אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יש תרופה להערצה: בין הרב מוטי אלון לאייל גולן

הערצה היא תכונה מסוכנת להפליא; היא מאפשרת ל"עריץ" להתעמר בעדתו, ובה בעת, כדרכם של עריצים, ליהנות מחיבוקם הנעים של האליטות הגבוהות. אך דברי ימי האנושות לימדונו כי להערצה ולעריצות יש תרופה

יש תרופה להערצה: בין הרב מוטי אלון לאייל גולן
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

יש בו כנראה מידה רבה של גאונות, וכשהוא רק פותח את הפה הוא סוחף אחריו את כולם בכישרון נדיר. יש לו אינספור מעריצים ומעריצות, רובם המכריע צעירים, שגודשים את הופעותיו ערב אחר ערב. אלפים קונים את יצירותיו, יש לו תכנית קבועה בטלוויזיה ושומעים אותו ברדיו בלי סוף.

עבור רבים הוא סמל, מודל, אליל תרבות ואפילו מנהיג. אנשים מבקשים את קרבתו, רק לטעום משהו קטן מגדולתו – שיעניק להם מעט תשומת לב, ישוחח אתם קצרות. יחידי סגולה זוכים אפילו שיעמוד על הבמה בחתונתם. ויום אחד, יום מר ונמהר, מתחילות להסתובב בעולם שמועות שהכוח האדיר הזה שימש את אותו אדם מוערץ, פצצת כישרון וכריזמה, לניצול מיני ולפגיעה באלו שבקשו את קרבתו.

והמשטרה חוקרת, וקשה מאוד להוכיח, והוא מכחיש נמרצות ו"שופכים את דמו". ואיכשהו, כנראה בגלל מכבש לחצים נורא, רוב המתלוננים והמתלוננות חוזרים בהם, או מסרבים להעיד, או התיישנות, או עילות משפטיות אחרות, ונשארנו עם אישומים "רזים", מחיקת חשדות או עבודות שירות

.ולמרות הסערה והחקירה, השמועות וההאשמות – הכישרון והכריזמה נותרו במקומם, והיצירתיות והיכולת המשיכו לפעול במרץ. המעריצים ממשיכים להעריץ את אלילם, שכעת נוספה לו מין הילה של קדוש מעונה. ומכיוון שההליך הפלילי לא הצליח לתת מענה לחומרת העניין, יוזמות אזרחיות וחברתיות קראו להתרחק ממנו. להימנע מלתת לו במה, והתחילו להפגין מול אירועים בהם הוא מופיע.

מדי פעם הוציאו איזו עצומה נגדו, אך כפי שקורה תמיד, היא טובעת בים העצומות חסרות הטעם, התועלת והתוחלת. יוזמי ההתארגנויות החברתיות הללו סופגים אש וביקורת מעדת מעריציו וגם מאחרים, על כך שזה "משפט שדה", ואנחנו "מדינת חוק", ו"מי שמכם" וכל הדקלומים וההשתקות הרגילות. וקשה להבין איך זה יכול להיות?

אבל אנשי ציבור ידועים וחשובים, ממשיכים לתת לו גב ולתת לו במה. וממשיכים להעריך ולהוקיר אותו בשער בת רבים. ותמיד, אבל תמיד, יגיע אחר כך עוד סיפור. ועוד אחד, ואולי עוד אחד. והכתובת הייתה על הקיר, אבל כרגיל היא הייתה מכוסה במודעות המזמינות להופעה הבאה שלו.

הערצה היא תכונה מסוכנת להפליא; היא מאפשרת ל"עריץ" להתעמר בעדתו, ובה בעת, כדרכם של עריצים, ליהנות מחיבוקם הנעים של האליטות הגבוהות. אך דברי ימי האנושות לימדונו כי להערצה ולעריצות יש תרופה. קוראים לה "דמוקרטיה". בניגוד לטעות רווחת, דמוקרטיה אינה צורת שלטון או מנגנון מדיני. דמוקרטיה היא עמדה רוחנית ומידה בנפש. אין פירושה "שלטון הרוב" (שהרי גם עריצים מרושעים עשויים להיות "אהובי הקהל"), אלא פירושה הגבלת כוח – כוחו של השלטון, כוחו של המנהיג, כוחו של הכסף, כוחה של החברה ובעצם כוחו של כל גורם אנושי. בהיעדר חשיבה דמוקרטית שורשית וקיומית, נובטים להם עוד ועוד עריצים. ועל גבי העריצים הללו פורחים הניצול, הרוע והאלימות.

ואם קראתם את הדברים עד כאן, תוכלו להחליט לבד לאיזה מהסיפורים שמזהמים את המרחב הציבורי שלנו בימים האחרונים תרצו לחבר אותם – האם על הרב אלון או על אייל גולן? כמה דמיון יש ביניהם, ברוך המבדיל בין זוועה לזוועה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
שכל אוייבנו שונאינו ומבקשי רעתינו ימחקו
אמן | 11-12-2018 10:10
אמן
2
תפסיקו לרקוד על הדם
יהודה נתן | 11-12-2018 11:33
אי אפשר למחוק את כל הטוב שהרב עשה
איזההה טובבבבב????
אדם | 31-05-2019 15:53
אם זה נכוןן כל מעשיו לא שווים כלום אםםםםם..אולי זאתת עלילה אולי
המוזיקה....
טמיר | 11-12-2018 18:07
וכמה טוב ונעים עושה המיזיקה הטובה לאנשים
3
אז מה התרופה? לא הבנתי.
אסק שמים | 11-12-2018 12:44
?
4
האדם הוא יצור מעריץ
שלום | 11-12-2018 14:10
הוא תמיד צריך דמות ללכת לאורה. אף אחד לא חולק שלהעריץ את רשי זה רצוי וטוב. השאלה היא את מי להעריץ ואשרינו שאנו מעריצים רבנים. גם אם מתברר למפרע שהוא היה ההפך מרב, אז צריך להודות שטעינו ולחפש דמות אמיתית להעריץ
5
עם כל הצער שבדבר, חזקת החפות חשובה יותר
אמיר ש | 11-12-2018 15:28
הרב אלון פשע שוב, ולכן ישלם על מעשיו. ואם לא היה פושע, גם בזה יש צד טוב לחברה שכן אמנם הוא לא שילם על פשעיו אבל הוא כן השתקם. לעומת זאת, הזניית מערכת הצדק והרשעת אדם לפי משפט שדה ציבורי משמעותה עוול נוראי לאדם הפרטי אבל חשוב מכך קץ החירות והמלכת העריצות. ומי שאינו מאמין מוזמן לקרוא על הטיהורים הגדולים של סטאלין ולהיווכח מה קורה כשכל אדם מורשע עי הלשנה על פעילות אנטי סובייטית - אחוז שלם מהאוכלוסיה נכלא, חצי אחוז הוצא להורג.
6
הכל מתחיל בתופעה הפסולה של שלטון הרבנים
בהחלט | 11-12-2018 16:05
במקום שכל אחד יפעיל בעצמו את המוח, רבנים למינהם מנסים להשליט משטרת מחשבות.
רוב מוחלט של הרבנים היה נגדו.
אור | 13-12-2018 15:46
ןהציבור זלזל בהם.
7
סליחה אבל הכתבה רעה ומרושעת !
חיים | 11-12-2018 22:05
סליחה אבל הכתבה רעה ומרושעת !
8
קדימה רוץ
דור | 11-12-2018 23:17
כל אחד מוזמן על הראש של הרב אלון להתפרסם . נו קדימה.. איסור להתכבד הקלון חברו לא שמעתם ???? מסתבר שזמנו של הרב אלון עבר נגמר לא ישוב. . אבל אתם ממשיכים לדרוך על הגופה בשביל להגביה את עצמכם. לזרוק אבן אחר הנופל.. בושה מביש
9
הרב עילאי- פספסת בגדול. כנס...
ירושלמי | 12-12-2018 10:36
השוני בינהם גדול מאוד מהקצה אל הקצה , יותר נכון מהמקום הם מגיעים והקהל אליו הם חותרים. גם אם לא יודו בזה, סביבתו של גולן (כולל הוא) ובודאי קהל מעריציו לא רואים בהאשמות נגדו בעיה כל שהיא- ההפך, מבחינתם זה אחלה קטע. לגבי הרב אלון ברור שגם הוא (על אף התנהגותו הפסולה) וגם סביבתו ותלמידיו יודעים בדיוק ובבירור מהי האמת ומהי הדרך הישרה.
10
הרב אלון חזק בעיקר בשתיקה מתודית.
סתם אחד | 13-12-2018 11:40
אייל גולן מפתה בקולו.
11
אתה רב אתה? פרסמו חובה
אופירה | 20-12-2018 14:14
לא רב ייקרא שמך. אבל לכבוד הרב אלון וודאי ראוי לקרוא רב, ולא רק אלא מורינו ורבינו. אתה חושב שהעולם הפקר? אם היית רב היית לומד הלכות לשון הרע קצת ממרן החפץ חיים, שוודאי לי שאם היה חי היום היה משתיק אותך ושכמותך! איך אתה מעז לעשות משפט שדה ולהיות שותף לכל מי שעושה משפט שקר שכזה נגד הרב? האם שמעת מכלי ראשון שהרב אלון אי פעם הודה במעשיו??? שמעת אותו? לא! כי הוא מעולם לא הודה. האם שמעת אי פעם מה יש לו לומר להגנתו? לא!! כל מה ששמעת זה מה שאתה רוצה לשמוע. מה קורה לנו? איך אנחנו מעיזים לדון יהודי ככה כי שמענו שאמרו בתקשורת? כי שמענו שאמרו אלה או אלה? אותו- שמעת? מכלי ראשון?? לא. מבחינתי הרב אלון זך וטהןר, נקי וישר.