אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התעתוע של טראמפ: מי יעצור את תכנית 2 המדינות?

תכנית 2 המדינות של טראמפ עומדת וממתינה ע"פ כל ההיערכויות לאחר שיסתיימו הבחירות ותורכב הממשלה, מי יעמוד בלחץ שטראמפ הולך להטיל על ישראל? נפתח קרב בימין גם על הנושא הזה

התעתוע של טראמפ: מי יעצור את תכנית 2 המדינות?
  (צילום: יונתן זידל פלאש 90)

"קשה לשכנע את הציבור הימני להיזהר מפני התכנית המדינית של טראמפ", קונן באוזני אחד הפוליטיקאים בימין. וזו אכן בעיה, אף שגם אותם פוליטיקאים מימין אשמים בכך לא פחות, לאחר שכמעט הכתירו את טראמפ למשיח ועכשיו הם צריכים להזהיר מפניו.

אותו טראמפ שבצעד היסטורי העביר את השגרירות האמריקאית לירושלים והכיר בה באופן רשמי ופומבי, דבר שמדינת ישראל יחלה לו מאז קום המדינה, הוא עכשיו האויב הגדול? תוהים המצביעים.

אבל כן, גם אופיר אקוניס וגם איילת שקד התריעו מפני המהלך אצלנו באולפן סרוגים. זהו חשש אמיתי שלאחר הבחירות יניח כאן טראמפ במלוא עצמתו, תכנית מדינית שבמרכזה יעמדו שתי המדינות, אחת כמובן פלסטינית ומאיימת. "עסקת המאה" היא מכונה מסביבתו של טראמפ שהגיע מהעולם העסקי.

כבר טען באזני פוליטיקאי אחר, מאחת ממפלגות המרכז, שזה לא בניגוד למעבר השגרירות אלא בדיוק ליהפך, זה המחיר הנדרש מישראל בתמורה לאותו מעבר.

האינטרס האמריקאי תחילה

טראמפ הוא איש שיותר מכל מקדם את האינטרסים האמריקאים (כמו רוב הנשיאים, רק שאצלו זו דוקטרינה בולטת), ראינו זאת יפה בסוריה כשהסיג את כוחותיו, על אף הצורך הרב של ישראל בבן ברית שכזה באזור העוין בו משחקות איראן וחיזבאללה ומקבלים מטריית הגנה רוסית עם אינטרסים מורכבים יותר לישראל.

יש שיבהירו שגם מעבר השגרירות היה בכלל אינטרס פנים אמריקאי, כחלק מהבטחת הבחירות של טראמפ.

וכאן זו נקודה שבסביבת נתניהו חושבים שהיא הגורלית. שם מאמינים שלנתניהו יש השפעה על דעת הקהל האמריקאית יותר מכל ראש ממשלה לפניו ולאחריו.

ההשפעה על דעת הקהל האמריקאית היא משהו טבוע בהיסטוריה של משפחת נתניהו, הסיפור שמסתובב בבלפור הוא שאביו של ראש הממשלה בן ציון נתניהו, אמר לבן גוריון לפני המערכה במלחמת סיני (1956), שצריך לגייס את דעת הקהל, אחרת איזנהאור ידרוש את השגת כוחות, וכך כאמור היה וישראל חזרה.

נתניהו הבן הפנים היטב את הסיפור ועוד בהיותו שגריר בארה"ב ולאחר מכן בתפקידיו השונים והוא חש ששליחותו לתקן את הדבר במצוות אביו. וכך פעל ליישם את חיזוק הקשר עם דעת הקהל שברובה דווקא אינה יהודית, ונשענת על אותם אוונגליסטיים ופרוטסטנטיים ואחרים שמחבבים את ציון ואת בנו של בן ציון. בסביבתו של נתניהו מתהדרים בכך, שהוא והאפיפיור, הם היחידים שאינם אמריקאים ברשימת 10 המשפיעים בארה"ב.

זאת הסיבה שנתניהו הלך מאחורי גבו של אובמה לנאום אז בקונגרס נגד הגרעין האיראני על אפו ועל חמתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה שהאשים אותו שהוא משחק אצלו בחצר האחורית.

אם יתנגשו הצדדים, טראמפ ונתניהו, מבטיחים יועציו- נתניהו ידע לעמוד בלחץ כי ארה"ב היא לא סין, הנשיא עם כל עצמתו כפוף לעוד מנופים כחלק מהמשטר וממבנה החברה האמריקאית.

נתניהו וטראמפ- מתוך קמפיין הבחירות של הליכוד

בימין החדש לועגים לטענה הזו ומזכירים את כל צעדי נתניהו- ממסירת חברון, דרך ההצבעה על ההתנתקות לכל שלביה והתפטרות ברגע האחרון, ועד הקפאת ההתיישבות. הסרטון שהוציא השבוע גנץ נגד נתניהו והליכוד שהעבירו את ההתנתקות, שישמש לטובת הצמד שקד ובנט, שיכולים לקנות פופקורן לצפות בהנאה בקרבות בין הצדדים.

טראמפ, זה לא אובמה שנתניהו גאה כל הזמן שעמד בלחצים שהפעיל עליו, טוענים בימין החדש. לטראמפ יש נבוט גדול יותר והתנהלות כוחנית הרבה יותר מאובמה הצמחוני ומולו צריך גרעין אידיאולוגי ומסור יותר מהליכוד- שבכל ריצת החיזור שלהם אחרי המתיישבים, קשה לדעת אם זה לשם שמיים או לשם קולות בפריימריז.

הם גם מציבים זאת, שאם נתניהו ישתה מהם את המנדטים, נתניהו יפנה ללפיד וגנץ הרבה לפני שיפנה לימין החדש, כפי שקרה עם לבני ולפיד ב2013 ואז הלחץ הפנימי יהיה עז יותר.

מנגד סמוטריץ' ובבית היהודי מנסים לאתגר את הימין החדש ולומר שהם ליכוד ב', בעיקר בעניין ההתיישבותי. שאם אין קמח אין תורה אמנם, אבל אם אין תורה אין ארץ ישראל יאשימו את בנט ושקד.

וציבור הבוחרים יכריע מי טוב מבין כולם מול הסערה המדינית המתרגשת מעבר לבחירות.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
לתוכנית תמיכה של 65% בקרב הציבור בישראל
לא לעולם חוסן | 14-02-2019 11:34
הבעייה היא שבשביל לעצור פינוי, צריך להצליח כל פעם. בשביל לפנות מספיקה פעם אחת. פינוי הוא לא הפיך כמו שהיה בסיני, בעזה ובשומרון
2
תוכנית טראמפ
איצ'ה | 14-02-2019 12:11
לאחר התוכנית כפר סבא=עוטף קלקיליה נתניה =עוטך טולכרם באר שבע= עוטך חברון
3
הדבר הזה
Amir Ben Porat | 14-02-2019 12:27
חשבתם- חגגתם כורש, קבלתם טיטוס.
4
לא מבין
התמים | 14-02-2019 12:32
תוכנית 2 מדינות ל 2 עמים איננה טובה לישראל ??? למה ??? עדיפה מדינה דו לאומית - כמו שהיתה יגוסלביה ובה שחטו כולם אלה את אלה ? או אולי מדינה בה לערבים אין זכויות אלא מעין אוטונומיות ( בנטוסטאנים ) כמו שהיו רודזיה ודרום אפריקה - והסוף ידוע ? אם תהיינה ערובות לשלום, מנגנונים לפירוז המדינה הערבית, וניפרד אלה מאלה - גם אם נשמיט מידינו חלקים מארץ ישראל, האדמה הקדושה - המצב עדיף על רצח הדדי אינסופי. מספיק. איננו רוצים שלנצח תאכל חרב. אכן, מרבית הציבור בישראל יתמוך בתוכנית כזו - לטובת עתידו של העם היהודי.
5
לטובת עתידו של העם היהודי
אם בישראל | 14-02-2019 13:27
מי שכותב - איננו רוצים שלנצח תאכל חרב... יסביר לי, איך הוא מתמודד עם תוצאות הגירוש של היהודים מגטש קטיף? אולי הוא גר בשדרות ונהנה לקבל הפגזות כל כמה זמן, או נהנה לשלוח את בניו לחטוף שם מהערבים בגדר. מדינה הערבית מפורזת - האם אתה מאמין לעצמך??? איפה זה יקרה?? אולי בחלום שלך. כנראה שאנו שמחים למות, יותר מאשר לתקוף ולמגר את האוייב. ואם מרבית הציבור חושב שנכון לתת להם מדינה, שלא יבכה על כך שאכן לנצח תאכל חרב!!! הפעם היא תאכל בכולנו. לא רק בישע. כי לא יהיה ישע. תרתי משמע. תהנו מהשלום שיש לכם בחלום. נמות יחד ושיהיה לנו לבריאות.
הלנצח תאכל חרב ? פנייה לאם בישראל
התמים | 14-02-2019 14:26
אנחנו כבר 70 שנה ויותר תוקפים וממגרים את האויב - האם המיגור הזה הביא אותנו אל המנוחה ואל הנחלה ? ניסינו לכבוש, להפציץ, להרוג כמה שיותר - הצלחנו ? אולי הגיע הזמן לחשוב על פתרונות אחרים. למה לדחות מראש את הצעת טראמפ ולהניח שהיא תפגע בנו ? קדושת השטחים עולה על קדושת החיים ? ואגב, לפני ההתנתקות לא נהרגו אזרחים וחיילים באיזור עזה ? הזיכרון שלנו קצר , אבל ישראלים נהרגו גם לפני וגם אחרי ההתנתקות כי אין כאן שלום . אנחנו טוענים שפנינו לשלום - אבל רק בתנאים שלנו וללא פינוי שטח כבוש כלשהו. נראה לך שיש ערבי אחד שיסכים לשלום בתנאים שלנו ? האם מדינה אחת לשני עמים תביא לנו שלום ורוגע ? האם את חושבת שהמצב הנוכחי של החזקת אוכלוסית מיעוט גדולה ללא זכויות אזרחיות ולאומיות יוכל להימשך לעד ? תפתחי עיניים. תסתכלי סביבך : מיליוני ערבים חיים כנתינים ללא זכויות. את היית רוצה לחיות כך ? ולחיות במצב בו צבא כובש קובע לך איך לחיות ? להיות נתונה לשליטה של עם זר , על כל המשתמע משליטה צבאית כזו ? נכון. יש כאן קונפליקט לאומי לא פשוט ולא קל לפיתרון. אבל, להמשיך לטמון את הראש בחול ולהגיע למדינה דו לאומית, ההולכת ונרקמת לנגד עינינו - ממש לא הפיתרון. צריך לחשוב מחוץ לקופסא. ואם למימשל טראמפ יש הצעה - בואו נבחן ונשקול אותה ולא נניח מראש שכל שינוי והצעת פיתרון יהיו לרעתנו.
6
ולכן?חובה על כל הימין להתאחד.ולא להתאייד
די לנו מאוסלו/התנתק' | 14-02-2019 13:35
כל ממשלה חייבת ימין אידאולוגי חזק. כי על בית וגם על חדר לא מוותרים בגלל איומי הטרור האיסלמי. שבת תצווה שלום.
7
טראמפ המלך יביא שלום!
יש !!!! | 14-02-2019 14:12
טראמפ אוהב ישראל יביא לנו שלום וביטחון. שתי מדינות בלי פינוי ובלי פיצוי! תינתן תקופה של 5 שנים בה כל אחד יוכל להחליט באיזה מדינה הוא מעדיף לחיות. לאחר מכן יהודים המתגוררים בשומרון או ערבים הגרים בירושליים יצטרכו לבחור למי להשתייך. בהצלחה!@!!
8
טוב מאד
עופר | 14-02-2019 16:16
ויבוא גואל לישראל ונחזור למדינה שפוייה ונורמלית חילונית ללא מוצצי הכסף בהתנחלויות
9
אחרי הבחירות תצטערו שהצבעתם לביבי
למצביעי הליכוד | 14-02-2019 19:47
כי 2 המדינות שמתכנן טראמפ בהשראת ביבי יהיה בכייה לדורות על עם ישראל. תזכרו שאתם מצביעים ליכוד מ ה מחכה לכם לאחר הבחירות מטראמפ שביבי שפוט שלו !!!