אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליברמן: "קורא לרבנים הראשיים להתפטר לאלתר"

בעקבות עדויות שפורסמו באתר ynet אודות עולים מברית המועצות שהתבקשו לערוך בדיקת DNA להוכחת יהדותם, תקף ליברמן את הרבנים הראשיים וקרא להם להתפטר מתפקידם: "גזענות"

ליברמן: "קורא לרבנים הראשיים להתפטר לאלתר"
  (צילום: מרים אלסטר/ פלאש90)

יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו', חבר הכנסת אביגדור ליברמן, קורא הבוקר (שני) לרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, להתפטר מתפקידם, וזאת בעקבות הפרסום באתר ynet לפיו עולים מברית המועצות נאלצים לערוך בדיקות DNA להוכחת יהדותם.

הסערה סביב הנושא החלה כבר בשבוע שעבר כאשר יו"ר מפלגת ש"ס, השר אריה דרעי, אמר בכנס פעילים באשדוד כי מכיוון שישנם מאות אלפים שעלו במסגרת חוק השבות, אך אינם יהודים על פי ההלכה, עולים קשיים ברישומם לנישואים. ליברמן תקף את דבריו של דרעי והאשים את הרבנות כי היא עורכת בדיקות DNA לעולים מברית המועצות ואמר כי מדובר באפליה בוטה.

דרעי הכחיש כי מתקיימות בדיקות כאלה, אך הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, הודה כי אכן מתקיימות בדיקות אך מדובר במקרים בודדים וכי הבדיקות מתבצעות בהסכמה.

אלא שכאמור, הבוקר מתפרסמות באתר ynet וב'ידיעות אחרונות', עדויות מעולים שנערכו להם בדיקות, מהן עולה כי מדובר בהליך מסורבל וארוך. כך למשל, על פי אחת העדויות, באחד המקרים נאמר לצעירה שהגיעה לרבנות לפני חתונתה וביקשה להירשם כי עליה להביא בדיקת DNA של אמה ושל בת דודתה, לצורך שלילת חשש אימוץ של אמה בידי הוריה. אמנם לא היה חשש בדבר יהדותה של הסבתא, אך ברבנות בכל זאת התעקשו על בדיקה גנטית, בין היתר בגלל עיכוב ישן מאוד שחל בהוצאת תעודת הלידה של אם המבקשת. נאמר לה כי אם תסרב – בקשתה להירשם לנישואים תסורב.

בעקבות הפרסום תקף ליברמן את הרבנות הראשית וקרא לרבנים הראשיים להתפטר: "בדיקות ד.נ.א. מעידות על אפליה בוטה וגזענות מצד הממסד החרדי כלפי העולים מברית המועצות לשעבר. הרבנות הראשית צריכה להחליט האם היא גוף ממלכתי, או שהיא האינקוויזיציה. אני קורא לרבנים הראשיים הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, שנתנו הכשר לבדיקות המשפילות האלו, להתפטר מתפקידם לאלתר".

מלשכת נשיא בית הדין, הרב הראשי לישראל דוד לאו, נמסר בתגובה: "לצערנו ישנם עולים אשר למרות זכאותם לחוק השבות אינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה. אדם הפונה לבירור יהדות מוטלת עליו החובה להוכיח את יהדותו בפני בית הדין – ובתי הדין מונחים ופועלים לפעול בכל מקרה ברגישות, לסייע ולהקל בהליך בירור היהדות. במקרים בודדים קורה לא פעם שיש מי שטוען כי הוא יודע שהוא יהודי אולם אין בידיו את המסמכים המאשרים את דבריו, או לחילופין מוצאים סתירה בין דבריו לבין מה שנתברר לגביו. במקרה שכזה עשוי בית הדין, אך ורק על מנת לסייע בידי המבקש, להציע לו לעבור בדיקת DNA שתחזק את טענתו. אולם מעולם לא נכפה על אף אדם לעבור אותה. בדיקת DNA אינה משמשת כבירור יהדות על פי ההלכה, אלא אך ורק מסייעת בהליך הבירור".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
רחמנות
מאיר | 11-03-2019 10:02
רחמנות על ליברמן.. היא במשבר. 3 חודשים האיש לא מפסיק להסית וזה לא הולך לו.. הטיפש הזה לא נופל לו האסימון.. לך על הראש של כחול לבן ועל מרץ. לך על הראש של פייגלין הוא לוקח לך את המנדטים.. תעזוב את החרדים מה הם קשורים לצרות שלך???? אתה מיותר יש כבר מפלגת שנאה קוראים לזה יש עתיד לא צריך שניים..
פוטין מדבר מגרונו של ליברמן
בניטשקה חונטשקה | 11-03-2019 10:51
פוטין לא זז מבלי הוראה מפוטין. אז תבואו בטענות לפוטין ולא לעבדו הנאמן איוואן לוברמן
2
הרבנות אמרה בפירוש שהבדיקה זו הצעה ולא כפיה!
כנסו | 11-03-2019 10:09
ונבדקו רק 20 איש בשנה שלמה... סערה על כלום ושום דבר, זאת שנאת יהדות ועלילת שווא על ההנהגה הרבנית של עם ישראל! ליברמן ואידיוט אחרונות מאבדים את החלק שלהם לעולם הבא, חבל שגם אתר סרוגים משתפים פעולה עם מתייוונים!! וחוץ מזה, אם הרבנות תחליט בעתיד שבנוסף למסמכים שיש לעולים חדשים הם רוצים לעשות גם בדיקת די.אן.איי, מי אנחנו שנפצה על כך פה?
3
סרוגים. לא לטעמי
אבי | 11-03-2019 10:14
אבקש לא לקבל ממך כלום. כי התעמולה שלכם לא מדברת אלי .אתם וביבי אחד הם . השקרים לא יוכלים להחזיק מיים.
4
ליברמיננן
יהודי מאברהם אבינו | 11-03-2019 11:25
התבוללות ! זו השואה הגדולה והמסוכנת ביותר לעם היהודי ,גם הוא צריך לעשות בדיקה כזו כדי לדעת אם הוא לא מהערב רב שעשו את העגל
5
למה דרעי משקר כל הזמן ?
אבי | 11-03-2019 15:09
מחלת נפש
6
למה הוא משווה לאינקויזיציה? שישוה להיטלר או..
א | 11-03-2019 18:55
...להמן הרשע או עמלק, אפשר אפילו לשטן בכבודו ובעצמו. או בקיצור שיאמר שהרבנים הראשיים הם חרדים, שכידוע זה גרוע יותר מהשטן.
מי שקרא לו עמלק
יאיר | 07-01-2020 9:30
היו החרדים להזכירך
7
רבנים צודקים
רפאל בבג'נוב | 11-03-2019 19:26
ממה אתם מפחדים אם אתם יהודיים מה טוב ואם לא ...לא נורה אבל אז נדע לא לחתן את ילדינו אתכם. רבנים לא אמרו לגרש אתכם. עד רבא מישהו יהודי וגם גר כאן הוא צריך להיות גאה ביהדותו אז בחיית איווט אל תחפש קוספרציות אני ואתה באנו מאותו מקום
8
''על אודות'' ולא ''אודות''
איתי | 11-03-2019 20:22
נושא
9
ליברמן רוסי או יהודי
פני | 13-03-2019 16:51
למה מה שנוגע להלכה כולם מבינים ונותנים את דעת בעלי בתים הפוכה מדת תורה יש מספיק נושאים בעולם האזרחי לשפר
10
הצעה
מיכל | 24-03-2019 11:16
בעקבות הסרטון המבדח של ליברמן מציעה למנות אותו לרב ראשי לאלתר
11
הרבנות-גימטריה שקר החן
מטילדה | 31-05-2019 10:40
הרבנות יגיירו לך כלב אם צריך ,העיקר שירצו את אדונם .אדונם היא המדינה .כסף שם המשחק .תהייה בעיה נוציא הלכות .בקרוב הילכות אכילת סופגניה . והלכות אכילת אזני המן. אכן גאונים קול באישה ערוה דבורה הנביאה גם מרים מודות לאלוהים שבזמנה לא היו רבנים . לפחות לא היו גאונים