לאחר החוק נגד חיזבאללה: נתניהו ומיי שוחחו בטלפון

שבוע לאחר שבריטניה הוציאה את ארגון חיזבאללה מחוץ לחוק, ראש הממשלה התקשר למקבילתו הבריטית תרזה מיי והודה לה על המהלך. עוד קרא למדינות נוספות ללכת אחרי בריטניה ולפעול נגד ארגון הטרור

לאחר החוק נגד חיזבאללה: נתניהו ומיי שוחחו בטלפון
  נתניהו ומיי (צילום: אבי אוחין\לע"ם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ראשון) עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בטלפון, והודה לה על החלטת הפרלמנט הבריטני להגדיר את חיזבאללה על כל זרועותיו כארגון טרור.

בדבריו נתניהו אמר למיי כי הוא מצפה שמדינות נוספות יצטרפו למהלך של בריטניה, לפיו תמיכה פומבית בחיזבאללה מהווה עבירה פלילית שיכולה לגרור עונש של עד 10 שנות מאסר. עוד הביע הערכה על עמידתה האיתנה של בריטניה וממשלת מיי נגד האנטישמיות הגוברת באירופה.

במקביל, ראש הממשלה בירך את מקבילתו הבריטית על הסכם הסחר שנחתם לפני כשבועיים בין בריטניה לישראל, שצפוי לחזק ולשדרג את קשרי המסחר בין המדינות.

כזכור, בשבוע שעבר הצעת החוק של מזכיר הפנים הבריטי וחבר המפלגה השמרנית סאג'יד ג'אוויד אושרה בפרלמנט ללא התנגדות. כאמור, ההצעה של ג'אוויד מהווה השלמה למהלך שהוציא הזרוע הצבאית של חיזבאללה מחוץ לחוק בשנת 2013, כשבמסגרת החוק כל זרועות הארגון הוכרו כאמור כארגוני טרור. בנוסף להגבלות על קשר עם הארגון עצמו, הצעת החוק קוראת גם לאסור על הבעת תמיכה פומבית בארגון בבריטניה.

"כבר אי אפשר להבחין בין הזרוע הצבאית של חיזבאללה, שכבר הוצאה מהחוק, לבין המפלגה הפוליטית של הארגון" טען ג'אוויד בעת אישור החוק. "המטרה שלי כשר הפנים היא להגן על העם הבריטי. במסגרת זו אנו מזהים ומאיימים על כל ארגון טרור המאיים על ביטחוננו, יהיו אשר יהיו המוטיבציות או האידיאולוגיה שלהם, ולכן אני נוקט פעולה נגד כמה ארגונים כיום".

שר החוץ של בריטניה, גרמי האנט, הוסיף וציין כי "אנחנו תומכים נחרצים בלבנון יציבה ומשגשגת. אין אנו יכולים להיות שאננים בכל הנוגע לטרור. ברור שההבחנה בין הזרועות הצבאיות והפוליטיות של חיזבאללה אינה קיימת, ובאמצעות איסור החיזבאללה על כל צורותיו, הממשלה שולחת איתות ברור לכך שפעילותה המזיקה באזור בלתי מקובלת לחלוטין ופוגעת בביטחון הלאומי של בריטניה. זה לא משנה את המחויבות המתמשכת שלנו ללבנון, שאיתה יש לנו מערכת יחסים רחבה וחזקה".

בעקבות אישור ההצעה הבריטית, שר החוץ ישראל כץ קרא בשבוע שעבר לאיחוד האירופי לאמץ החלטה דומה. "אין הבדל בין נסראללה לבין המחבלים שמבצעים את פעילות הטרור והחתרונות בשליחותו ובשליחות איראן נגד ישראל ונגד משטרים ערבים בכל רחבי המזרח התיכון" טען. "בפגישתי המתוכננת עם מזכ״ל האו״ם בשבוע הבא בניו יורק, אפעל לשכנע כי על מוסדות האו״ם לקדם גם כן החלטה דומה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו