב רוצה את אנשי נציגות עוצמה יהודית ברשימה ולטעמי במקרה כזה שאין חוק שמתייחס למקרה שלנו, צריך לעשות צדק".

מצב חסר תקדים, פוגע במאה אלף בוחרים

כזכור, שלשום עתרה מפלגת עוצמה יהודית לבית המשפט העליון כנגד החלטת יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר שלא לאפשר קידומו של איתמר בן גביר למקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין, הוגשה היום (שלישי) לבית המשפט העליון עתירה דומה של איחוד מפלגות הימין.

העתירות הוגשו כאמור לאחר שהחליט בית המשפט העליון החליט באופן חסר תקדים לפסול את מועמדותו של ד"ר מיכאל בן ארי להתמודד לכנסת.

בעתירת איחוד מפלגות הימין הימין נטען כי לאחר שנפסל בן ארי, ההסכם בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לבין עוצמה יהודית לא מכובד כראוי: "בנסיבות דנן, הגם שלא ניתן לכבד את ההסכם בין המפלגות כלשונו, נוכח החלטת הפסילה של המועמד ד"ר בן ארי, הרי שקידום המועמדים מטעם מפלגת חי"ל במעלה הרשימה (למקומות השמורים למפלגת חזית לאומית יהודית – עוצמה יהודית) – מהווה ביצוע בקירוב (pres-cy) של ההסכם בין המפלגות".

עוד נכתב כי "הדברים אמורים ביתר שאת בהתחשב במאפיינים החריגים של הבקשה, היותה של פסילתו של ד"ר בן ארי- פסילת המועמד היחידה בהיסטוריה הפרלמנטרית של הבחירות בישראל, צירוף המקרים בו המועמד הוא חלק מרשימה המרכיבה מספר מפלגות, והעדר מוחלט של יכולת לתכנן מראש אירוע אקסוגני (הנובע ממקור חיצוני) מעין זה שאירע בנסיבות שלפנינו – בהתחשב בכל אלו נבין כי אף הפגיעה בשוויון ובאינטרס הציבורי אינה רלוונטית במקרה שלפנינו. ונשווה בעיני נפשנו – האם תרחיש יחידאי של פעם בחיי במדינה בו נפסל מועמד הינו בר השוואה? האם ניתן לציין בכנות חשש כי צד אחר יעשה שימוש פסול בפסיקה שכזו כדי להטות רשימות בצורה דומה? ודאי שלא".

עו"ד בן גביר אומר לקראת הדיון  בבית המשפט העליון כי "הדברים שנכתבו בעתירה מדברים בעד עצמם – מדובר במצב חסר תקדים הפוגע בלמעלה ממאה אלף בוחרים. אני מקווה שבית המשפט העליון יבין את האבסורד שנוצר, וימתיק במקצת את החלטתו המרה ויאפשר קידומי למקום החמישי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
דיאטה דחוף!
רק בריאות | 27-03-2019 15:50
לא בריא כל השומן הזה.
2
בהצלחה לעו"ד איתמר בן גביר הצדיק בעתירה זו.
ג.כהן | 27-03-2019 15:59
נקווה שהשופטים יאשרו את קידומו של איתמר למקום ה-5
בקשה מוזרה.ובכלל התנהלות מגחיכה של הגביר בבית
מפדלניק60שנה | 27-03-2019 20:44
ככה זה. זה מאפיין כשיש שמאל סמוי בבית. עושה הכל בשביל תשומי.
3
שאפו
נשמה יהודית | 27-03-2019 16:03
דרישה צודקת מכל הבחינות. בהצלחה !
4
הוא לא מתקדם אוטומיתית
חיים סלח | 28-03-2019 11:21
נראה לי כי הוא בכול מקרה מתקדם לנקום שבע אז יאללה לעבודה והוא כבר ידאג לבלגן
5
בן גביר
עידן | 28-03-2019 17:04
אחד כמו בן גביר באמת צריך לשים אותו בצמרת במקום ראשון עם החיות אך ורק