אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מאז צוק איתן עלייה דרמטית ברמת מוכנות צה"ל למלחמה"

בעוד האלוף בריק טוען כי צה"ל לא מוכן למלחמה, בדו"ח הגלוי שמפרסמת ועדת חוץ וביטחון מבהירים: "רמת המוכנות הולכת ומשתפרת והיא באמת טובה" ומעריכים שהמלחמה הבאה תהיה מהאוויר

"עלייה דרמטית ברמת מוכנות צה"ל למלחמה"

דו"ח ועדת החוץ והביטחון שמתפרסם היום (רביעי) מכחיש בחריפות את מסקנות הדו"ח שהוציא האלוף יצחק בריק שמבקר מוכנות צה"ל למלחמה. "רמת המוכנות של צה"ל למלחמה השתפרה באופן משמעותי מאז צוק איתן", מבהיר יו"ר ועדת המשנה ח"כ עומר בר לב.

מחלקו הגלוי של דוח ועדת המשנה  למוכנות וביטחון שוטף, בראשות ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני), עולה כי הייתה עלייה דרמתית ברמת המוכנות- אם זה במספר האימונים, מצב מלאי החימוש וחלקי החילוף ועוד. בנוסף, על פי הערכתם של מגד"ים ומפקדי אוגדות לא רק מספר האימונים גדל, אם כי גם רמתם ורמת המסגרות המתאמנות השתפרה.

 

הוועדה דורשת להעלות את שכר הבסיס של הנגדים, לאחר שגילו כי 50% מהנגדים עוזבים את תפקידם תוך שנתיים – שלוש שנים ויש בזה פגיעה ביכולות של צה"ל. בנוסף, שכר הנגדים בקבע ראשוני עומד על 5,500 שכר ראשוני.

עם זאת, לאור הביקורות והליקויים שהתגלו, הוועדה מטילה על סגן הרמטכ"ל את האחריות לחייב בנהלים ובפקודות ביצוע מעקב אחר תיקון הליקויים שנחשפו, וככל הנראה גם ייחשפו בעתיד בדוחות הביקורת של המבקרים השונים.

ולוודא שהתכניות המבצעיות, ובפרט לוחות הזמנים להתייצבות ללחימה, תואמות את ההערכה שיבוצעו תחת אש מסיבית של האויב על מרבית צירי התנועה בישראל ועל מחסני החירום- ויש לתרגל תרחישים כאלו.

כזכור, הדוח הנוכחי בוצע בעקבות דו"חות של מבקר מערכת הביטחון ושל נציב קבילות החיילים,  ובדגש על פניות נציב קבילות חיילים לוועדה, הוחלט על ידי יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), על קיום בדיקה מעמיקה של כלל סוגיות המוכנות, במסגרת ועדת המשנה למוכנות וביטחון שוטף.

יצחק בריק בכנסת השבוע (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בדיקה זו כללה עד כה למעלה מ-20 מפגשים וסיורים (כולל בימ"חים), במסגרתם נפגשה ועדת המשנה, בין היתר, עם קבוצות נגדים, ללא מפקדיהם, מג"דים במילואים ועד מאו"גים, אשר העלו בפניה באופן גלוי וכן את דבריהם, הן בתחומי המוכנות, והן בתחומי כוח אדם. בנוסף לכך, פגשה הוועדה את נציב קבילות חיילים, מבקר מערכת הביטחון, מבקר צה"ל, קציני מילואים וקצינים בכירים בקבע, כולל אלופי צה"ל והרמטכ"ל.

ח"כ עפר שלח, יו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון, אמר כי "יש עדיין פערים בין המצוי לרצוי, בעיקר בצבא היבשה. אנחנו מצביעים עליהם, ומציבים המלצות מעשיות לתיקון", אך הוסיף: "בבסיס שלו עומדת האחריות של כולנו להעמיד צבא מוכן וכשיר לכל משימה שתוטל עליו".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
צריך להיות תמיד מוכנים אבל לא חייבת לפרוץ מלחמה.
יפה יוסף | 19-12-2018 18:01