אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

25 שנה לברוך גולדשטיין: משפיע על הבית היהודי?

ההסכם של הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם עצמה יהודית, עורר מחדש את הסערה הפוליטית סביב תלמיד כהנא: התמונה בביתו של בן גביר, תורת הגזע, והימין הקיצוני. האם המנדטים של הבית היהודי תלויים באירוע מלפני בדיוק 25 שנה?

כניסתה של עצמה יהודית לאיחוד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי העלתה על המפה בשנית את מורשתו של הרב כהנא, את הטבח במערת המכפלה, ובכלל את השיח הפוליטי ושיאו: מתקפה חריפה על ההסכם שהכניס את תלמידי הרב כהנא בחזרה למשכן הכנסת.

ברוך גולדשטיין, רופא מקרית ארבע, הגיע למערת המכפלה לפני בדיוק 25 שנה ב-25 בפברואר, בשנת 1994, בפורים בשעה 5 לפנות בוקר ל-"אולם יצחק". בשעות אלו היו באולם מאות מוסלמים שהתכנסו לתפילת יום שישי שלפני תחילת צום הרמדאן. גולדשטיין החל לירות בקהל שהתאסף עם רובה שהיה ברשותו, ורצח 29 מתפללים מוסלמים ופצע 125. בעת שניסה להחליף מחסנית, הצליחו להשתלט עליו והרגו אותו.

בעקבות המקרה נסגרה מערת המכפלה למתפללים יהודים למשך שנה וחצי והתרחשו מהומות ביישובים פלסטינים. צה"ל הטיל עוצר ארוך זמן על השכונות הפלסטיניות בחברון כיד למנוע נקמת דם בעקבות הטבח במערת המכפלה.

גולדשטיין היה תלמידו של הרב כהנא, היה פעיל בתנועת "כך" והופיע ברשימתה לכנסת ה-11 וה-12אז נפסלה על ידי ועדת הבחירות המרכזית. לאחר הירצחו של הרב כהנא בשנת 1990 הקים גולדשטיין גן לזכרו בקרית ארבע.

איך אירוע לפני 25 שנה עולה שוב לכותרות ויכול להשפיע גם בימינו על המפה הפוליטית? על מספר המנדטים של הבית היהודי, על עתידו של גוש הימין, ועל כניסתה המחודשת של מורשת כהנא ללב המיינסטרים הפוליטי הישראלי.

[1] התמונה בביתו של איתמר בן גביר

בתכנית "המתנחל" של חנוך דאום, לפני 4 שנים, נגלה לעיני המצלמות כי עו"ד איתמר בן גביר תולה את תמונתו של ברוך גולדשטיין בסלון בביתו. בן גביר סירב להוריד את התמונה מהקיר בביתו.

"אני אוכיח את הצביעות שלך", אמר בן גביר לדאום, "כי שאתה תלך לביתו של אחמד טיבי, יש לו תמונה של רב המרצחים יאסר ערפאת. ערפאת רצח לא 29 אנשים, ערפאת רצח מאות ואלפי אנשים – ואתה בחיים לא היית מעז לבקש מאחמד טיבי להוריד את התמונות. זה שאתה נמצא בבית שלי ויש את התמונה של ד"ר גולדשטיין, זה לא אומר שאתה מסכים עם המעשים של ד"ר גולדשטיין". גם אשתו של בן גביר סירבה להוריד את התמונה: "הוא מסר נפש בשבילנו".

לאחר תחילת המו"מ בין עצמה יהודית לבית היהודי לפני שבועיים, התבטא ראש ישיבת 'הר עציון', הרב מדן, על האפשרות שהבית היהודי תחתום על הסכם עם מפלגת 'עצמה יהודית' ואמר כי כל עוד על קירות ביתו ומשרדו של עו"ד איתמר בן גביר תלויה תמונתו של ברוך גולדשטיין – אי אפשר לצרף אותו לרשימה משותפת עם הבית היהודי.

בראיון לתכנית 'בחצי היום' ב'כאן רשת ב', אמר הרב מדן כי חתימת הסכם עם 'עוצמה יהודית' צריכה להיות מותנית בהסרת תמונתו של גולדשטיין מקירות ביתו ומשרדו של בן גביר וקבלת התחייבות מצידו לא לתלות את התמונה שוב מכיוון שזה יכול להיתפס כמסר שהבית היהודי מזדהה איתו.

לדברי הרב מדן: "אני חולק לחלוטין על דרכה של עוצמה יהודית, אסכים להליכה משותפת עם עוצמה יהודית בהנחה שאנחנו מדברים על בלוק טכני ובדוחק ובלחץ של אחוז החסימה – אבל כל זאת בתנאי אחד שהוא בל יעבור. בבית של איתמר בן גביר נמצאת תמונה של ד"ר ברוך גולדשטיין שבזמנו ירה למוות ב- 29 ערבים במערת המכפלה עם הכותרת תחת אשר קינא לא-לוהיו. את הדברים הללו בני נוער רואים ואסור לנו להסכים בשום פנים ואופן שבן נוער יגיע למסקנה שהדרך הזאת לגיטימית".

יו"ר עצמה יהודית, מיכאל בן ארי, הגיב לדבריו של הרב מדן בראיון לסרוגים: "אני מצפה מהרב מדן שלא יתערב בתמונות והספריות שלנו, אנחנו לא הולכים להתחתן. כדאי לעשות את הכל כדי להוריד את המכשולים ולא להרים אותם".

עו"ד בן גביר הגיב גם הוא עצמו על דברי הרב מדן באולפן סרוגים: "אני מציע לא להיכנס לתמונות בסלון. זה כמו שאשתו של בנט, אמרו עליו כל מיני דברים מה היא עושה ומה היא לא עושה, לא ראיתי את הרב מדן שהוא כזה פלורליסט ומכיל פתאום הוא מתערב אלא להיפך, הרב מדן שהוא אבי השיטה של 'בוא נלך עם השמאל הקיצוני' שנשמע את הלהט"בים – פתאום אי אפשר להכיל את בן גביר? מי שיכול להכיל את הקהילות האלה יכול להכיל את בן גביר".

לגבי התמונה, אמר בן גביר: "אני, אין לי תמונה של ד"ר גולדשטיין כי הוא הרג ערבים, יש לי תמונה כי הוא הציל יהודים. ד"ר גולדשטיין הציל את הטובים שבחברים שלי. מה שחשוב זה לא התמונה שבסלון, מה שחשוב זו הדעות שלנו: אהבת ישראל, לשלוח את הילדים לקו הקדמי של הצבא, לתמוך בישיבות ובאולפנות".

התמונה בביתו של עו"ד בן גביר שגרמה לסערה. צילום מסך יוטיוב: התכנית "המתנחל" של חנוך דאום

[2] הרב בני לאו: "הצבעה לבית יהודי זה הצבעה לגזענות ונאציזם"

בעקבות ההסכם עם עצמה יהודית, לאחר לחץ לא מבוטל שהפעיל ראש הממשלה, נמתחה ביקורת חריפה על הבית היהודי בשילוב עצמה יהודי ברשימתם. כזכור, העיתונאית יפעת ארליך ששוריינה במקום ה-3 ברשימת הבית היהודי פרשה בעקבות ההסכם.

ביום חמישי בערב, כתב הרב בני לאו בעמוד הפייסבוק שלו: "למען ציון לא אחשה ולמען ירושלים לא אשקוט. בשם אהבת ארץ ישראל ובשם שמירה על ריבונות ישראל בחר ראש הממשלה לפתות את תלמידי הרב קוק לפלגיהם להכשיר תועבה של תורת גזענית ולדאוג להכנסתה לשערי כנסת ישראל. פיתה וגם הצליח".

והוסיף: "טומאת הארץ והשחתתה משמשת כערובה לאובדן הארץ. אלימות כנגד תושביה הלא יהודים של הארץ היא הפרת ברית שמערערת את ישיבת הארץ. את ראש הממשלה זה לא מעניין. הוא מבקש לנצח בבחירות ותו לא. אבל אנשים שיונקים את משנתם מתוך התורה – בשם שיקולים פוליטיים של הישרדות, בשם תזנוני משרות ומעמדות – מעיזים להכניס תורת גזע לבית המחוקקים. אוי, מה היה לנו?".

בדרשה שנשא בשבת שלאחר מכן, אמר הרב בני לאו: "הצבעה לבית יהודי זה הצבעה לגזענות ונאציזם. אני מתכוון לצאת למלחמה. אם יש למישהו כאן בעיה עם זה, אעזוב את תפקידי מיד".

הרב משה ליכטנשטיין, מראשי ישיבת 'הר עציון' שלח מכתב לתלמידיו בעקבות האיחוד: "צירוף אנשי עוצמה יהודית לרשימת הבית היהודי לכנסת איננו עניין פוליטי אלא דתי ומוסרי. כל הנותן יד במישרין או בעקיפין לצירוף חבורה הסוגדת לכוח, אדישה לאלימות, מכבדת רוצח המונים ומלאה שטנה כלפי הרבה יהודים ושאינם יהודים יישא באחריות לחילול השם שייגרם על ידיהם בשבתם בכנסת כנציגים דתיים".

הרב אמנון בזק, מרבני 'הר עציון', כתב גם הוא בהקשר של עצמה יהודית עם ברוך גולדשטיין: "ברור לי לחלוטין שלא אוכל עוד להצביע לבית היהודי. עוד לפני הכנסת אנשי כהנא הרשימה לא ממש נתנה ייצוג הולם למגוון הדעות בציונות הדתית. אולם כעת, יחד עם רבים בציבור, לא אוכל להעלות בדעתי להכניס בקולי אנשים בעלי עמדות קיצוניות, תומכי הרצח שביצע ברוך גולדשטיין, המתבטאים בסגנון אלים וכוחני כלפי מתנגדיהם".

הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע כתב כי עצוב לראות את תלמידי הרב קוק כורתים ברית עם תלמידיו של כהנא: "כמי שרואה את עצמו חלק מבית המדרש של הציונות הדתית, אני בוש ונכלם מכך שאנשים המפארים ומעריצים את שמו של הרוצח גולדשטיין, זוכים ללגיטימציה ממי שרואים את עצמם תלמידי תלמידיו של הרב קוק זצ"ל".

[3] "מעריצי הטרוריסט צפויים להיכנס לכנסת"

תגובות חריפות להסכם עם עצמה יהודית נשמעו גם מהצד השמאלי של המפה.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' נקלעה לעימות חריף בינה לבין שי בן גביר, אחיו של עורך הדין איתמר בן גביר, שהיה בקהל. יחימוביץ' פנתה אליו ואמרה לו: "אני בזה לכם, חובבי רוצחים שכמוכם".העימות התרחש בכנס 'מדברים בחירות' בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה וביה"ס ליד"ה בי-ם.


.

יחימוביץ' התייחסה לעו"ד בן גביר: "זה האיש שאצלו תלויה בסלון תמונה של ברוך גולדשטיין שטבח בחפים מפשע. אני בזה לך ובזה לכם גזענים שכמוכם. בושה וחרפה. בכל מדינה היו מוקיעים אתכם מהמערכת הפוליטית. חובבי רוצחים".

זהבה גלאון, יו"ר מרצ לשעבר, כתבה היום בטוויטר שלה: "לא חדש, ובכל זאת חשוב לחזור על זה: היום לפני 25 שנה טבח ברוך גולדשטיין ב-29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה. טרוריסט. ומעריצי הטרוריסט צפויים להיכנס לכנסת משום שאין מחיר שראש הממשלה אינו מוכן לשלם כדי להימלט מהכלא, במיוחד אם את המחיר נשלם אנחנו".

גם יהדות ארה"ב הביעה מחאה עם גינוי חריג של איפא"ק – השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב פרסמה ביום שישי הודעת גינוי חריגה  נגד האיחוד בימין, שבה הביעה את התנגדותה להחלטה לשלב את אנשי מפלגת "עוצמה יהודית" ברשימת הבית היהודי-איחוד לאומי בבחירות הקרובות לכנסת: "לאיפא"ק יש מדיניות ארוכת שנים לא לפגוש נציגים מן המפלגה הגזענית וראויה לגינוי".

[4] הרב רפי פרץ: מה שאמר הרב בני לאו מזעזע, הם יהודים טובים

מאידך נשמעים קולות אחרים שדווקא לא נשמעים לביקורות נגד עצמה יהודית. בדבריהם נשמעה ביקורת על כך שלמשל איילת שקד שהייתה חילונייה ומחללת שבת כן התקבלה במחנה הציוני דתי ואף על רבניה, לעומת עצמה יהודית הדתיים.

בטור דעה שעלה בסרוגים נכתב כך: "איך ייתכן שפגיעה בערכים מערביים מפריעה לחובשי כיפות פי כמה מפגיעה בשמירת לב התורה? איך ייתכן שאת מה שהתורה מכנה תועבה יש המנסים להכיל, לקרר את הסלידה היהודית, אבל תלמידי הרב כהנא מכונים תועבה בפי רב בולט במגזר? איך ייתכן שתמונה אחת בסלון מזעזעת ראש ישיבה מכובדת יותר מחילול שבת של הפוליטיקאית הכי מוערכת במגזר, זו שר"מ אחר מאותה ישיבה כבר הזדרז להצהיר שיעבור לתמוך בה?"

חוג בית של הרב רפי פרץ בו הגיב על דברי הרב בני לאו.

הרב רפי פרץ הגיב לדברי הרב בני לאו שהשתמש בביטוי נאציזם אל מול חברי עצמה יהודית ברשימת הבית היהודי: "הדברים שהרב בני לאו אמר הם מזעזעים".

הרב פרץ שהבין את גודל הדרמה התייחס בחוג בית בקריית שמונה לסערה על חתימת ההסכם של מפלגתו מול איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי: "אנחנו לא מעלים את המילה נאצים על דל שפתנו בשום הקשר של ליהודים! אני לא מבין איך אפשר לומר דבר כזה", הוסיף בתדהמה.

עם זאת הוא חשף: "יכול לומר לכם עוד דבר- דיברתי עם איתמר בן גביר כדי למתן אותם, לקבוע בינינו אמנה שתנצל את השותפות ולא תחליש אותה", שלדבריו, "הם יהודים טובים ועושים גם דברים טובים, וגם כאלו שלא, על אף שהם לא מביהמ"ד שלנו. אם חפצי חיים אנחנו- הימין חייב להיות הכי חזק וגדול שאפשר".

אשת התקשורת שרה ב"ק התייחסה ביום שישי האחרון לסערה שהתעוררה  בציונות הדתית בעקבות חתימת ההסכם עם מפלגת 'עוצמה יהודית', והזכירה לכל מי שנוטש את הבית היהודי ועובר לימין החדש, שנפתלי בנט ואיילת שקד, הם אלה שהביאו את המפלגה למצבה הנוכחי: "מה כל אותם יפי הנפש הליברלים רצו שהמפלגה תעשה עכשיו? תשלים עם מותה? תיתן לאובדן של כשישה מנדטים לגוש הימין שהיה נשאר ע"פ הסקרים עם 59 מנדטים? מה הם רצו? שבשם הטהרנות המפלגה תיתן ידה להקמת ממשלת שמאל? לחזור על הפיצול של 1992 שהביא להקמת ממשלת רבין ולהסכמי אוסלו?".

וסיכם זאת אבישי גרינצייג, כתב המשפט של מעריב כתב היום: "יש משהו שאף אחד לא מעז לומר לגבי הטבח של ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. הוא אמנם עשה מעשה חמור מאוד, אך בואו נזכור שחברון היא קן צרעות של מחבלים כבר מאה שנה. את שיטת הטרור המציאו ערביי חברון, שלא חדלו כיחידים וכקולקטיב לרגע עם הרצון והניסיון להשמיד אותנו. גולדשטיין השיב להם בשפתם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
שאפו לרבנים ליכטנשטיין מדן בזק גלעד ולאו!
יעקב | 25-02-2019 13:24
אלה רבנים ימיתיים דלא נושאים פנים ואומרים דברי אמת. על היהדות להוקיע את אנשי הדמים האלה.
2
אותי הבית היהודי איבד
עמי | 25-02-2019 13:44
כל ההתפלספות הזאת על תמונה בסלון אינה מעלה ואינה מורידה. אותי (וכמה מבני משפחתי וחבריי) הבית היהודי איבד. אנחנו נצביע לגנץ. אם להיות שייך לציונות הדתית פירושו להשלים עם הניוול המוסרי הזה - אז אני לא רוצה להיות חלק, ולא אהיה. אני מעדיף אנשים הגונים ללא כיפה, על פני גזענים מכוערי נפש החובשים כיפה.
חחח
‫אלעד פרנקל‬‎ | 26-02-2019 6:36
אם אתה כותב שתצבמע גנץ אתה שתול כאן. איך אני יכול גם לעבוד איתך בטוקבקים לטובת גנץ?
3
הגיע הזמן לחשוף את האמת:
מישהו | 25-02-2019 13:45
דר' גולדשטיין ה' יקום דמו, לא רצח 29 מתפללים. הוא חיסל 29 זועקי איטבח אל יאהוד, שאגב החלו בכך ערב קודם כשקריאת המגילה היתה כולה לצלילי אותה קריאה. לא ידוע לי כמה הציל במותו!
4
8 מנדטים בלי רבני מימד
בהצלחה לאיחוד הימין | 25-02-2019 13:55
יכולתם לתת לשלושת הנערים היד כסף למונית...ידעתם שיוצאים מאוחר לטרמפיאדה. הרעיון עלה בדעתכם? ... מאז לא מחזיקה מהדעות שלכם.
תגובה מנוולת להאשים את מי שלא מסכים איתך ברצח
מזועזע | 25-02-2019 16:24
האם את טוענת שהרבנים הללו אחראים לפיגוע מזעזע כי את לא מסכימה איתם. ומה הקשר לכסף למונית. הם למדו בישיבת מקור חיים ואין לאף אחד מהמצוטטים כאן קשר למקור חיים. מציע להתנצל עכשיו ולא לחכות לערב יום הכפורים
8 זה רק ההתחלה
צחוק הגורל | 25-02-2019 15:54
יסתיים ב 12 מנדטים לפחות!!! ומי ימצא את עצמו בחוץ? הרב דהאן שרץ לקבל שיריון בליכוד רק כדי לגלות כי מקום 12 בבית היהודי הוא ריאלי, בעוד מקום 28 בליכוד לא..
5
הרוב המוחלט של הזועקים כלל לא מצביע ימין
רק עוצמה | 25-02-2019 14:34
לא מובן מה כל הרעש? כולה בלוק טכני לבחירות. מחכה לראות את הפנים של כולם שאיתמר יושב בוועדה לבחירת שופטים....
6
כן ירבו
שמח | 25-02-2019 15:05
ככל שהמלעיזים יצעקו יותר גחוכם בעיני כל יגבר ומספר המנדטים לאחוד מפלגות הימין יעלה
7
כהנא חי! ברוך גולדשטיין מת!
כבוד למיגזר | 25-02-2019 15:52
מה עדיף? לא ברור, זה נבילה וזה טריפה. אבל בבית היהודי הכשירו את השרץ, בשם תורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל!!!
הרב כהנא ואנשי עוצמה הם המכבים של ימינו
אא | 27-02-2019 20:02
הרב כהנא ואנשי עוצמה הם המכבים של ימינו. כל מילה שלהם אמת בסלע. רבני הר עציון ודומיהם - אנשים גלותיים, חלשים, מוסרניים -שגורמים בשנאתם לרב כהנא לחילול ה' ענק, וכן בדיבוריהם ובמעשיהם המתרפסים בפני הערבים והשמאלנים גורמים לירידת קרנו של עם ישראל וכתוצאה ישירה מכך דמם של היהודים הופך הפקר. נזק עצום נגרם לעם ישראל מ'מנהיגים' אלו. הגיע הזמן להוקיע אותם מתוכנו
8
אור יזרעלי הסמולן צריך פונדקאות? מה עם העגיל?
תתבייש, רפורמי | 25-02-2019 16:52
תתבייש, רפורמי שמייצג את עיתונות הסמול