רובינשטיין בעבר: לא להגיש כתב אישום עד הבחירות - סרוגים

רובינשטיין בעבר: לא להגיש כתב אישום עד הבחירות

בשלהי ממשלת שרון הראשונה, החליט היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין כי אין להגיש כתבי אישום ולא לסכם ממצאי חקירות נגד אישים פוליטיים עד יום הבחירות. אולם מול נתניהו הוא אומר אחרת

author-image
רובינשטיין בעבר: לא להגיש כתב אישום עד הבחירות
  אליקים רובינשטיין. צילום: Miriam Alster/FLASH90

חקירות נתניהו. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין בראיון הבוקר (רביעי) ל'כאן' אומר כי אין מניעה לפרסם את המלצת היועמ"ש עד כחודש לפני הבחירות, וזאת בניגוד להחלטתו בעבר שלא להגיש כתבי אישום נגד אישים פולייטים ולא לסכם ממצאי חקירות נגדם עד יום הבחירות.

ב"חברת החדשות" דווח אמש כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קיים פגישה עם בכירים במערכת המשפט לשעבר שבוע שעבר בו דנו בשאלה האם יש לפרסם הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ראש הממשלה לפני הבחירות.

על פי ההערכה מהמפגש, רוב מכריע של המשתתפים תמכו בפרסום ההודעה לפני הבחירות, במידה שהדבר ייעשה למעלה מחודש לפניהן.

בפגישה השתתפו יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר, וביניהם אהרון ברק, יצחק זמיר, משה לדור ואליקים רובינשטיין.

בראיון הבוקר ל'כאן' אמר אליקים רובינשטיין כי אם החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, בנוגע לחשדות נגד ראש הממשלה נתניהו תתקבל עד כחודש לפני הבחירות, אין לדעתו מניעה לפרסמה.

אולם בעבר, בתקופת שרון, בעת כהונתו של רובינשטיין כיועץ המשפטי לממשלה, דעתו הייתה שונה לגמרי.

בשלהי שנת 2002 דווח בכתבתו של ברוך קרא בעיתון 'הארץ' (21.11.02), שכאשר הוחלט על פיזור הכנסת בנובמבר,  עמדו בפני פרקליטת המדינה עדנה ארבל והיועמ"ש רובינשטיין כמה חשדות נגד פוליטיקאים. נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק – חשד בנוגע לעמותות שסייעו למימון הבחירות, נגד ראש הממשלה המכהן (אז) אריאל שרון – חשדות למימון הפריימריז דרך חברות קש שנה לפני כן, ועוד חשדות נגד חברי כנסת.

בדיון שנערך בהשתתפות היועמ"ש, פרקליטת המדינה ומפכ"ל המשטרה דאז, שלמה אהרונישקי, הוחלט להקפיא כל פרסום של ממצאי חקירה נגד פוליטיקאים. הסיבה: רגישות תקופת הבחירות. בסיום הדיון הוחלט שלא להגיש כתבי אישום ולא לסכם ממצאי חקירות נגד אישים פוליטיים עד יום הבחירות, וכי יש לדחות סיכום ממצאי חקירה והחלטות עד לאחר הבחירות.

בנוסף יצאו הנחיות מהיועמ"ש דאז, אליקים רובינשטיין, בהם נראה כי עד הבחירות לא יסוכמו סופית חקירות פוליטיקאים המתמודדים בבחירות ולא יוגשו נגדם כתבי אישום.

לפי חוק יסוד: הממשלה, סעיף 17(א) לא תיפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה אלא בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה בלבד, ומן החוק עולה כי גם הגשת כתב אישום אינה מחייבת את ראש הממשלה להתפטר וניתן להעבירו מתפקידו רק דרך הצבעת אי אמון בממשלה.

כזכור, ראש הממשלה נתניהו התייחס לכך במסיבת העיתונאים בעת ביקורו בברזיל השבוע ואמר כי הוא לא מתכוון להתפטר כי הוא מאמין שלא יצא כלום בחקירות נגדו וגם כי על פי החוק הוא אינו צריך להתפטר בתהליך שימוע. בנוסף, אמר נתניהו, כי פתיחת תהליך שימוע שלא ניתן לסיימו לפני הבחירות – משמעותה פגיעה איומה בדמוקרטיה, זאת בכך שלא ניתן לשמוע את הצד השני, הנחקר, טרם סיום הבחירות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יעלו בתוהו ויאבדו
אליהו נריה | 02-01-2019 11:52
כל הניסיונות להפיל את נתניהו ... יעלו חרס.. כל חכמתם תתבלע!
המקובלים: שופטי התחתון הקליפות הכי גדולות בעם
עמוס | 02-01-2019 12:08
אלו שקוראים את עצמם ''העליון''. הנם הקליפה הגדולה ביותר, כי כל הפסיקות שלהם, מושתתים על אג'נדות. ועל שנאת ישראל ותורת ישראל. מעולם לא יצא איש ימני זכאי אצלם ש''ט
2
אליקים שבשבת ? מתברר שגם הוא יודע להתאים עצמו
אברהם | 02-01-2019 11:55
כאשר הדברים נודעים לנתניהו כל הממסד החל מהפרקליטות וכלה ביועץ המשדפטי ובשופטים נכנסים לאמוק, כאשר הדברים נוגעים לאנשי השמאל, אותם גורמים מאבדים לפתע את החושים, זה מתחיל עם איבוד הראיה והשמיעה, והם גם מתחילים לסבול משיטיון ומאובדן זיכרון... מי זה לפיד ? מה הוא עשה ? לא יודע. ואהוד ברק ? וציפי לבני, ואיתן כבל... ובנט ואיילת שקד ושרי יש עתיד מהעבר... ויעקב פרי... מה ? לא שומע... לא רואה...
אליקים שבשבת
אליהו נריה | 02-01-2019 11:58
ממש ככה כמו שכתב אברהם.
3
לא בעבר, לא בהווה ולא בעתיד
שאול | 02-01-2019 14:36
אני ממליץ להותר את סמכות השיפוט של רוהמ בידי הקבה. ירצה יענישו, לא ירצה, לא יענישו
כן אבל הפוך!
רון | 04-03-2019 15:45
לפני הבחירות יקפוץ נתניהו ממגדל גבוה... ירצה - יצילהו השם... לא ירצה לא יציל...
לפרסם אחרי בחירות,לפני המלצת120לנשיא
יפתור כל הבעיות. | 03-01-2019 20:38
ש 120 חכ ייחליטו אחרי המלצת היועמפ. על מי להמליץ. כך גם ייפגע רצון העם בבחירות.
4
וכל קרני רשעים אגדע - תרוממנה קרנות צדיק
נועם | 02-01-2019 23:00
בנימין מילקובסקי נכד לרב נתן מילקובסקי שעל שמו עוברת השם לנתניהו, יגבר על כל מתנגדיו וימשיך להנהיג את העם בישראל - העם עם נתניהו -
5
היועמ''צ התייעץ עאלק
בן משה | 25-01-2019 12:53
התייעצות עאלק עם חבורת משפטנים בכירה שמאלנית מרחביה, מנותקת ותלושה וכל כוונת החונטה המשפטית לסלק את נתניהו כמה שיותר מהר.