גבאי זו לא מילה גסה/ תגובה לנפתלי בנט

הרב שלמה סובול דוחה את דבריו של בנט לפיהם נתניהו רוצה להחזיר את הציונות הדתית להיות גבאי בית כנסת: "הגבאי הוא סמל לאיש עשייה אמיתית, שפועל מתוך ענווה וצניעות לטובת הכלל, שמחבר את הפסיפס שמרכיב את הקהילה"

גבאי זו לא מילה גסה/ תגובה לנפתלי בנט

לפני כשבוע התבטא שר החינוך נפתלי בנט כי ראש הממשלה נתניהו רוצה להחזיר את הציונות הדתית לתפקיד 'הגבאי'. אינני רוצה להתייחס להקשר הפוליטי של התבטאותו של השר, אלא למשל שבו נקט כאשר רצה לבטא תפקיד זניח וחסר חשיבות עם הקשר דתי ובחר בגבאי בית הכנסת.

כמי שעומד בראש מרכז 'ברקאי' להכשרת רבני קהילות ופיתוח קהילות, התוודעתי בשנים האחרונות לאחד התפקידים העתיקים והמופלאים ביותר ביהדות, "הגבאי". כן, מילה כל כך בנאלית בשביל באי בית הכנסת, אך לצערנו מרוב השימוש הנדוש בה איננו מעריכים כראוי את הגבאי ואת תפקידו.

גבאי הוא אדם שממלא את תפקידו בהתנדבות גמורה ללא כל שכר. הוא קם בבוקר ראשון לפתוח את בית הכנסת, ונשארים אחרון כדי לנעול. הוא דואג לתפעול השוטף- להחליף ציוד, לסדר את שעון השבת, לנהל ולתחזק את  בית הכנסת.

הוא זה שאחראי על הניקיון והסדר של כל חלל בית הכנסת, הוא דואג לבעלי התפילה, לעליות לתורה, לכיבודים למי שיש שמחה או להבדיל אזכרה.

ולצד כל זה הוא גם האדם שסופג את תלונות הציבור כשהם לא מרוצים מהמזגן, מהחזן, או מהמושב שקיבלו בתקופת החגים.

במציאות שמקדמת תחרותיות והישגיות, וכל אדם רוצה לשאת בתפקיד בכיר ומרשים, הגבאי הוא סמל לאיש עשייה אמיתית, שפועל מתוך ענווה וצניעות לטובת הכלל, שמחבר את הפסיפס שמרכיב את הקהילה, שבלעדיו בית הכנסת לא היה מתפקד, ולכן הוא האהוב ביותר אצל אבינו שבשמים ושכרו רב.

אנו במרכז 'ברקאי' בשיתוף עם איחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל עורכים כנס שנתי לכבוד הגבאים היקרים והאהובים, כנס שמבטא את הערכתנו הרבה לעבודת הקודש שלהם.

אדוני השר, הלוואי שכולנו נזכה להיות גבאים של עם ישראל. ייתכן שדווקא אם נבוא לשליחותנו הציבורית מתוך תודעה של גבאי, נצליח להיות שליחים נאמנים יותר.

ונסיים במשפט בו היה חותם את מכתביו הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל: "עבד לעם קדוש על אדמת הקודש".

=======

הרב שלמה סובול הוא ראש מרכז 'ברקאי'

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
גם אבי גבאי זה לא מילה גסה
בהחלט | 03-03-2019 18:34
למרות שמציגים את השמאל ואת אבי גבאי כאויבי האומה ובוגדים, הוא איש הגון, מוכשר וראוי.
2
אפשר גם להוסיף את יהושוע שסידר את ספסלי בית ה
א | 03-03-2019 18:37
ומזה למדנו עליו על תכונות מנהיגות
3
ישר כח על הדברים החמים סוף סוף דתיים מפרגנים
אבי גבאי | 03-03-2019 18:38
עכג
4
ישר כוח! דברים כדורבנות!
גבאי ותיק | 03-03-2019 18:39
.
5
צודק הרב סובול נכד של גאון גדול
עידו 2 | 03-03-2019 21:18
רבינו שלמה סובול זצ''ל. תלמיד מרן הגאון רבי יוסף חיים זוננפלד זצ''ל. חיבר כמה ספרי הלכה. והיה בזמנו אחד הדרשנים הגדולים בארץ ישראל. ידע בעל פה את כל המדרשים.
6
כל מילה בסלע! חברי ועד הם אנשי מעשה באמת
חברת ועד | 04-03-2019 7:42
תלמדו מהם