מועמד יחיד בקלפי: צפון קוריאה יוצאת לבחירות

אזרחי צפון קוריאה יצביעו היום בבחירות לפרלמנט המדינה, המנוהל על ידי השליט הדיקטטור קים ג'ונג און. למרות החזון הדמוקרטי, בפועל יש רק מועמד אחד למושב של כל מחוז- כשהתושבים מצביעים בעדו או נגדו

מועמד יחיד בקלפי: צפון קוריאה יוצאת לבחירות
  (צילום: שאטרסטוק)

אזרחי צפון קוריאה יצאו היום (ראשון) להצביע בבחירות לפרלמנט המדינה, המכיל 700 חברים המייצגים את המחוזות השונים. אמנם הבחירות מציגות חזון של דמוקרטיה- אך בפועל מדובר יותר במפגן תמיכה ציבורי, הנועד בעיקר לחזק את השליט הדיקטטור קים ג'ונג און.

בניגוד לאלפי המועמדים והמפלגות בבחירות לרשויות המקומיות בישראל, בצפון קוריאה יש רק מועמד אחד למושב של כל מחוז בפרלמנט, המכונה "אסיפת העם העליונה". התושבים מתבקשים להצביע בעד המועמד הנבחר של קים או נגדו- וכצפוי מדיקטטורה, אחוז הקולות המתנגדים נוטה להיות נמוך מאד, כאשר בבחירות הקודמות כ-99 אחוז מהקולות היו בעד המועמדים הנבחרים. קים עצמו מתמודד גם כן בבחירות, ומופיע בפתקי ההצבעה כמועמד המייצג את עיר הבירה פיונגיאנג- זאת למרות שהוא נהנה משליטה מוחלטת על מפלגת השלטון, הממשלה, והצבא.

קים ג'ונג און מצביע בקלפי (צילום: מתוך טוויטר)

אחוז ההצבעה בבחירות צפוי לעמוד על 100 אחוז- זאת מכיוון שבצפון קוריאה נהוגה חובת הצבעה עבור כל אזרח מעל גיל 17. אלו שלא מצביעים עוברים על החוק, ובדרך כלל מוגדרים על ידי הממשל כעריקים. למעשה, חובת ההצבעה משמשת כדרך לברר האם אזרחים נמלטו מצפון קוריאה המסוגרת לסין או דרום קוריאה. אלו שכן הצביעו נוהגים להריע ברחובות מחוץ לקלפי אחרי ההצבעה, כדי להביע את האושר על כך שהצביעו למועמד הנכון להנהגת המדינה.

בהודעה שהממשל הוציא לרגל פתיחת הקלפיות, הוסבר כי "הבחירות יציגו לראווה את רצונו המוחלט של העם שלנו להביע ביטחון במנהיג העליון קים ג'ונג און, למרות הסערה והלחץ". בכך הם התייחסו למתיחות בין המדינה לארה"ב, זאת לאחר כישלון הפסגה של קים ג'ונג און והנשיא דונלד טראמפ בנוגע לפירוק המדינה מנשק גרעיני.

קלפיות ההצבעה נפתחו בשעה 10 בבוקר, ויסגרו בשעה 20:00 (לפי שעון מקומי)- כשבתום ההצבעה יוכרזו "התוצאות"- המהוות בפועל רק אישור לשלטון של קים. חברי הפרלמנט נבחרים אחת לחמש שנים, אך בפועל לא מקיימים פגישות קבועות. בפגישתם הראשונה, שתיערך כחודש לאחר הבחירות, חברי הפרלמנט בוחרים גוף קטן בהרבה שיעבור באופן קבוע- וכינוס מלא של המועצה מתרחש בדרך כלל רק פעם או פעמיים בשנה. 700 חברי הפרלמנט מתחלקים לשלוש סיעות- נציגי "מפלגת הפועלים הקוריאנים", המשמשת כמפלגת השלטון, לצד שתי מפלגות קטנות יותר החברות בקואליציה הפרלמנטרי. למפלגות האלה מוקצים מושבים באסיפה, אולם אין להן כוח עצמאי של ממש.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
די לכהונה
עידן הנבואה | 10-03-2019 15:53
אפשר לצרף אליו את ישראל חחחח משנה מי יבחר מועמד יחיד בקלפי הלא הו אהרון ברק ותאומיו לדרך הגמרתיים אותה אגנדה אותו שטנץ אותו כיוון אותה דרך. שיבעים שנה אותו אוכל. ההטבעה היתה ב48. חחחחח אין הבדל. על כן הבה נשדרג לנבואה ולא לכהונה האחת הזו שפנים רבות לה. ימנית שמאלנית דתית חילונית אשכנזית מיזרחית. להחליף אפליקציה ומטריקס הכהונה בנבואה.