אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מכתב לרב דרוקמן: "חוסר לקיחת האחריות מאכזב"

הדברים דלהלן נכתבים בלב כבד ומתוך הכרה מלאה בזכויותיו הרבות של הרב בשדה החינוך התורני וההנהגה הציבורית, אך גם מתוך שכנוע פנימי עמוק על הצורך להעלות על הכתב את הדברים דלהלן. כותב הרב משה ליכטנשטיין לרב דרוקמן

מכתב לרב דרוקמן: "חוסר לקיחת האחריות מאכזב"
  (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

הרב משה ליכטנשטיין מראשי ישיבת הר עציון כתב מכתב לרב חיים דרוקמן, בו הוא מביעה אכזבה מדרך ההתייחסות של הרב דרוקמן לפרשת הרב מוטי אלון 

הרב ליכטנשטיין מתייחס למכתב אותו הוציא הרב דרוקמן לר"מים בישיבת אור עציון, "ועלי לומר בצער רב כי המכתב מאכזב", כותב הרב ליכטנשטיין, "מזה למעלה מחודש, בני ובנות הציונות הדתית והוריהם מצפים לתגובתו של הרב בענין תמיכתו – המתועדת היטב – במוטי אלון לאורך השנים, גם לאחר שקלונו התפרסם ברבים ואף הורשע בדין. עמדת מנהיגותו של הרב, התמיכה הפומבית שניתנה לאלון וההליכה כנגד דעת עמיתים רבים וטובים, מחייבות מענה פומבי.

הדרך להגיב על כך איננה על ידי הערת אגב במכתב המוקדש לאמירות כוללניות ומוסכמות אלא בהתייחסות ישירה ומפורשת במכתב או הצהרה המוקדשים באופן בלעדי ומפורש לפרשה. כשיש פיל בחדר, צריך להתייחס אליו ישירות ולא להעיר על הצל שלו".

הרב ליכטשטיין מוסיף במכתב: "האכזבה מדרך ההתייחסות האגבית היא כאין וכאפס לעומת האכזבה מתוכן הדברים שאין בהם שום התנצלות, שום הודאה בטעות, אפילו לא טעות בשיקול הדעת, ושום נסיון לבקש מחילה ממי שנפגעו מכך. אינני מבין כיצד ניתן לומר לציבור שטעויות שנעשו הינן רושם מוטעה ותו לא? האם הצורך לרצות את חבירו ולבקש את מחילתו בא על סיפוקו על ידי האשמת הציבור בחוסר הבנה?"

היות וברי לי שהרב מכיר בחשיבות ההודאה בטעות ובקשת המחילה ואיני מעלה על דעתי שלא היה מתנצל אם פגע במאן דהוא, אין מנוס מלהסיק שהרב עדיין אינו מכיר בחומרת הענין, אינו מודע לעוצמת היצר ותחבולותיו ואינו מבין שחזקת כשרות ותשובה אינם הדרך להתמודד עם עברייני מין. ממילא, משמעות התמיכה בפוגע סדרתי והנזק הנגרם מכך אינם באים לידי ביטוי במכתב האמור ואינם נותנים מענה לצפייה של הציבור ללקיחת אחריות ובקשת מחילה.

המכתב והאוירה המשודרת ממנו משיגים את ההיפך הגמור ממטרתו המוצהרת של הדגשת "המחויבות המלאה שלנו לטפל בפגיעות המיניות, ולעמוד לימין הנפגעים ולעמוד כנגד פוגעים". הדיסוננס שבין המטרות המוצהרות לבין המעשים והאמירות של השנים האחרונות וחוסר לקיחת האחריות שבמכתב פוגע בנפגעים, מאכזב את הציבור, מערער את מטרות המכתב ויגרום להטלת ספק וחוסר אמון ברצינות הטיפול בפגיעות מיניות בעתיד.

לבסוף מבקש הרב ליכטנשטיין מהרב דרוקמן שיוציא מכתב חדש וייעודי שיש בו לקיחת אחריות והכרה בפגיעה שנגרמה וכן הבהרת הצעדים שיינקטו בעתיד כדי למנוע הישנות מצב דומה בעתיד.

ומוסיף, "היות והמכתב הקיים של הרב הופץ ברבים ואף זכה לחשיפה תקשורתית, אני שוקל להפיץ גם את מכתבי ברבים אם יהיה צורך בכך".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
הרא"ל צדק, כפי שצדק בפרשיית קצב
גושניק | 03-02-2019 14:11
ענוותנותו מכוונת אותו תמיד אל האמת
הרא"ל טעה
אנונימי | 27-05-2019 19:22
הלבנת פני הרב דרוקמן ברבים
2
גם בקומבינת האולפנה הרבנים לא לקחו אחריות
צודק, יישר כח | 03-02-2019 14:30
הרבנים שתקו ששמעו את הרב מלמד מדבר על למסור את הנפש ובפועל ראו אותו לוקח את הכסף ...
3
טול קורה מבין עינך.
יוסי | 03-02-2019 14:35
הרב דרוקמן לא עבר על דברי בית המשפט, הצטער על שעשה והפסיק זאת. אביך דלא התנגד לגירוש, ראש ישיבתך הדני שתמך באוסלו, גרמו נזק פי מאה ולא התנצלו.
4
חצוף!!
משיח | 03-02-2019 14:41
5
עוד גדול הדור נולד.
דרור | 03-02-2019 14:53
הוא כבר החליט שהרב לא בסדר. גם אביו לא בסדר כח גם לא עשה יותר מדי בענין.
6
ניכרים דברי אמת
יצחק | 03-02-2019 15:09
הרב משה אומר דברי אמת גדולתו של הגב דרוקמן וזכויותיו הגדולים לא יפגעו כלל אם ידע לקחת אחריות גם בסוגיא זו. מוטב מאוחר מאשר בכלל לא
7
לא ראוי
סטודנט | 03-02-2019 15:42
הסיום של המכתב מריח כמו אולטימטום. לא מכובד לנהוג כך. אפשר לבקש מהרב לפרסם תגובה בפרטי, אפשר להביע תמיכה פומבית הנפגעים. לא חושב שנכון לאיים על תלמיד חכם גדול באופן כזה.
8
ישר כח למשיח שבא להחזיר את הרב בתשובה
מאן דהוא | 03-02-2019 16:25
מניעים טובים סהכ כדי שהציבור ימשיך ויוסיף להיזהר
9
מי שעוד מתאכזב מהרב דרוקמן שיבדוק את עצמו
למה | 03-02-2019 17:04
מה יש להתאכזב? זה האיש, וזאת משנתו. טובת עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל (וגם קצת תקציבים לא יזיקו), מותר להעלים עין. המטרה מקדשת את האמצעים!@!
10
האם התנצלת על מאות ואלפי נפגעים באוסלו.
נועם | 03-02-2019 17:49
ישיבה שראשיה ורבניה תמכו באוסלו שהביא להריגתם של מאות הרוגים ואלפי פצועים ונתנה גיבוי וגב מוסרי. והיום בחוצפה רבה ורשעות עומד ממשיך דרכם מול אחד מגדולי הדור באחריות על עם ישראל ואהבתו ובכאילו מוסריות מטיף מוסר. חצוף בלום את פיך
11
קצת ענווה בפני אחד מזקני תלמיד החכמים
בנימין | 03-02-2019 18:08
לא מכובד ולא ראוי!
12
מהמכתב מובן שלא קדמה פניה אישית
צחי | 03-02-2019 20:24
כך לא מתנהג תלמיד חכם ירא שמים היה על הרב משה לפנות אישית להרב דרוקמן לפני פניה במכתב זו רק פוליטקה
13
לא מכובד.
רפאל גולדינג | 03-02-2019 21:16
הרב דרוקמן הוא ענק שבענקים . לא מכובד לכתוב לרב בסדר גודל כזה, כאלה תגובות, כאילו מדובר באחד מהשוק.