אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות קבעה: משפחות הנספים באתיופיה יחלו לשבת שבעה; העגונות יותרו בהמשך

למרות שגופותיהם של נספי אסון ההתרסקות באתיופיה עוד לא נמצאו, הורה בית הדין של הרבנות למשפחות לשבת שבעה ולהתחיל במנהגי האבלות. העגונות יותרו בהמשך

הרבנות: משפחות הנספים באתיופיה יחלו לשבת שבעה
  (צילום: דוברות הרבנות הראשית)

אסון התרסקות המטוס באתיופיה – בית הדין המיוחד בראשות הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף הורה למשפחות הנספים אברהם מצליח ושמעון ראם-ביטון לשבת שבעה ולנהוג מנהגי אבלות, העגונות יותרו בהמשך.

לאחר שהוקם בית דין מיוחד במעמד הרב הראשי לישראל הראש״ל הרב יצחק יוסף, הדיין הרב מיכאל עמוס והרב יעקב רוז׳ה שדן במעמדם ההלכתי של הנספים ואף גבה עדויות ממתנדבי זק״א ששהו באזור האסון, וכן לאחר קבלת מסמכים רשמיים ממשלת אתיופיה, משרד החוץ ומחברת התעופה, ולאחר מס דיונים וישיבות פסק היום ביה"ד המיוחד בפסק דין ארוך ומנומק כי על המשפחות לשבת שבעה על יקיריהם שעל פי העדויות וההוכחות שהוצגו בפני ביה"ד שהו על המטוס, בפס"ד נכתב כי העגונות יותרו בהמשך לאחר סיום הליך זיהוי שרידי הגופות שימצאו.

בעקבות פניות אלמנות הנספים באסון הטיסה באתיופיה, משפחת ראם, ומשפחת מצליח, ללשכת הראשון לציון הרב הראשי לישראל בבקשה להורות להם האם לשבת שבעה על קרוביהם וכן להתייחס לשאלת מעמדן האישי, לאחר שבינתיים לא נמצאו חלקי גופה ברורים השייכים לנספים הישראלים ולאחר דיון בהשתתפות נציגי משרד הפנים, החוץ ועוד הוחלט להקים ביה"ד מיוחד שידון במעמדם האישי של הנספים.

עדויות – הנספים היו על המטוס

בפני ביה"ד המיוחד הופיעו יו"ר זק"א יהודה משי זהב ומתנדב זק"א מר אליעזר סמט, ששהו באתר מיד לאחר האסון באתיופיה והעידו בפני ביה"ד על הממצאים שראו באזור האסון, בפני ביה"ד הוצגו גם מס תיעודיים שנמצאו במקום וכן מס מסמכים הקושרים ישירות לנספים הישראלים . בנוסף, בפני ביה"ד הוצג ע"י נציג משרד החוץ מסמך של חברת התעופה אתיופיאן איירליינס, ובו רשימת כל האנשים שעלו למטוס ובין השמות נמצאו שמותיהם של שני היהודים שהיו על המטוס וכן נמסרו לביה"ד עדויות של יהודים שראו את הנספים הישראלים עולים על המטוס, וכן הגיעו ללשכת הראשון לציון מסמכים רשמיים משלטונות אתיופיה שמאשרים שהנספים הישראלים היו על הטיסה.

בעקבות כלל העדויות, הממצאים והמסמכים שהוצגו בפני ביה"ד המיוחד, ולאחר מס דיונים ולאחר התכנסות נוספת של ביה"ד המיוחד היום (יום א') בלשכתו של הראשון לציון, נפסק על ידי ביה"ד כי על המשפחות לשבת שבעה על קרוביהם, בקריעה ובאמירת קדיש וככל הדינים הנהוגים במסגרת השבעה.

בפס"ד ארוך ומנומק המשתרע על מס עמודים ובו מופיעים מקורות הלכתיים רבים נפסק על ידי ביה"ד המיוחד כי על המשפחות לשבע שבעה ולנהוג מנהגי אבלות, לאחר קבלת פסק הדין של ביה"ד המיוחד הודיעו המשפחות כי החלו לשבת שבעה על יקיריהן ופרסמו את זמני ניחום האבלים. בפס"ד, מתייחסים הדיינים כי לגבי היתר הנשים להינשא על אף שיש פנים רבות להיתר כבר עכשיו, הדבר ידון לאחר סיום זיהוי שרידי הגופות בעוד מספר חודשים.

מודעות האבל של המשפחות

בעקבות פסיקת הרבנות הודיעו המשפחות על 'השבעה':

משפחה וחברים יקרים בעקבות מותו הטראגי של אהובנו אברהם (אבי) מצליח בהתרסקות המטוס באתיופיה אנו המשפחה נשב שבעה בבית המנוח במעלה אדומים רחוב הנחושת 31.ניחום אבלים: יום ראשון עד שישי כ"ד – כ"א באדר ב' – 31/3 – 5/4 ימים ראשון עד חמישי שעות :14:00 – 09:00 21:00 – 16:00 וביום שישי שעות:14:00 – 09:00

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו