נאום נציג השבט הלבן/ פרשנות

כשנגע גנץ בסוגיות דת ומדינה ובנושאים המדיניים הוא החליט להחליט, וההחלטה היא לדבר על נושאים שנויים במחלוקת בחברה הישראלית. הקרב נפתח והוא על קולות המרכז הפריך

נאום נציג השבט הלבן/ פרשנות
  Photo by Hadas Parush/Flash90

בניגוד למה שהטיחו בו, גנץ ניצב הערב (שלישי) ודיבר על שלל נושאים המצויים במחלוקת.

אמנם זה לא היה בדרך נחרצת ורבים מהדברים הוא עטף בעמימות, אך בנושא האזרחי- בסוגיית הדת והמדינה, הוא דיבר באופן ברור מאוד כשאמר "נקדם את ברית הזוגיות, את מתווה הכותל ונאפשר תחבורה ציבורית בשבת בערים שיבחרו בכך"

אמירה כזו, שמה אותו מצד אחד של המתרס כשמהצד השני החרדים וחלק הארי של הדתיים ואף מסורתיים לא מעטים. זו אמירה שמעבירה קו משווה בינו ובין גוש הימין.

גם בצד המדיני, למרות שניסה להלך בעמימות, הוא התייצב ואמר במפורש שהוא יחתור לשלום ולא יחמיץ הזדמנות לעשות שינוי אזורי, כשהוא רומז שנתניהו החמיץ גם החמיץ (אולי שכח שהאמירה המפורסמת של אבא אבן היא דווקא על הפלסטינים),

אך מיד איזן בכך שאמר שאם יתברר שאין אפשרות לשלום, נבצר את מדינת ישראל, לא נרד לעולם מהגולן, בקעת הירדן תישאר גבולה המזרחי של ישראל ונשמור על גושי ההתיישבות להם יש קונצנזוס, (רק שאף אחד לא יודע איפה בדיוק הקו עובר ומה בגושים ומה מחוצה להם).

בדברים אלה הבהיר גנץ במפורש כי בעניינים אלה יש ימין ויש שמאל (מדיני, לא כלכלי), והוא בהחלט במרכז שמאל, על אף ההתייצבות בצד בוגי, שנוטה ימינה בהרבה.

גם כשאמר שכך נהג גם נתניהו בהסכם חברון ובנאום בר אילן, צריך לזכור נתניהו עשה את אלו מתוך אילוץ ותחת לחץ בינ"ל, גנץ מראש אומר שאלו העקרונות שהוא מוביל.

שאר הנושאים בענייני השיח, והממלכתיות והמתקפה על נתניהו שנוהג כאילו המדינה זו הוא, הוא דווקא יכול למצוא אוזן קשבת אצל רבים.

אך המסרים המדיניים, חברתיים ואזרחיים הוכיחו שגנץ שהוא נציג נאמן ל-"שבט הלבן"- אותו כינוי לאשכנזים, חילוניים עם נטייה לסוציאליזם, שלובשים ופושטים צורה במאבק על הנהגת המדינה מול הברית של הרוויזיוניסטים, מזרחיים, דתיים וחרדים. (חלוקה סכמטית ביותר, לא משקפת, אך איתנה).

היום זה גנץ, אתמול זה לפיד ושלשום זה ציפי ובוז'י. אותה הגברת בשינוי אדרת. (לכן אגב לפיד בבעיה גדולה מאוד הערב)

וזה נותן את אות הפתיחה לבחירות הללו, סופסוף מתייצב יריב למערכה ויש נושאים עליהם הדעות חלוקות במדינת ישראל. מעבר לפן הסוציולוגי העמוק. גנץ כשמאל מרוכך מול הימין.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
גנץ מעניין מאוד אבל הדרך עוד ארוכה עד שמדינת
סודרי | 29-01-2019 21:54
ישראל תהפוך לדמוקרטית מערבית שבה דת ופולחן הם עיניין אישי אינטימי של אדם ומדינה מתוקנת לא מתערבת באמונתו ואורח חייו של אדם ולא מתקצבת דת ואורח חיים.
חוצפה מצד גנץ לפנטז להיות ראש ממשלת עם ישראל
עידו | 29-01-2019 23:25
גם כרמטכ''ל הוא נבחר באקראי. פוייה גנץ !!!!
2
מזרח - מערב
אלי | 29-01-2019 22:01
אני מזרחי האם אני ימני? שמאלן? מצחיק לקבוע שהמזרחיים תמיד בימין. זה גם מעליב. המוני מזרחיים בצד השמאלי, אם לפיד וגנץ בשמאל!
דיבר גם חברתי.אך לא על פערי השכר=עוני=
=עוול "חוקי" אור-יום | 30-01-2019 10:43
פערי השכר הלא צודקים.לא מידתיים הם צל גולת הכותרת דל נישא חברתית. זה ניתפש כמובן מאליו.ההסתדרות=חראטא. זה העיקר היתר תפל או מישני. רוב דברני החברתי ראשם ביחצנות, ובצבירת קולות וכותרות. נו.... נראה מי הראשונ/ה להעלות אמיתי , חד ומובלט לסדר היום הציבורי ?! יום טוב לכולם
3
בני גנץ ---- סוף סוף "שוברים שתיקה"!
רן | 30-01-2019 0:14
חהחהחחהחה
4
כפל לשון
יענקלה | 30-01-2019 0:46
גנץ יכול לאמור מה שהוא רוצה. אבל בפוליטיקה היא טירון. אולי מול חיילים ניתן לתת נאום חוצב להבות עם משמעויות כפולות וסותרות ולצאת מזה נקי. העם הם לא פיקודים של גנץ. הם אזרחים. אותם לא ניתן למרוח בכפל לשון וערפול. אנשים צריכים מצע ברור ושקוף כבדולח. גנץ שכח שהוא לא בצבא. זה עוד יהיה בעוכריו. מה שמוכיח שהמגמה שהחלה במיוחד אחרי ששת הימים שגנרלים הופכים להיות לפוליטיקאים הפכה למכת מדינה. כך נוצרות רפובליקות בננות. מה פשר ההערצה לגנרלים ומה הקשר בינם לבין פוליטיקה. עד כה נחלנו רק אכזבות מהשיטה הזו. החל מדיין,ידין,וויצמן, רבין, ברק, שרון, יעלון, וכו. הקץ לשלטון החונטות. הבו לנו מנהיגים...לא מצביאים
5
והבית היהודי?
גל | 30-01-2019 7:43
לא בית אשכנזי
6
כנץ מתאים להחליףאת ביבי
יבגני רוזנברג | 30-01-2019 13:04
ביבי לא נולד ראש ממשלה ולא ימות כראש ממשלה הוא למד על בשרו ובשרנו והפך לפוליטיקאי הבעיה של ביבי זה שהשתן עלה לו לראש והוא הפך למאוס ועליו לפנות הכסא לבא אחגיו ועדיף במיידי
7
הייאה לנבואה עלי וזירחי בשבועה היי
עידן הנבואה | 30-01-2019 23:58
זה הכל כהונה כהוני כהונות. כהנים לאן שאתה פונה מהשבט הלבן מ48 חחחח. אבל אנחנו עם של נבואה. היא העילית. שבט לבן יקר הלא ידעתם הלא שמעתם למה כהונה במאה אחוז. אנא פנו מקום ותנו לשמש הנבואה לעולם. היי דנבואה שיין . היי היי. תנו לנבואה ליזרוח . בשיער נבואי ניפלא ומקסים. מיי סוויט לורד אלוהי המתוק אני רוצה לראות אותך היי האיי. כל הקוביות מישחק על הכהונה. אז יצורי אנוש תנו קצת משהו מימשחק הנבואה .בסבבא.