אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא ניתן לשנות נטייה מינית? אמונת השינוי היהודית

התרבות המערבית הגיעה להישגים כבירים בשינוי המציאות הגשמית, הטכנולוגית והמדעית. אבל רק במה שקשור לנטייתו המינית וזהותו של האדם. שם היא הכריזה על שביתה, הרימה ידיים מיידית, וקבעה: לא ניתן לשנות נטייה מינית

לא ניתן לשנות נטייה מינית? אמונת השינוי היהודית
  (Photo by Nati Shohat/Flash90)

בראשית מטעו של האדם בגן עדן, הוא הושם שם 'לעבדה ולשמרה'. בורא עולם מאמין בנו, מאמין ביכולת השינוי שלנו, מאמין ביכולת שלנו לשנות את המציאות. כל הבריאה לא נועדה אלא לתקן עולם במלכות שד-י. לתקן, להפוך את העולם, ואת עצמנו, לטובים יותר.

הראשונה להתייאש מתקווה זו היתה הנצרות, שכבר בתחילת דרכה קבעה כי האדם אינו ניתן לשינוי, כביכול בורא עולם התייאש מאתנו וכעת איננו דורש מאתנו יותר מצוות ומעשים, אלא אמונה גרידא. לכשהתייאשה הנצרות, ועמה התרבות המערבית, בתה המאוחרת, משינוי נפשו של האדם, הפנתה אל כל מאמציה אל שינוי הגוף, דרך תרבות הגוף הגשמית, ואחר כך אל שינוי המציאות הגשמית, הטכנולוגית והמדעית. שם היא הגיעה להישגים כבירים, אבל רק שם. עולמו הרוחני והנפשי של האדם המערבי תקוע, לא ניתן לשינוי, וסיסמת 'קבל אותי כפי שאני', הפכה להיות היגד קדוש ולא ניתן לעירעור.

אבל היהדות לא נכנעה מעולם. היא המשיכה להאמין בכוחו של האדם לשנות, לעבוד על עצמו. תנועות המוסר והחסידות, כל אחת בדרכה, הציבו לפנינו אתגר תובעני אך מציאותי, להמשיך לעבוד ללא ליאות על השינוי, על ההתקדמות, על ההתחדשות המתמדת.

והנה, באה התרבות המערבית לבחון את שאלת היכולת האנושית לשנות ולעצב מחדש את הדברים העמוקים ביותר שבנפש האדם, אותם מקומות סמויים מן העין, הקשורים לנטייתו המינית וזהותו. שם היא הכריזה על שביתה, הרימה ידיים מיידית, וקבעה: לא ניתן לשנות נטייה מינית. עשרות מחקרים מוטי אג'נדה שהוזמנו על ידי ארגוני הגאווה ברחבי תבל גויסו כדי "להוכיח" זאת, אבל התוצאה היתה ידועה מראש. ייאוש.

למרות כל זאת, המציאות מראה אחרת. המציאות היא מציאות של תקווה. במשך כעשרים שנות עיסוקי בתחום שיתפו אותי אלפי גברים הנמשכים לבני מינם בסיפורם. מאות מתוכם פנו לטיפול רה-אוריינטציה, שמטרתו היתה לבחון אם הם יכולים לעצב מחדש את נטייתם המינית. וראה זה פלא, אחוז ניכר מתוכם חווה שינוי כזה. כמה בדיוק? שאלה קשה. אבל התמונה ברורה – אחוז גבוה חווה שינוי. לא כולם, אבל חלק גדול מאוד כן. היה כמובן הבדל בין אדם לאדם ובין מטפל למטפל, אבל אחוזי ההצלחה הדהימו גם אותי ואת שותפיי לדרך.

כמובן, חששנו מאד מפגיעה במטופלים, ועל כן קיבלנו על עצמנו חמישה כללי זהב שהעמדנו, בהם אנו מבטיחים לעצמנו להימנע מפגיעה:

1.הטיפול איננו מכוון למטרה אחת, והוא איננו בא לטפל רק בנטייה המינית, אלא בהשגת אושרו ורווחתו של המטופל בשלל נושאים, על פי הגדרתו;

2. ללא הבטחות שווא על הצלחה מובטחת, והצגת המציאות הכואבת במלואה – חלק ניכר מן המטפלים לא חווים כל שינוי בתחושתם, וגם זה בסדר;

3. המטופל הגיע לטיפול מרצונו החופשי, בלי שיופעל עליו לחץ חיצוני, לא מגורם סמכותי כזה או אחר, לא רב ולא מחנך, ובטח לא הוריו;

4. הטיפול נעשה על ידי מתודות מקובלות בעולם המקצועי;

5. המטפל הוא איש מקצוע בריאות הנפש מוסמך לטיפול כמקובל בחוק ובנהלים השונים.

בדרך הזו, מובטחים אנו שלא נשאיר פצועים בשטח. ואכן, אנו כמעט לא נפגשים עם מטופלים המדווחים על תחושת פגיעה מהטיפול.

יכולים ארגוני הגאווה להמשיך לצעוק יומם ולילה נגד הטיפולים מצילי החיים הללו, אבל אנחנו ממקומנו לא נזוז. נמשיך להאמין באדם, בטוב שבו, בכוחות שבו, ביכולת שלו לצאת לדרך ארוכה ולא פשוטה, אבל מתוקה, נכונה וקדושה.

ויהי רצון שנזכה לראות בשמחת כל אחינו בני ישראל ובאושרם מתוך טהרה ואמונה.

הרב ארל'ה הראל- תנועת 'בוחרים במשפחה', המשמש גם כיו"ר מועצת האתיקה של ארגון 'כמוך' הומואים דתיים אורתודוכסים 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
הנבואה מתארת את בריאת האדם: "אחור וקדם צרתני
משה | 19-03-2019 13:13
ותשת עלי כפך, כלומר שנברא דו פרצופים, גבר ואשה יחד. לכן בכל גבר יש אשה ובכל אשה יש גבר. זה הטבע! קבלנו מצוות מה שכל אחד יעדיף. לפיהם יש לחיות.
2
הדת אובססיבית לגבי להט"ב
מולי | 20-03-2019 0:40
מצער לראות שאנשי היהדות האורתודוקסית ממשיכים לעסוק בסוגיית להטב באובססיביות אך לא מתוך רצון להביא לשינוי אלא מתוך רצון לפגוע בביטחון העצמי של הלהטבים ולהניע אותם אל עבר התאבדות (אלא שזה גם לא מותר לשיטתכם!).
קישקוש בור.
שמואל | 20-03-2019 13:41
.
3
הרבה הומוסקסואלים דתיים התחתנו ומנהלים גיחות
יוחנן | 20-03-2019 15:25
מהצד לפורקנם וחוזרים לאישה.
4
אז גם הרב יכול להשתנות מסטרייט להומו?
רביב | 20-03-2019 19:41
ערימת בולשיט כזו כבר מזמן לא יצא לי לקרוא
5
ברוך השם אתה הומופוב מגעיל
רועי | 20-03-2019 22:25
.
6
אני נפגעתי מ'טיפול המרה' ששלחתם אותי אליו
מ | 21-03-2019 0:49
טיפול שלימד אותי להתנתק מגופי ונפשי כדי לשאת ביחסי מין בכפייה... לא, זאת ממש לא הייתה דרך קדושה, נכונה ומתוקה. הלוואי שתכירו בזה שיש אנשים שבאופן עמוק ואמיתי, לא יכולים להשתנות. הלוואי שתפסיקו לקרוא לאור חושך ולחושך אור. ארגוני הגאווה מצילים חיים. לא דוחקים אף אחד למשבצת שלא מתאימה לו.
7
שרלטנים
מ. | 21-03-2019 20:45
דברי הכותב כאילו התורה מחייבת את האדם להשתנות אינם נכונים. התורה לא דורשת להשתנות. מי שנמשך מינית לאיסור, בין אם לעריה, בין לאשת איש, וכיוצא בזה לבן מינו, אינו עושה זאת מבחירה והרי הוא אנוס. החידוש של התורה הינו בדרישה לבטא את יכולת הבחירה של האדם ואת היכולת שלו להתגבר ולהמנע מלממש את מושא תאוותו. חבל מאד שבשם תורתנו הקדושה שחותמה אמת משווקים לציבור פגיע כל מיני טיפולים שמקורם במיסיונרים נוצרים אמריקאים. במספר מדינות בארהב כבר אסרו את ה- טיפולים האלה בעקבות נזקים נפשיים שנגרמו למטופלים. בעזה יתעוררו גם אצלנו ויפסיקו את החרפה הזו שמוציאה לנו שם רע.
8
כמה קשקוש בכתבה אחת
דתי לשעבר | 26-03-2019 13:42
כל מי שהולך אחרי הרב הזה, או אחרי רב אחר פשוט מתנהג כמו אדם אשר הולך אחרי מנהיג כת. תמיד תזכרו שאתם, אותם אנשים אשר מאמינים על עיוור בדברי רבנים, אתם מיעוט שבמיעוט, לא רק בישראל אלא בכל העולם. הגיע הזמן להתעורר. 2019 אנשים.
9
יישר כח הרב אהר'לה
שלום | 03-04-2019 10:44
אתה עושה עבודת קודש! מרים את הכפפה איפה שרבים וטובים לא הצליחו.
10
הומו דתי ?
רז | 09-05-2019 19:05
מגוחך לומר הומו דתי.זה כמו לומר אוכל חזיר דתי. והרב הנאור הזה מחר מועצת אתיקה ? אתיקה לדוגמא זה לו לשכב גבר עם גבר.לא להתנשק איתו. הזוי לחלוטין
11
אני בעד
אחד | 26-05-2019 14:38
תתחילו עם חכ אוחנה....אחרי שצליחו איתו נמשיך הלאה