כל אחד בטוח שהרב אלישע היה ה"חבר" הכי טוב שלו

בשבוע החולף נלקח מאתנו הרב אלישע וישליצקי זצ"ל. מלאך שכל כולו נס אחד גדול. במסירות אדירה, גם בכוחותיו האחרונים, הוא הגיע לכל פינה- פשוטו כמשמעו, והעניק את ליבו עבור כולם

כל אחד בטוח שהרב אלישע היה ה"חבר" הכי טוב שלו
  צילום: דניאל מליחי

כשעם ישראל יוצאים ממצרים מסופר ש"לא יחרץ כלב לשונו". אף כלב לא נובח עליהם ולא על בהמותיהם. בפרשתנו, פרשת בא, מסופר שמשה גם מודיע זאת לפרעה מראש: "לכל בני ישראל לא יחרץ כלב לשונו למאיש ועד בהמה, למען תדעון (המצרים) אשר יפלה ה' בין מצרים ובין ישראל". כמו לאורך כל עשרת המכות, ישנה כאן הבדלה נוספת בין ישראל למצרים.

הנצי"ב בספרו "העמק דבר", מתקשה בלשון הפסוק. משמע שהכלבים לא יחרצו לישראל את לשונם בשביל שהמצרים ידעו שהקב"ה מפלה ומבדיל בין ישראל ומצרים. הרי לאורך כל עשרת המכות הרגישו זאת המצרים! מדוע אחרי כל הניסים של עשרת המכות ישנו צורך בנס נוסף שימחיש זאת?

ועונה על כך הנצי"ב שאכן, אומנם בכל מכות מצרים הייתה הבדלה בין עם ישראל למצרים, אך המצרים היו עסוקים במכות שהנחית עליהם ה', ולכן  לא ניכרה אצלם העובדה שהמכות פוסחות על עם ישראל כולו באופן גורף. כעת, עם ישראל יוצא ממצרים לעיניהם המשתאות של המצרים, והכלבים, באופן טבעי אמורים לנבוח, -כדי שלא יפחדו ישראל לא חרץ כלב לשונו. לא רק לצדיקים בישראל, לא רק לכל ישראל, אלא גם לבהמות של עם ישראל!

מה התועלת בנס שכזה, שכלב לא ינבח על בהמה של יהודי? מלמד אותנו הנצי"ב דבר נפלא: חביבות ישראל אצל הקב"ה כל כך גדולה- שאפילו בהמותיהם זוכות לנס! הקב"ה "יצר" עבורנו נס נוסף רק כדי שנדע אנו, וידעו כל מצרים עד כמה אהבתו וחיבתו אלינו גדולה! עד כמה הוא משגיח ונמצא עם ישראל בכל רגע ורגע!

בשבוע החולף נלקח מאתנו הרב אלישע וישליצקי זצ"ל. מלאך שכל כולו נס אחד גדול. במסירות אדירה, גם בכוחותיו האחרונים, הוא הגיע לכל פינה- פשוטו כמשמעו, והעניק את ליבו עבור כולם. אמרתי השבוע לחבר שזה מדהים- כל אחד בטוח שהרב אלישע היה ה"חבר" הכי טוב שלו. הוא באמת היה שם בשביל כולם, תמיד וללא תנאי.

זכור לי מקרה אישי לפני כמה שנים, שכרכז המסורת והרוח בחטיבת גולני, הייתי יחד עם הלוחמים בראש השנה בבסיס אימונים בצפון רמת הגולן. היה חג עוצמתי מאוד ובצאת החג ניגש אלי לוחם צדיק ושאל אותי: "אתה יודע מה הדבר היחיד שחסר לי עכשיו"? "מה"? התעניינתי. "שיעור חזק של הרב אלישע וישליצקי על כוס קפה טוב" הוא הפתיע. "בוא ננסה להביא אותו מחר לבסיס", אמרתי לו. "אתה רציני?! אין סיכוי", הוא צחק.

שלחתי לרב סמס, והרב כתב לי שיגיע… כשהרב הגיע לבסיס בצפון רמת הגולן ניגשתי לקבל את פניו, הוא ירד מהמונית והתחיל לצעוק "נס! נס!". לא הבנתי… "מה נס…" שאלתי אותו. הרב השיב ששני מקומות ביקשו ממנו להגיע להעביר שיחה ביום הזה, אבל הוא מאוד התלבט מה לעשות כי היה צריך להגיע בהמשך היום לברית באבני איתן שברמת הגולן. ערב לפני, היה צריך להשיב אם מגיע או לא, הוא אמר "אגיד פרק תהילים לפני שאני מחליט- ואז אשיב". איך שהוא מסיים את פרק התהילים מגיע אליו הסמס שלי האם יוכל להגיע לשיחה ללוחמים ברמת הגולן…

צור יגאל יפרח הוא עוזר ראש ישיבת ההסדר בשעלבים

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרב של כולם
אביעד | 29-01-2019 19:13
אכן הרב היה עם לב ענק שיכל להכיל את כל מי שרק היה צריך . כל מפגש איתו היה מלווה בחיוך בהכוונה בעידוד בענווה ובתקיפות . הלוואי ויצמח לנו מישהו שיוכל להיכנס לנעליו.