אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אחרי 79 שנה: הלוחם קיבל הוקרה במכללה בה למד

בטקס מרגש נחנך שבוע שעבר אודיטוריום במכללת הרצוג לזכרו של מנחם פריבס מראשוני הסטודנטים לחינוך, לוחם ההגנה הצעיר, המשורר, המחנך, שמסר את נפשו על הארץ והוא בן 17 בלבד

בעיתון "הגה", עיתון שפעל בשנות ה-40' במאה שעברה עבור עולים, פורסמה ידיעה בתאריך 5.3.1940:

אתמול לפנות ערב מת בבית החולים "הדסה" בירושלים הצעיר מנחם פריווס, שנפצע ליד תלמוד תורה "מזרחי" במוצאי שבת. המנוח היה תלמיד שנה רביעית של בית המדרש למורים "מזרחי,. עלה ארצה לפני 7 שנים בערך, ביחד עם הוריו מווארשה הגרים בתל אביב. אתמול מלאו לו 17 שנה. ליד מיטתו עמד כל הלילה משמר כבוד".

מנחם מנדל פריבס, נצר למשפחת שניאורסון דרך אמו (סביו היה בנו של ה"צמח צדק"), שילב בחייו הצעירים מאוד את הספרא והסייפא. מדוע צעיר בן 17 זכה למשמר של כבוד?

משפחתו של מנחם פריבס בימינו. צילום באדיבות המשפחה

"ומה עוד תבקשי ממנו מכורה? מה עוד לא נתנו וניתנה"

פריבס הקריב את חייו נגד "תקנת העברת קרקעות" שפרסם השלטון הבריטי בארץ ישראל. התקנות שפורסמו בתחילת שנת 1940 עוררו סערה ביישוב. לפי התקנות, חלק גדול מהאזורים בארץ ישראל היו אסורים לרכישה על ידי יהודים: "באזור זה תהא אסורה העברת קרקע לתל אדם שאינו ערבי פלשתינאי (א"י)". הסיבה? "השטח המצוי אינו מספיק לכלכלתה של האוכלוסייה הקיימת".

היישוב זעם על החלטת השלטון הבריטי, והסוכנות היהודית פרסמו מכתב גלוי לנציב העליון בארץ ישראל: "הפועל היוצא מן התקנות הללו הוא ששום יהודי לא יוכל לרכוש בארץ ישראל חלקת אדמה, בניין או עץ, או איזו זכות כלשהי על מים, מלבד בערים ובחלק קטן מן הארץ. התקנות שוללות מן היהודים את השוויון לפני החוק וקובעות אפליה גזעית. הן גוזרות על היהודים תחום מושב קטן, דוגמת זה שהיה קיים ברוסיה הצארית לפני המלחמה האחרונה, וזה הקיים היום רק תחת משטר הנאצים".

היישוב העברי התנגד לכך בכל תוקף, במחאות, הפגנות ושביתה כללית. במהלך השביתה, נדרשו מסעדות, בתי קולנוע ומקומות בידור אחריהם לסגור את דלתותיהם כמחאה על התקנות.

פריבס, רק בן 17, ייצג את הישראלי היפה של אותן שנים: צעיר, אידאולוגי, שגם הצטרף לשורות ההגנה, וגם החל את לימודיו בהוראה בבית המדרש למורים "המזרחי". מנחם פריבס היה תומך נלהב בהתיישבות היהודית המתחדשת בארץ ישראל, ובמוצאי שבת, כ"ב באדר א', עלה על בימת בית הקולנוע הירושלמי "עדן" שהפר את השביתה ונשא נאום נרגש בניסיון לשכנע את בני עצמו להצטרף למחאה ולצאת מאולם הקולנוע.

השוטרים הבריטים שהוזעקו למקום גררו אותו מן האולם, והוא הוכה בראשו באלות באכזריות, ולאחר שלושה ימים נפטר מפצעיו. פריבס מת בעודו מוחה ללא אלימות על ידי השוטרים הבריטים.

מסע הלווייתו השתתפו רבבות מתושבי ירושלים. הרבנים הראשיים באותם ימים, בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל ויצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל, ואישי ציבור ירושלמים אחרים הספידו את הגיבור הצעיר בטרם הובא למנוחות בהר הזיתים.

מנחם פריבס. באדיבות המשפחה

"חובותי לעמי ולארצי"

מנחם נולד בתאריך ב' בחשוון תרפ"ג (24.10.1922) בוורשה, פולין ונודע כבר בילדותו בזיכרון ואהבתו לקריאה והצטיינותו בלימודיו. כבר כשהיה בן 15 התנדב לשמירה בארגון "ההגנה". כאשר אמו התנגדה לכך, השיב לה: "לכל דבר אני שומע לך, אך בדבר הזה אינני יכול, אל תאיצי בי ואל תפריעי לי כי אמלא את חובותי לעמי ולארצי".

פריבס כתב רבות שירים וחיבורים, ובאחד מהם כתב:  "ומה עוד תבקשי ממנו מכורה? מה עוד לא נתנו וניתנה, יקר דם אלה שנפלו ואנו מוכנים לתת, ודם זה לא לחינם נשפך. אלה הם הזכויות והשטרות לאדמתנו, זכויותינו אשר לא תקופחנה, זכויות ההווה המתווספות על זכויות העבר הרחוק המתקרב אל העתיד, העבר הרחוק ברצוננו יהפך לעתיד מזהיר !"

על מצבתו צוטט משפט מתוך כתביו: "למענך, נער טהור | אשר חייך הקרבת , דמך| אל לנו יעזור | יעזור לישראל עמך".

לאחר 79 שנה, החליטו במכללת הרצוג להוקיר את זכרו של אחד מראשוני הסטודנטים במכללה. פריבס למד בבית המדרש למורים "מזרחי", שלימים הפך להיות המכללה למורים ע"ש רא"ם ליפשיץ שהתאחדה עם מכללת הרצוג, המכללה לחינוך הגדולה ביותר בחינוך הממלכתי דתי.

לזכרו ועל מסירות הנפש

שבוע שעבר ביום שלישי התקיים טקס הזכרה מיוחד לזכרו של מנחם מנדל פריס, ומשפחתו הקדישה את האודיטוריום המפורסם בקמפוס היכל שלמה לזכרו ולזכר מעשה ההקרבה שלו.

נציגת המשפחה, סיפרה בטקס על כישרונותיו הנדירים עוד בילדותו ועל יכולותיו ורצונו לעסוק בחינוך: "מנחם היה חדור אידאולוגיה ותחושת שליחות ומסירות עמוקה לעם ישראל וארץ ישראל. הוא עסק בחינוך וחינוך היה מאוד חשוב לו".

המשפחה שרצתה להעלות את זכרו, מצאה את דרכה במכללת הרצוג, שהתאחדה עם מכללת ליפשיץ – שבעבר היה בית המדרש 'המזרחי' בו למד מנחם פריבס.

קמפוס היכל שלמה בו נחנך האודיטוריום ע"ש מנחם פריבס. צילום: הרצוג

הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש המכללה האקדמית הרצוג, חנך את המעמד המרגש והזכיר את מסירותו הגדולה של מנחם על "המלחמה על ארץ ישראל, חרותה של ירושלים וקניית אדמות בארץ, הוא מסר את נפשו ואנחנו קיבלנו על עצמו שמעתה נקיים בכל שנה בפומבי כבוד ראוי לבחור שלא זכה לגדול בארץ ולא זכה לראות את קום המדינה, אבל זכה למסור את נפשו ומתוך הכרת הטוב והרגשת הזדהות ושותפות, אנחנו חונכים את המעמד הזה באזכרה למנחם פריבס".

"מכללת הרצוג רואה זכות גדולה בהענקת מקום של כבוד לצעיר גיבור שכזה, במקום בו מכשירים את מורי ישראל להיות חוד החנית של מערכת החינוך ופועלים להפצת מורשת היהדות בארץ ובעולם כולו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מנחם פריבס
גג | 09-08-2019 18:08
המשפחה נטעה לזכרו שדרת ג'קרנדות בקיבוץ טירת צבי כבר בשנת 1942.