אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"ץ: דיון נוסף במימון המשפטי של נתניהו

דיון נוסף בועדת היתרים על בקשת ראש הממשלה לגיוס תרומות לצורך מימון הגנתו המשפטית. בג"ץ החליט על דיון נוסף למרות שהועדה דחתה פעמיים את בקשת נתניהו

בג"ץ: דיון נוסף במימון המשפטי של נתניהו
  ראש הממשלה ונשיאת העליון.. צילום: Marc Israel Sellem/POOL

חקירות נתניהו. לאחר שועדת ההיתרים דחתה פעמיים את בקשתו של נתניהו לגיוס תרומות להגנתו המשפטית, בג"ץ קבע כי יתקיים דיון נוסף.

הנשיאה אסתר חיות הורתה כי הדיון יחזור לוועדת ההיתרים לאחר המלצת שופי בג"ץ. במהלך הדיון הנוסף, נתניהו ישלים את טיעוניו בעל פה בפני וועדת ההיתרים.

עורכי דינו של רה"מ מסרו כי יושלמו הפרטים החסרים.

כזכור, הוועדה דחתה בעבר פעמיים את בקשת רה"מ למימון הוצאותיו משפטיות דרך גיוס ממקורבים, וטענו כי מצבו הפיננסי אינו מצריך זאת וכי אין לנבחר ציבור להישען על בעלי הון בלי מיצוי הונו העצמי.

"החלטה שערורייתית"

בדצמבר האחרון נתניהו הגיש לוועדת ההיתרים בקשה לקבלת מימון להגנתו המשפטית ממקורביו, אנשי העסקים ובן דודו נתן מילקובסקי וספנסר פרטרידג'- שנדחתה על ידי הוועדה. בהסבר הוועדה התייחסה לבקשת ראש הממשלה למימון הגנתו המשפטית בתיק 1000, וקבעה כי מימון הוצאות המשפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון שונים – לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון.

בעקבות הסירוב, נתניהו הגיש בקשה נוספת, שבה הוסיף פירוט על מי הולך להעביר את התרומות ובאילו סכומים מדובר- כאשר נאמר כי התרומות שתוכננו היו בסכום של כשני מיליון דולר. פרקליטיו של ראש הממשלה טענו כי הבקשה הראשונה הוגשה באופן לא מוקפד, זאת בעקבות מחלתו של מי שהיה אז ראש צוות ההגנה, עורך הדין יעקב וינרוט.

"תיקים בסדר גודל מפלצתי, דוגמת צבר התיקים 1,000, 2,000 ו-4,000 שהולכים ונערמים מול עינינו, מחייבים התייחסות שונה וחריגה בשל העלויות ההגנה המצטברות – שהן חסרות תקדם בהיקפן" נכתב. "מי שחפץ להעמיד מול אדם אחד שורת תיקים כה גדולה ומורכבת, חייב להכיר בכך שאין ביכולתו של הפרט להעמיד בכוחות עצמו הגנה ראויה מפני מסה כה גדולה של חשדות וחומרי חקירה. לפיכך, מוגשת בקשה זו, בשלב זה, להקמת תקציב הגנה ראשוני בהיקף של מיליון דולר שיגויסו משני התורמים. בהמשך הדרך יוגשו בקשות נוספות עד לתקרה כוללת של שני מיליון דולר מתורמים אלו".

לאחר שועדת ההיתרים דחתה את הבקשה, אמרו בליכוד כי "זאת החלטה שערורייתית וחד צדדית שמכוונת אך ורק נגד ראש הממשלה נתניהו. במטרה להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי, כולל לשלול מראש הממשלה נתניהו את זכותו לממן את הגנתו המשפטית, זכות בסיסית שניתנת לכל חבר כנסת אך כעת נשללת מחבר כנסת אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. ראש הממשלה נתניהו יפנה לבג״ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בג''ץ בגימטריה 'המן' ולא יתן למרדכי-ביבי כלום
עידו 2 | 18-03-2019 21:24
כל הסומך על בג''ץ כאילו סומך על עבודה זרה