אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הטריק של השב"ס לשחרור מחבלים מהכלא

האם בעקבות ניסיונות התאבדות של רוצחי קטי דוד הי"ד בכלא הוחלף מעמדם לאסירים פליליים? המשמעות: אפשרות לקצוב את עונשם ויציאה לחופשות. "איך מחבל שרצח כבר לא מחבל?"

הטריק של השב"ס לשחרור מחבלים מהכלא
  בית כלא. אילוסטרציה. צילום: Moshe Shai/FLASH90

בוועדת הפנים של הכנסת, דנו היום (שלישי) בשינוי הסטטוס של רוצחי קטי דוד הי"ד שנכנסו לכלא כאסירים ביטחוניים אבל קיבלו שינוי סטטוס לאסירים פליליים.

חברי הכנסת בוועדה טענו כי בעקבות ניסיונות התאבדות המחבלים בכלא, החליפו בשב"ס את מעמדם כדי לשמור על ביטחונם של האסירים.

משמעות השינוי היא: האפשרות לקצוב את עונשם ויציאה לחופשות – תנאים שאינם מתאפשרים לאסירים ביטחוניים.

באוגוסט 2005, עם סיום המשמרת בעבודתה כמאבטחת, ובדרך לביתה, נחטפה קטי דוד הי"ד, 27, על ידי שני מחבלים ערבים ליער חדרה, דקרו אותה בסכין והיכו אותה עד מותה.  לאחר מכן דרסו אותה לשם וידוא הריגה. גופתה של קטי נמצאה ביער למחרת בבוקר.

ח"כ עודד פורר העלה את השאלה בפני נעמה לחיאני, ראש ענף רישום וניהול אסירים בשב"ס: "גילינו משהו שלא הכרנו – מסתבר שרוצחיה של קטי דוד ז"ל שנכנסו לכלא כאסירים ביטחוניים, קיבלו שינוי סטטוס לאסירים פליליים ולכן אפשר לקצוב את עונשם. אם נשפטת על פי חוק הטרור אז אתה מחבל. איך זה קורה? מי מחליט? מי מאשר? איך מחבל שרצח כבר לא מחבל?".

גם ח"כ ענת ברקו תמהה על מעבר של אסירים ביטחוניים לפליליים: "במקרה של אסירים ביטחוניים המושג שיקום לא קיים. הם לא תופסים עצמם כמי שעשו משהו רע. לכן הגישה של להעביר מחבל ממעמד של אסיר בטחוני לפלילי בגלל ניסיון אבדני אינה מתקבלת".

על החשיבות במעמדם, אומרת ברקו: "אני מודעת לקושי של ניהול כלא תוך שמירה על רווחתם וביטחונם של האסירים, אבל לא יכול להיות שמי שהיה שותף לפיגוע, כדי להוציא אותו לחופשות, מוציאים אותו מקטגוריית הביטחוניים. מי שנשפט על טרור, צריך לעמוד מאחורי הקטגוריות, גם אם זה לא נוח".

נעמה ליאני, רע"ן רישום וניהול אסירים בשב"ס השיבה לטענות חברי הכנסת: "בוצע רצח מחריד של קטי דוד ז"ל. בכתב האישום דובר על רקע לאומני, ולכן עם כניסתם למתקן השב"ס שני הרוצחים סווגו כאסירים ביטחוניים. אבל בהמשך בית המשפט המחוזי ואחריו העליון פסקו שלא ניתן לקבוע שהרקע לאומני. הכרעת הדין ניתקה את הרקע הלאומני, ולכן הם סווגו כפליליים".

"לעולם אין מצב שישנו סיווג של אסיר מביטחוני לפלילי בגלל שהוא ניסה להתאבד. הדבר הזה לא נכון עובדתית".

גם יואל הדר, יועמ"ש המשרד לביטחון פנים, הסכים לדבריה של ליאני: "השב"ס לא קובע את הסיווג על דעת עצמו. הוא מסתמך על קביעת בית המשפט ו/או השב"כ. סמכות השב"ס מאד מצומצמת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו