ההשגחה בטיפולי פוריות: דבר שעבר זמנו

הרב אלחנן פופקו, סבור כי אין עוד צורך בהשגחה צמודה בטיפולי הפוריות כדי לוודא שהעובר אכן שייך לזוג. במקום ההשגחה הוא מציע לערוך בדיקת DNA פשוטה לאחר הלידה ובזאת לוודא את ייחוס הולד

ההשגחה בטיפולי פוריות: דבר שעבר זמנו
  (צילום: שאטרסטוק)

ההשגחה בטיפולי פוריות: דבר שעבר זמנו

אין בעולם מי שיגיד שאיסור טוחן בשבת הוא דווקא בריחיים של אבן כמו שהיה בזמן המשכן. ההלכה נשארת אותה הלכה וחלה על מצבים משתנים בהתאם למציאות. מסיבה זו המציאות הנוכחית של קיום השגחה בטיפולי פוריות, לדעת כותב שורות אלו, אינה נדרשת ואף צריך לבטלה וכמו שיתבאר.

זוגות דתיים ההולכים לטיפולי פוריות שונים כגון הזרעה מלאכותית, IVF, IUI, וכו' משתדלים להביא משגיח/ה שייראו את העברת הזרע מהבעל וייפקחו על התהליך. רבים מהתשובות וההלכות המביאות לידי גישה הלכתית זו נכתבו לפני עשורים ולמעלה מיובל לפני ההתפתחות הרחבה של בדיקות DNA לווידוא הורות וחשוב לבדוק אם אותם היביטים הלכתיים שייכים למציאות של ימינו.

עד אחד או שני עדים?

מעיקר הדין עד אחד נאמן באיסורים אבל לענייני אישות וייחוס בדרך כלל אומרים שאין דבר שבערווה בפחות משניים ויש צורך בשני עדים. בגמרא מבואר שנאמנת האם לומר בני זה כהן ושנאמנת המיילדת לומר על תינוק בן מי הוא.

האחרונים ובכללם הגאון הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל בקובץ נעם (כרך א, תשי”ח עמ’ קסה) הקילו לומר שלא צריך שני עדים כשרים לתהליכי הפרייה מלאכותית כמו שצריך לכאורה בכל דבר שקשור לנישואין ("אין דבר שבערוה בפחות משנים") אלא שמספיק עד אחד להעברת זרע בטיפולי פוריות ושאין צורך בשני עדים לאשר את ייחוסו של הנולד דרך תהליך זה של הפרייה מלאכותית. תשובה זו של הגרש"ז אויערבאך נכתבה בשנת 1958.

תשובות אלו נכתבו טרום התרחבות השימוש בבדיקות DNA לווידוא הורות וטרום יכולות הדיוק של בדיקות DNA. בימים אלו כאשר בדיקות DNA יכולות לוודא הורות עד כדי דיוק של 99.99% הגיוני הרבה יותר לקבוע בדיקת הורות על ידי DNA אחרי לידות מאשר לסמוך על השגחה במעבדות ההפריה. יתרה מזאת, תהליכי הפריה כיום נעשים רק אחרי שזרעו של הבעל מנוקה במכונה והיבטים מעבדתיים אחרים.

הסיכויים שיש משגיח שיכול לעקוב אחרי זרעו של הבעל דרך כל הליך מסובך זה אינו נידון בפוסקים אשר קבעו את עניין ההשגחה וסיכויים אלו נמוכים בהרבה מאשר בדיקת DNA פשוטה שתאשר את ייחוסו של הולד עם דרגת וודאות גבוהה בהרבה. יש להוסיף לזאת שפוסקים רבים כגון הרב מרדכי ויליג והרב דוד כהן מברוקלין סוברים שאין צורך בהשגחה כלל בטיפולי פוריות ומסמתכים אנו על החזקות ורוב שההעברות עברו כשורה.

טעות בהליך היא מיעוט – להשגחה אין תועלת

שינוי נוסף מזמן כתיבת התשובה של הגרש"ז אויערבאך זצ"ל הוא הדיוק הרפואי שקיים בזמנינו. נכון לזמן כתיבת שורות אלו הפעם האחרונה שקרתה טעות והחלפה כל שהיא כאן בארה"ב בהחלפת עוברי המעבדה הוא ב 2006 והפעם האחרונה שקרתה טעות בהחלפת הביציות הוא לפני קרוב לעשרים שנה(!) בשנת 2000.

היוצא מכך הוא שטעות בהליך זה היא אפילו לא בגדר מיעוט שאינו מצוי ואין לה חשיבות רפואית סטטיסטית. אשר על כן נמצא כי השגחה כמותה כילד הדוחף רכבת של 20 קרונות. אין בזה הוספה או גריעה בידיעה על ייחוס הולד. טיפולי פוריות אינם כבישול או אפייה במסעדה, אין בהם דין פת ישראל, חלב ישראל וההימצאות של משגיח/ה דתיים במקום, לעניות דעתי, אין בה בכדי להוסיף או לגרוע כלל.

מה עם הצניעות?

סיבה נוספת לביטול מוסד ההשגחה בטיפולי פוריות הוא צניעות. ידועים הם דברי הרמ"א שכתב בחריפות נגד פרסום זמן ליל הטבילה עד כדי כך שכתב (יורה דעה סימן קצ"ח, סעיף מ"ח)", וכן נהגו הנשים להסתיר ליל טבילתן שלא לילך במהומה או בפני הבריות, שלא ירגישו בהן בני אדם; ומי שאינה עושה כן, נאמר עליה: ארור שוכב עם בהמה (דברים כז, כא)." מילים חריפות בהחלט. נושא שגברים אינם אוהבים לדבר עליו הוא חלקם בתהליך ההפריה ומסירת הזרע.

כאשר הרופא או המעבדה מבקשים את זרעו של הבעל רבים מהפוסקים שאינם מתירים את הוצאת הזרע ביד במעבדה מבקשים שהזרע יאסף בקונדום מיוחד. לאחר שהוא נאסף צריך להביא את הזרע באופן מיידי אל המעבדה לא יאוחר משעה לאחר הוצאתו. לאור זאת נמצא שהבעל והאשה צריכים למצוא מקום בקרבת מקום למעבדה ולקיים שם יחסי אישות. הבעל והאשה צריכים להגיע במהירות למעבדה עם בדיקת הזרע, להביא אותה לצוות המעבדה אבל רק לעיני המשגיח/ה.

אם אמרו חכמים שלא תפרסם אשה את ליל הטבילה שלה ולהסתיר את יחסי האישות המקודשים של בעל ואשה מעיני הבריות על אחת כמה וכמה שעשיית מעשה זה עם משגיח/ה במקום כאשר הדבר אינו דרוש הינו הפרה בוטה ביותר של ערך הצניעות והפרה בוטה של כבוד האדם בתהליך מסובך מספיק וכן אמרו חכמים (ברכות י"ט:). גדול כבוד הבריות שדוחה את לא תעשה שבתורה וכן כתב רמב"ם פרק כ"ד הלכה י' מהלכות סנהדרין:" כל אלו הדברים לפי מה שיראה הדיין שזה ראוי לכך ושהשעה צריכה ובכל יהיו מעשיו לשם שמים ואל יהיה כבוד הבריות קל בעיניו שהרי הוא דוחה את לא תעשה של דבריהם וכל שכן כבוד בני אברהם יצחק ויעקב המחזיקין בתורת האמת שיהיה זהיר שלא יהרס כבודם אלא להוסיף בכבוד המקום בלבד שכל המבזה את התורה גופו מחולל על הבריות והמכבד את התורה גופו מכובד על הבריות ואין כבוד התורה אלא לעשות על פי חוקיה ומשפטיה."

על כן נראה כי עדיף בהרבה מאשר לבטל את מוסד ההשגחה בטיפולי פוריות ולהחליפו בבדיקת DNA פשוטה לאחר הלידה ובזאת לוודא את ייחוס הולד. אלו שמסיבות רגשיות אינם רוצים לעשות בדיקת DNA וסומכים על הפוסקים שאינם מצריכים השגחה או בדיקה בהסתמכם על הכלל של אומן לא מרע אומנותיה וההפסד שיהיה לרופא שתצא טעות תחת ידו יבורכו גם הם. מי יתן ויקויים בכל עם ה' ברכת ה' ויזכו לראות בנים ובנות זרעא חייא וקיימא די לא יפסוק ודי לא יבטול מפתגמי דאורייתא.

==

הרב אלחנן פופקו הוא בוגר הכולל להוראה בישיבת רבינו יצחק אלחנן ונשיא האירגון איתן-רשת יהודית לישראלים

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
אני רק שאלה
גר צדק | 25-02-2019 12:26
ומה בדיוק תעשה, רב קטן שלי, כשתגלה בDNA שהילד אינו של אביו? אולי הרבנים אלישיב, אליהו ושאר גדולי הדור שהצריכו פיקוח, רצו להציל שלא יוולד כזה מלכתחילה? קצת ענווה ובדיקה מול מביני דבר לא תזיק לכבוד הרב פופקו.
איזה פוסק היום סובר שצריך השגחה?
אלחנן פופקו | 25-02-2019 18:18
אשמח לראות פוסק אחד שסובר שבמצב העדכני צריך השגחה.
2
מכאן הוכחה
מוטי | 25-02-2019 12:42
רב יכול להיות אידיוט
הרב משה שטרנבוך סבור כי אין צורך בהשגחה כלל
אלחנן פופקו | 25-02-2019 18:20
הגר”מ שטרנבוך כתב וזה לשונו: אמנם לענ”ד י”ל דהנה אי’ בגמ’ (יבמות לט:) דיבם ויבמה שבאו לחלוץ ואין בי”ד מכירים אותם, אפי’ קרוב או אשה נאמנים להעיד שזהו אחיו של מת וזהו יבמתו, לפי שגילוי מילתא בעלמא הוא. והיינו שבגילוי מילתא בעלמא, נאמן ע”א ואשה, ואפי’ לענין דבר שבערוה כלחליצה שזהו דשב”ע. ובשו”ת התשב”ץ (ח”א סי’ פג) ביאר, דגדר גילוי מילתא בעלמא, היינו דבר שקרוב להיות נודע לנו באומד הדעת כמו שמעיד זה, אלא שמכוסה ונעלם מאיתנו קצת, ואחר שגילה לנו העד אותו כיסוי הוחזק הדבר בדעתינו כאילו נודע לנו על פי ראייתנו מפני שכבר היתה דעתינו נוטה לזה מקודם, כמו בהכרת היבם ויבמה, שכשבאים לפנינו איש ואשה לחלוץ, בודאי דעתנו סומכת שיבם ויבמה הם, והרי”ז כאילו נודע לנו באומד הדעת, ואחרי שגילה לנו העד שהם יבם ויבמה, הוחזק הדבר בדעתנו כאילו נודע לו ע”פ ראייתנו, ולכן די בגילוי מועט כזה אפי’ ע”פ קרוב או אשה. ע”ש בארוכה. ונראה דנדון דידן נמי נחשב כגילוי מילתא בעלמא, דודאי גם בלא השגחה שלנו דעתינו סומכת, וכמעט ברור לנו לגמרי שנעשה הכל כשורה, כיון דאם יתפסו שהרופא טעה והשתיל לגוף האשה ביצית של אשה אחרת, או שבמעבדה טעו ולא הפרו בביצית זרעו של בעל האשה שממנה שאבו הביצית, ישללו מהם לגמרי הרשיון לעסוק יותר ברפואה לעולם, ויפסידו פרנסתם לגמרי, ועוד יענישו בקנס גדול, לכן במעבדה והרופא נזהרים היטב לעשות הכל כשורה. [ועוד, שזהו ג”כ מילתא דעבידא לאיגלויי דבזמנינו אפשר לגלות בבדיקות גנטיות מאיזה זרע וביצית נוצר, ולכן נזהרים היטב המעבדה והרופא שלא לרמות או לטעות, ואף שזהו דבר רחוק שילכו לעשות בדיקות גנטיות לולד לברר מיהו אביו ואמו, מ”מ כיון שיודעים שאם יתברר שטעה יפסיד לעולם מעמדו ופרנסתו לשמש כרופא, בודאי מפחד טובא אפי’ מחשש רחוק שיתגלה שטעה, ולכן כ”ז שלא שמענו ערעור אנו מחזיקים הרופא שלא ירמה או יטעה, כיון שעבידא לאיגלויי. עכ”ל.
3
דבר שעבר זמנו? ממתי ווידוי שהעובר אכן שייך ל
ק | 25-02-2019 12:52
לזוג זה דבר שקשור לזמן, הרי בדיקת DNA לא מוודאת שהיחוס הוא אכן שייך לזוג, היא רק אומרת שקיים DNA כלשהו, שכאמור יכול שלא להיות שייך לזוג, בשביל זה עושים את הווידוי, כדי שכן יהיה שייך.
במחילה. אתה אדיוט מושלם
מה זה זה? | 25-02-2019 16:45
תקרא קצת על דנא ותבין שאתה מדבר שטויות.
4
חלילה לוותר על השגחה
יעקב | 25-02-2019 21:16
לוותר על השגחה מראש על סמך בדיקה אחרי לידה לא הצלחתי להבין הרי כל הנקודה היא שאנחנו לא רוצים להגיע למצב זה ומעונינים למנוע תקלה מראש ולא לזהות את הבעיה אחרי מעשה ולהבין שהיתה טעות.ב.קח בחשבון שבמקרה ויתברר אחרי הלידה שהיתה טעות לרב אויערבך בדעת הרמבם הוולד ספק ממזר אך כידוע רוב ככל הפוסקים חולקים וסוברים שהוולד כשר כיון שלא היה בדרך ביאה אסורה אך למה להיכנס לכך .ג.במקרה שיתברר שהיתה טעות מי ערב לכך שבת של איש זה לא תינשא לבן זה והרי שמא ישא אח את אחותו על אף שהוא חשש רחוק חששו לו חכמים.ד.מה עם עגמת הנפש של הבעל שיודע שלאשתו הוכנס זרע של בעל אחר ומה בדיוק האשה תעשה תגדל את הילד הזה עם בעל הזרע.ה.ראה בספר פועה חלק פוריות הנחיות מגדולי הפוסקים בעניין ההשגחה .ו.כמדומני ששמעתי מהרב בורשטיין שבעשר שנים האחרונות היו למעלה מ100 טעויות שעלו על כך כדאי לברר פרטים זה מולו .ז. פלא עצום שמחפשים קולות בענינים חמורים כאלה .ח. כל הרבנים המנחים את מכון פועה חיו גם בשנים האחרונות ועם כל זאת הצריכו השגחה
יותר תינוקות מוחלפים בשעת לידה איפה ההשגחה?
אלחנן פופקו | 27-02-2019 14:20
יותר תינוקות מוחלפים בשעת לידה איפה ההשגחה? בארה''ב היו רק 2 החלפות ב20 שנה האחרונות בטיפולי פוריות ויש 18 תינוקות מוחלפים כל שנה. למה פועה לא בחדרי לידה?
5
ונערים פני זקנים ילבינו. בוגר כולל כותב מאמר
ישראל. בער ולא אדע | 26-02-2019 1:08
מרגש מאוד שעדיין בוגרי כוללים כותבים מאמרים. אבל שימו את זה בפרופורציה. התת רמה הזו ,לקחת מאמר של אברך ולשים אותו ביחס לרוב המוחלט של כל הפוסקים בדור האחרון ולהוציא כתבה כזו רדודה, שאפשר למפרע לדעת אם הילד שלך (סליחה, די מפגר הדבר הזה! את זה בדיוק רוצים למנוע!!!! שלא תגלה שזה הילד שלא שלך ולא יהיה לך מה לעשות !!!!!!) וזה פותר את הכל, ולהוציא כותרת מפוצצת, זה פופולים זול,פייק ניוז. תת רמה
רוב הפוסקים סוברים שלא צריך השגחה
אלחנן פופקו | 27-02-2019 14:23
רוב הפוסקים סוברים שלא צריך השגחה
6
האם היית בסיטואציה???
מתוך ניסיון | 26-02-2019 1:14
בתור הורים שהיו בסיטואציה הקשה הזו, הדבר האחרון בעולם שאתה רוצה הוא שיהיה לך איזה ספק בנושא הזה. אז אולי הפלפולים שלך יפים (ואולי לא), אבל לצאת בכותרות זה לא ככ מרשים. ההשגחה היא מרצון ולא בכפיה!
זוגות צריכים לדעת שהדבר לא נצרך הלכתית
אלחנן פופקו | 27-02-2019 14:22
כמובן שזכותכם לבחור זה לא נקרא מרצון אם זוגות לא יודעים שהדבר אינו נצרך הלכתית.
7
מציע לך לברר את המציאות
מושגח | 28-02-2019 14:26
שאל את הרב בורשטיין שעוסק בזה, האם ומתי היו מצבים שההשגחה הצילה מטעויות
אני
עצם הנוכחות שהמפקחות | 13-03-2019 20:44
מקטינה טעויות. ככה זה בכל דבר... ואם יש מפקחות שקוראות עיתון ולא עירניות צריך להחלחף אותן
תגובה ל7
תגובה ל7 | 04-03-2019 9:59
בטח, הרב בורשטיין מקבל כספים ממטופלים על ההשגחה הזאת. בטח שיגיד שזה חשוב מאוד. אני עובדת במעבדת פוריות, המשגיחות לא יודעות דבר וחצי דבר ממה שאנחנו עושים. תשמרו את הכסף לצדקה
8
טעות
ששש | 03-03-2019 22:02
רק לפני כשנה וחצי החזירו לאישה עוברים לא שלה והיא קיבלה טיפול שלא להיות בהריון. רוב הכתבה לא במקום וחוסר נסיון
9
משגיח בטיפולי פוריות
צבי | 24-07-2019 12:42
מידיעה קרובה אין צורך להביא את זרע הבעל תוך 1 שעה למעבדה.האשה צריכה להביא את הזרע בצמוד לגופה מאז המגע האינטימי בתוך הקונדום המיוחד ובשקית סטירילית.