האם הרב בני לאו חושב שגם הציונות היא גזענות?

נקודה חמורה נוספת שעלתה בדברי הרב לאו, היא ההשוואה בין עמדות הרב כהנא לחוקי נירנברג. מדובר בהשוואה שפלה ומכוערת, שאין לה שום מקום בדיון תורני (ובכלל). רבים בעולם משווים את הציונות לגזענות, האם הרב לאו מסכים גם להשוואה זו?

האם הרב בני לאו חושב שגם הציונות היא גזענות?
  הרב דר בני לאו (צילום: אביגיל פיפרנו)

הרב בני לאו הוא תלמיד חכם וידען, עתיר זכויות ומעש. כבר שנים הוא נתפס כ'סמן השמאלי' של האורתודוכסיה, ולא מהסס להביע את דעתו גם כשהיא מאוד לא מקובלת. שבעים פנים לתורה, וגם לדעות חריגות וקיצוניות יש מקום, אך הדברים שכתב ביחס ל'עוצמה יהודית' ולרב כהנא הם בגדר גילוי-פנים בתורה שלא כהלכה.

במה דברים אמורים? בנערותי התלהבתי מדמותו התקיפה של הרב כהנא ז"ל, ומהאמירה החדה והבלתי-מתפשרת שלו. סיפורי 'הליגה להגנה יהודית' היו לי דגם להתנהגות יהודית גאה ולא גלותית, וספרו 'לשיכים בעיניכם' היה בעיני, ועודנו, ניתוח מבריק של הכשל-התפיסתי ביחסה של מדינת ישראל לערבים. אך יותר מכל התחברתי למילים בהם היה חותם תמיד את מכתביו: "באהבת ישראל, מאיר כהנא".

מאז התבגרתי מעט, וכבר אינני מזדהה עם הרבה מדבריו של הרב כהנא, וגם עם גישתו הכללית. אינני מתחבר לכינויים 'מתייוונים' ו'מתגויים' בהם כינה יהודים אחרים, ובכלל לסגנונו הבוטה והמשתלח. החדות והנחרצות האידאולוגית, שהלהיבו אותי בימי הנערות, הם שמרחיקים אותי כעת. כיום אני רואה זאת כפשטנות, כהתעלמות ממורכבות רעיונית ומציאותית. משנתו רבת-הרבדים של הרב קוק מושכת אותי הרבה יותר.

אבל נקודת האמת שיש בדבריו עדיין מאירה לי. הרב כהנא לא היה איש ימין, לא לאומן ולא גזען. הרב כהנא היה איש תורה. הוא לחם כל ימיו כדי שעם ישראל ומדינת ישראל ילכו על פי דרך התורה, כפי שהוא תפס אותה. המנוע שלו אכן היה אהבת ישראל ואהבת ה' ותורתו.

כמובן, ניתן לחלוק על הניסיון שלו להחיל את פסקי הרמב"ם בהלכות מלכים ישירות על המציאות הישראלית כיום. ניתן לחלוק גם על התפיסות שלו ביחס ללאומיות וביחס ליהדות. אבל זו צריכה להיות מחלוקת תורנית, שדברי התורה הם נקודת המוצא שלה, והיא מתנהלת מתוך כבוד לתלמיד חכם, גם אם דעותיו שגויות ומזיקות מאוד.

לא כך נהג הרב בני לאו. הרב לאו מזועזע מהגזענות של הרב כהנא, ויותר מכך – שגזענות זו מוצגת כאילו היא דרכה של תורה. הוא מודה שיש מקורות רבים המחזקים לכאורה את גישתו של הרב כהנא, ושהנושא הזה לא קל לו ומעסיק אותו במשך שנים. ניתן היה לצפות שכאן יביא הרב לאו את הפרשנות החלופית שלו למקורות האלו, ויסביר מדוע יש לפרשם אחרת או שהם אינם רלוונטיים למציאות ימינו. יש להניח שרבים מאנשי התורה היו מסכימים איתו על כך.

אבל במקום זה הרב לאו כותב את המשפט הכוללני הבא: "אנחנו מצווים על פרשנות התורה שתעלה בקנה אחד ומלא עם ערך השוויון של בני האדם" (ההדגשה שלי. מ"ק).

אם היה הרב לאו כותב שערך השוויון הוא ערך חשוב מאוד, ולכן יש להשתדל לפרש את התורה מתוך התחשבות בו – החרשתי. אך יש הבדל עצום בין הענקת חשיבות לערך מסויים, לבין הפיכתו לערך-על, שהתורה כפופה לו בצורה מוחלטת. לפי הקריאה הפשוטה בדברי הרב לאו, בכל מקום שיש התנגשות בין דברי התורה לבין ערך השוויון – ערך השוויון יגבר. האם לפי פרשנותו של הרב בני לאו אין איסור על נישואי תערובת??

נקודה חמורה נוספת שעלתה בדברי הרב לאו, היא ההשוואה בין עמדות הרב כהנא לחוקי נירנברג. מדובר בהשוואה שפלה ומכוערת, שאין לה שום מקום בדיון תורני (ובכלל). רבים בעולם משווים את הציונות לגזענות, האם הרב לאו מסכים גם להשוואה זו? דמיון חיצוני אינו חזות הכל. צריך לבחון את ההקשר המלא, את נקודות המוצא ואת המכלול, לפני שבאים לחרוץ פסק דין כל כך חמור.

עם מעט מאמץ היה הרב לאו עומד על ההבדלים התהומיים בין הדברים. בעוד הנאציזם נבע משנאה גזענית לעם היהודי, ושם לו למטרה את חיסולו, הרב כהנא מעולם לא עודד לשנאת ערבים, ומעולם לא קרא לחיסולם. הוא לא ראה בערבים גזע נחות, ובמידה רבה כיבד אותם יותר מהרבה אנשי שמאל. הוא ראה בהם אוייב, מבחינה לאומית ויותר מזה מבחינה תרבותית. הוא חשש מהתבוללות ומטמיעה, משקיעה של הזהות היהודית שתסכן את עצם קיומו וייעודו של עם ישראל בארצו. קשה לומר שהחשש שלו היה מופרך, אם כי אפשר כמובן לחלוק על הסגנון שלו ועל הפתרונות שהציע.

יש לקוות שהוויכוח יתעלה מפסילות ומהשמצות, לוויכוח חריף אך ענייני, כדרכה של תורה, "והאמת והשלום אהבו".

=======

הרב מרדכי קטן, גר בישוב נריה ור"מ בישיבה תיכונית

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
הרב בני לאו הוא תלמיד חכם וידען?
חרדי | 25-02-2019 19:34
שלום הרב קטן! אם זאת דעתך, כנראה גם אתה לא תלמיד חכם וידען!
הרב בני לאו חכם וידען
נתנאל | 26-02-2019 19:58
דבריו על עוצמה יהודית - שהם דבר נורא היותו שמאלן ומנהל 929 המלא בכפירה לא הופך אותו ללא חכם וידען אם לא היה בעל הדעות שלו - מבחינת חכמה הוא היה אחד מגדולי הדור הוא גאון כפשוטו ולכן זו הצרה שלנו
לא, הוא לא. זה עניין אובייקטיבי שניתן לבירור
לא | 26-02-2019 19:26
בקלות גדולה. וזה שאתה כותב בכינוי שלך חרדי לא מסתיר את העובדה שאתה תלמיד ממורמר של אותו אחד...
בני לאו איש טמא. נציג כת הנצרנים החדשה
יאק | 26-02-2019 19:25
יקח קצת זמן עד שנגלה את פרצופים האמיתי של הרשעים האלה. נקווה שלא כל-כך הרבה זמן כמו שלקח עם הנצרנים עד שהרומאים אימצו את דתם...
למה הסגנון האלים הזה?
לוי | 26-02-2019 9:05
אי אפשר לחלוק באופן מנומק? חייבים לבזות ולפסול?
2
בושה
יוסף | 25-02-2019 19:54
לא רב ערב רב
3
המקובלים: אסור לכנות את בני לאו ''הרב''
בניטשקה חונטשקה | 25-02-2019 20:34
כי זו פגיעה ברבנים כשרים. הבני לאו הלז, מוסר הרצאות על הנביאים הכשרים, ומבצע בהם ניתוחים שלאחר המוות. אבוי לנו
4
הרב מרדכי קטן טועה ומטעה
ציוני דתי | 25-02-2019 20:50
א. הרב לאו לא השווה בין תורת הרב כהנא לחוקי נירנברג. הוא פשוט ציין עובדה. על עובדות אין טעם להתווכח צריך פשוט לפתוח ספרי היסטוריה ולקרוא. הדמיון לדברים שהתפרסמו בשם הרב כהנא ותלמידיו הוא אמת. צריך אומץ להסתכל לאמת בעיניים אומץ שיש לרב לאו אבל לצערי למעט מאד רבנים היום בציונות הדתית. ב. אין שום הלכה יהודית או דבר תורה שעומד בסתירה לערכי השוויון וזכויות אדם. יש אנשים שבחרו על דעת עצמם בדרך הכוחנות, האלימות והשנאה ומנסים לכבס את חטאיהם באמצעות סילוף התורה. ג. הלאלימות ורצח של חפים מפשע שכל חטאם זה שנולדו מוסלמים יקרא אהבת ישראל? הלעידוד אלימות ושנאה כלפי יהודים שכל חטאם הוא אי הסכמה עם הקנאים יקרא אהבת השם ותורתו? יש פיל בחדר והרב מרדכי קטן מתעלם וממשיך להתעסק בזוטות. כבוד לרב בני לאו, מנהיג אחראי שמנסה לעמוד בפרץ.
תשובה
ציוני דתי | 26-02-2019 13:40
אני מברך שלא עשני גוי כי אני מברך על ההזדמנות שנתנה לי כיהודי לעשות את הבחירה הערכית של קיום מצוות. אני לא מברך את הברכה כי אני מודה על הזכויות יתר שכביכול מגיעות לי על כך שאני גבר יהודי. ברכה זו איננה סותרת את משנתי , כי אין פירושה שאני חשוב יותר מחברי המוסלמי. רק אלו שמביאים איתם את הגזענות מהבית מפרשים את הברכות והתורה בצורה כזו. כנל לגבי שלא עשני אישה.
שאלה - אתה מברך בבוקר שלא עשני גוי? למה?
שאול | 26-02-2019 10:13
תן הסבר נאור ופתוח, ואז תסביר את גם את המצע של כך באותה צורה
תשובה למורה - מהו שיוויון
ציוני דתי | 26-02-2019 8:00
מובן שלוי שונה מכהן כמו שגבר שונה מאשה ומבוגר שונה מילד ולשוני יש משמעות בחלוקת התפקידים. אבל האם זה אומר שאדם לוי חשוב יותר מאדם כהן? או שגבר עליון על אשה? האם זה בסדר לרמוס את האשה כדי לפנות מקום לגבר העליון? בני אדם שונים זה מזה אבל כולם נבראו בצלם. זו המשמעות של השיוויון שתורת ישראל וגדולי התורה מכוונים אליה והכהניסטים רומסים ברגל גסה. אף אדם לא רשאי להכתיר עצמו עליון על אחרים (גם לא יהודי על מוסלמי). ערכו של אדם נקבע על פי הבחירות והמעשים שלו ולא על פי שיוכו המולד.
על השוויון
מורה | 25-02-2019 22:38
האם יש שוויון בין כהן, לוי וישראל? אפילו הגר שגוייר על ידי הלל הבין שהוא לא יכול להיות כהן גדול. והוא תלה את הבנתו בענוותו של הלל. האם כל אדם יכול לעלות לתורה? בני לאו תרם לקירוב נכים לעלייה לתורה כמדומני. בזה הוכיח גדולה בהבנה החברתית של דבר ה'..
5
מסתבר שכל הכהניסטים רק חיכו לצאת החוצה
רק טוב | 25-02-2019 21:54
צירוף עוצמה הסיר את המסיכות וגילה את פניהם של כל הגזענים. לא מדובר בקומץ מטורללים. מדובר כאן ברבנים מכובדים שערוותם נחשפת ברבים. במאמר זה חושף את עצמו הגזען התורן, אבל יש עוד רבים ורעים כמותו.
הפוסל במומו פוסל
יצחק | 26-02-2019 9:04
במקום להגיב עניינית לדבריו המנומקים של הכותב אימצת את אומנות הפסילה האוטומאטית. יכול להיות שרדידות שבויה בתרבות הפוליקלי קורקט, החבויה בך כל העת, התפרצה פתאום החוצה?
שאפו על רמת השיח המכובדת והאינטילגנטית
מתיתיהו | 26-02-2019 8:25
!
6
הירגעו
מורה | 25-02-2019 22:39
הרב בני לאו כבר ממזמן לא מצביע בית יהודי.
7
מאמר מצוין. יישר כח
דודי | 26-02-2019 2:55
.
8
מצטט את דברי הרב סולובייציק במאמרו 6 דפיקות
יריב | 26-02-2019 7:28
ביחס למופתי ולנאצר הייתי דורש כי נפרש את הכתוב 'עין תחת עין' במשמעותו המילולית... אסורה היא הנקמה כשאין לה מטרה, אבל אם מתרוממים על ידה להגנה עצמית, הרי זכותו האלמנטרית של האדם באשר הוא אדם לנקום את נקמתו. את זה לא כתבו הרב כהנא או תלמידיו.
9
קטן שמך וקטנה שאלתך
שלום | 26-02-2019 7:47
הציונות באה לבנות בית ליהודים בארץ ישראל מבלי שום התחיבות לכולה באם זה לא יצלח וגזענות לא היתה חלק מתוכניותיה וכדי שלא תשאל בקטנותך על גירוש ערביי 48 אז אגלה לך שבהקמת המדינה היה צורך קיומי לציונות להקים מדינה היום יש מדינה ויש לה תושבים שאתה יכול לאהוב או לו אבל הם תושבים ואין להלכה שום מעמד בזה כי זו מדינה יהודית ולא מדינת הלכה
10
בני לאו לייטניק שקיבל תואר "רב"
ישי | 26-02-2019 8:47
שיצביע למפלגת הרפורמים הימין החדש או לחברו יאיר לפיד
11
חוק השבות
חנניה וינברגר | 27-02-2019 1:15
לא אכניס ראשי לויכוח התורני הלמדני בדבר משמעותם של פסוקים מפורשים בתורה לימינו, כמו לא תחנם. אבל שאלתי בתחום המשפטי והחוקתי - מהי המשמעות ומהי ההשלכה של חוק השבות ?.
12
גם אתה וגם בני לאו מערבבים טיעונים
מאן דהוא | 27-02-2019 11:03
טיעונים שלא מן העניין
13
כתבה צודקת, תודה.
שמואל | 27-02-2019 14:13
תודה.
14
כל דת אומרת אנשי עליונים.לקרוא ליהדות גזענות?
עמיחי | 27-02-2019 14:26
וזכותו של כל אדם לבחור במה הוא מאמין. למה כשהיהודים מאמינים בתורה שאומרת שאסור להתבולל ושה' בחר בנו (מה לעשות) זה גזענות?? מספיק להתעניין מה השמאלן ההזוי לאו מקדם בשביל להפסיק להתייחס אליו. רב הוא לא תואר מובן מאליו, אם אתה מקדם ומאמין בדברים שחותרים תחת יסודות התורה ולא סופרים אותה, אל תדבר בשם הדת.
15
בני לאו מאוכזב
yonatin | 27-02-2019 22:49
ציפה להיות בראש הנהגת הבית היהודי הגזמת, אכזבת
16
בני לאו
יהודי | 28-02-2019 0:00
הוא לא תח לא רק בשל כך שאינו נאמן כלל לתורת ישראל אלא בשל כך שאינו גדול בתורה באמת וברצינות..אומר זאת אדם מידיעה..
17
בני לאו הולך בעקבות אברום בורג, מורדים
אסי | 28-02-2019 9:38
הבעיה שהם הלכו עם המרד עד לדרגה של בגידה
18
בני לאו
אפרים | 17-03-2019 19:58
דעותיו של לאו, לחלוטין לא קבילות ונמצאות מחוץ לתחום ההלכה.