אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פיקוח הלכתי בתהליך פוריות: מונע טעויות אנוש

מכון פוע"ה מגיבים למאמר שהתפרסם בסרוגים של הרב אלחנן פופקו שאמר כי ההשגחה בטיפולי פוריות היא דבר שעבר זמנו: "ישנה חשיבות גדולה בהשגחה הלכתית בטיפולי הפוריות, כדי שלא יקרו טעויות אנוש"

פיקוח הלכתי בתהליך פוריות: מונע טעויות אנוש
  צילום: שאטרסטוק

בעקבות מאמרו אתמול (שני) של הרב אלחנן פופקו כי אין עוד צורך בהשגחה צמודה בטיפולי הפוריות, במכון פוע"ה מגיבים: "ישנה חשיבות גדולה בהשגחה הלכתית בטיפולי הפוריות, כדי שלא יקרו טעויות אנוש".

במכון פוע"ה מתייחסים לטענות שהעלה הרב פופקו שכתב כי עברו המון שנים מאז פסיקתו של הגרש"ז אוירבך שישנו צורך בעד אחד להעברת זרע בטיפולי פוריות ושאין צורך בשני עדים לאשר את ייחוסו של הנולד דרך תהליך זה של הפרייה מלאכותית. פסיקתו של הגרש"ז אוירבך נכתבה בשנת 1958.

לדברי הרב פופקו,  נכון לזמן כתיבת שורות אלו הפעם האחרונה שקרתה טעות והחלפה כל שהיא כאן בארה"ב בהחלפת עוברי המעבדה הייתה בשנת 2006 והפעם האחרונה שקרתה טעות בהחלפת הביציות הייתה לפני קרוב לעשרים שנה(!) בשנת 2000: "היוצא מכך הוא שטעות בהליך זה היא אפילו לא בגדר מיעוט שאינו מצוי ואין לה חשיבות רפואית סטטיסטית". לפי הרב פופקו יש לעבור לבדיקה גנטית.

במכון פוע"ה מגיבים לדברי הרב פופקו ואומרים כי "לפני למעלה מ-25 שנה כשראינו ש-25% מהציבור הדתי והחרדי אינו מוכן לעבור טיפולי פוריות, התברר לנו שהם חוששים מטעויות. ישבנו שעות במעבדה ונפגשנו עם הרב שלמה זלמן אוירבך זצוק"ל ואמרנו לו שככל הנראה אין צורך בהשגחה בטיפולי הפוריות. הרב הציע לנו לבוא למעבדה ביום שישי חצי שעה לפני סגירתה. עוד באותו יום השבנו לרב שעובדות המעבדה הן ממש מלאכיות בהשקעתן, אך בכל אופן צריך השגחה, על מנת למנוע טעויות אנוש".

"אחוז הטעויות אמנם אינו גבוה מאוד, אך מכמות הטעויות שנמנעו בעזרת ההשגחה של המכון ואנו מודעים אליהם במהלך השנים – ישנה חשיבות גדולה בהשגחה הלכתית בטיפולי הפוריות, כדי שלא יקרו טעויות אנוש. יודגש, כי בשנים האחרונות היו מספר טעויות שהתקיימו ללא השגחה שהתפרסמו במדיה התקשורתית, הן בארץ והן בכל רחבי העולם. באופן נורמלי, ישנם גם מקרים שלא נודעו ולכן לא פורסמו".

"אחד מגדולי הפוסקים בארה"ב התבטא אף הוא לפני כ-10 שנים שאין צורך בפיקוח הלכתי בתהליך הפוריות. רצה הקדוש ברוך הוא – ולמחרת התפרסם ברחבי ארה"ב על טעות קשה שקרתה עם החלפת עוברים מזוג לזוג. מתוך גדלותו של אותו רב, החליט לפרסם למחרת שצריך לבדוק את דבריו מחדש".

"רעיון הבדיקה הגנטית הוא מבריק ביותר, אך הוא מראה על חוסר רגישות והבנה בעניין. נתאר לעצמנו זוג שמגלים שבנם הוא לא בדיוק בנם. כיצד יתנהלו עם מידע זה? אילו חששות יעלו שאר הזוגות שעברו את ההליך באותו שבוע באותו מרכז רפואי? ואהבת לרעך כמוך, היא מצווה מהתורה ומדוע להוסיף מתח נוסף וקשיים על הזוגות העוברים טיפולי פוריות?!"

"לגבי עניין הצניעות שבדבר – יש לקחת בחשבון שכל הנושא הוא מאוד אישי ולכן מכון פוע"ה מקפיד באופן מקסימלי על הצניעות. לכן, ביקש המכון לבטל את חדרי ההתייחדות במרכזים רפואיים מסויימים בשל חוסר צניעות כראוי ולאפשר הבאת הדרוש מהבית. בהזדמנות זו, רוצים אנו להצדיע לכ-200 משגיחות של המכון בארץ ובעולם, אשר מוסרות את נפשן ומלבד עבודתן, מלוות את הזוגות מבחינה נפשית בתהליכים הקשים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בהחלט. מיקרה שקרה
נאה דורש | 01-03-2019 12:13
בתום השנה האזרחית לאחר שהייתי מבוסם קלות, רציתי לקיים מיצוות פרו ורבו עם אשתי בשירותי המועדון. משכתי אותה אל התא ופתחנו בקיום המצווה. לפתע נידלק האור, ולמרבה התדהמה גיליתי שזו כלל לו אשתי, אלא אשה אחרת. צריך משגיח שימנע מיקרים כאלה !@@